Analityk IT – wzór CV. Jak napisać skuteczne CV analityka IT?

Analityk IT to prestiżowe, dobrze płatne stanowisko, które cieszy się ogromnym zapotrzebowaniem. To osoba, która po części stoi za sukcesem firmy. Co robi analityk IT? Jak zostać analitykiem IT? I najważniejsze — jak napisać profesjonalne CV analityka IT (analityka biznesowego), aby dostać pracę?

Analityk IT - analityk IT podczas spotkania biznesowego

Branża IT to obecnie najszybciej rozwijająca się gałąź gospodarki. Ogromny skok technologiczny, który dokonał się tak naprawdę na przestrzeni ostatnich kilku lat, stworzył miliony nowych miejsc pracy, dla specjalistów, którzy jeszcze nie zdążyli się wykształcić. Tak oto rynek pracy zmaga się z deficytem specjalistów z dziedziny IT — programistów i analityków. O programistach mówi się dużo i mówi się praktycznie wszędzie. Natomiast rzadko mówi się o analitykach IT. Jest to zawód, który oferuje atrakcyjne wynagrodzenie, stabilne warunki pracy i możliwość rozwoju zawodowego. Wiąże się jednak z ukończeniem uczelni wyższej i zdobyciem odpowiedniego doświadczenia zawodowego. Co więcej, analityk IT to osoba, która musi wykazać szereg kompetencji miękkich, dzięki którym będzie potrafiła połączyć dwa światy. Świat IT i świat biznesu. Na czym konkretnie polega praca analityka IT – analityka biznesowego? Jak napisać skuteczne CV i list motywacyjny na stanowisko analityka IT?

Analityk IT/analityk biznesowy — na czym polega praca analityka IT?

Planowanie swojej kariery jako analityk IT, analityk biznesowy lub specjalista ds. analizy biznesowej powinniśmy zacząć przede wszystkim od dokładnego zgłębienia obowiązków ciążących na tym stanowisku. Czym tak naprawdę zajmuje się analityk IT? Zrozumienie genezy zawodu znacznie ułatwi nam stworzenie dokumentów aplikacyjnych, które będą odpowiadały potrzebom pracodawców.

Analityk IT jest odpowiedzialny przede wszystkim za kontakt pomiędzy działaniami IT, a biznesu i marketingu. Często analityk IT nazywany jest łącznikiem, bowiem łączy on dwie branże, w taki sposób, żeby zapewnić zysk firmie. W skrócie możemy powiedzieć, że analityk IT zajmuje się tworzeniem koncepcji funkcjonalnej oraz biznesowej. Jego rola polega na badaniu potrzeb klienta, przekazywaniu tych informacji programistom oraz proponowanie optymalnych rozwiązań technologicznych, które zaspokoją zarówno klienta jak i twórców projektu. Dlatego tak istotne jest, żeby analityk IT posiadał rozbudowane cechy interpersonalne i społeczne oraz mógł pochwalić się szeroką wiedzą technologiczną.

Do głównych obowiązków analityka IT/analityka biznesowego możemy zaliczyć:

 • prowadzenie spotkań z klientami
 • dbanie o komunikację między klientem a zespołem programistów
 • proponowanie rozwiązań technologicznych dla danego projektu
 • nadzorowanie procesu tworzenia aplikacji bądź strony
 • współpraca przy tworzeniu projektów z developerami, UX designerami i innymi analitykami
 • kontrola nas testami końcowego produktu
 • prezentacja ukończonego projektu klientom

Jak zostać analitykiem IT/analitykiem biznesowym?

Jeśli interesuje Cię podjęcie pracy jako analityk IT, musisz swoją uwagę skierować przede wszystkim w stronę studiów, między innymi takich jak informatyka. Jednak często same studia to za mało, szczególnie jeśli planujesz karierę w jednym z gigantów korporacyjnych. Jeśli mierzysz wysoko, musisz też być gotowy na to, że na pozycję na rynku IT trzeba zasłużyć. Dlatego warto dodatkowo brać udział w szkoleniach lub zapisać się na studia podyplomowe, dzięki którym poznasz także tajniki biznesu, kontaktu z klientem i zarządzania.

