Reklama

Analityk – jak wygląda jego praca? Sprawdź, czym się zajmuje

Analityk to słowo o wielu znaczeniach. Analitykiem nazywamy typ osobowości, pracownika lub osobę o szczególnych zdolnościach logicznych. W tym artykule skupiamy się na zawodowym aspekcie analityka. Kim jest analityk i czym się zajmuje? 

Analityk - mężczyzna przedawniający wykres

W pracy często wymaga się od kandydatów umiejętności analitycznego myślenia. Dobry strateg potrafi przewidzieć następstwa podjętych decyzji i posiada umiejętność wyciągania wniosków. Firmy, które chcą zaistnieć na rynku i zdobyć przewagę konkurencyjną, muszą pozyskiwać pracowników dysponujących właśnie takimi kompetencjami.

Żyjemy w czasach, w których każdy ruch i decyzję można umotywować odpowiednią analizą danych. Narzędzia analityczne, komputeryzacja, Internet dają wgląd w faktyczne statystyki z działań każdej firmy. Analityk jest osobą, która odnajduje się w gąszczu tych cyfr i potrafi nie tylko nimi zarządzać, lecz również wykorzystać je w tworzeniu rekomendacji działań firmy.

Kim jest analityk?

Analityk nie bez powodu jest tak bliski słowu “analiza”, bo to właśnie jego główne zadanie. To osoba, która, gromadząc dane lub wykorzystując gotowe statystyki, analizuje informacje w różnych ujęciach. Analityk to myśliciel, który stanowi niezbędne źródło przetworzonej informacji, a ze swoich analiz wyciąga wnioski, które następnie służą budowaniu strategii biznesowej firmy.

Analityk to także popularny typ osobowości testu 16 Personalities. Choć bycie analitykiem nie wymaga takiego wyniku w teście, to cechy analityka jako typu osobowości dobrze określają kompetencje zawodowe, jakie posiada odpowiedni kandydat.

Czym zajmuje się analityk?

To, czym dokładnie zajmuje się analityk, jest uzależnione od branży, w jakiej został zatrudniony. Jego praca może polegać na analizie danych dotyczących zagrożenia, analizie skuteczności podjętych przez firmę działań, np. kampanii marketingowej, czy też na zbadaniu czyichś możliwości kredytowych. Analityk może pracować w różnych branżach.

Niezależnie od obszaru swoich działań analityk zajmuje się porządkowaniem danych, a następnie ich przetwarzaniem na informację, która może być użyteczna dla firmy. Analityk, czy też ściślej – analityk danych – oprócz operowania danymi zajmuje się również ich odpowiednim przedstawieniem. Po przeprowadzeniu analiz należy je zaraportować lub przestawić. Dlatego w pracy analityka mile widziana jest również wizualizacja danych, która przekona zarząd firmy o tym, że wnioski wyciągnięte przez specjalistę są słuszne.

Obowiązki analityka

W zależności od zawodu do analityka należą inne obowiązki. Sprawdźmy na przykładach, jakie dokładnie.

  • Analityk finansowy

To jeden z popularniejszych zawodów analitycznych. Osoba na tym stanowisku zajmuje się analizą opłacalności modeli biznesowych, opracowywaniem etapów efektywności inwestycji, monitorowaniem wdrażania rozwiązań budżetowych, rekomendacjami.

  • Analityk IT

Analityk ds. IT to stanowisko dla informatyków, którzy oprócz zdolności analitycznego myślenia muszą mieć także obszerną wiedzę z zakresu baz danych. Praca analityka IT polega na projektowaniu logicznych modeli danych. Specjalista ten przeprowadza analizę danych funkcjonalności systemów, buduje metryki jakości danych, opracowuje metody analityczne oparte na uczeniu maszynowym czy prowadzi warsztaty wewnętrzne.

  • Analityk kredytowy

Analityk kredytowy to stanowisko, jakie można spotkać w banku czy w biurach doradztwa kredytowego. Analityk kredytowy w swojej pracy zajmuje się strukturyzowaniem, rekomendacją i prezentacją transakcji kredytowych, monitorowaniem strategii kredytowych wobec klientów, minimalizacją ryzyka kredytowego, rozpatrywaniem wniosków kredytowych czy oceną zdolności kredytowej.

  • Analityk danych (Analityk Big Data)

Stanowisko analityka danych w każdej firmie może przyjąć inną formę. Zwykle jest to praca z tabelkami w arkuszu kalkulacyjnym lub w bazie danych. Może dotyczyć danych klientów, kontrahentów, danych zamówień czy statystyk firmowych.

