Kiedy słyszymy wyraz „kelner” od razu staje nam przed oczami wyprostowana osoba z tacą w dłoni, która zmierza w naszym kierunku w restauracji. Choć mogłoby się wydawać, że jedynym zadaniem kelnera jest jedynie przynoszenie potraw i napojów oraz późniejsze zabieranie pustych naczyń, to tak naprawdę zakres jego obowiązków jest znacznie rozleglejszy. Na czym dokładniej polegają zadania osoby pracującej w tym zawodzie? Ile zarabia kelner i czy warto ubiegać się o to stanowisko? Poznaj aktualne stawki proponowane przez pracodawców w tej branży i dowiedz się, na czym polega praca kelnera!

Kim jest kelner?

Kelner to osoba, która zajmuje się obsługą gości w restauracji, kawiarni, barze, pubie i innych lokalach gastronomicznych. Tego rodzaju praca to często wybierany zawód, zwłaszcza przez młodych ludzi, którzy chcą dorobić sobie dodatkowe środki np. podczas nauki na studiach. Codziennie pojawiają się nowe oferty pracy dla kelnera, zwłaszcza w okresie wakacyjnym następuje wzmożone zapotrzebowanie w tym zawodzie (wtedy też otwierają się letnie ogródki w wielu lokalach). Czy warto aplikować na to stanowisko? Okazuje się, że w obsłudze gości restauracji pomocne są konkretne umiejętności, a wybrane cechy charakteru mogą znacznie ułatwić codzienną pracę w lokalu gastronomicznym.

Warto też wspomnieć, że w eleganckich i prestiżowych restauracjach zatrudniani są wyłącznie kelnerzy z odpowiednim wykształceniem (którzy np. odbyli naukę w technikum usług kelnerskich lub w szkole policealnej dla kelnera) i o wystarczająco długim doświadczeniu oraz wiedzy. Zajęcia praktyczne prowadzone w takich szkołach zazwyczaj znacząco podnoszą poziom świadczonej usługi. W takich przypadkach praca kelnera jest niezwykle ceniona i odpowiedzialna.

Czym zajmuje się kelner w pracy? Zakres obowiązków

Zadaniem kelnera jest obsługa klientów w lokalach gastronomicznych oraz hotelach. Jego obowiązkiem jest nie tylko przedstawienie menu, przekazanie informacji o zamówieniu kucharzowi oraz przyniesienie dania. Kelner musi znać dokładnie menu lokalu, w którym pracuje, a co za tymi idzie, udzielić stosownej informacji na temat każdej potrawy i jej składu. Jest to szczególnie ważne zwłaszcza w obecnych czasach, gdzie wiele osób zmaga się z różnego rodzaju alergiami pokarmowymi. Jedno przeoczenie lub niedopowiedzenie może się skończyć tragicznie, choć może to być zwykły wypadek przy pracy.

Co więcej, osoba zatrudniona na tym stanowisku powinna być przygotowana na to, że goście mogą potrzebować pomocy np. w wyborze dań. W tym przypadku komunikatywność i pozytywne usposobienie będą konieczne.

Oprócz wyżej przedstawionych obowiązków kelnera osoba pracująca w danym lokalu zobowiązana jest do przywitania gości, pomocy w wybraniu stolika, zrealizowania zamówienia, a następnie pożegnania gości. W międzyczasie kelner musi być gotowy do odbierania telefonów, nadzorowania i obsługiwania wszystkich gości usadzonych przy stolik w jego rewirze, zapisywania rezerwacji, kontrolowania na bieżąco ewentualnych potraw, które skończyły się już w kuchni, jak również udzielania wsparcia i odpowiadania na wszelkie potrzeby gości. W tym zawodzie bardzo ceniona jest wysoka kultura osobista, znajomość zasad savoir-vivre i zdolności interpersonalne, jak również umiejętność wykonywania kilku zadań jednocześnie.

Praca kelnera – wymagania na tym stanowisku

Zakres obowiązków kelnera, jak można było zauważyć powyżej, jest dość szeroki, w związku z czym należy na tym stanowisku wykazywać się wielozadaniowością, a nawet priorytetyzacją zadań. Jakie dodatkowo wymagania na tym stanowisku są stawiane kandydatom przez pracodawcę? Nawiązywanie pozytywnych relacji z gośćmi restauracji i zapewnienie im komfortu podczas wizyty w lokalu to obowiązek w tym zawodzie, a dobrze rozwinięta komunikatywność pozytywnie wpływa na jakość codziennej pracy. Dobry kelner z jednej strony powinien potrafić w ciekawy sposób zachęcić gości do zamówienia innych pozycji z karty, by tym samym zwiększyć ich rachunek, a z drugiej powinien być subtelny i nienamolny.

Życzliwość, empatia, rzetelność, opanowanie oraz nienaganna aparycja to cechy, jakimi powinien odznaczać się kelner szukający zatrudnienia. Jak być dobrym kelnerem? Warto pamiętać, że to właśnie on w dużej mierze odpowiedzialny jest za wizerunek lokalu. Jest swego rodzaju łącznikiem między gościem, a kucharzami, barmanami, menadżerami czy nawet właścicielami. To właśnie kelnerzy pracą na swoich stanowiskach tworzą atmosferę w lokalu i to od nich zależy, jaka ona będzie. Co ważne, uprzejmy kelner posiadający umiejętności w nawiązywaniu kontaktów z ludźmi, może znacznie poszerzyć grono stałych klientów lokalu. Pracodawcy szukający kelnerów do pracy zwracają także uwagę na znajomość języków obcych.

