Reklama

Jak napisać dobre ogłoszenie o pracę?

Poszukiwanie kandydatów na pracownika to nie lada wyzwanie, nawet dla najbardziej doświadczonych rekruterów. Jak napisać ogłoszenie o pracę, które przyciągnie najlepszych z najlepszych?

Ogłoszenie o pracę
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_56782071_zatrudnienie-praca-kariera-zatrudnianie-zaw%C3%B3d-concept.html

 

Co powinno zawierać ogłoszenie o pracę?

Ogłoszenie dotyczące poszukiwania pracowników nie ma charakteru, tylko i wyłącznie informacyjnego. To, jak jest skonstruowane, mówi bardzo dużo o samej firmie, dlatego warto zadbać o profesjonalne wykonanie. Jak napisać ogłoszenie? Każdy, kto przeglądał ogłoszenia w poszukiwaniu pracy, wie, że pracodawcy, którzy unikają przedstawiania konkretnych obowiązków i wymagań, nie pokazują się w sposób profesjonalny i wzbudzają podejrzenia. A przecież spotkanie z wpisem osoby rekrutującej to zazwyczaj pierwsza styczność z reprezentowanym przez nią pracodawcą.

O jakich elementach ogłoszenia nie wolno zapomnieć?

  • Nazwa firmy, wraz z adresem i krótkim opisem – opis i nazwa firmy w ogłoszeniu o pracę to najbardziej podstawowa rzecz, która świadczy o tym, że pracodawca nie ma nic do ukrycia. Bycie tajemniczym może być fajne, ale ogłoszenie o pracę to nie miejsce na takie zabiegi. Można przypuszczać, że jeśli ktoś ukrywa nazwę firmy rekrutującej, nie cieszy się dobrą opinią na rynku pracy.
  • Opis i nazwa stanowiska – każde profesjonalne ogłoszenie o pracę powinno dokładnie przedstawiać zakres obowiązków i nazwę stanowiska. Nie można ukrywać przed kandydatem tego, czym będzie się zajmował. Przede wszystkim należy unikać potencjalnego uczucia zawodu i nie tworzyć kadry niezadowolonych pracowników. Jeżeli firma poszukuje kogoś do sprzedaży produktów w call center, nie powinna określać stanowiska ogólnikowo, nazywając je doradztwem klienta. Pamiętajmy o tym, aby kandydat wiedział, co będzie robił, kiedy już zostanie zatrudniony.
  • Opis wymagań – można znacząco usprawnić proces rekrutacji, zamieszczając konkretne wymagania na dane stanowisko. To stworzy większą szansę na otrzymywanie CV bardziej odpowiednich dla zamieszczonego ogłoszenia. To oszczędność czasu osób wysyłających aplikacje i pracowników działu HR, którzy je przeglądają.
  • Wynagrodzenie i benefity – kwestia określania konkretnego wynagrodzenia jest kontrowersyjna i wzbudza wiele dyskusji. Zwolennicy uważają, że zamieszczanie “widełek” w ogłoszeniu to dobra praktyka, dzięki której przedsiębiorstwo wzbudza większe zaufanie i przekazuje, że nie będzie starało się wypłacać jak najniższych pensji.

Jak napisać ogłoszenie dla specjalistów?

Od dłuższego czasu na naszym rynku pracy panuje niedobór wysoko wyspecjalizowanych pracowników. Jak napisać ogłoszenie o pracę w poszukiwaniu specjalisty? Przede wszystkim warto pamiętać, że jest to osoba, która wyrobiła sobie konkretną pozycję w danej firmie i nie jest już nowicjuszem. Dlatego z dużą dozą prawdopodobieństwa można uznać, że doskonale zna wartość swojej pracy i orientuje się w stawkach oferowanych przez innych pracodawców.

Ogłoszenie o pracę tego rodzaju powinno być przede wszystkim bardzo konkretne. To oznacza dokładny zakres obowiązków, znajomość obsługi programów oraz zaprezentowanie ścieżki rozwoju czarno na białym. Trzeba pamiętać, że dobry specjalista ma w czym wybierać, dlatego takie ogłoszenie powinno przedstawiać opis wszelkich benefitów i proponowaną wypłatę na start.

Ogłoszenia o pracę są obecnie zamieszczanie, w takich miejscach, by miało do niego dostęp jak najszersze grono. Należy zwrócić uwagę na atrakcyjność ogłoszenia pod względem wizualnym oraz formalnym. Warto zamieścić nazwę firmy, logo czy jej opis, gdyż jest to dla przedsiębiorstwa reklama. Przy tworzeniu ogłoszenia należy zwrócić uwagę na stylistykę, poprawność językową czy zgodność z prawem. Należy tu zwrócić uwagę na równe traktowanie pracowników, bez względu na płeć, wyznanie, wiek, rasę czy przekonania polityczne – źródło Encyklopediazarzadzania.pl

Zobacz też: Benefity pracownicze i ich wpływ na motywację

Jak napisać ogłoszenie dla osób bez doświadczenia?

Osoby rozpoczynające rozdział w życiu związany z pracą mogą mieć nieco inne oczekiwania od reszty. Dla człowieka bez żadnego doświadczenia bardzo istotne jest jego zdobycie – prawdopodobnie ważniejsze niż mała premia lub program benefitów. Osoba rekrutująca powinna skupić się na możliwościach awansu, programach rozwojowych i szkoleniach oferowanych przez firmę. 

Warto pokazać szansę na rozwój i fajną atmosferę w pracy, ponieważ pierwsze doświadczenia zawodowe są bardzo stresujące. Kandydat powinien wiedzieć, że w przypadku trudności może liczyć na pomoc bardziej doświadczonych kolegów z zespołu i nie ma się czego obawiać. To dobra szansa na zdobycie nieoszlifowanego diamentu, który już całkiem niedługo będzie wspaniałym dopełnieniem i wartościowym elementem firmowego zespołu.

Zobacz też: Satysfakcja z pracy. Czy pieniądze są najważniejsze?

Oceń artykuł
5/5 (2)