Pizza od dawna pozostaje jednym z najbardziej popularnych dań na świecie, ponieważ prawie nie ma osoby, która nie lubiłaby włoskiej pizzy. Z tego też powodu można ją zamówić w niemal każdym zakątku na globie. O jej popularności świadczą niskie koszty wykonania i duża ilość kombinacji składników, z której możemy ją stworzyć, dzięki czemu jest uniwersalnym przysmakiem dla każdego. Czy zatem otworzenie własnego lokalu serwującego pizzę jest dobrym pomysłem? Jaki jest koszt prowadzenia biznesu i jakich zysków można się spodziewać? Zapraszamy do lektury!

Własna pizzeria a rodzaje pizzy

Zanim zdecydujemy się na otwarcie pizzerii, w pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się, jaki typ pizzy chcemy serwować swoim klientom. Dlaczego jest to tak ważne już na samym początku prowadzenia biznesu? Od rodzaju pizzy zależny jest zakupiony piec do pizzy, dobór składników i dostawców czy nawet klimat miejsca.

Na przestrzeni lat popularność pizzy wzrosła, a ona sama ewoluowała, by dzięki temu sprostać wymaganiom różnych konsumentów. Dzięki temu mamy dzisiaj wiele rodzajów tego dania, które różnią się metodą przygotowania, temperaturą wypiekania ciasta i sposobem tworzenia sosu pomidorowego.

Pizza włoska w wersji polskiej

Pizza włoska w spopularyzowanej wersji to najczęściej spotykana pizza, którą można kupić nawet jako mrożonkę w sklepach. Każdy może ją stworzyć w swoim domu i smakuje niemal wszystkim. Technicznie rzecz biorąc, to zwykłe ciasto drożdżowe z sosem pomidorowym i serem wypiekane w piekarniku. W ten sposób otrzymamy margheritę, czyli najpopularniejszą pizzę na świecie. Dodając do tego następne składniki, otrzymamy inne kultowe rodzaje pizzy, takie jak prosciutto czy capriciosa, ale możemy też stworzyć własne!

Pizza neapolitańska

Pizza neapolitańska jest wypiekana w piecu, który może osiągać temperatury do nawet 550 stopni, co znacząco wpływa na smak i konsystencję ciasta. Plusem dla takiej pizzerii jest szybszy czas wypiekania, dzięki czemu danie to jest gotowe nawet w 90 sekund! Sama pizza ma charakterystyczne „czarne placki” na brzegach, które powstają na wskutek wspomnianych już wysokich temperatur. Napoletana, bo taką też nazwę pizza neapolitańska przybiera w Polsce, jest delikatna i rozpływa się w ustach. Jest też miękka i ma puszyste brzegi, które zawdzięczamy dwóm dobom na wyrastanie ciasta. Składniki również są zupełnie inne – wulkaniczne, włoskie pomidory, certyfikowane mozzarelle czy szynki parmeńskie. Tutaj dodatkowy sos czosnkowy jest zastąpiony smakową oliwą z oliwek.

Pizza włoska

Tradycyjna, włoska pizza jest niewielkich rozmiarów, z kolei grubość ciasta nie powinna przekraczać 3 mm. Pizzerie na całym świecie mają swoje specjalne przepisy na ciasto lub sos pomidorowy, nierzadko trzymany w sekrecie od pokoleń, dzięki czemu mimo małego pola do manewru, są w stanie wyróżnić się na rynku. Pizza włoska jest skromna również w przypadku ilości składników. W zupełności wystarczą 3-4. Kluczem do smaku jest idealne ciasto, pyszny sos pomidorowy oraz duża ilość takich przypraw, jak oregano czy bazylia.

Jak widzimy, trzeba się zastanowić nad typem tworzonej pizzy i zawrzeć to w naszym biznes planie. Warto też zauważyć, że na ogół piece do pizzy neapolitańskiej są nieco droższe, znacznie większe i są opalane drewnem, co przekłada się też na cenę końcową dania w restauracji.

Własna pizzeria czy franczyza – co się bardziej opłaca?

Przed otwarciem własnego lokalu należy też zastanowić się, czy bardziej opłacalne będzie otworzenie pizzerii ze swoim pomysłem czy może znanej sieciówki poprzez franczyzę. Jeśli mamy kompletny biznes plan, środki na zakup sprzętów, wizję klimatu restauracji, jak również doświadczenie, bo nie jest to nasz pierwszy lokal, to warto spróbować szczęścia na własną rękę.

Z kolei dla osób, które mają już doświadczenie w prowadzeniu pierwszych biznesów, ale jeszcze nie czują się na siłach, by otworzyć własny lokal idealna będzie franczyza. Sprawdzi się ona też dla tych, którzy mimo chęci nie mają jeszcze wykreowanej wizji funkcjonowania pizzerii i mają potrzebę zainspirowania się innymi, znanymi markami. Na czym dokładniej polega franczyza pizzerii? Różnej maści „sieciówki” udostępniają swoje przepisy i składniki, jak również styl i udostępniają wyposażenie każdego swojego lokalu. W zamian za to chcą część zysków z restauracji. Oznacza to, że jesteśmy właścicielami, ale musimy prowadzić miejsce zgodnie z założeniami danej pizzerii. W przypadku franczyzy bardzo ważna jest też rozpoznawalność.

