Czy po biologii jest praca? Oczywiście! Praca dla biologa zawsze się znajdzie – prezentujemy listę zawodów związanych z biologią. Które są najlepiej płatne i jak wybrać idealny zawód związany z przyrodą dla siebie? Tego dowiecie się z tego tekstu!

Najlepiej płatne zawody związane z biologią

Biologia należy do dyscyplin, które są niezwykle szerokie, obejmując zakres wielu z pozoru odległych od siebie tematów. Równie rozległe są też perspektywy w zawodzie związanym z biologią. Praca w ochronie środowiska czy jako nauczyciel to tylko niektóre pomysły na to, jakie zajęcie można wybrać. Na studiach jest mnóstwo dostępnych specjalizacji z obszaru nauk przyrodniczych, które niejako precyzują dalszy kierunek rozwoju kariery. Gdzie jest praca po biologii? Jakie są najlepiej płatne zawody związane z biologią?

Studia na kierunkach biologicznych

Wybierając kierunek studiów związany z biologią, nauka jest prowadzona według systemu bolońskiego, opartego na uzyskaniu poziomu licencjata, a następnie magistra. Po otrzymaniu tych tytułów osoby, które interesują badania naukowe, mogą rozpocząć studia doktoranckie. Inną możliwością są dodatkowe studia podyplomowe, dzięki którym po zdobyciu uprawnień pedagogicznych można pracować jako nauczyciel przyrody w szkołach.

Kierunek biologia stanowi bardzo popularny wybór na wielu najważniejszych uczelniach wyższych. Oferuje go przykładowo Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Gdański czy Uniwersytet Łódzki, ale również mniej oblegane placówki typu Uniwersytet Zielonogórski czy Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Specjalizacje w trakcie studiów związanych z biologią

W przypadku studiów magisterskich można wybrać dokładniejszą ścieżkę kariery związaną z dziedziną biologii. Wybór specjalności wiąże się bowiem z uzyskaniem specyficznych, bardzo określonych kompetencji. Nierzadko jest to bardzo cenna cecha na rynku pracy. Przykładem specjalności, które studenci biologii mogą wybrać na różnych uczelniach, jest:

 • biologia człowieka,
 • ekologia roślin i ochrona przyrody,
 • ekologia zwierząt,
 • biologia medyczna,
 • biologia molekularna,
 • genetyka ewolucyjna,
 • hydrobiologia,
 • mikrobiologia,
 • neurofizjologia,
 • paleoekologia i archeobotanika,
 • toksykologia środowiska wodnego,
 • bioanalityka,
 • biochemia,
 • biologia eksperymentalna,
 • ekologia i różnorodność biologiczna,
 • biologia komórki i organizmu,
 • biologia laboratoryjna,
 • biologia sądowa,
 • biologia z chemią,
 • biologia środowiska z ekoturystyką,
 • biologia żywności i żywienia.

Jak widać, student biologii ma przed sobą wiele perspektyw zawodowych. Kluczem jest wybór takiej specjalności, która będzie się pokrywać z jego zainteresowaniami, a jednocześnie zapewni mu ciekawą i dobrze płatną pracę w przyszłości.


Może Cię zainteresować: Ogrodnictwo — co robić po studiach?


Jaka-praca-po-biologii

Praca po biologii

Praca po biologii jest – trzeba tylko umieć ją znaleźć. Pomożemy Wam w tym, prezentując listę zawodów związanych z biologią. Co warto wziąć pod uwagę, szukając pracy dla biologa? Gdzie oprócz zatrudnienia w ogrodach botanicznych, ogrodach zoologicznych, w parkach narodowych lub w szkole (zarówno szkole podstawowej, jak i średniej), można rozwinąć karierę zawodową po biologii? Odpowiedzi na te pytania w dużej mierze zależą od tego, jakie dziedziny nas interesują najbardziej.

Wybór takiej ścieżki edukacji jasno wskazuje, że ochrona środowiska to nieobcy dla Was temat. Co zrobić z tym dalej? Ci, którzy narzekają na brak ofert i wciąż nie wiedzą, jaki zawód po biologii wybrać, muszą jedynie sprecyzować, gdzie chcieliby pracować najbardziej.


SPRAWDŹ TEŻ:


Starannie przemyślcie, w jakim zawodzie związanym z ochroną przyrody sprawdzilibyście się najlepiej. Interesuje Was praca z danymi, a może bardziej wolelibyście skupić się na ekologii lub pracy naukowej? Wybór tego, co po biologii można robić, jest naprawdę szeroki! Decydując się na konkretny zawód, możecie dalej pokierować swoją edukacją tak, aby zdobyć go bez problemu!

