Jak napisać CV dla ucznia? Wzór CV ucznia, przykładowy list motywacyjny

Chcąc znaleźć pracę, osoby nieletnie powinny stworzyć dobre CV ucznia i list motywacyjny. Co w nich napisać, gdy nie ma się doświadczenia zawodowego? Jak powinny wyglądać? Prezentujemy przykłady CV i listu motywacyjnego dla ucznia. Dzięki nim zwiększysz swoje szanse na znalezienie zatrudnienia! 

CV ucznia

Uczniowie i studenci często poszukują możliwości dorobienia do kieszonkowego w czasie wakacji. Świetnym wyborem jest praca sezonowa. Pozwoli ona na zdobycie cennego doświadczenia zawodowego oraz poznanie realiów panujących na rynku pracy.

Nie zapominajmy jednak, że potrzebne będzie CV ucznia do pracy sezonowej. Choć pracodawcy nie stawiają zazwyczaj wygórowanych wymagań do pracy wakacyjnej, żeby zwiększyć swoje szanse, powinieneś zadbać o dobrze napisany życiorys oraz list motywacyjny ucznia. 

CV dla ucznia: podstawowe rady

Pierwsze kroki na rynku pracy bywają bardzo trudne, ale w końcu do odważnych świat należy. Praca dla nieletnich to szansa na dobry start w dorosłość. Zanim jednak zdobędziesz pierwsze doświadczenia zawodowe, powinieneś dowiedzieć się, jak napisać CV. Uczeń powinien podejść do tego poważnie – pracodawca oceni jego kandydaturę na podstawie nadesłanego życiorysu. 

Jak napisać CV dla ucznia, jeżeli nie ma on jeszcze doświadczenia zawodowego? Odpowiedź jest prosta – pominąć ten element życiorysu. Twoje curriculum vitae powinno zatem zawierać opis zainteresowań, umiejętności i wykształcenia. Dzięki temu przyszły pracodawca zauważy, że choć nie masz jeszcze doświadczenia zawodowego w branży, w której chcesz pracować, jesteś osobą, która chce się rozwijać i zależy jej na nauce oraz zdobywaniu nowych doświadczeń.

W czasie pisania CV dla ucznia skup się na tym, co zainteresuje pracodawców – pomiń nieistotne aspekty. 

CV ucznia – jak przyciągnąć uwagę rekruterów? Wskazówki

Jeżeli chcesz, by Twoje początki na rynku pracy były udane, zadbaj o dobre CV ucznia. Oto podstawowe wskazówki dotyczące kolejnych elementów życiorysu:

 • Cel zawodowy – inaczej podsumowanie zawodowe; powinien znaleźć się na początku, być dobrze widoczny. Zamieść w nim zainteresowania, pasje oraz umiejętności, które osiągnąłeś poprzez różnego rodzaju warsztaty, wolontariat czy organizowanie wydarzeń. Dokładnie przeczytaj opis ogłoszenia i dopasuj podsumowanie do wymagań. Nie mijaj się z prawdą – pracodawca i tak to zauważy. 
 • Doświadczenie zawodowe – napisz je pod podsumowaniem; wymień prace, które wykonywałeś (chyba, że piszesz CV bez doświadczenia, wtedy omiń ten element).
 • Umiejętności – w przypadku życiorysu bez doświadczenia umiejętności w CV ucznia to np. organizacja wydarzenia czy zbiórki charytatywnej. Na początku wymień umiejętności twarde, a następnie umiejętności miękkie; w dalszej części tekstu poświęcimy tej sekcji więcej uwagi.
 • Wykształcenie – w przypadku np. CV dla ucznia gimnazjum bez doświadczenia umieść je na górze życiorysu, gdyż będzie bardzo ważne dla przyszłego pracodawcy. Jeżeli masz doświadczenie zawodowe, powinno znaleźć się niżej. Podaj nazwę swojej szkoły, profil/kierunek i rok rozpoczęcia oraz ukończenia. 

Umiejętności w CV: uczeń

Porównując przykłady CV ucznia, możesz zauważyć, że istnieją różne sposoby na ujęcie umiejętności w życiorysie. Najłatwiej jest podzielić je na twarde oraz miękkie.

