Studia podyplomowe to coraz popularniejsza metoda podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Zarówno pracownicy jak i pracodawcy otwierają się na rozwój, który przyniesie korzyści dla jednej i dla drugiej strony. Na czym dokładnie polegają studia podyplomowe? Czy warto podjąć to wyzwanie?
Jeśli jesteś stałym rezydentem rynku pracy i masz za sobą kilka okresów poświęconych na poszukiwanie nowego zajęcia, z pewnością przyznasz nam rację, że większość pracodawców ceni sobie wykwalifikowanych pracowników, którzy znają się na rzeczy i wiedzą, o czym mówią. Możliwość wpisania do dokumentów aplikacyjnych dodatkowego punktu, jakim bez wątpienia są studia podyplomowe, to szansa na uzyskanie przewagi nad resztą kandydatów. Mimo sporej popularności tej formy podnoszenia kwalifikacji i kompetencji zawodowych studia podyplomowe nadal skrywają wiele tajemnic, dlatego dzisiaj nadszedł czas raz na zawsze rozprawić się z niewiedzą na temat podyplomówki. Pozostaje jedna kwestia: jakie studia wybrać?
Spis treści
Co to są studia podyplomowe?
Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie: czym właściwie są studia podyplomowe? Otóż odpowiedź jest dość prosta, ponieważ są to studia, które można podjąć po uzyskaniu dyplomu. Jednak, mimo swojej prostoty, odpowiedź ta wzbudza wiele niedomówień.
Jednym z nich jest kwestia tego, czy do podjęcia podyplomówki koniecznie jest posiadanie wykształcenia wyższego. Tak, do podjęcia studiów podyplomowych mogą przystąpić tylko osoby, które posiadają wykształcenie wyższe. Zaliczają się to tego absolwenci, którzy uzyskali tytuł licencjata, inżyniera lub magistra. Ten rodzaj kształcenia jest dostępny po ukończeniu każdego etapu studiów wyższych zakończonego uzyskaniem jednego z tytułów naukowych.
Często można spotkać się z porównaniem podyplomówki do studiów magisterskich. Jest to duży błąd. Te dwa rodzaje kształcenia znacznie się od siebie różnią. Zarówno czasem trwania, obszernością przerabianego materiału, nastawieniem do kwestii praktyki jak i tytułem uzyskanym po ich zakończeniu. Ten ostatni element to tak naprawdę najbardziej znacząca różnica, ponieważ ukończenie studiów podyplomowych nie daje nam żadnego dodatkowego tytułu naukowego. Natomiast studia magisterskie kończą się obroną pracy i uzyskaniem tytułu magistra. No, przynajmniej powinny kończyć się w ten sposób.
Kiedy studia podyplomowe są potrzebne?
Tak naprawdę studia podyplomowe są potrzebne zawsze!
Może trochę przesadziliśmy, ale z pewnością podyplomówka przyda się w większości zawodów. Sprawdzi się jako dodatkowa forma kształcenia i podnoszenia kwalifikacji. Szczególnie jeśli zależy Ci na awansie — wtedy studia podyplomowe mogą okazać się strategiczną kartą przetargową. Są także bardzo przydatne, gdy chcesz się przebranżowić lub zakres obowiązków na Twoim dotychczasowym stanowisku się zmienił. Często podjęcie edukacji podyplomowej proponują sami pracodawcy, dla których jest to szybka i skondensowana dawka nowej wiedzy wtłoczona w pracownika, który wykorzysta ją w firmie.
Dodatkowo ten rodzaj kształcenia podyplomowego przydaje się w sytuacji, gdy straciłeś zapał do podjęcia studiów magisterskich i nie czujesz, że po licencjacie możesz sprostać wymaganiom rynku pracy. Podyplomówka to świetna okazja, aby w krótkim czasie zdobyć umiejętności, które pozwolą Ci podjąć lepsze zatrudnienie. To samo dotyczy studiów magisterskich — jeśli nie wybierasz się po tytuł doktora, ale czujesz potrzebę zdobycia dodatkowej wiedzy, wtedy warto skorzystać z oferty studiów podyplomowych.
Czy warto iść na studia podyplomowe?
Tak, warto iść na studia podyplomowe.
Co tu dużo mówić — każda forma rozwoju jest ceniona, zarówno w życiu zawodowym jak i prywatnym. Jeśli czujesz, że stoisz w miejscu, a chciałbyś wskoczyć na kolejny szczebel swojej zawodowej kariery, wtedy studia podyplomowe są jedną z najlepszych opcji. To okazja do podniesienia kwalifikacji, zdobycia nowych umiejętności oraz poszerzenia horyzontów i spojrzenia na swoją branżę z nowej, świeżej perspektywy. Warto więc poświęcić trochę czasu i znaleźć ofertę podyplomówki. Szczególnie że studia te mogą odbywać się w trybie zaocznym, dlatego bez problemu można połączyć je z pracą zawodową.
Współcześnie rynek pracy cierpi na przypadłość zwaną “magister od niczego”. Wielu absolwentów studiów wyższych posiada papierek ukończenia uczelni, jednak za tym dokumentem nic nie stoi. Nie ma tam żadnego zaplecza konkretnych umiejętności lub wyspecjalizowanej wiedzy. Często młodzi ludzie po prostu nie wiedzą, co dokładnie chcą robić po studiach, dlatego podjęcie podyplomówki to szansa na sprecyzowanie swojego zakresu zawodowego. Pracodawcy oczekują specjalistów, chcą podejmować współpracę z ludźmi, którzy legitymują się konkretnymi umiejętnościami w danej dziedzinie. Studia podyplomowe to szansa, aby rozpocząć swoją drogę w stronę eksperta.
W jakich zawodach może się przydać „podyplomówka”?
Podyplomówka przydaje się we wszystkich zawodach, w których wymagane są konkretne umiejętności związane z ukończeniem studiów wyższych. Na uczelniach posiadających ofertę studiów podyplomowych możesz zauważyć, że wykaz kierunków jest naprawdę długi. Znajdziesz tam zajęcia z technologii 3D w medycynie lub takie, które przygotują Cię do zarządzania produkcją rolniczą.
Z pewnością podyplomówka przyda się w zawodach związanych z marketingiem, dziennikarstwem, zarządzaniem i PR. W tym wypadku pożądane są kierunki rozwijające umiejętności z zakresu e-marketingu, managementu i biznesu.
Studia podyplomowe przydadzą się także na stanowisku nauczyciela. Ukończenie odpowiednich studiów podyplomowych może dać nam prawo do wykonywania zawodu nauczyciela. Wielu absolwentów studiów wyższych dających możliwość podjęcia pracy w oświacie, obiera inne specjalizacje niż przygotowanie pedagogiczne, które jest kluczowe w pracy z dziećmi i młodzieżą. Studia podyplomowe to możliwość podjęcia pracy w zawodzie, który do tej pory był dla Ciebie zamknięty. Program takich studiów jest zgodny z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela.
Dodatkowo możesz także poszerzyć swoją wiedzę z zakresu administracji i prawa, medycyny, ochrony środowiska, rozwoju osobistego, projektowania, sprzedaży, kultury i sztuki, a nawet z jogi lub coachingu. To i tak tylko ułamek tego, co proponują uczelnie na studiach podyplomowych. Warto więc zakasać rękawy, spojrzeć na swoją pracę z dystansu i ocenić, w którym zakresie przydałaby Ci się dodatkowa porcja wiedzy.
Artykuł powstał przy współpracy z Wyższą Szkołą Komunikacji Społecznej w Gdyni.