Praca-po-biologii-przykłady

Najlepiej płatne zawody związane z biologią

Dobrze płatna praca po biologii jest w zasięgu Waszej ręki! Jakie zawody związane z przyrodą możecie wybrać po ukończeniu studiów? Gdzie można dostać pracę po studiach z biologii?

1. Animator przyrody

Jeśli o przyrodzie potraficie opowiadać z pasją, to dobry zawód związany z biologią dla Was. Urządzane np. przez szkoły lekcje przyrody w terenie aż proszą się o dobrego animatora. Jako animator przyrody można zatrudnić się przykładowo w rezerwatach przyrody, parkach narodowych, czy centrach edukacji ekologicznej. Jeśli nie masz dyplomu, a chcesz podjąć się tego zawodu, korzystaj z oferowanych wolontariatów, by zyskać doświadczenie. Można też zdecydować się na szkolenia, które zapewniają uzyskanie dyplomów uniwersyteckich, czy certyfikatów potwierdzających odpowiednią wiedzę.

2. Edukator ekologiczny

Ekologia już od jakiegoś czasu jest jednym z najbardziej gorących społecznych tematów. Stąd i zapotrzebowanie na profesjonalnych edukatorów w tej dziedzinie rośnie – a to już dobra praca dla biologa. W Waszym mieście organizowane są pikniki naukowe lub festiwale? To Wasza szansa, aby zabłysnąć i podzielić się wiedzą z innymi.

Kurs z zakresu edukatora ekologicznego może zrobić każdy – zarówno osoba, która chce po prostu poszerzyć swoją wiedzę, jak i studenci biologii, pedagodzy, nauczyciele, pracownicy domów kultury, czy też osoby zatrudnione w bibliotekach i ogrodach botanicznych. Po takim szkoleniu w zależności od uzyskanych kwalifikacji można pracować jako wykładowca, trener, nauczyciel, doradca lub konsultant. W zakresie obowiązków takich osób znajdziemy możliwość organizacji zielonej szkoły, wycieczek, warsztatów oraz szkoleń przyrodniczo-ekologicznych.


Być może ten zawód będzie dla Ciebie idealny: Na czym polega praca zootechnika?


3. Nadzór przyrodniczy

Chcecie mieć wpływ na to, jak chronimy środowisko w Polsce? Nadzór przyrodniczy to idealna praca po biologii dla Was! Waszym zadaniem będzie nadzór nad tym, czy realizowane inwestycje, takie jak np. budowa dróg, czy wycinka drzew, są przeprowadzane z zachowaniem wymogów ochrony środowiska. Taka praca polega głównie na weryfikacji zgodności projektowanych rozwiązań i prac budowlanych z zapisami wydanej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dotyczącymi ochrony przyrody.

4. Monitoring przyrodniczy

Gdzie można pracować po biologii, jeśli lubicie pracę w terenie? Dorzućcie do tego dobre oko do detali i śmiało próbujcie swoich sił w monitoringu przyrodniczym. Biomonitoring z pewnością wymaga cierpliwości. Waszym zadaniem będzie obserwacja ekosystemów lub gatunków zwierząt i przygotowywanie szczegółowych raportów na podstawie uzyskanych danych. Celem monitoringu przyrodniczego jest określenie stanu badanych elementów przyrodniczych lub całości ekosystemów, a następnie wskazanie zmian tam zachodzących.

5. Strażnik Parku Narodowego lub Rezerwatu Przyrody

To praca dla biologa, który spełnia marzenia. Z jednej strony to zajęcie ciekawe, ale i niebezpieczne, ponieważ wiąże się również z wykroczeniami podejmowanymi na tym terenie. Niestety, zapotrzebowanie na strażników w Polsce nie należy do największych. Nierzadko też parki korzystają z licznych, chętnych wolontariuszy. Kto jednak powiedział, że nie możecie potraktować tego jako stażu, który w przyszłości umożliwi Wam np. pracę za granicą?

6. Nauczyciel przyrody lub nauczyciel biologii

Choć może się wydawać, że płaca nauczycieli nie należy do tych najwyższych, osoby z pasją mogą przekuć to zajęcie w atrakcyjny dochód. W przypadku nauczycieli biologii można zdecydować się na prowadzenie korepetycji. Taki plan idealnie sprawdzi się w przypadku maturzystów. Wielu z nich zdaje biologię na maturze, dlatego potrzebuje wcześniejszego przygotowania.


DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:


Jaka-może-być-praca-po-biologii

Jaką pracę po biologii wybrać? Zawody po biol-pol

Kusi Was zawód związany z pracą po biologii człowieka? Czy profil biol-pol daje ciekawe perspektywy zawodowe? Wśród takiej dziedziny macie spory wybór profesji. W poniższych zawodach można nie tylko realizować swoje pasje, ale i uzyskać wysokie wynagrodzenie.

7. Praca w laboratorium kryminalistycznym

Ktoś musi się tym zajmować – taka praca po biologii w laboratoriach kryminalistycznych to duża odpowiedzialność. Takie zajęcie obejmuje wykonywanie czynności badawczych, w tym także prowadzenie badań genetycznych. Osoba zatrudniona w laboratorium kryminalistycznym ma wpływ na rozwój metod badawczych, a tym samym na zwiększenie skuteczności organów ścigania. W tej profesji dokładność i spostrzegawczość to absolutna podstawa.


ZOBACZ TEŻ:


8. Biegły sądowy

To Wy będziecie decydować, co tu jest faktem, a co tylko prawdopodobieństwem. To idealna praca po biologii sądowej, na której kształci się z przedmiotów takich jak toksykologia, patofizjologia, histologia czy genetyka. Kiedy już zdobędziecie odpowiednie uprawnienia, będziecie mogli uczestniczyć w badaniach materiału biologicznego, prowadzić ekspertyzy sądowe i współpracować z prawnikami oraz organami prawa.

9. Entomolog sądowy

To praca po biologii medycznej dla tych, którzy na hasło „prosektorium” nie dostają „gęsiej skórki”. Od małego z zapartym tchem oglądaliście dokumenty o prawdziwych zbrodniach i morderstwach? Dacie sobie radę.

Entomolog sądowy wykorzystuje swoją wiedzę na temat owadów podczas prowadzenia czynności dochodzeniowych i procesów sądowych. Taka osoba przeprowadza badanie, a następnie opisuje modele rozwoju owadów, które dotyczą poszczególnymi faz rozkładu zwłok w różnorodnych warunkach.

10. Laborant

To świetny pomysł na pracę naukową po biologii. Ofert pracy Wam nie zabraknie – laboratoria diagnostyczne, które poszukują laborantów, są w branży materiałów chemii budowlanej, spożywczej, farmaceutycznej, w prywatnych firmach, instytucie zajmującym się przeprowadzaniem badań materiałów drogowych, w Zakładach Higieny Weterynaryjnej, w instytucie zajmującym się oczyszczaniem ścieków, w Sanepidzie, czy nawet w Inspektoracie Celnym.


ZOBACZ TEŻ: Pomysły na biznes na wsi 


11. Naukowiec

Chcecie odkrywać nieznane i zmieniać świat? Praca dla biologa – naukowca z pewnością znajdzie się dla najzdolniejszych i gotowych do poświęceń. Niektóre firmy, szczególnie te prywatne, nie szczędzą środków na prowadzenie badań. Kluczem do zdobycia w tym zakresie dobrze płatnej pracy jest znalezienie odpowiedniej firmy. Co więcej, jeśli Wasze badania okażą się przełomowe, zostaniecie zapamiętani już na zawsze. Jaką specjalizację wybrać, aby odnieść sukces? To dobra praca po biologii molekularnej.


Szukasz pracy w Poznaniu? Sprawdź najlepsze oferty na GoWork.pl!


Dobra-praca-po-biologii-przykłady

Czy po biologii jest praca? Całe mnóstwo!

Jak widać, zawodów związanych z biologią nie brakuje. Jeśli więc to Wasza wymarzona ścieżka kariery, zapiszcie sobie przedstawione przez nas zawody i już dziś zacznijcie zastanawiać się, jaką pracę dla biologa wybierzecie po ukończeniu studiów.

W przypadku niektórych prac po biologii nie obędzie się bez wcześniejszego wyboru specjalizacji lub ukończenia studiów podyplomowych, lub zawodowych kursów. Należy mieć też na uwadze, że wiedzę, jaką przekazują nauki przyrodnicze, trzeba stale aktualizować, aby być na bieżąco z nowoczesnymi metodami i koncepcjami. Czego się jednak nie robi dla tak ciekawej pracy!

Oceń artykuł
4.1/5 (15)