Reklama

Brafitterka – kim jest i czym się zajmuje? Dowiedz się, jak wygląda praca brafitterki

Brafitterka to termin określający specjalistkę od doboru biustonosza. W Polsce jest to jeszcze nowe stanowisko, choć coraz więcej klientek korzysta z usług brafitterki. Wraz z pojawiającym się zapotrzebowaniem na profesjonalne porady, wzrasta także liczba miejsc pracy. Sprawdź, czym zajmuje się brafitterka i jak nią zostać.

Brafitterka - dłonie dotykające biustonosz

Dobór damskiej bielizny jest znacznie trudniejszy, niż się wydaje. Dobrane biustonosze “na oko” to domena większości kobiet. I choć początkowo wydają się pasować, to po jakimś czasie na ciele tworzą się otarcia, rany, a nawet pojawia się ból kręgosłupa. Każde ciało jest inne, dlatego wymaga indywidualnego podejścia. Znaczenie ma nie tylko waga, wzrost, inne cechy, które widać gołym okiem. Istotny jest także układ kości, proporcje sylwetki, czy doskwierające kobiecie indywidualne schorzenia. Mając na uwadze wszystkie te aspekty, ciężko jest samodzielnie wybrać idealnie dopasowany biustonosz. Dlatego też pojawił się zawód brafitterki – specjalistki, która zna kobiece piersi, podobnie jak fizjoterapeuta ludzkie ciało.

Kim jest brafitterka?

Brafitting to słowo, które wywodzi się od dwóch angielskich słów i dosłownie znaczy bra, czyli biustonosz i fitting, czyli dopasowanie. Zatem mówiąc ogólnie brafitterka to osoba, która zajmuje się brafittingiem (dopasowaniem idealnego biustonosza). Jako że praca brafitterki obejmuje wiele zagadnień, można uznać, że zajmuje się nie tylko samym doborem ubrania, lecz dba także o zdrowie i codzienny komfort psychiczny klientki niczym psycholog. Ponad 80% Polek nosi źle dobrany biustonosz. Zwykle przy jego wyborze kobiety sugerują się dostępnymi w internecie tabelami danych. Trudno jest jednak odnieść je w pełni do konkretnego ciała. Ponieważ każde, nawet podobne do innych tak naprawdę jest zupełnie inne. 

Kobiety często deklarują, że noszą rozmiar biustonosza A, B lub C, podczas gdy litera niewiele mówi bez obwodu ciała. Dobór stanika to nie tylko cyfry, ważny jest kształt miseczki, wielkość tej miseczki, ramiączka i zapięcie. Profesjonalistka zrobi to za klientkę i dobierze perfekcyjnie skrojony biustonosz w zależności od rozmiaru piersi. Który będzie ładny, będzie odciążał kręgosłup, a także sprawi, że biust będzie wymodelowany, uwydatniony i prezentował się w atrakcyjny sposób.

Jak wygląda praca brafitterki? 

Zawód brafitterki narodził się w sklepach z bielizną. Obecność brafitterki w salonie podnosi atrakcyjność sklepu, ponieważ klientka nie tylko może zakupić w nim bieliznę, lecz zaczerpnąć profesjonalnej porady. Brafitterki są zatrudniane głównie przez sklepy z bielizną premium. Obecność brafitterki w sklepie jest potrzebna, ponieważ coraz więcej kobiet dostrzega, jak ważny jest dobór odpowiedniego biustonosza, dlatego chętnie korzystają z pomocy specjalistki. Ponadto kupując biustonosz w salonie pod sugestią brafitterki, kobiety skore są wydać więcej pieniędzy. To oznacza lepszy zarobek nie tylko dla sklepu, ale i dla samej specjalistki.

Czym zajmuje się brafitterka?

