Praca na wakacje. Jak ją znaleźć i gdzie szukać?

Jak znaleźć pracę na wakacje, tak by nie żałować już następnego dnia? Przygotowaliśmy kilka wskazówek, które pomogą szukać pracy wakacyjnej w Polsce i za granicą. Dowiesz się z nich także, jaka umowa będzie dla Ciebie korzystna, jak napisać CV do pracy na wakacje oraz gdzie szukać ofert.

praca na wakacje - poszukiwanie pracy przez internet

Jak szukać pracy na wakacje? Na samym początku zastanów się, czy praca sezonowa na wakacje ma pomóc ci w zdobyciu doświadczenia zawodowego, czy ma to być tylko forma dobrego i satysfakcjonującego dodatkowego dochodu. Przeanalizuj swoje mocne i słabe strony. Dzięki temu dowiesz się, w jaki sposób możesz wykorzystać swoje atuty podczas poszukiwania pracy, jak i w trakcie zatrudnienia. Nie zapominaj również o swoich zainteresowaniach. Może uda ci się połączyć pasję z dodatkową pracą? Dzięki temu zdobędziesz nowe umiejętności, które możesz wykorzystać w przyszłości i po prostu będziesz robić to, co sprawia ci przyjemność.

Jak napisać CV do pracy na wakacje?

Gdy poprzednie kroki masz już za sobą, pora dowiedzieć się, jak napisać dobre CV. Skoro przygotowujesz swój wakacyjny życiorys, zapewne jesteś uczniem lub studentem i prawdopodobnie nie masz jeszcze wielkiego doświadczenia. Zatem jak w takiej sytuacji napisać CV do pracy na wakacje? Wskazówki:

 • skup się na swoich mocnych stronach charakteru, takich jak np. charyzma, która przydaje się w zawodzie hostessy, 
 • podkreśl swoje umiejętności miękkie, czyli np. nawiązywanie relacji z klientem. Ta cecha przyda się, gdy zamierzasz pracować jako sprzedawca lodów, 
 • zaznacz jaką wiedzę pozyskałeś w szkole (pod warunkiem, że ma ona jakiś związek z pracą, na którą aplikujesz), 
 • jeśli masz jakiekolwiek doświadczenie w pracy, które nie jest związane z zawodem, na jaki aplikujesz, to i tak o nim wspomnij. Pracodawca uzna za cenny jakikolwiek staż pracy. 

Jak napisać podanie o pracę na wakacje?

Podanie o pracę na wakacje jest inicjatywą studentów i uczniów, którzy aplikują na stanowiska, które ułatwiają zdobycie kierunkowego doświadczenia. Może to być np. stanowisko recepcjonistki w znanej firmie, czy praca na zastępstwo przy prowadzeniu social mediów. Podanie o pracę na wakacje działa inaczej niż list motywacyjny i składane jest z własnej inicjatywy kandydata. Nie odpowiada ono na żadną istniejącą ofertę pracy, zatem powinno w maksymalny sposób zachęcać pracodawcę do stworzenia dodatkowego stanowiska. Musisz mu udowodnić, że warto. Jak to zrobić? 

 • Napisz, dlaczego chcesz pracować akurat u danego pracodawcy. Z pewnością doceni fakt bycia autorytetem dla młodych osób.
 • Wyjaśnij, czemu wybrałeś taki, a nie inny zawód. Dobrze, by w jakimś stopniu pokrywał się z Twoimi zainteresowaniami lub kierunkiem nauczania.  
 • Napisz o tym, co uważasz, za zalety tej pracy. 
 • Opisz swoje najlepsze cechy charakteru, wskazując, dlaczego pracodawca powinien specjalnie dla Ciebie stworzyć dodatkowe stanowisko pracy. 

Nie masz jeszcze doświadczenia? Jesteś uczniem i nie miałaś/eś jeszcze okazji rozpocząć jakiejkolwiek pracy? Sprawdź, jak przygotować CV dla ucznia.


Jaka praca na wakacje? Co wybrać? 

W związku z tym, że lato to intensywny czas dla branż związanych z turystyką, gastronomią czy ogrodnictwem, pracy na wakacje jest sporo. Musisz jedynie zdecydować, co jest dla ciebie najbardziej odpowiednie. Liczy się także wiek. Jaka praca na wakacje dla 18-latka? Sprzedaż alkoholu nie stanowi już dla Ciebie bariery, więc możesz się zatrudnić jako kelner lub barman w pubie i liczyć na dodatkowe napiwki, lub wyjechać nad morze i zacząć pracę w ośrodkach wypoczynkowych czy wypożyczalniach sprzętu sportowego. W miejscach o dużym skupisku turystów jest również sporo punktów gastronomicznych. Dlatego okazji na zarobek w budkach z jedzeniem nie brakuje. 