Weź pod uwagę także fakt, że aby dostać posadę samodzielnego analityka IT musisz posiadać już pewne doświadczenie na podobnym stanowisku. Już na studiach możesz wyszukać oferty stażu lub praktyk zawodowych przygotowujących do objęcia stanowiska juniorskiego. Przyjmuje się, że większość firm wymaga minimum półrocznego doświadczenia na stanowisku młodszego analityka IT, choć zazwyczaj standardem jest minimum rok.

Podsumowując — interesuje Cię kariera jako analityk IT? Zainwestuj czas w naukę i zdobywanie doświadczenia. To może nie najprostsza droga, jednak z pewnością zapewni Ci odpowiednie fundamenty pod budowanie swojej kariery w branży IT.

Warto wspomnieć też o tym, że dobry analitycy biznesowi powinni odznaczać się szeregiem kompetencji miękkich. Z racji tego, że Twoja praca polegać będzie na kontakcie z klientami oraz planowaniu kompromisów komunikacyjnych, musisz być osobą komunikatywną i otwartą. Dodatkowo musisz posiadać solidne podstawy techniczne i umieć je przedstawić osobom, które są spoza branży.

CV analityka IT/analityka biznesowego — jak napisać CV analityka IT?

Po skończonych studiach, kursach, szkoleniach i zdobytym doświadczeniu możesz rozpocząć poszukiwania pracy na stanowisku analityka IT. Jak to zrobić? Jeśli chcesz zdobyć pracę analityka biznesowego przede wszystkim skup się na stworzeniu profesjonalnych dokumentów aplikacyjnych. Skuteczne CV i list motywacyjny analityka IT to potężne narzędzie, które w procesie rekrutacyjnym odgrywa główną rolę. Tak naprawdę, nawet będąc specjalistą w swojej dziedzinie, bez odpowiedniego CV może być Ci ciężko znaleźć satysfakcjonujące zatrudnienie. No, chyba że mówimy o osobach, których nazwisko już na stałe wpisało się na kartach analityki. Jednak do tego długa droga, dlatego na ten moment odpowiednio przygotowane CV to Twoja siła, która odpowiada za Twoją pozycję na rynku pracy.

W takim razie jak stworzyć skuteczne CV analityka IT/analityka biznesowego?

Zacznij od wybrania odpowiedniego wzoru CV. Wzory życiorysów zawodowych znajdziesz w Internecie. Wybierz taki szablon CV, który najbardziej odpowiada informacjom, które chcesz zamieścić w CV. Jeśli lista Twojego doświadczenia jest długa, wzór CV powinien uwypuklać właśnie tę sekcję. Natomiast w przypadku, gdy nie możesz pochwalić się zbyt dużym doświadczeniem, warto wybrać wzór CV analityka IT (przykładowe CV), w którym najlepiej widoczne informacje to te o wykształceniu, kursach lub umiejętnościach. Przydatnym narzędziem są również kreatory CV. Taki kreator CV daje Ci szerokie możliwości dowolnego rozmieszczania treści w życiorysie zawodowym i wielokrotnych zmian. Obsługa kreatora zazwyczaj jest bardzo intuicyjna. Jednak w przypadku narzędzia, jakim jest kreator CV, może się zdarzyć, że za gotowe CV analityka IT/analityka biznesowego będziesz musiał zapłacić niewielką kwotę.