Ile zarabia kelner?

Zastanawiasz się, jak znaleźć pracę na wakacje? Zatrudnienie w gastronomii to bardzo często wybierana opcja przez osoby, które chcą sobie dorobić w sezonie letnim lub potrzebują niewielkich środków podczas trwania jeszcze edukacji. Zarobki kelnera zależą od klasy lokalu i lokalizacji, w której znajduje się dana restauracja, jak również od jego wykształcenia, doświadczenia i fachu. Profesjonalni kelnerzy zatrudniani w ekskluzywnych restauracjach zarabiają znacznie więcej niż np. studenci dorabiający sobie w pobliskiej kawiarni. W turystycznych regionach Polski restauratorzy oferują wyższe stawki, bowiem ich zyski są z reguły większe niż w lokalach z małych miejscowości.

Wysokość wynagrodzenia w dużej mierze zależy od rodzaju zawartej umowy (czy jest ona jedynie sezonowa, czy na dłuższy okres). Przeciętne wynagrodzenie na tym stanowisku wynosi 3470 zł brutto. 25% ankietowanych zarabia poniżej 3030 zł brutto, z kolei pozostałe 25% ankietowanych zarabia powyżej 4140 zł brutto. Ile to na rękę? Kalkulator wynagrodzeń obliczy wartość netto, którą wypłaca pracodawca po odliczeniu składek. Najniższa pensja, czyli jednocześnie najniższa krajowa, otrzymywana jest przez kelnerów z województwa świętokrzyskiego.

Zarobki kelnera „na godzinę”

W gastronomii pracownicy często są rozliczani na podstawie umowy zlecenie, gdzie czas ich pracy liczony jest w godzinach. Tak też zazwyczaj są rozliczani, przez co zazwyczaj w ogłoszeniach o pracę można spotkać się z kwotą „na godzinę”. Średnie zarobki kelnera to około 18 – 27 złotych brutto. Im większe doświadczenie w CV kelnera, tym lepsze warunki zatrudnienia są oferowane przez pracodawcę. Zasady kelnerstwa i sztuka umiejętnego obsługiwania gości są bardzo istotne, zwłaszcza w renomowanych restauracjach, które cenią sobie nie tylko jakość jedzenia, ale również obsługi.

Zarobki kelnera z napiwków

Oprócz stałej pensji praca kelnera często jest wynagradzana dodatkowymi napiwkami od klientów. Trudno określić stałą stawkę, którą oferują goście restauracji, gdyż ta często jest inna. Według przyjętej zasady napiwek powinien wynosić 10% od rachunku, oczywiście dodatkowa opłata za usługę jest dobrowolna i wielu klientów nie zostawia premii dla kelnerów. Z drugiej strony niektórzy są bardzo hojni i mają znaczny wpływ na to, ile zarabia kelner w restauracji, gdyż pozostawiony przez nich napiwek niekiedy wynosi znacznie więcej niż wspomniane 10% usługi. Osoby pracujące na tym stanowisku mówią, że czasami z samych napiwków można wyciągnąć nawet 70 – 150 złotych dziennie.

Praca kelnera – co trzeba wiedzieć?

Zatrudnienie na tym stanowisku jest możliwe nie tylko w restauracjach. Praca kelnera na statku, w pociągu czy na weselu jest równie atrakcyjna, a czasami lepiej wynagradzana. Gdzie opłaca się aplikować? Praca na morzu przy obsłudze gości wygląda nieco inaczej niż zatrudnienie w lokalu. Jednak zarobki tam są korzystniejsze. Pracodawcy oferują od 3,5 do 4,5 tys. złotych brutto miesięcznie. Jeżeli są to statki międzynarodowe to pensja jest jeszcze lepsza. Praca w takim otoczeniu również wiąże się z ciekawą przygodą i możliwością zwiedzenia różnych kierunków świata. Ile zarabia kelner na weselu? Dbanie o zapewnienie wysokiej jakości obsługi dla uczestników zabawy weselnej jest opłacalne. Bowiem za godzinę kelnerowania w nocy można otrzymać wynagrodzenie w kwocie 30 – 35 złotych brutto.

Czy praca kelnera jest trudna?

Wiesz już, jak wygląda praca kelnera. Czy warto zatrudnić się na tym stanowisku? To opcja bardzo często wybierana jako praca sezonowa lub stałe zatrudnienie w przypadku wykwalifikowanych pracowników. Zarobki w tej branży są na dobrym poziomie, a oprócz stałego wynagrodzenia, kandydaci mogą liczyć na dodatkowe pieniądze z napiwków. Sama praca wymaga z kolei odpowiedniego podejścia do ludzi, uśmiechu i wysokiej kultury osobistej, a pracodawcy często decydują się na zatrudnienie osób bez doświadczenia i dają im możliwość podjęcia pierwszej poważnej pracy.

Oceń artykuł
3.8/5 (8)