W biznesie gastronomicznym, tak samo jak w każdej branży, niezwykle ważny jest marketing i popularność marki. Otwierając znaną sieciówkę jesteśmy przekonani, że klienci sami będą do nas zaglądać, a tym samym zyskamy sporo zamówień w skali miesiąca, również na wynos. Jeśli jednak założymy własny biznes, będziemy musieli włożyć sporo wysiłku oraz środków na zademonstrowanie i przekonanie do siebie klientów. W tym celu dobrze jest postawić na wysoką jakość składników i odwagę we wprowadzaniu nowych smaków.

Ile potrzeba na otwarcie pizzerii?

Otworzenie działalności gastronomicznej niemal zawsze wiąże się z ogromnym wyzwaniem i sporą ilością włożonej gotówki bez względu na to, czy mamy pomysł na biznes i własną pizzerię czy wykorzystamy franczyzę. Na co będzie trzeba przeznaczyć środki i w co warto zainwestować?

 • zakup lub wynajem lokalu,

 • remont lub dostosowanie lokalu do wymagań sanitarnych i charakteru pracy w gastronomii,

 • zakup mebli do kuchni, toalet i sali restauracyjnej,

 • zakup pieca do pizzy i wszystkich niezbędnych sprzętów gastronomicznych, jak np. lodówki,

 • wyposażenie lokalu w naczynia, szklanki itd.,

 • zatrudnienie personelu – pizzermana i kelnera.

Choć lista nie jest aż tak długa jak mogłoby się wydawać, to warto zaznaczyć, że dobrej jakości piec do pizzy to koszt od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dokładając do tego remont, zakup całego wyposażenia i środki przeznaczone na zatrudnienie pracowników otrzymujemy zawrotną kwotę, bo inwestycja może wynieść nawet 100-200 tys. złotych. Jednak prawidłowo prowadzony biznes zwróci się w bardzo szybkim czasie. Własna pizzeria, jak również franczyza jest w stanie wygenerować miesięczne zyski w wysokości nawet 150 tys. złotych. Po odjęciu niezbędnych wydatków nieopodatkowany dochód może wynosić nawet 40-50 tys. złotych miesięcznie.

Wyposażenie pizzerii – na co zwrócić uwagę?

Przy wyposażaniu własnej pizzerii, warto zwrócić uwagę na właściwy asortyment. Jest to de facto rodzaj restauracji, więc duża kuchnia i zaplecze dla pizzermanów na pewno są niezbędne. Należy też pomyśleć o profesjonalnych akcesoriach do kuchni, co przełoży się na zadowolenie pracowników, jak również jakość i szybkość wykonywanych potraw. Myśląc o pizzerii musimy też włożyć w koszty profesjonalny piec do pizzy. W zależności od tego, jaka pizza będzie w naszej ofercie, w taki typ pieca powinniśmy się zaopatrzyć.

Własna pizzeria to też dobre miejsce, aby z czasem zacząć serwować pyszne, włoskie jedzenie. Dzięki takiemu poszerzaniu oferty i wprowadzaniu coraz to nowszych dań wśród naszych klientów będą gościć nie tylko fani popularnych placków, ale też miłośnicy makaronów, past, owoców morza, aromatycznych kaw i tiramisu. Jeśli mamy taką wizję już podczas tworzenia restauracji, musimy liczyć się z dodatkowym miejscem dla kucharzy, cukierników, jak również większej liczby kelnerów czy klientów. Warto też już wcześniej zakupić niezbędne sprzęty, jak patelnie, garnki, piekarniki, kuchenki i inne.

Pizzeria – pomysł na biznes i biznesplan

Od czego zacząć, kiedy jesteśmy zdeterminowani, aby założyć własną firmę, jaką będzie restauracja serwująca pizzę? Przed rozpoczęciem realnych działań, najlepiej jest zacząć od opracowania, jak nasz biznes ma wyglądać. Dobrze jest wymienić wszystkie wady i zalety, sprawdzić ile wyniesie cały koszt wyposażenia lokalu i rozpoczęcia biznesu. Należy też odpowiedzieć na ważne pytania, jak:

 • Czy skupimy się na klientach na miejscu, zamówieniach na wynos czy na dowozie?

 • Jaką pizzę chcemy serwować?

 • Jaki piec do pizzy kupić?

 • Z jakimi dostawcami będziemy współpracować?

 • Ile może wynosić najmniejszy i największy obrót?

 • Czy chcielibyśmy zawrzeć w menu również dania typu makaron i przystawki?

 • Jak będzie funkcjonować sprzedaż na dowóz?

 • Czy planujemy współpracę z popularnymi aplikacjami do zamawiania jedzenia online z dostawą do domu?

Następnym krokiem, aby rozpocząć prowadzenie własnej pizzerii jest po prostu założenie własnej działalności gospodarczej.

Czy otworzenie pizzerii to dobry biznes?

Wydaje się, że dla biznesów gastronomicznych serwujących tanie i smaczne jedzenie zawsze znajdzie się miejsca na rynku. Wystarczy rozejrzeć się po większych miastach by zobaczyć, że nigdy nie jest za dużo punktów z kebabem czy lokalnych pizzerii. Popyt na tego typu lokale zawsze się znajdzie, a smaczna pizza jest najczęściej zamawianym jedzeniem na wynos i na różne spotkania w gronie znajomych. Mimo sporej i ciągle rosnącej konkurencji na rynku – własny biznes i pyszna pizza są najczęściej sprawdzonym przepisem na sukces.

Oceń artykuł
3.8/5 (4)