Brafitterka mając na uwadze rozmiar biustu i sylwetkę klientki dobiera idealny biustonosz do kobiecych potrzeb. Oprócz tego często pełni także funkcję ekspedientki w sklepie. Musi się liczyć, z tym że nie każda klientka, która przyjdzie do sklepu, będzie chciała skorzystać z jej usług. Klientki mogą się obawiać czy taka usługa nie jest przypadkiem dodatkowo płatna. Brafitterka zatem sama wychodzi z inicjatywą pomocy, gdy tylko do sklepu zawita nowa kobieta. 

Celem brafitterki jest to, by właściwie dobrany biustonosz wpłynął pozytywnie na samopoczucie klientki, wymodelował jej sylwetkę i poprawił jej wygląd. Ale kluczowe w doborze biustonoszu jest zdrowie. Dlatego specjalistka dobiera miseczkę tak, by nie powodowała nacisku na piersi. Dzięki temu stanik nie będzie blokować krążenia. Dobór odpowiedniego biustonosza dotyczy wszystkich kobiet, jednak szczególnie narażone na choroby i schorzenia wynikające ze złej bielizny są kobiety z dużym biustem. A zatem dobór biustonosza to podstawowe zadanie brafitterki, wokół którego skupia się szereg czynności.

Obowiązki brafitterki

Do obowiązków brafitterki na początek należy zebranie pomiarów ciała. Brafitterka mierzy piersi pod biustem na wydechu. Od uzyskanej liczby odejmuje 5 cm, ponieważ biustonosz musi przylegać do ciała. Drugi pomiar brafitterka wykonuje na wysokość brodawek. W ten sposób określa rozmiar miseczki. To, co może krępować klientki to fakt, że do tego pomiaru należy się rozebrać. Nagość może nie podobać się klientkom, jednak jest to konieczne, by wynik był miarodajny. Jednak najbardziej skrępowane klientki mogą poinformować brafitterkę o swoich obawach. Wówczas ta wymyśli inny sposób na zebranie pomiarów. Do zadań brafitterki należy także:

 • nauka noszenia stanika,
 • nauka jego regulacji (regulacja jest niezwykle ważna, ponieważ nawet kobiety, które mają dobrze dobrany stanik, mogą go po prostu źle nosić. Zbyt naciągnięte ramiączka mogą powodować ból ramion i kręgosłupa. Natomiast poluzowane ramiączka sprawiają, że biust opada i nie tylko wygląda nieatrakcyjnie, lecz także sprawia, że kobieta się garbi.),
 • przekazanie wiedzy na temat dbania o biustonosz tak, by mógł służyć klientce przez lata.
 • sprawdzanie, czy zapięcie biustonosza odpowiednio przylega do ciała (powinno znajdować się poniżej łopatek i linii biustu),
 • dostosowanie już wybranego biustonosza do anatomii ciała,
 • kontrola fiszbin (sprawdzanie, czy fiszbiny okalają pierś prawidłowo) i ułożenia ramiączek,
 • prezentacja oferty sklepu,
 • obsługa klienta,
 • dokonywanie transakcji.

Jak zostać brafitterką?

Brafitterką można zostać po kursie brafittingu. Kurs można wybrać z wielu dostępnych w Internecie ofert. To opcja dla osób, które jeszcze przed znalezieniem pracy myślą o karierze brafitterki. Kandydatka może się również zatrudnić w sklepie, który sam oferuje taki kurs swoim ekspedientkom. Zwykle kurs brafittingu kosztuje w granicach od 3000 zł do nawet 6000 zł. Może trwać nawet trzy miesiące. Kurs kończy się egzaminem i uzyskaniem certyfikatu, który potwierdza umiejętności w zawodzie. Dostępne są również kursy online. Na szkoleniu kandydatki i kandydaci uczą się: 

 • anatomii piersi, 
 • wpływu biustonosza na zdrowie kobiety, 
 • charakterystyki doboru bielizny do biustu małego, jak i dużego,
 • jak dobrać biustonosz dla przyszłych mam,
 • o chorobach i schorzeniach ciała i piersi, 
 • optycznego modelowania sylwetki 
 • rozmiaru biustu i przeliczników istotnych w doborze biustonosza, 
 • modeli biustonoszy, 
 • regulacji elementów biustonoszy. 

