Praca ze zwierzętami od zawsze była Waszym marzeniem? W takim razie powinniście poznać zawody związane ze zwierzętami! Z tego tekstu dowiecie się, jakie są zawody związane ze zwierzętami i jakie kwalifikacje trzeba mieć, aby je wykonywać.

Zawody-związane-ze-zwierzętami

Zawody dla miłośników zwierząt – kto powinien wybrać taką ścieżkę kariery?

Jeśli w dzieciństwie marzyliście o pracy ze zwierzętami lub marzy wam się praca przy zwierzętach, to pora zająć się tym na poważnie! Miłość do czworonogów i pewnego rodzaju powołanie stanowią podstawę do wyboru zawodów związanych ze zwierzętami.


SPRAWDŹ TEŻ: Jak założyć hodowlę psów?


Nie wszystkie zawody związane ze zwierzętami wymagają jednak tych samych kwalifikacji. Jak wybrać najlepszy dla siebie kierunek rozwoju, jeśli już wiemy, że ta droga jest dla nas? Istnieje co najmniej kilka zawodów dla miłośników zwierząt, które możecie rozważyć.

Jakie są zawody związane ze zwierzętami?

Praca ze zwierzętami wymaga cierpliwości, wyczucia i umiejętności zachowania spokoju. Niektóre zawody związane ze zwierzętami potrafią być dosyć proste. Jeśli np. chcemy dorywczo podjąć się pracy tzw. „dogwalkera”, dyplom prestiżowej uczelni raczej nam się nie przyda. Dobre podejście do zwierząt za to już tak!

Z kolei inne zawody związane z pracą ze zwierzętami to już nieco ambitniejsze zadanie. Weterynarz wcale nie ma o wiele prościej od zwykłego lekarza, nie mówiąc już o pewnej małomówności pacjenta.

Jakie są zawody związane ze zwierzętami i jaki będzie idealny dla Was? Przedstawiamy kilka zawodów związanych ze zwierzętami! Oto one:

  • weterynarz,

  • leśniczy,

  • pracownik ZOO,

  • zoopsycholog,

  • behawiorysta,

  • pracownik schroniska,

  • dogwalker,

  • stylista zwierząt (groomer).

Perspektywa zawodowa w przypadku stanowiska związanego ze zwierzętami nie ogranicza się jedynie do powyższych zawodów. Można również pracować w różnego rodzaju organizacjach, które mają na celu ochronę praw zwierząt typu Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami, czy pracownik w sklepie zoologicznym.


Może Cię zainteresować również:


zawody-związane-ze-zwierzętami-przykłady

Zawody związane ze zwierzętami domowymi – zostań dogwalkerem!

Zawsze chcieliście pomagać innym w opiece nad ich domowymi pupilami? Dogwalker lub behawiorysta to zawody, które dotyczą właśnie zwierząt domowych. Choć takie stanowisko jest zdecydowanie mniej formalne niż np. weterynarz, nadal to bardzo odpowiedzialne zajęcie. Profesjonalny opiekun zwierząt w formie dogwalkera musi bowiem czuwać nad jednym z członków rodziny.

Jak wspominaliśmy, praca dogwalkera polega głównie na odciążaniu zabieganych właścicieli psów w spacerach. Zwłaszcza tych porządnych, dłuższych, których potrzebują szczególnie większe zwierzęta. Zarobki nie są duże, jednak zawsze można je zwiększyć, wyprowadzając na raz kilka czworonogów. Wielu właścicieli zwraca się też do swoich dogwalkerów z prośbą o opiekę np. podczas wakacyjnych lub służbowych wyjazdów. A wtedy możecie już zarobić znacznie lepiej.

Zawody dla miłośników zwierząt: zwierzęcy behawiorysta i zoopsycholog

Jeśli ze zwierzętami od zawsze rozumieliście się bez słów, warto rozważyć również ścieżkę kariery jako psycholog zwierząt lub zwierzęcy behawiorysta.

Oba te zawody związane ze zwierzętami są do siebie podobne i do ich wykonywania wymagane jest ukończenie studiów wyższych. Zadaniem behawiorystów jest pomoc właścicielom zwierząt w lepszym zrozumieniu psychiki ich pupili. Adoptowaliście psa o agresywnym usposobieniu? Wizyta u behawiorysty pomoże opanować sztukę postępowania z nim w taki sposób, aby wychować go na łagodne i posłuszne zwierzę.

Zoopsycholog również pomaga rozwiązać problemy z zachowaniem zwierząt. Dotyczy to zwłaszcza tych, które cierpią na zaburzenia zachowania, są lękliwe lub agresywne, oraz mają problem z dostosowaniem się do życia z ludźmi lub innymi zwierzętami. Rolą zwierzęcego psychologa jest redukcja nieprawidłowości i praca ze zwierzęciem.

Praca ze zwierzętami? Weterynarz to najpopularniejszy zawód!

Od pracy z psychiką zwierząt wolicie dbanie o ich zdrowie? W takim razie weterynarz to idealny zawód związany ze zwierzętami dla Was!

Choć to niełatwe, medyczne studia, weterynarz to zarówno nieźle płatny zawód, jak i pożądany na rynku pracy. Aby go zdobyć, trzeba nie tylko zdobyć odpowiednie kwalifikacje podczas naszej edukacji, ale i wykazać się spokojem oraz odpornością na stres. Wieloletnie studia wyższe na wydziale medycyny weterynaryjnej oraz uzyskanie prawa do wykonywania zawodu to propozycja tylko dla wytrwałych. Zarobki weterynarza z pewnością wynagrodzą to poświęcenie.

Lekarz weterynarii na co dzień styka się z wieloma chorobami oraz cierpieniem zwierząt, dlatego, jeśli czujecie, że to mogłoby Was przerosnąć, warto rozważyć też inne zawody dla miłośników zwierząt.

