Reklama

Ogłoszenie upadłości w UK. Jak się za to zabrać?

Jak ogłosić upadłość konsumencką w Anglii? Procedura jest prosta i na początku wymaga jedynie elektronicznej komunikacji. Upadłość w UK różni się od polskiej. Prawo jest bardziej liberalne i korzystne przede wszystkim dla dłużnika. Dowiedz się, jak ogłosić bankructwo w UK.

ogłoszenie upadłości w UK - słowo bankrut po angielsku

Kto może ogłosić bankructwo konsumenckie w Anglii? Prawo do tego ma każdy rezydent Wielkiej Brytanii. Upadłość konsumencka w UK nie wymaga nawet brytyjskiego obywatelstwa. Jedynym warunkiem jest tzw. COMI – Centre Of Main Interests. Termin ten oznacza centrum prowadzenia życiowych interesów. Oznacza to, że Wielka Brytania musi być miejscem zamieszkania, pracy i ogólnego życia danej osoby – liczy się to, gdzie płaci ona podatki, czy pobiera zasiłki. W przypadku, gdy pretendent do bankructwa prowadzi działalność gospodarczą, jego COMI będzie miejsce prowadzenia firmy.

Jak ogłosić upadłość konsumencką w UK? Najpierw złóż wniosek

Wniosek o ogłoszenie upadłości w UK należy złożyć elektronicznie. Koszt wniosku to 680 GBP. Istnieje możliwość rozbicia opłaty na raty, jednak sąd rozpatrzy wniosek dopiero po wpłynięciu ostatniej z nich. Maksymalnie po 28 dniach od otrzymania należności wydaje on decyzję, przesyłając wnioskodawcy wyrok przez Internet.

Upadłość w UK – przebieg

Syndyk jest przydzielany bankrutowi w oparciu o miejsce jego zamieszkania. Otrzymuje on wyrok od sądu, następnie kontaktuje się z bankrutem w UK i ustala datę wywiadu. Syndyk zadaje pytania dotyczące powstania zadłużenia i próbuje zrozumieć decyzję o ogłoszeniu upadłości w UK. Już podczas wywiadu wstępnie określona zostaje masa upadłościowa. Następnie syndyk kontaktuje się z wierzycielami w celu ustalenia sposobu spłaty.


Ten tekst dotyczy upadłości. Dowiedz się także, czym jest restrukturyzacja firmy


Czego może Cię pozbawić upadłość w Anglii?

Syndyk w UK nie może pozbawić bankruta przedmiotów osobistych w postaci telewizora, komputera czy samochodu o wartości do 1000 funtów. Wszystkie te rzeczy w UK uważane są za niezbędne do życia. Ogłoszenie bankructwa w Wielkiej Brytanii oznacza zatem ściąganie zadłużeń z nieruchomości, oszczędności czy akcji, a także z dóbr luksusowych.

Jak wygląda bankructwo osobiste w UK?

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej w UK oznacza objęcie bankruta rokiem restrykcji. Narzucają one brak możliwości zasiadania w zarządzie spółki LTD czy zajmowania części państwowych stanowisk. W tym czasie osobą decyzyjną przy zaciąganiu kolejnych zobowiązań przez bankruta jest syndyk, który kontroluje jego dochody. Należy zgłosić syndykowi każde dodatkowo uzyskane pieniądze.

Ogłoszenie bankructwa w UK a brak współpracy

Jeśli bankrut ukryje dodatkowe dochody czy swój majątek, wówczas rok restrykcji może zostać wydłużony do 15 lat, może dojść także do cofnięcia wyroku sądu.


Dowiedz się, co to upadłość firmy


Bankructwo konsumenckie w Anglii – zakończenie postępowania

Jeśli bankructwo w UK przebiega bez przeszkód, po roku dane bankruta przestają widnieć w rejestrze, a ograniczenia już go nie obowiązują. Dziwić może fakt, że najważniejszym kryterium w upadłości w UK jest czas. Nawet jeśli bankrut nie spłacił swoich długów, postępowanie i tak się kończy.

Bankructwo w UK a majątek w Polsce

Ogłoszenie upadłości w UK obejmuje także zadłużenia powstałe w państwach UE. Mimo Brexitu sądy w Wielkiej Brytanii wciąż przyjmują wnioski o upadłość konsumencką w UK nawet wtedy, gdy wierzytelności dłużnika mają miejsce w Polsce. Dalej respektuje się tam regulacje UE, według których COMI dłużnika w UK gwarantuje przynależność do sądu angielskiego.


Jeśli poszukujesz pracy w Lublinie, możesz już przestać szukać! Na GoWork.pl znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz. Zerknij na oferty pracy w Lublinie


Ogłoszenie upadłości w Wielkiej Brytanii a postępowanie egzekucyjne w Polsce

Tak duża popularność tego rozwiązania bierze się z faktu, że bankructwo osobiste w UK dla Polaków mieszkających w Anglii może stanowić sposób na pozbycie się długów zaciągniętych w Polsce. Kraje UE, w tym Polska, zobowiązane są do respektowania tego prawa. Jedynym warunkiem jest wskazanie przez dłużnika także wierzycieli z Polski, choć nie wiadomo, jak długo te przepisy będą jeszcze obowiązywać.

Ogłoszenie upadłości w UK – czy warto?

O wyborze ogłoszenia upadłości konsumenckiej w UK przesądza także tamtejszy stosunek do osób zadłużonych. Podczas gdy w Polsce ochrona dotyczy wierzyciela, w Anglii dłużnik może liczyć na większą życzliwość. Syndyk traktuje go z należytym szacunkiem. Sądy w Wielkiej Brytanii starają się pomóc dłużnikom. Rzadko kiedy odrzucają one wnioski o ogłoszenie upadłości w UK.

Oceń artykuł
4/5 (1)