Reklama

Jak się uczyć? Kilka sposobów na efektywną naukę

Jak się uczyć? Co są na to jakieś sprawdzone sposoby? Otóż tak! Sprawdź kilka sposobów na efektywną naukę, które pozwolą ci lepiej zapamiętywać i przyswajać nawet najcięższy materiał do nauczenia.

Jak się uczyć - diw osoby skupione przy notatkach
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_107084526_kobieta-uczy-si%C4%99-i-uczy-edukacji-koncepcyjnej-nauczyciela-pomagaj%C4%85c-sobie-nawzajem-siedz%C4%85c-przy.html

Uczymy się całe życie. Nie tylko w szkole podstawowej, średniej i na studiach. Jednak już na etapie szkoły zauważamy, że jednym osobom nauka przychodzi znaczeni szybciej. To wcale nie musi oznaczać, że mamy do czynienia z geniuszami. Za efektywności nauki w dużej mierze odpowiada strategia, którą obieramy podczas nauczania. Poniżej prezentujemy kilka sposobów efektywnej nauki.

Jak się uczyć? Co to jest efektywna nauka?

Efektywna nauka jest wtedy, kiedy w jej trakcie jesteśmy w pełni skupieni, zmotywowani, skoncentrowani i mamy dobry nastój. Pamiętaj, że nastawienie i pozytywne emocje mają ogromny wpływ na lepsze przyswajanie wiedzy. Jeśli nauka jest naszym smutnym obowiązkiem, do którego podchodzimy niechętnie i z przymusu, raczej nie przyniesie ona oczekiwanych korzyści. Nawet wtedy, kiedy spędzamy przy niej kilka godzin.

Warto więc mieć na uwadze to, aby pracować nad swoimi emocjami i kojarzyć naukę jako coś, co pozwoli nam lepiej poznać świat i swoje możliwości. Należy również zadbać o to, aby nie mieć przy sobie żadnych rozpraszających nas narzędzi typu smartfon lub telewizor. Przez to ciężko będzie nam zachować uważność. Dlatego kolejną kwestią, dzięki której uczymy się efektywniej to odpowiednie warunki do pracy.

Oczywiście nauka teorii to przymus, lecz najlepiej przyswajamy ją właśnie poprzez praktykę. Tę gwarantuje Szkoła Policealna GoWork na rozwojowych kierunkach z obszaru medycyny, administracji, logistyki, beauty, czy IT. Pracownie wyposażone są w profesjonalny sprzęt, a zajęcia prowadzą osoby, które rzeczywiście znają się na zawodzie.

Przygotowaliśmy dla ciebie kilka wskazówek, dzięki którym dowiesz się, jak się uczyć i jakie metody wykorzystywać, aby lepiej przyswajać swoją wiedzę.

Jak się uczyć i jak ćwiczyć pamięć?

Jedną z najważniejszych kwestii dotyczących efektywnej nauki, jest jej systematyczne przyswajanie. Zapewne każdy z nas zna sytuację, kiedy zwlekamy z czymś do ostatniej chwili, aż przychodzi dzień, w którym jeśli nie przysiądziemy do nauki, oblejemy jutro cały egzamin. Nawarstwiające się obowiązki nie ułatwiają nam w nauce, mogą wręcz przytłoczyć i zaburzyć naszą koncentrację. Dlatego tak ważna jest systematyczna nauka i nieodkładanie jej na później.

  • Ćwicz pamięć

Im częściej powtarzasz tekst, tym łatwiej go zapamiętujesz. Zacznij uczyć się piosenek lub wierszy, graj w scrabble, szachy lub układaj puzzle, rozwiązuj krzyżówki albo ściągnij aplikację na telefon taką jak “Trening mózgu” na android i działaj.

  • Odpoczywaj

Naukowcy potwierdzają, że im częściej robimy przerwy na odpoczynek, tym jesteśmy bardziej produktywni. Wynika to z tego, że nasz mózg lepiej zapamiętuje informacje z początku naszej nauki, jak i z jej końca. Nazywamy to efektem “pierwszeństwa” i efektem “świeżości”. Spróbuj więc wprowadzić to do swojego życia, a szybko zobaczysz efekty. Pamiętaj jednak, aby odpoczynek spędzić na czymś w pełni relaksującym i odprężającym. Nie wysilaj dodatkowo mózgu, tylko pójdź się przejść lub połóż się na łóżku, zamykając na chwilę oczy i biorąc kilka głębokich oddechów. Sprawdź: Relaks – jak nauczyć się skutecznie odpoczywać?

  • Ucz się częściami

Oprócz odpoczynku kolejną ważną kwestią jest odpowiednia organizacja swojej nauki. Tak jak już wyżej wspomnieliśmy, ucz się systematycznie. Pozwoli ci to rozdzielić materiał tak, aby na sam koniec, tuż przed egzaminem, przypomnieć sobie tylko przyswojoną wcześniej wiedzę i dopełnić ją nowym materiałem.

  • Rób notatki

Pamięć wzrokowa w efektywnej nauce odgrywa jedną z najistotniejszych ról. Dlatego rób notatki, spisuj wszystko na papier lub na karteczki, które będziesz mogła/mógł przykleić gdziekolwiek i w każdej chwili przeczytać.

  • Kiedy się uczysz, mów do siebie

Może to brzmi dość abstrakcyjnie, ale jeśli mówimy głośno tekst, to jest nam o wiele łatwiej i szybciej go zapamiętać. Nie wstydź się więc powtarzać materiału “na głos”, ponieważ możesz wynieść z tego same korzyści.

Sprawdź również:

Trening mózgu – zadbaj o rozwój swojego centrum dowodzenia

Oceń artykuł
3.7/5 (3)