  • Analityk biznesowy

Do zadań analityka biznesowego należy identyfikacja wymagań klienta biznesowego. Obowiązki dotyczą również przygotowywania analiz rynkowych, współpraca z działem IT, prezentacja wyników analiz finansowych i biznesowych w kompleksowy sposób, identyfikowanie trendów rynkowych czy opracowanie prognoz budżetowych.

  • Analityk łańcucha dostaw

Analityk łańcucha dostaw stara się zoptymalizować łańcuch dostaw na podstawie danych rynkowych, firmowych, ekonomicznych lub pochodzących od kierowców. Wytycza najlepsze rozwiązania i tym samym ogranicza prognozowane ryzyka. Bierze udział w strukturyzacji systemu zarządzania wydajnością dostaw.

Tak naprawdę każdy z powyższych analityków danych może zajmować się czymś innym lub zbliżonymi rzeczami. Każda firma, zatrudniając analityka, dokładnie prezyduje zakres obowiązków i wymagania. Wspólnym mianownikiem dla wymienionych stanowisk jest jednak analiza.

Analityk – umiejętności miękkie wymagane od analityków

Jeśli chodzi o kompetencje miękkie, to analityk przede wszystkim musi radzić sobie z pracą pod presją czasu. Zdarza się, że pewne decyzje trzeba podjąć nagle. Wówczas specjalista nie ma on możliwości dłuższego przygotowywania się do wykonania konkretnego zadania. Musi szybko zebrać dane, „rzucić” okiem i wyciągnąć podstawowe wnioski. Istotna jest również komunikatywność.

Jak już wspomniano, analityk zajmuje się prezentacją danych, przedstawianiem rekomendacji itp. Do tego przydają się mu umiejętności interpersonalne, które sprawią, że potrafi przekonać zarząd czy klienta do swojej racji. Oczywiście, aby zostać analitykiem danych, niezbędna jest umiejętność analitycznego myślenia.

Cenne jest również zainteresowanie finansami, technologią, statystyką i informatyką. W przypadku analityków IT istotna jest znajomość branży technologicznej oraz wiedza na temat języków programowania — przede wszystkim SQL i Python.

Umiejętności twarde i wykształcenie w pracy analityka

W zależności od stanowiska kompetencje twarde w zawodzie analityka obejmują przede wszystkim znajomość systemów, baz danych, programów statystycznych i analitycznych. Wielu pracodawców wymaga od kandydatów również doświadczenia, ponieważ jest ono potrzebne do prawidłowej analizy danych. Osoba, która ma za sobą lata pracy w danym zawodzie, potrafi lepiej przewidzieć niektóre sytuacje, ponieważ zdążyła już podąć wiele dobrych i złych decyzji oraz wyciągnąć z nich wnioski.

Pracodawcy oczekują również studiów wyższych. Szczególnie jeśli mowa o analityku finansowym. Wówczas cenna jest wiedza zdobyta na studiach ekonomicznych czy z rachunkowości. Kolejnym wymaganiem jest znajomość języka obcego, w szczególności znajomość języka angielskiego lub też innego, jeśli firma działa np. na rynku niemieckim. Biegłe władanie obcym językiem wymusza zwłaszcza stanowisko analityka biznesowego, na którym specjaliści mają kontakt z kontrahentami z całego świata.

Ścieżka kariery analityka

Społeczeństwo informacyjne sprawia, że takie zagadnienia, jak analiza danych coraz bardziej zyskują na znaczeniu. To oznacza, że większość firm będzie potrzebować w swoich strukturach analityków. Sprzyja temu choćby cyfryzacja i fakt, że coraz więcej zagadnień przenosi się do Internetu, który oferuje szerokie zasoby i statystyki do analizy.

Zatem rynek pracy wygląda obiecująco dla analityków biznesowych, IT czy finansowych. Choć wspomnieliśmy, że pracodawcy oczekują doświadczenia, to oferty pracy pokazują, że wielu szuka również pracowników na stanowiska juniorskie, np. “Młodszy analityk finansowy”.  Można więc od razu szukać zatrudnienia na rynku pracy jako analityk, by następnie piąć się po szczeblach kariery, uzyskując wieloletnie doświadczenie od starszych kolegów z branży.

Analityk — zarobki tego specjalisty

Żyjemy w świecie informacji, a ta jest w cenie. Dlatego też warto zastanowić się nad zawodem analityka. Pracownicy na tym stanowisku wykonują bardzo znaczący zawód, przyczyniając się do budowania pozycji firmy. Ile zarabiają analitycy danych?

Zarobki analityków mogą zaczynać się od średniej krajowej do nawet kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie. Jest to zatem zawód, który gwarantuje dobre zarobki i satysfakcję z pracy dzięki zauważalnym efektom swoich działań. Kandydat o odpowiednich kompetencjach nie powinien mieć problemu ze znalezieniem zatrudnienia.

Oceń artykuł
1.1/5 (270)