Dodatkowo pamiętaj, że powszechnie przyjmuje się, że CV powinno zajmować nie więcej niż jedną stronę A4. Choć oczywiście, jeśli niemożliwym jest zmieszczenie wszystkich istotnych punktów, możesz rozszerzyć CV analityka IT na dwie strony. Ponadto zwróć uwagę na rozmieszczenie poszczególnych sekcji, kolorystykę, przejrzystość dokumentu oraz jego spójność graficzną. Upewnij się, że wszystkie sekcje napisane są tym samym rodzajem czcionki i jednakowym kolorem. Warto też urozmaicić CV wizualnie. Możesz wykorzystać w tym celu ikony, które będą odpowiadały poszczególnym informacją — np. ikona telefonu zamiast skrótu tel. Ciekawym rozwiązaniem są także stopnie ukazujące Twój poziom obeznania z daną umiejętnością. Mogą to być gwiazdki lub kropki. Skala to zazwyczaj 5 elementów, które oznaczają najwyższy stopień znajomości danego języka, programu lub systemu.

Najważniejsze elementy CV analityka IT

Każde CV musi składać się z sekcji, w których kandydat zamieszcza konkretne informacje. Jest to ułatwienie zarówno dla rekrutera jak i dla osoby starającej się o pracę. Rekruter dzięki podziałowi na sekcje może sprawnie odszukać informacje, które go najbardziej interesują, czyli w przypadku pracy analityka IT jest to doświadczenie oraz wykształcenie. Natomiast kandydat może z łatwością podkreślić swoje mocne strony, umieszczając dane sekcje jak najwyżej w CV. Staraj się używać słów kluczowych, które znalzały się w ofercie pracy. Coraz częściej firmy korzystają z programów, które specjalizują się w szukaniu wlaśnie słów kluczowych w dokumentach aplikacyjnych, aby zostawić tylko tych kandydatów, którzy ściśle odpowiadają wymaganiom. Co dokładnie powinno znaleźć się w skutecznym CV analityka IT? Najlepiej, aby Twoje CV zawierało przede wszystkim elementy takie jak:

 • podsumowanie zawodowe
 • doświadczenie zawodowe
 • wykształcenie
 • kompetencje twarde
 • kompetencje miękkie
 • zainteresowania
 • klauzulę CV

Podsumowanie zawodowe

Podsumowanie zawodowe to stosunkowo nowa formuła, która została umieszczona na początku CV. Zawiera ona krótki opis Twoich największych osiągnięć zawodowych, doświadczenia i umiejętności. Jest to podsumowanie umiejętności i celów zawodowych. To tak naprawdę 3-4 zdania, które mają na celu zwrócić uwagę rekrutera i zainteresować go na tyle, aby zechciał zagłębić się w Twoje dokumenty aplikacyjne i zaprosić Cię na rozmowę kwalifikacyjną. Jak napisać takie podsumowanie zawodowe w CV analityka biznesowego?

Podsumowanie zawodowe zacznij od krótkiej prezentacji swojej osoby. Możesz podać tytuł zawodowy funkcjonujący w Twojej branży, jak np. starszy analityk biznesowy. Przyciągniesz tym uwagę rekruterów i dokładnie zaznaczysz na jakie stanowisko chcesz aplikować:

 • Posiadam 6-letnie doświadczenie na stanowisku starszego analityka biznesowego…
 • Jestem absolwentem studiów informatycznych Uniwersytety Wrocławskiego z tytułem magistra. Ukończyłem podyplomowe studia z psychologii biznesu oraz odbyłem gruntowne szkolenie z metod komunikacji z klientem biznesowym…
 • Jako doświadczona programistka Java posiadam wiedzę i umiejętności, dzięki którym pracowałam jako leader w zespole testowym w firmie XYZ. Odbyte kursy biznesowe oraz 6-letnie doświadczenie w branży IT pozwoliło mi poznać świat analityki od podszewki…

Następnie wspomnij o swoich najmocniejszych stronach, takich jak sukcesy zawodowe i osiągnięcia. Najlepiej jeśli posiadasz liczbowe lub procentowe dane obrazujące Twoje zaangażowanie, cele zawodowe lub efekty Twojej pracy na poprzednich stanowiskach. Ponadto wskaż motywacje, które uzasadniają Twoją aplikację na to stanowisko:

