Jak napisać dobre ogłoszenie o pracę?

Poszukiwanie kandydatów na pracownika to nie lada wyzwanie, nawet dla najbardziej doświadczonych rekruterów. Jak napisać ogłoszenie o pracę, które przyciągnie najlepszych z najlepszych?

ogłoszenie rekrutacyjne do armii USA

Co powinno zawierać ogłoszenie o pracę?

Ogłoszenie dotyczące poszukiwania pracowników nie ma charakteru, tylko i wyłącznie informacyjnego. To, jak jest skonstruowane, mówi bardzo dużo o samej firmie, dlatego warto zadbać o profesjonalne wykonanie. Jak napisać ogłoszenie? Każdy, kto przeglądał ogłoszenia w poszukiwaniu pracy, wie, że pracodawcy, którzy unikają przedstawiania konkretnych obowiązków i wymagań, nie pokazują się w sposób profesjonalny i wzbudzają podejrzenia. A przecież spotkanie z wpisem osoby rekrutującej to zazwyczaj pierwsza styczność z reprezentowanym przez nią pracodawcą.

O jakich elementach ogłoszenia nie wolno zapomnieć?

  • Nazwa firmy, wraz z adresem i krótkim opisem – opis i nazwa firmy w ogłoszeniu o pracę to najbardziej podstawowa rzecz, która świadczy o tym, że pracodawca nie ma nic do ukrycia. Bycie tajemniczym może być fajne, ale ogłoszenie o pracę to nie miejsce na takie zabiegi. Można przypuszczać, że jeśli ktoś ukrywa nazwę firmy rekrutującej, nie cieszy się dobrą opinią na rynku pracy.
  • Opis i nazwa stanowiska – każde profesjonalne ogłoszenie o pracę powinno dokładnie przedstawiać zakres obowiązków i nazwę stanowiska. Nie można ukrywać przed kandydatem tego, czym będzie się zajmował. Przede wszystkim należy unikać potencjalnego uczucia zawodu i nie tworzyć kadry niezadowolonych pracowników. Jeżeli firma poszukuje kogoś do sprzedaży produktów w call center, nie powinna określać stanowiska ogólnikowo, nazywając je doradztwem klienta. Pamiętajmy o tym, aby kandydat wiedział, co będzie robił, kiedy już zostanie zatrudniony.
  • Opis wymagań – można znacząco usprawnić proces rekrutacji, zamieszczając konkretne wymagania na dane stanowisko. To stworzy większą szansę na otrzymywanie CV bardziej odpowiednich dla zamieszczonego ogłoszenia. To oszczędność czasu osób wysyłających aplikacje i pracowników działu HR, którzy je przeglądają.
  • Wynagrodzenie i benefity – kwestia określania konkretnego wynagrodzenia jest kontrowersyjna i wzbudza wiele dyskusji. Zwolennicy uważają, że zamieszczanie “widełek” w ogłoszeniu to dobra praktyka, dzięki której przedsiębiorstwo wzbudza większe zaufanie i przekazuje, że nie będzie starało się wypłacać jak najniższych pensji.

Jak napisać ogłoszenie dla specjalistów?

Od dłuższego czasu na naszym rynku pracy panuje niedobór wysoko wyspecjalizowanych pracowników. Jak napisać ogłoszenie o pracę w poszukiwaniu specjalisty? Przede wszystkim warto pamiętać, że jest to osoba, która wyrobiła sobie konkretną pozycję w danej firmie i nie jest już nowicjuszem. Dlatego z dużą dozą prawdopodobieństwa można uznać, że doskonale zna wartość swojej pracy i orientuje się w stawkach oferowanych przez innych pracodawców.

Ogłoszenie o pracę tego rodzaju powinno być przede wszystkim bardzo konkretne. To oznacza dokładny zakres obowiązków, znajomość obsługi programów oraz zaprezentowanie ścieżki rozwoju czarno na białym. Trzeba pamiętać, że dobry specjalista ma w czym wybierać, dlatego takie ogłoszenie powinno przedstawiać opis wszelkich benefitów i proponowaną wypłatę na start. 

Zobacz też: Benefity pracownicze i ich wpływ na motywację

Jak napisać ogłoszenie dla osób bez doświadczenia?

Osoby rozpoczynające rozdział w życiu związany z pracą mogą mieć nieco inne oczekiwania od reszty. Dla człowieka bez żadnego doświadczenia bardzo istotne jest jego zdobycie – prawdopodobnie ważniejsze niż mała premia lub program benefitów. Osoba rekrutująca powinna skupić się na możliwościach awansu, programach rozwojowych i szkoleniach oferowanych przez firmę. 

Warto pokazać szansę na rozwój i fajną atmosferę w pracy, ponieważ pierwsze doświadczenia zawodowe są bardzo stresujące. Kandydat powinien wiedzieć, że w przypadku trudności może liczyć na pomoc bardziej doświadczonych kolegów z zespołu i nie ma się czego obawiać. To dobra szansa na zdobycie nieoszlifowanego diamentu, który już całkiem niedługo będzie wspaniałym dopełnieniem i wartościowym elementem firmowego zespołu.

Zobacz też: Satysfakcja z pracy. Czy pieniądze są najważniejsze?

Oceń artykuł
5/5 (2)