Na początku skupmy się na umiejętnościach twardych w CV ucznia. Mogą się tam znaleźć np.:

 • obsługa pakietu Office, Microsoft Excel, Microsoft PowerPoint, 
 • znajomość języków obcych (dodaj poziom zaawansowania), 
 • znajomość programów do obróbki zdjęć, np. Gimp czy Photoshop,
 • znajomość programów do montażu audio/wideo, np. Adobe Premiere Pro,
 • znajomość social mediów, 
 • prawo jazdy kat. B, 
 • fotografia produktowa.

Jak powinno wyglądać CV ucznia, jeśli chodzi o umiejętności miękkie? Wpisz do nich np.:

 • kreatywność,
 • dyspozycyjność, 
 • punktualność, 
 • samodzielność, 
 • chęć rozwoju,
 • umiejętność pracy w grupie, 
 • odpowiedzialność.

Przypominamy: w żadnym przypadku nie mijaj się z prawdą, a umiejętności, które zamierzasz wpisać, nie powinny być przepisane z dostępnych przykładów CV ucznia, a dopasowane do treści oferty pracy, na którą aplikujesz. 

Cel zawodowy w CV ucznia

Brak doświadczenia nie przeszkadza we wpisaniu celu zawodowego w CV ucznia. To coraz popularniejszy zabieg, który przyciąga uwagę pracodawców – dzięki temu dowiadują się, na czym zależy kandydatom. 

Jak opisać swój cel zawodowy? Przede wszystkim napisz w nim, jakie masz wykształcenie. Dodaj, na jakie stanowisko aplikujesz i jakie są Twoje największe atuty – co sprawia, że jesteś dobrym kandydatem. 

Jak napisać CV: uczeń liceum

Czeka Cię pierwsza praca po liceum, ale wciąż nie wiesz, jak powinno wyglądać CV dla ucznia liceum? Nic nie szkodzi – pomożemy Ci! 

Skup się przede wszystkim na podkreśleniu swoich mocnych stron – zainteresowań związanych ze stanowiskiem, na które aplikujesz, przydatnych umiejętności oraz wykształcenia. Dopisz, jaki jest profil klasy, do której uczęszczasz. 

CV: wzór dla ucznia liceum bez doświadczenia

Jeżeli jako absolwent lub uczeń liceum wciąż nie masz doświadczenia zawodowego, skorzystaj z poniższego wzoru CV ucznia

Wskazówki dotyczące pisania CV: uczeń technikum

W przypadku CV ucznia technikum, który miał już praktyki zawodowe, jest nieco prościej – możesz wpisać je jako element doświadczenia zawodowego i wymienić swoje obowiązki. Jeżeli jeszcze ich nie miałeś – po prostu wspomnij, w jakim kierunku się kształcisz. Reszta zasad dotyczących pisania CV ucznia jest bardzo podobna.

Wzór CV dla ucznia technikum

Jeśli zastanawiasz się, jak powinieneś napisać życiorys, możesz skorzystać z przygotowanego przez nas wzoru CV dla ucznia technikum – dzięki niemu dowiesz się, co powinno się znaleźć w tym ważnym dokumencie.

Dobre CV dla ucznia gimnazjum

W przypadku CV dla ucznia gimnazjum sprawa jest bardzo podobna: powinieneś poinformować przyszłego pracodawcę, że dopiero się uczysz, wskazać, co Cię interesuje, i wymienić wszystkie istotne umiejętności, które posiadasz. Możesz napisać na przykład, czego nauczyły Cię lekcje w szkole, czy też wspomnieć o tym, że należysz do jednego z kół zainteresowań. 

Przykładowe CV ucznia gimnazjum

Ogólne wskazówki z pewnością pomogą Ci w napisaniu CV dla ucznia gimnazjum. Jeżeli masz jeszcze jakieś wątpliwości, możesz skonstruować życiorys, korzystając z przygotowanego przez nas wzoru.

Jak powinno wyglądać CV ucznia?