Choć obecnie brafitting nie jest kierunkiem edukacji, to z pewnością łatwiej w branży będą miały specjalistki np. po szkole odzieżowej. Brafitterka musi znać również materiały i ich właściwości. Niektóre klientki mają uczulenia, a inne zwyczajnie szukają oddychającego materiału. Wiedza w tym zakresie to podstawa.

Ile zarabia brafitterka?

Im większe miasto, tym większe zarobki brafitterki. Choć specjalistka zwykle pracuje w renomowanych salonach bielizny, to zdarza się, że mniejsze firmy również zechcą ją zatrudnić. Wówczas należy liczyć się z nieco niższymi zarobkami. Im droższa bielizna w sklepie, tym wyższe zarobki specjalistki. Doświadczenie, umiejętności, a także komunikatywność i umiejętność sprzedaży również wpływają na zarobki brafitterki. Może się zdarzyć, że w firmie pensja uzależniona jest od pozyskanych klientek.

Na rękę brafitterka zwykle może zarobić od 2500 zł netto do 3500 zł netto. Jeśli takie zarobki wydają się zbyt niskie, specjalistka może założyć własną firmę. Na najwyższe zarobki może liczyć specjalistka za granicą. Przykładowo roczne wynagrodzenie we Francji może wynieść nawet 38000 €. Jednak praca za granicą w sprzedaży jest dla osób, które znają język. Zarobki brafitterki w Polsce nie są wysokie, ponieważ zwykle jej porada wliczona jest już w cenę biustonosza. Choć zdarza się, że sklep oferuje specjalne pakiety i porady niezależnie od zakupu stanika. Ile kosztuje brafitterka? Dobór biustonosza z poradą specjalistki może kosztować nawet kilkaset złotych.

Cechy dobrej brafitterki

Przyszła brafitterka musi być osobą otwartą i życzliwą. Wizyta u brafitterki często stanowi krępujące doświadczenie dla klientek. Kobiety mają wiele kompleksów i wstydzą się swojego ciała. Dlatego tak ważne jest odpowiednie podejście do nich. Klientki, nawet jeśli dostaną od brafitterki proponowany biustonosz i tak mogą mieć do niego szereg uwag – czasem zasadnych a czasem nie. Dlatego brafitterka musi być również osobą cierpliwą i musi umieć słuchać, by zbadać potrzeby klientki. 

Brafitterka to zawód dla osób, które mają w sobie potrzebę niesienia pomocy innym, interesują się modą i znaczeniem bielizny w ubiorze. W tej branży głównie działają kobiety, choć mężczyźni również mogą zostać brafitterami. Jednak klientki mogą się kierować w jego obecności nieco bardziej. Najczęściej środowiskiem pracy brafitterki jest sklep z bielizną. Dlatego w ciągu dnia brafitterka ma kontakt z wieloma ludźmi. Niekiedy może zostać potraktowana przez klientkę jak zwyczajny kasjer, a nie specjalistka. Mimo to, aby budować reputację sklepu, i tak musi zachować uśmiech na twarzy.

Odpowiednio dobrana bielizna to podstawa dobrego samopoczucia, a także gwarancja jędrnych i zdrowych piersi. Zbyt luźny obwód pod biustem czy zbyt małe miseczki mogą być przyczyną dużego dyskomfortu. Brafitterka, jako że sama jest kobietą, doskonale rozumie potrzeby innych kobiet. Specjalistka od doboru biustonosza to stosunkowo nowy zawód na polskim rynku pracy. Dlatego chcąc rozwijać się w tej branży, warto szukać zatrudnienia w dużych miastach, gdzie świadomość kobiet na temat ubioru bielizny jest coraz większa, a praca brafitterki zostanie przez nie doceniona.

Oceń artykuł
0/5 (0)