Reklama

Co włożyć na rozmowę kwalifikacyjną? Kilka porad dla pań i panów

Rozmowa kwalifikacyjna to spotkanie, podczas którego pierwsze wrażenie odgrywa kluczową rolę. Choć oczywiście liczą się twarde fakty związane z Twoimi kompetencjami, a także to, co mówisz i jak się zachowujesz, to jednak bardzo ważny jest również odpowiedni strój. Właściwie dobrane ubranie może wzmocnić Twój wizerunek w oczach potencjalnego przyszłego pracodawcy, a także zwiększyć Twoją pewność siebie podczas rozmowy. Oto kilka porad związanych ze strojem, które pomogą Ci zadbać o odpowiedni wygląd podczas ubiegania się o nową pracę.

Uśmiechnięta kobieta na rozmowie kwalifikacyjnej

Co powinna włożyć kobieta, która idzie na rozmowę kwalifikacyjną?

Wybór ubrania na rozmowę kwalifikacyjną powinien opierać się na trzech filarach: klasyce, elegancji i umiarze. Starannie dobrany strój, dbałość o detale i minimalizm w dodatkach pomogą Ci stworzyć profesjonalny wizerunek, który podkreśli Twoje kompetencje i doda Ci pewności siebie.

Wybierając ubranie na rozmowę kwalifikacyjną, postaw na klasykę. Marynarka, biała koszula lub bluzka oraz spódnica, lub spodnie w stonowanym, neutralnym kolorze to strój, który sprawdzi się zawsze. Unikaj ekstrawaganckich wzorów i jaskrawych barw, które mogą odwrócić uwagę od Twojej osobowości i kompetencji. Zachowaj spójność kolorystyczną, która podkreśli Twoją profesjonalną prezencję. Pamiętaj także o dopasowaniu ubrań do sylwetki. Nadmiernie luźne lub zbyt ciasne ubrania nie tylko nie prezentują się najlepiej, ale mogą wpłynąć negatywnie na Twoją pewność siebie i komfort. Dobrze dobrany strój nie tylko sprawi, że będziesz się dobrze czuła, ale także podkreśli Twoją profesjonalną postawę.

Poza dopasowaniem poszczególnych części garderoby zwróć uwagę również na dekolt koszuli i długość spódnicy. Niewielki dekolt i optymalna długość spódnicy, która powinna sięgać do kolan lub nieco poniżej, pozwolą Ci zachować równowagę między swobodą a wizerunkiem sugerującym wysokie kompetencje. Umiarkowanie wskazane jest również w kwestii ozdób. Nawet jeśli prywatnie wolisz wyraziste i duże pierścionki czy kolczyki, wybierając się na rozmowę kwalifikacyjną postaw na minimalizm. Drobne kolczyki, pierścionek lub obrączka, a do tego zegarek zupełnie wystarczą.

Odpowiedni strój biznesowy dla pań powinny uzupełnić dodatki: klasyczna torebka oraz eleganckie i wygodne buty. Niewskazane są wysokie szpilki czy nawet eleganckie sandały – lepiej sprawdzi się niższy obcas oraz buty zakrywające palce i pięty.

Jak powinien na rozmowie kwalifikacyjnej prezentować się mężczyzna?

W większości zawodów związanych z pracą w biurze czy kontaktach z klientami sprawdzi się klasyka. Wybór odpowiedniego garnituru, dobrze skrojonej koszuli, eleganckich butów i staranność w detalach, pomogą Ci stworzyć profesjonalny wizerunek, który podkreśli Twoje kompetencje.

Garnitur to podstawa w kwestii męskiej garderoby odpowiedniej na rozmowę kwalifikacyjną. Wybierz klasyczny i dobrze skrojony model, w stonowanym kolorze. Może to być grafit, głęboki granat czy ciemny brąz. Latem możesz postawić na jaśniejsze odcienie. Zadbaj o fason starannie dobrany do Twojej sylwetki oraz wysoką jakość tkaniny. Garnitur uzupełnij oczywiście koszulą. Nie musi być biała, jednak unikaj intensywnych barw. Pastele właściwie dopasowane do koloru garnituru sprawdzą się równie dobrze jak biel. Całość uzupełnij odpowiednio dobranym i starannie zawiązanym krawatem. Jeśli używasz spinek do mankietów, wybierz te o stonowanym designie. Mocno połyskliwe i rzucające się w oczy pozostaw na inne okazje. Podobnie postąp w przypadku zegarka. Nie wkładaj do garnituru modelu sportowego, ale wyłącznie oszczędny w designie zegarek na pasku lub ewentualnie bransolecie, jeśli ta nie jest zbyt krzykliwa. Elegancja oznacza raczej mniej niż więcej, dlatego nawet jeśli na co dzień nosisz na szyi łańcuszek, albo na przegubach rąk bransoletki czy pierścionki na palcach, zdejmij te ozdoby przed rozmową kwalifikacyjną. Jedyne, co może znaleźć się na Twoim palcu to obrączka.

Uzupełnieniem Twojego stroju niech będą wysokiej jakości buty dobrze dopasowane do garnituru. Pamiętaj także o odpowiednich skarpetkach – kolorystycznie powinny korespondować ze spodniami, a ich długość powinna być taka, żeby Twoje kostki i łydki pozostały zasłonięte, kiedy usiądziesz. Skóra nóg widoczna między krawędzią nogawek a ściągaczem skarpety nie prezentuje się profesjonalnie.

Czystość, dbałość o detale i dopasowanie do sytuacji

Bez względu na to, co zamierzasz włożyć na rozmowę kwalifikacyjną, pamiętaj o czystości i porządku. Starannie wyprasowany strój, wolny od zagnieceń i plam, to podstawowy warunek stworzenia pozytywnego wrażenia. Zarówno czysta odzież, jak i właściwie dobrane dodatki, umiar w ubiorze i elegancja, pomagają w budowaniu dobrego wizerunku, sugerując wartościowe cechy charakteru i osobowości kandydata.

Wybierając się na rozmowę kwalifikacyjną, zanim zdecydujesz się na konkretny zestaw ubrań, zorientuj się, jak zwykle przeprowadza się rekrutacje w danej firmie. To może pomóc Ci w podjęciu właściwej decyzji, a w konsekwencji pozwoli Ci czuć się swobodniej podczas spotkania. Jeśli ubiegasz się o stanowisko biurowe lub wymagające w przyszłości kontaktu z klientem, wskazówki, które zaprezentowaliśmy powyżej, najpewniej się sprawdzą.

Inaczej, kiedy Twoja przyszła praca jest specyficzna pod określonymi względami. Artyści, informatycy, a także osoby ubiegające się o pracę fizyczną, mogą pozwolić sobie na bardziej swobodny strój. W zawodach artystycznych liczy się najbardziej podkreślenie własnej osobowości, dlatego ubiór może być ekstrawagancki, ale zawsze odpowiednio przemyślany i podkreślający te cechy charakteru, które chcesz zaprezentować potencjalnemu pracodawcy. Z kolei ubiegając się o pracę fizyczną, panowie mogą z powodzeniem zrezygnować z garnituru na rzecz spodni i koszuli. Panie z kolei nie muszą wkładać garsonki, lecz pozostać przy zestawie spodnie lub spódnica plus bluzka, zastąpionego opcjonalnie sukienką. Mimo braku konieczności włożenia sformalizowanego stroju nadal trzeba pamiętać o jego adekwatności do okoliczności. Dżinsy i rozciągnięty T-shirt, a także minispódniczka oraz głęboki dekolt będą z pewnością nie na miejscu.

Artykuł sponsorowany

Oceń artykuł
0/5 (0)