Praca na wakacje i staż

Jeśli zależy ci na rozwoju osobistym i podnoszeniu swoich kwalifikacji zawodowych, możesz śmiało szukać ciekawych i płatnych praktyk lub stażu na wakacje. Ofert jest naprawdę sporo, szczególnie w dużych miastach. Pamiętaj tylko, że wynagrodzenie ze stażu nie będzie równać się kwocie, jaką uzyskamy na normalnym etacie z umową o pracę. Warto jednak zastanowić się i zdecydować, co jest dla ciebie ważniejsze. Staż i praktyki znajdziesz na przykład na stronie danej firmy lub na stronach biur karier oraz na portalach z ogłoszeniami o staż i praktyki dla studentów.

Praca na wakacje: jaka umowa będzie korzystna? 

Choć w teorii pracodawca ma prawo zaoferować Ci w formie ustnej niektóre formy umów, to my polecamy z takiej możliwości nie korzystać. Dobra praca na wakacje, to ta udokumentowana. Więc przede wszystkim poproś o umowę na piśmie. Dla osób uczących się najkorzystniejsza będzie umowa zlecenie lub umowa o dzieło. Umowa zlecenie daje nieco lepsze warunki pracy, ponieważ objęta jest koniecznością oferowania przynajmniej stawki minimalnej. Umowa o dzieło gwarantuje taki zarobek, na jaki zgodziły się obie strony. 

Jak znaleźć pracę na wakacje mając 16 lat?

Polskie prawo od 2018 roku zezwala na pracę osób, które ukończyły 15. rok życia. Zatem znalezienie pracy na wakacje dla nieletnich nie jest już tak problematyczne. Jednak nieletni zarobi mniej niż osoba dorosła. Praca dla nieletnich może wynieść maksymalnie 12 godzin tygodniowo w trakcie odbywania nauki. Jednak w okresie wakacji oraz ferii zimowych, czas maksymalny czas pracy wydłuża się do 7 godzin na dobę (35 h tygodniowo).

Gdzie znaleźć pracę wakacyjną, nie będąc jeszcze pełnoletnim?

Pracę wakacyjną dla uczniów i studentów można znaleźć w podobny sposób, jak każdą inną pracę wakacyjną. Polecamy strony z ofertami pracy oraz w szczególności grupy w portalach społecznościowych. Żywe udzielanie się w nich oraz złożenie własnej oferty w poście, może znacznie przyspieszyć proces poszukiwania pracy. Na rynku działają także specjalne organizacje rządowe zajmujące się pośrednictwem pracy dla młodzieży: Ochotnicze Hufce Pracy pomagają młodym ludziom znaleźć legalne i bezpieczne krótkoterminowe zatrudnienie.

Jaka praca na wakacje będzie najlepsza? 

Osoba nieletnia nie może pracować np. w sektorze budowlanym, czy przy produkcji. Wynika to z faktu ograniczenia nadmiernej aktywności fizycznej w pracy dla osób młodych. Najlepsza praca na wakacje dla nich to np.:

 • rozdawanie ulotek, 
 • lekkie zbiory warzyw i owoców, 
 • praca przy inwentaryzacji, 
 • opieka nad zwierzętami. 

Praca wakacyjna. Ile można zarobić?

Jeśli zastanawiasz jakie zarobki oferuje praca na wakacje, to musisz wiedzieć, że wszystko zależy od rodzaju pracy. Jeden pracodawca zagwarantuje samą podstawę, inny doda do niej premię np. od sprzedaży. Przedstawiamy zarobki w pracy sezonowej w popularnych zawodach, które być może pomogą Ci podjąć decyzję, o tym, gdzie iść do pracy na wakacje:

 • kelner to dobra praca na wakacje, w której można zarobić ok. 20 zł na rękę za godzinę pracy (wliczając w to również napiwki),
 • wakacyjna opiekunka może zarobić ok. 18 zł na godzinę, 
 • praca w kuchni w małej gastronomii gwarantuje zarobki przynajmniej na poziomie 15 zł netto/h,
 • pokojówka zarobi niemal 3000 zł brutto miesięcznie, podobnie jak ratownik wodny.

Praca na wakacje w Polsce i za granicą – jak ją znaleźć?

Jeśli szukasz pracy dorywczej na wakacje, możesz sprawdzić różne agencje pracy tymczasowej, portale z ogłoszeniami o pracę lub staż i praktyki, biura karier na swojej uczelni, albo ogłoszenia na stronach danych firm/sklepów/barów czy restauracji.

Sporo osób wyjeżdża w czasie wakacji na zbieranie owoców i warzyw za granicą. Należy jednak pamiętać, aby zachować ostrożność i szukać pracy tylko u zaufanych i wiarygodnych pracodawców. Sprawdź również nasz artykuł, w którym szerzej rozwijamy ten temat: Praca za granicą – czy to dobry pomysł?

Oceń artykuł
5/5 (7)