Jakie studia wybrać? Najlepsze kierunki studiów, po których znajdziesz pracę

Wybór kierunku studiów to jedna z ważniejszych decyzji życiowych, która może zdefiniować przyszłe życie zawodowe. Jeśli nie wiesz, co najlepiej studiować, aby nie martwić się bezrobociem, przeczytaj poniższy artykuł: podpowiemy Ci, co warto studiować i jakie kierunki studiów są najlepsze.

jaki kierunek studiów jest najlepszy?

Jesteś młody, ambitny i masz głowę pełną pomysłów? Doskonale trafiłeś! Podejmując  decyzję o wyborze kierunku studiów absolwent szkoły średniej powinien myśleć o swoich zainteresowaniach i pasjach. To bardzo ważne, gdyż wykonując w przyszłości zawód, który sprawia przyjemność, praca staje się frajdą, a nie przykrym obowiązkiem.

Studia – jakie wybrać?

Dla jednych wakacje, dla innych czas na podjęcie jednej z ważniejszych decyzji w życiu. Ironią losu jest dokonywanie tak ważnych wyborów, podczas gdy dopiero wchodzimy w dorosłe życie. Świeżo upieczeni maturzyści stoją przed wyborem przyszłej ścieżki zawodowej będąc zasypywanymi możliwościami i kierunkami rozwoju. Jakie studia wybrać, jeśli nie do końca wiesz, co tak naprawdę chcesz robić w życiu? Czy warto kierować się perspektywami dobrych zarobków, czy może zainteresowaniami i renomą uczelni? 

Z jednej strony, najbardziej rozwojowe kierunki studiów w Polsce mogą zapewnić Ci dostatnie życie i ułatwić znalezienie pracy. Jak powszechnie wiadomo, wybranie ścieżki programisty lub innego specjalisty pracującego w obszarze IT, prawie na pewno zagwarantuje Ci znalezienie pracy. To również studia, po których dużo się zarabia. Z drugiej strony, czy warto wybierać kierunki, które w ogóle Cię nie interesują? W ten sposób zwiększasz prawdopodobieństwo, że w ogóle ich nie ukończysz, a zawód wykonywany w przyszłości będzie prawdziwą męką. Niestety w wielu przypadkach wybór studiów to walka serca i rozumu. Kierunek studiów z perspektywami, który jednocześnie bardzo Cię interesuje to prosta droga do sukcesu zawodowego. Jaki kierunek studiów wybrać, jeśli ciągnie Cię do takich, które nie mają opinii najbardziej rozwojowych?

Jakie wybrać studia, jeśli nie wiesz czego chcesz?

Może nie warto w ogóle wybierać? Coraz więcej osób decyduje się na tzw. gap year, czyli roczną przerwę poświęconą na odnalezienie się w nowej rzeczywistości. Będąc świeżo upieczonym maturzystą albo osobą, która chce się przebranżowić, możesz po prostu zrobić sobie przerwę w życiorysie. Oczywiście nie taką bezproduktywną!

Wiele osób, które nie wiedzą jakie studia warto wybrać, postanawiają przełożyć decyzję na przyszły rok. W tym czasie uczęszczają na różne staże, poszukują ścieżek rozwoju i starają się odnaleźć zawód, w którym będą się czuli dobrze. To pewnego rodzaju poszukiwanie kompromisu w walce serca z rozumem. Przerwa w nauce nie oznacza straconej pozycji, a może pomóc Ci dowiedzieć się, czego potrzebujesz, aby zacząć pracę w zawodzie, który Ci się podoba.

Sprawdź też: Czy warto studiować?

Jakie studia wybrać, żeby mieć pracę? Przyszłościowe kierunki według ekspertów

Zastanawiasz się, jaki kierunek studiów wybrać, aby nie martwić się bezrobociem? Do tematu warto podejść w dwojaki sposób. Pierwszą metodą jest zapoznanie się z danymi dotyczącymi poziomu zatrudnienia ze względu na branżę. Dzięki temu dowiesz się, w jakiej gałęzi rynku pracy zamieszcza się najwięcej ogłoszeń i na jakie zarobki możesz liczyć.

Z raportu Hays z 2019 roku wynika, że najczęściej poszukiwani są specjaliści:

 • ds. sprzedaży i obsługi klienta
 • IT
 • ds. finansów i księgowości
 • inżynierii
 • produkcji.

