praca po biologii

Czy po biologii jest praca? Oczywiście! Praca dla biologa zawsze się znajdzie – prezentujemy listę 10 zawodów związanych z biologią. Które są najlepiej płatne i jak wybrać idealny zawód związany z przyrodą dla siebie? Tego dowiecie się z tego tekstu!

Gdzie można pracować po biologii?

Praca po biologii jest! Trzeba tylko umieć ją znaleźć. Pomożemy Wam w tym, prezentując listę aż 10 zawodów związanych z biologią. Co warto wziąć pod uwagę, szukając pracy dla biologa?

Wybór takiej ścieżki edukacji jasno wskazuje, że ochrona środowiska to nieobcy dla Was temat. Co zrobić z tym dalej? Ci, którzy narzekają na brak ofert i wciąż nie wiedzą, jaki zawód po biologii wybrać, muszą jedynie sprecyzować, gdzie chcieliby pracować najbardziej.


SPRAWDŹ TEŻ:


Starannie przemyślcie, w jakim zawodzie związanym z przyrodą sprawdzilibyście się najlepiej. Interesuje Was praca z danymi, a może bardziej wolelibyście skupić się na ekologii lub pracy naukowej? Wybór tego, co po biologii można robić, jest naprawdę szeroki! Decydując się na konkretny zawód, możecie dalej pokierować swoją edukacją tak, aby zdobyć go bez problemu!

Jaki zawód po biologii? Zawody związane z przyrodą

Dobrze płatna praca po biologii jest w zasięgu Waszej ręki! Jakie zawody związane z przyrodą możecie wybrać po ukończeniu studiów?

  1. Animator przyrody

Jeśli o przyrodzie potraficie opowiadać z pasją, to dobry zawód związany z biologią dla Was. Urządzane np. przez szkoły lekcje przyrody w terenie aż proszą się o dobrego animatora! Uwaga, lepiej, żebyście lubili dzieci i mieli odrobinę charyzmy. Wtedy zleceń nie zabraknie!

2. Edukator ekologiczny

Ekologia już od jakiegoś czasu jest jednym z najbardziej gorących społecznych tematów. Stąd i zapotrzebowanie na profesjonalnych edukatorów w tej dziedzinie rośnie – a to już dobra praca dla biologa. W Waszym mieście organizowane są pikniki naukowe lub festiwale? To Wasza szansa, aby zabłysnąć i podzielić się wiedzą z innymi. 

3. Nadzór przyrodniczy

Chcecie mieć wpływ na to, jak chronimy środowisko w Polsce? Nadzór przyrodniczy to idealna praca po biologii dla Was! Waszym zadaniem będzie nadzór nad tym, czy realizowane inwestycje, takie jak np. budowa dróg, czy wycinka drzew, są przeprowadzane zgodnie z wymogami ochrony środowiska. 

4. Monitoring przyrodniczy 

Gdzie można pracować po biologii, jeśli lubicie pracę w terenie? Dorzućcie do tego dobre oko do detali i śmiało próbujcie swoich sił w monitoringu przyrodniczym. Biomonitoring z pewnością wymaga cierpliwości! Waszym zadaniem będzie obserwacja ekosystemów, lub gatunków zwierząt i przygotowywanie szczegółowych raportów na podstawie uzyskanych danych. 

5. Strażnik Parku Narodowego lub Rezerwatu Przyrody

To praca dla biologa, który spełnia marzenia! Niestety, zapotrzebowanie na strażników w Polsce nie należy do największych. Nierzadko też parki korzystają z licznych, chętnych wolontariuszy. Kto jednak powiedział, że nie możecie potraktować tego jako stażu, który w przyszłości umożliwi Wam np. pracę zagranicą?


DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:


Jaką pracę po biologii wybrać? Praca po biologii w laboratorium

Kusi Was zawód związany z pracą po biologii człowieka? W tych zawodach się odnajdziecie!

6. Praca w laboratorium kryminalistycznym

Ktoś musi się tym zajmować – taka praca po biologii w laboratorium kryminalistycznym to duża odpowiedzialność. Najpierw dobrze zastanówcie się, jak znosicie drastyczne widoki i czy jesteście gotowi na wybór takiej specjalizacji!

7. Biegły sądowy

To Wy będziecie decydować, co tu jest faktem, a co tylko prawdopodobieństwem. To idealna praca po biologii sądowej! Kiedy już zdobędziecie odpowiednie uprawnienia, będziecie mogli uczestniczyć w badaniach materiału biologicznego. 

8. Entomolog sądowy

To praca po biologii medycznej dla tych, którzy na hasło „prosektorium” nie dostają „gęsiej skórki”. Od małego z zapartym tchem oglądaliście dokumenty o prawdziwych zbrodniach i morderstwach? Dacie sobie radę.

9. Laborant 

To świetny pomysł na pracę naukową po biologii. Ofert pracy Wam nie zabraknie – laboranci są poszukiwani w branży materiałów chemii budowlanej, spożywczej, farmaceutycznej, w prywatnych firmach, instytucie zajmującym się przeprowadzaniem badań materiałów drogowych, w Zakładach Higieny Weterynaryjnej, w instytucie zajmującym się oczyszczaniem ścieków, w Sanepidzie, czy nawet w Inspektoracie Celnym.

ZOBACZ TEŻ: Pomysły na biznes na wsi 

10. Naukowiec

Chcecie odkrywać nieznane i zmieniać świat? Praca dla biologa – naukowca z pewnością znajdzie się dla najzdolniejszych i gotowych do poświęceń. Niestety, nie liczcie na to, że będzie to dobrze płatna praca po biologii. Polskie warunki nie rozpieszczają badaczy, jednak jeśli Wasze badania okażą się przełomowe, zostaniecie zapamiętani już na zawsze! Jaką specjalizację wybrać, aby odnieść sukces? To dobra praca po biologii molekularnej!

Szukasz pracy w Poznaniu? Sprawdź najlepsze oferty na GoWork.pl!

Czy po biologii jest praca? Całe mnóstwo!

Jak widać, zawodów związanych z biologią nie brakuje. Jeśli więc to Wasza wymarzona ścieżka kariery, zapiszcie sobie przedstawione przez nas zawody i już dziś zacznijcie zastanawiać się, jaką pracę dla biologa wybierzecie po ukończeniu studiów.

W przypadku niektórych prac po biologii nie obędzie się bez wcześniejszego wyboru specjalizacji lub ukończenia studiów podyplomowych, lub zawodowych kursów. Czego się jednak nie robi dla TEJ pracy!

Mamy nadzieję, że dzięki nam łatwiej zdecydujecie, jaki zawód po biologii wybrać!