 • Jako ekspert ds. analiz biznesowych IT w firmie XYZ zbudowałem lojalne grono klientów biznesowych, dzięki którym roczne zyski firmy wzrosły o 15%…
 • Dzięki doświadczeniu testerskiemu w firmie ABC oraz wiedzy programistycznej, jako młodsza analityk, wprowadziłam i zaprojektowałam skuteczniejszy model komunikacji z programistami, dzięki czemu znacząco wzrosło zadowolenie klientów, a ilość zgłaszanych poprawek spadła o 10%…
 • Posiadam doświadczenie i umiejętności dzięki, którym sprawdzę się na stanowisku analityka IT w Państwa firmie…
 • Posada analityka IT w Pani firmie, to dla mnie okazja do rozwoju, pracy z najlepszymi specjalistami w branży oraz wdrożenia technologii Enterprise Architect, która znacząco ułatwia modelowanie procesów biznesowych…

Doświadczenie zawodowe

Doświadczenie zawodowe to jedna z najważniejszych, jak nie najważniejsza sekcja, w CV analityka biznesowego. Rynek pracy jasno wskazuje, że pracodawcy niezmiennie cenią sobie doświadczenie, nawet za cenę niższego wykształcenia pracowników. Łatwiej bowiem zapewnić odpowiednie kursy bądź szkolenia, niż czekać kilka lat, aż pracownik zdobędzie odpowiednie doświadczenie. Na stanowisku analityka IT doświadczenie z reguły jest konieczne, jednak jeśli starasz się o posadę młodszego analityka lub chcesz przynależeć do zespołu analityków i nie masz doświadczenia, wtedy pracodawcy zwracają uwagę na odbyte praktyki studenckie lub zadania praktyczne, które rozwiązywałeś na studiach. Dlatego warto każdy większy projekt zapisywać w jednym pliku (taki zawodowy pamiętnik), co w przyszłości umożliwi Ci dokładne odwzorowanie najważniejszych etapów zdobywania doświadczenia, które przybliża Cię do stanowiska analityka IT.

Zazwyczaj w CV analityka biznesowego stosuje się chronologię odwróconą, która polega na umieszczeniu najświeższego bądź aktualnego zajęcia najwyżej na liście zawierającej doświadczenie zawodowe. Na samym dole znajdują się natomiast wcześniejsze stanowiska, które kończą się pierwszą pracą lub praktyką związaną z danym zawodem. Pamiętaj jednak, aby wybierając prace, o których chcesz wspomnieć w tej sekcji, skupić się na tych, które mają związek z posadą, o którą się starasz. Jako analityk IT lub przyszły analityk IT nie musisz wspominać o takim doświadczeniu, jak praca kelnera w trakcie studiów.

Przykładowe doświadczenie zawodowe analityka IT/analityka biznesowego:

 • 05.03.2014-10.03.2015 firma XYZ praktyki studenckie na stanowisku asystenta analityka IT
  • tworzenie raportów ze wdrażanych rozwiązań i ich postępów
  • reaserch konkurencji
  • pomoc przy definiowaniu wymagań biznesowych dla nowych procesów informatycznych
 • 25.05.2016-26.05.2020 firma XYZ młodszy analityk biznesowy
  • tworzenie modeli procesów biznesowych BPMN
  • zarządzanie technologiami bazodanowymi SQL
  • analiza zmian dla kluczowych modeli biznesowych oraz powiązanych z nimi stron i aplikacji
  • mapowanie procesów AS-IS