Znasz już ogólne wskazówki dotyczące tego, jak napisać CV dla ucznia. Teraz powinieneś zadbać o to, by było ono estetyczne oraz przyciągało uwagę przyszłego pracodawcy. 

Możesz skorzystać z ogólnych porad, jak napisać CV. Nie przejmuj się tym, że Twój życiorys będzie krótszy czy też pominiesz część wymienianych elementów – masz jeszcze czas na nabranie doświadczenia i napisanie idealnego CV. 

Wzór CV dla ucznia do pobrania

Jeżeli wciąż nie jesteś pewien, co napisać w swoim CV, przygotowaliśmy dla Ciebie szablon, dzięki któremu stworzysz dobre CV ucznia. Jeżeli np. nie masz doświadczenia zawodowego czy też ukończonych szkoleń – pomiń te sekcje.

CV DLA UCZNIA – SZABLON W FORMACIE PDF

List motywacyjny: uczeń

List motywacyjny to podsumowanie treści umieszczonej w CV. Pamiętaj tylko, żeby jej nie kopiować! W liście motywacyjnym ucznia możesz jeszcze bardziej rozpisać się na temat swoich umiejętności i doświadczeń, które udało Ci się zdobyć. Skup się również na swoich pasjach i zainteresowaniach, które przydadzą się na danym stanowisku, oraz na tych, które chcesz rozwijać.

Napisz, co wniesiesz do danej firmy i jaki możesz mieć wpływ na jej sprawne funkcjonowanie. Możesz wspomnieć o swoim celu zawodowym i chęci poszerzania swoich granic.

Tworząc list motywacyjny, skorzystaj z profesjonalnego szablonu. Dzięki temu bardziej zainteresujesz pracodawcę.

List motywacyjny ucznia liceum

Jak napisać list motywacyjny ucznia liceum? Przede wszystkim opisz, dlaczego dobrze sprawdzisz się na danym stanowisku. Napisz, że uczysz się w liceum (lub właśnie je skończyłeś), podkreśl swoje przydatne umiejętności. Możesz skorzystać z naszego wzoru listu motywacyjnego dla ucznia – z pewnością ułatwi Ci on napisanie odpowiedniego dokumentu.

list motywacyjny ucznia liceum

List motywacyjny ucznia gimnazjum

Jeżeli nie wiesz, jak napisać list motywacyjny ucznia gimnazjum, najlepszym sposobem będzie skorzystanie z przedstawionego wyżej wzoru. Zapewne pierwsze doświadczenia zawodowe dopiero przed Tobą, ale zawsze możesz pokusić się np. o podkreślenie, że pomagałeś już w prowadzeniu rodzinnej firmy, organizowałeś szkolne wydarzenia czy zbiórki – pokaż, że jesteś osobą zaangażowaną i odpowiedzialną, to z pewnością zrobi dobre wrażenie. Podkreśl, jakie są Twoje pasje i umiejętności, możesz przedstawić również swój cel zawodowy – wszystko to, co może być istotne dla pracodawcy. Napisz o tym, dlaczego chcesz starać się o tę pracę, i zainteresuj pracodawcę. Pamiętaj jednak, by zawsze pisać tylko prawdę!

List motywacyjny ucznia technikum

Napisanie listu motywacyjnego ucznia technikum różni się nieco od poprzednich przypadków – przede wszystkim dlatego, że starsi uczniowie mają za sobą już pierwsze doświadczenia zawodowe, ściślej mówiąc: odbyli praktyki zawodowe. Jeśli należysz do tego grona, poza zastosowaniem się do wcześniejszych wskazówek wspomnij również o tym fakcie – tym bardziej, jeśli Twoje praktyki były związane z pracą, którą chcesz wykonywać. 

Z pewnością przyszły pracodawca doceni nie tylko Twoje chęci do pracy, ale również zaangażowanie i posiadane (nawet niewielkie) doświadczenie. Wymień zakres obowiązków, które wykonywałeś, podkreśl swoje mocne strony. 

Teraz, gdy wiesz już, jak napisać dobre CV dla ucznia oraz list motywacyjny ucznia, masz duże szanse na znalezienie dobrej pracy na wakacje. Powodzenia!

Oceń artykuł
5/5 (4)