Druga metoda wyboru kierunku studiów z perspektywami wymaga od Ciebie nieco więcej pracy. Przede wszystkim warto poszukać statystyk rozwoju danej branży i porównać wynagrodzenia w popularnych raportach finansowych. Następnie zacznij przeglądać ogłoszenia o pracę bez podziału na kategorie i stanowiska. Wtedy jesteś w stanie ocenić, które oferty mogą Cię zainteresować i sprawdzić, których pojawia się najwięcej. Ostatecznie sprawdź, jakich umiejętności wymagają osoby rekrutujące i nad czym musisz popracować, aby dostać pracę marzeń. Dzięki temu dowiesz się, co warto studiować

W 2020 roku jednym z niewielu sektorów, które obroniły się w tak trudnym okresie, jest internet. Polacy przerzucili się na zakupy w internecie, firmy kurierskie odnotowały duże wzrosty, a strony internetowe i platformy VOD mają oglądalność, jak nigdy. Może warto dostosować się do panujących trendów?

Sprawdź też: Praca po kryminologii

Najlepsze kierunki studiów a kompetencje

Dobrym sposobem na wybranie kierunku studiów, jest… skupienie się na czymś zupełnie innym. Warto pamiętać, że to nie nazwa kierunku studiów i renoma uczelni zapewniają nam największe szanse na pracę marzeń. Wiele osób tak twierdzi, to fakt. Jednak, czy pracodawcy nie poszukują głównie kompetencji przydatnych w ich firmie?

Według wyżej wspomnianego raportu Hays pracodawcy poszukują głównie pracowników o kompetencjach technicznych (43%), IT (27%), sprzedażowych (26%) i językowych (16%). Natomiast badania portalu LinkedIn wskazują, że aż 92% rekruterów uważa umiejętności miękkie za tak samo ważne, lub nawet ważniejsze niż umiejętności twarde.

Dowiedz się więcej: Zawody związane z biologią

Co warto studiować? Nie tylko wyższa uczelnia zapewnia pracę

Warto pamiętać, że ukończenie studiów na pewno pomaga w znalezieniu dobrej i dobrze płatnej pracy. Jednak obecnie nie jest to warunek konieczny. Jeśli często łapiesz się na myśli „nie wiem, jakie studia wybrać”, postaw na rozwój na własną rękę i zbuduj profil kandydata, dzięki:

 • odbyciu stażu lub wolontariatu
 • zapisaniu się na specjalistyczne kursy i szkolenia zakończone certyfikatem
 • szlifowaniu swoich umiejętności językowych
 • samodzielnemu poszerzaniu wiedzy dostępnej w internecie
 • zapisaniu się do szkoły policealnej.

Sprawdź również: Najbardziej opłacalne zawody

Co najlepiej studiować? Kierunek, który zapewni pracę i wysokie dochody!

Dla niektórych bardzo ważnym wyznacznikiem tego, jaki kierunek studiów wybrać, są także kwestie finansowe. Jakie kierunki studiów gwarantują zatrudnienie? Z raportu Hays z 2019 roku wynika, że najczęściej poszukiwani są specjaliści:

 • ds. sprzedaży i obsługi klient
 • IT
 • ds. finansów i księgowości
 • inżynierii
 • produkcji

Można więc wyciągnąć wniosek, że absolwenci kierunków związanych ze sprzedażą i handlem, produkcją, obsługą klienta, IT oraz finansami nie powinni mieć problemów ze znalezieniem pracy. Na rynku obecnie pożądane są także osoby po pielęgniarstwie a także filologii.

„Nie wiem, jakie wybrać studia”: pozwól się zainspirować!

Co studiować, aby na pewno mieć w przyszłości pracę? Najmniejsze szanse na bycie w przyszłości bezrobotnym mają absolwenci studiów stacjonarnych II stopnia na kierunkach:

 • automatyka i robotyka
 • pielęgniarstwo
 • inżynieria biomedyczna
 • filologia
 • informatyka
 • matematyka
 • informatyka i ekonometria
 • protetyka słuchu
 • zarządzanie
 • elektronika i telekomunikacja

Na jaki kierunek Ty się zdecydujesz?

 

Oceń artykuł
4/5 (4)
Kalkulator wynagrodzeń

Kalkulator wynagrodzeń

Neto, brutto, na rękę - można zwariować.
Skorzystaj z naszego prostego i użytecznego kalkulatora wynagrodzeń

Przejdź do kalkulatora

Chcę zarabiać...

 

Przejdź do kalkulatora