Wykształcenie

Wykształcenie na stanowisku analityka IT również jest bardzo istotne. Jednak jak wpisać je do CV, aby uwypuklić to, co najważniejsze? Tworząc CV analityka IT pamiętaj, aby wspomnieć tylko o rzeczach, które są istotne na tym stanowisku. Dlatego nie wpisuj w CV podstawówki, czy gimnazjum. Te wczesne etapy raczej nie przyniosły Ci wiedzy koniecznej do wykonywania zawodu analityka IT. Chyba, że zdobyłeś tytuł technika informatyka. Wtedy warto wpisać technikum.Wspomnij o studiach i studiach podyplomowych. Jeśli nie ukończyłeś uczelni wyższej, w tej sekcji wpisz liceum lub technikum oraz szkoły policealne, dzięki którym zdobyłeś wiedzę z zakresu programowania lub biznesu i zarządzania. Przy braku studiów,  , które podnoszą Twoją wartość na rynku pracy. Jednak w takim wypadku wpisz te informacje w osobnej sekcji. Dzięki temu podkreślisz nie tylko ich obecność, ale również wartość, którą wniosły do poszerzenia Twojej wiedzy u umiejętności.

Przykład wykształcenia analityka IT:

 • 01.10.2012-10.06.2016 Uniwersytet Wrocławski, kierunek informatyka — Zarządzanie systemami informatycznymi
 • 01.10. 2017-20.05.2020 Studia podyplomowe, kierunek psychologia biznesu

Kompetencje twarde

Oprócz doświadczenia zawodowego i wykształcenia pracodawcy cenią sobie również kompetencje twarde. Jednak czym właściwie są te kompetencje? To przede wszystkim mierzalne umiejętności, które są konieczne do wykonywania danego zawodu, na które posiadasz odpowiednie certyfikaty. W przypadku analityka IT/analityka biznesowego do takich umiejętności twardych zaliczymy przede wszystkim znajomość metodyki procesów biznesowych, znajomość poszczególnych oprogramowań oraz podstawową znajomość języków programowania i technologii baz danych. W tej sekcji pokaż, że masz odpowiednie kwalifikacje do pracy jako analityk biznesowy.

Przykładowe kompetencje twarde analityka biznesowego:

 • umiejętność pracy z procesami AS-SI – poziom zaawansowany
 • znajomość metodyki SCRUM i PRINCE2
 • zarządzanie bazami danych
 • znajomość technik mapowania procesów biznesowych w notacji BPMN 2.0
 • język angielski C1

Umiejętności miękkie

Gdy już zaopatrzysz swoje CV w komplet niezbędnych umiejętności twardych, pora skupić się na kompetencjach miękkich. Umiejętności miękkie są to cechy charakteru, które ułatwiają Ci rozwój i pracę na konkretnym stanowisku. Jako analityk IT/analityk biznesowy musisz mieć świadomość, że jednym z Twoich stałych obowiązków będzie kontakt z klientami. Analitycy biznesowi to profesjonaliści, nastawieni na wykonanie zadania. W tej pracy odnajdą się osoby komunikatywne, otwarte i niebojące się podjęcia komunikacji, która nie zawsze może okazać się łatwa i przyjemna. Ponadto musisz posiadać zdolność do logicznego myślenia i rozwiązywania problemów. Istnieje ryzyko, że jeśli nie posiadasz tych cech, czyli predyspozycji do pełnienia funkcji analityka IT, praca ta nie jest dla Ciebie. Jeśli chcesz zdobyć wymarzoną pracę jako profesjonalny analityk biznesowy musisz być:

 • komunikatywny
 • empatyczny
 • otwarty
 • dociekliwy
 • cierpliwy
 • pragmatyczny
 • skupiony na zadaniu
 • terminowy
 • odporny na stresujące sytuacje
 • efektywny pod presją czasu

Zainteresowania

Zainteresowania to często pomijana i zaniedbywana sekcja. Wynika to z tego, że zarówno rekruterzy jak i pracodawcy skupiają się najmocniej na wyżej wymienionych elementach CV. Sekcja z zainteresowaniami traktowana jest często jako ciekawy dodatek, który pokazuje bardziej prywatną stronę kandydata. W ten sposób masz szansę zaprezentować się z tej trochę „mniej profesjonalnej” strony.