Zawody ze zwierzętami – leśniczy to coś dla fanów dzikiej natury!

Wśród zawodów związanych ze zwierzętami warto też wymienić zawód leśniczego. To coś w sam raz dla miłośników dzikiej natury i jej piękna.

To profesja, która wymaga doskonałej sprawności fizycznej oraz gotowości do zamieszkania w nadleśnictwie, z dala od większego miasta. Jeśli to dla Was nie problem, rozważcie taką ścieżkę kariery! Choć dyplom wyższej uczelni nie jest tu niezbędny, warto go mieć, wciąż podwyższając swoje kwalifikacje.

Pracownik ZOO, czyli zawód dla miłośników zwierząt

Jednym z zawodów jest również pracownik w ogrodzie zoologicznym, czyli opiekun zwierząt tych mniej popularnych. Tu do czynienia będziecie mieć z egzotycznymi gatunkami z całego świata.

Wykształcenie wyższe nie będzie konieczne, choć ukończone technikum weterynaryjne lub studia są mile widziane. Konieczna jest za to gotowość do ciężkiej, fizycznej pracy. Do Waszych obowiązków podczas pracy w ZOO będzie nie tylko karmienie zwierząt, ale też czyszczenie klatek i wybiegów. Swoją wiedzę na temat zwierząt trzeba będzie poszerzać regularnie – za to będziecie mieli możliwość od razu testować ją w praktyce.

Praca ze zwierzętami, czyli jak pracuje się w schronisku?

Częsty, bezpośredni kontakt w pracy ze zwierzętami będzie mieć również pracownik schroniska. To jednak znacznie trudniejsza ścieżka kariery. Widok bezdomnych, spragnionych ludzkiego ciepła i bliskości czworonogów nie każdy łatwo zniesie. Jak i frustrację, związaną z poszukiwaniem idealnych nowych właścicieli dla psów i kotów ze schroniska.

Zajęcie to nie jest trudne, ponieważ zwykle polega na sprzątaniu, karmieniu podopiecznych, czy promowaniu zwierząt do adopcji. Jeśli mimo psychicznego obciążenia smutnym losem lubicie pomagać i czujecie powołanie do pracy ze zwierzętami, zawód pracownika schroniska powinniście co najmniej rozważyć.

Zwierzęcy stylista, czyli zawody związane ze zwierzętami domowymi

W schronisku pękłoby Wam serce, a widok krwi budzi w Was niepokój zbyt mocny, aby wybrać zawód weterynarza? Jeśli marzycie o pracy ze zwierzętami, możecie też zdecydować się na lżejszą pracę jako psi stylista!

Tzw. „groomer” zadba o odpowiednią kąpiel dla czworonoga, a następnie wybór „fryzury”, która zapewni mu schludny wygląd, a jego właścicielowi – estetyczną satysfakcję. Aby podjąć się takiej pracy, trzeba wcześniej ukończyć specjalistyczne kursy. Wbrew pozorom prawidłowe obcięcie pazurów owczarka niemieckiego nie jest takie proste…

Jeśli jednak posiadacie łagodne usposobienie i dobre podejście do zwierząt, to może być idealny zawód związany ze zwierzętami dla Was.


Warto przeczytać także:


Jaka-praca-ze-zwierzętami

Która praca związana ze zwierzętami jest dobrze płatna?

Zawody związane ze zwierzętami zwykle podejmuje się ze względu na ogromne przywiązanie do takich stworzeń. Jednak tak czy inaczej, trzeba wziąć pod uwagę same zarobki, ponieważ praca powinna dostarczać przecież odpowiednich środków do życia. Gdzie można uzyskać dobre pensje?

Biorąc pod uwagę wyżej wymienione prace, podział zarobków jest dość zróżnicowany. Ze względu na wyższe wymagania i trudniejsze procedury uzyskania zawodu to profesja weterynarza okazuje się zajęciem najlepiej płatnym. Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń średnie zarobki wynoszą w tym przypadku 5 440 zł, a najlepiej zarabiający uzyskują pensję powyżej 6 900 zł.

Na satysfakcjonujące zarobki może też liczyć groomer i zwierzęcy behawiorysta. Dlaczego? Otóż stylista zwierząt wykonuje przykładowo strzyżenie, które w zależności od wielkości psa (a nawet miasta) może kosztować 150-200 zł za godzinę. W ten sposób jego zarobek zależy od liczby klientów danego miesiąca. Jeśli groomer umie dobrze się rozreklamować, pomijając koszty prowadzenia działalności, jego wynagrodzenie może być nawet wyższe od pensji weterynarza.

Podobnie jest z behawiorystą. Może on zatrudnić się w ośrodku, a też podjąć samodzielną działalność. Wtedy organizuje kursy i szkolenia dla właścicieli zwierząt. Uczestniczy w nich kilka osób, przez co ostateczny zarobek behawiorysty wzrasta. Co więcej, może on prowadzić lekcje indywidualne w domu właściciela, co jest opcją droższą. Im lepiej rozpromowany i skuteczny behawiorysta, tym jego miesięczne wynagrodzenie staje się wyższe.

Kolejną osobą związaną ze zwierzętami i ważną w kontekście zarobków jest pracownik zoo. Praca w tym charakterze nie przynosi jednak ogromnych zysków. Przykładowo w stolicy taki opiekun w ogrodzie zoologicznym uzyskuje wynagrodzenie rzędu 4 000 – 4 500 zł. Na wyższą stawkę wynoszącą powyżej 5 000 zł może liczyć pracownik, który ma odpowiednie kwalifikacje.

Oceń artykuł
2.5/5 (6)