Warto zaznaczyć, że zainteresowania nie są koniecznym elementem CV, dlatego wybór czy zamieścić te informacje w dokumencie należy do Ciebie. Jednak jeśli masz jakieś niecodzienne hobby lub interesujesz się czymś, co jest ściśle związane z Twoją pracą, warto o tym wspomnieć. Po pierwsze dlatego, że pracodawca zobaczy, że do swoich obowiązków podchodzisz z zainteresowaniem i pasją, a po drugie dlatego, że może akurat dzięki swojemu nietypowemu hobby nawiążesz porozumienie z rekruterem lub pracodawcą i utniecie sobie luźną pogawędkę na ten temat? Taki small talk podczas rozmowy rekrutacyjnej jest bardzo istotny i znacznie zwiększa Twoje szansę na zatrudnienie.

Przykładowe zainteresowania:

 • nowinki technologiczne
 • wykorzystanie sztucznej inteligencji w tworzeniu projektów IT
 • układanie puzzli
 • rowerowa jazda górska

Klauzula CV

Obecne przepisy wymagają także dołączenia w CV klauzuli, w której zawarta zostanie zgoda na przetwarzanie danych osobowych na potrzeby rekrutacji. Niestety bez tego elementu rekruter nie może przeczytać i wykorzystać informacji zawartych w Twoim CV analityka biznesowego, aby przeprowadzić rekrutację.

Aktualna klauzula CV:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).

Wskazanie podstawy prawnej w zgodzie nie jest obowiązkowe, ale nie jest również postrzegane jako błąd. Jednak jeśli zależy Ci na zaoszczędzeniu miejsca, możesz wpisać krótszą wersję klauzuli CV:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę XYZ w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko.

Życiorys zawodowy analityka IT/analityka biznesowego— wzór CV

Analityk IT wzór CV do pobrania

 

Analityk IT wzór CV

List motywacyjny – analityk biznesowy

List motywacyjny to razem z CV istotny element procesu rekrutacyjnego. Jednak nie wszystkie firmy wymagają, aby kandydaci dołączali list motywacyjny do dokumentów aplikacyjnych. Informacja o tym, czy list ten jest wymagany, czy nie powinna znaleźć się w ogłoszeniu. Jesli nie ma konkretnej informacji, warto zawsze napisać list motywacyjny analityka IT, ponieważ może on zapewnić kilka dodatkowych punktów podczas rekrutacji.

Pisząc list motywacyjny analityka IT skup się na swoich mocnych stronach i doświadczeniu zawodowym. Nie zapomnij wspomnieć o sukcesach w poprzednich pracach lub trudnych sytuacjach, z których udało Ci się znaleźć wyjście. Opisz także swoje kompetencje miękkie, które ugruntują Twoją pozycję najlepszego kandydata. 

Dodaj także kilka zdań dotyczących Twoich motywacji do podjęcia akurat tej pracy. Warto pokazać się rekruterowi i pracodawcy z najlepszej możliwej strony, jednak pamiętaj, aby cały czas trzymać się prawdy. Naciąganie, lub co gorsza kłamstwa, szybko wyjdą, a Ty tylko najesz się wstydu i stracisz czas, zarówno swój, jak i rekrutera.

Jako analityk biznesowy zdajesz sobie zapewne sprawę jak istotny jest list motywacyjny i skuteczna autoprezentacja. Gdy jest wielu kandydatów, którzy chcą zdobyć nową pracę, to często od listu motywacyjnego zależy, który z nich zostanie zaproszony na dalszy etap rozmów kwalifikacyjnych. List motywacyjny powinien być treściwy i konkretny, powinien podkreślać wszystkie Twoje umiejętności i budować obraz człowieka otwartego na nowe wyzwania. W oczach rekrutera z listu motywacyjnego ma wyłaniać się kandydat idealny, dopasowany pod każdym względem do pracy, na którą aplikujesz. Pamiętaj jednak, że rekuterzy czytają codziennie dziesiątki listów motywacyjnych postaraj się więc zachować zwięzłą formę, która sprawi, że Twój list motywacyjny podkreśli Twoje najważniejsze osiągnięcia, a jednocześnie nie zniechęci swoją długością rekrutera.

Oceń artykuł
0/5 (0)