Reklama

Najwięksi pracodawcy w Lubuskiem

Najwięksi pracodawcy w Lubuskiem gwarantują mieszkańcom regionu stabilne zatrudnienie. Dobre wynagrodzenie, benefity pozapłacowe i komfortowa atmosfera pracy przyciągają pracowników. Sprawdź jakie perspektywy daje praca w województwie lubuskim.

Najwięksi pracodawcy w Lubuskiem - pracownicy na budowie

Województwo lubuskie mieszczące się w zachodniej części Polski to przede wszystkim tereny zielone. Gęste lasy stanowią blisko 50% powierzchni województwa. W połączeniu z barwnymi rzekami i jeziorami kojarzy się jako doskonałe miejsce do wypoczynku. Przez to zapominamy, że region to dla mieszańców zwyczajne miejsce życia i pracy. Według danych Urzędu Statystycznego w Zielonej Górze (stan na 2020) praca w Lubuskiem obejmuje 2,2% wszystkich pracujących w kraju. Branże, w których najwięcej osób otrzymuje zatrudnienie to przede wszystkim przemysł, handel i naprawa pojazdów.

Jak wygląda rynek pracy w województwie lubuskim?

Województwo lubuskie oferuje szerokie możliwości zatrudnienia w różnorodnych branżach. Jednak tak jak w każdym regionie i tutaj są pewne dominujące obszary. W ostatnich latach odnotowuje się przede wszystkim zatrudnienie w przemyśle, gospodarce magazynowej i transporcie. Rynek pracy w województwie jest stabilny i przyjazny dla pracownika, o czym świadczy choćby dominujący odsetek rozwiązywania umowy o pracę w ramach porozumienia stron. W województwie lubuskim stale pojawiają się nowe firmy, generujące kolejne miejsca pracy. Praca w Zielonej Górze koncentruje najwięcej pracujących z regionu.

Dominacja zatrudnienia w przemyśle sprawia, że wiele prac odbywa się w warunkach zagrożenia (blisko 8% w 2020 r.). Jednocześnie pracodawcy udowadniają, że dbają o bezpieczeństwo zatrudnienia, czego dowodem jest malejąca liczba wypadków przy pracy. Istotną kwestią na lubuskim rynku pracy są zarobki. Pensja brutto w województwie lubuskim w skali roku stale wzrasta. 2020 roku przeciętne miesięczne wynagrodzenie stanowiło 87,6% wynagrodzenia przeciętnego w kraju. W lutym 2022 wyniosło 5320 zł. Dla porównania w roku 2020 było to ponad 4500 zł.

Kogo poszukują pracodawcy w Lubuskiem?

Pracodawcy w województwie lubuskim cenią doświadczonych pracowników. Tamtejszy rynek pracy charakteryzuje się szczególną aktywnością ludzi w wieku 35-45 lat. Mężczyźni są najbardziej poszukiwani w pracach o charakterze przemysłowym, w rzemieślnictwie oraz jako operatorzy i monterzy maszyn. Kobiety natomiast są poszukiwane na stanowiska specjalistyczne, w obszarze usług i sprzedaży. Strukturę zatrudnienia w poszczególnych branżach ukazują dane Urzędu Statystycznego w Zielonej Górze (2020).

Sektor% zatrudnienia
Przemysł25,5%
Pozostałe sekcje20,3%
Handel; naprawa pojazdów samochodowych15,5%
Rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo10,5%
Transport i gospodarka magazynowa8,2%
Edukacja7,7%
Budownictwo6,6%
Opieka zdrowotna i pomoc społeczna5,7%

W 2020 roku wśród nowoprzyjętych pracowników najwięcej (35,8%) osób zostało zatrudnionych w przemyśle. Na drugim miejscu znalazł się transport i gospodarka magazynowa (13,3%).

Jacy są najwięksi pracodawcy w Lubuskiem?

O najlepszych pracodawcach w województwie lubuskim w 2021 przesądziły nagrody Dobra Firma rozdane przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. Związek wytypował najlepszych pracodawców z regionu z podziałem na małe i średnie/duże firmy. Którzy pracodawcy zostali docenieni?

Pracodawcy (małe firmy)

  • Living Food Sp. z o.o – firma z 11-letnią tradycją produkująca płynne suplementy probiotyczne. Opinie o Living Food Sp. z o.o wskazują na wysokie zadowolenie pracowników z zatrudnienia.
  • Logius Sp. z o.o. – firma działająca w obszarze transportu lądowego, morskiego i lotniczego. Oferuje zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę, pakiet szkoleń, świetną atmosferę i wiele więcej.
  • Lumel S.A. – firma funkcjonuje w samym sercu województwa – w Zielonej Górze. Zajmuje się produkcją urządzeń automatyki przemysłowej. Lumel stale się rozwija i poszukuje nowych pracowników, np. jako kontroler jakości w Zielonej Górze.
  • Perceptus Sp. z o.o. – przedsiębiorstwo działające w obszarze cyberbezpieczeństwa. Firma na swojej stronie podkreśla znaczenie szacunku wobec pracownika oraz stabilność i bezpieczeństwo zatrudnienia.
  • Przedsiębiorstwo Wielobranżowe DELTA – to hurtownia artykułów zoologicznych oraz jedna z największych firm branży spożywczej, jaka działa na terenie województwa lubelskiego, przez co oferuje wiele miejsc pracy.
  • Resident Broker Ubezpieczeniowy z o.o. – Związek zwrócił również uwagę na firmę brokerską usług ubezpieczeniowych. Przedsiębiorstwo z wieloletnią tradycją to również jeden z cenionych pracodawców województwa.
  • R&D Tech Sp. z o.o. – firma reprezentująca jeden z najliczniejszych sektorów zatrudnienia województwa, czyli przemysł.
  • Spółdzielnia Mieszkaniowa w Żarach to pracodawca zapewniający stabilne zatrudnienie w branży administracji.
  • zwrotpodatku.info Sp. z o.o. – to mała firma o dużym zasięgu. Oferuje wsparcie polskim przedsiębiorcom działającm w Niemczech. Firma zaznacza, że jej mocną stroną jest zespół profesjonalistów.

Pracodawcy (średnie i duże firmy)

  • Impuls Sp. z o.o. – zakład pracy koncentruje się w szczególności na pracownikach z niepełnosprawnością. Gwarantuje umowę o pracę, opiekę medyczną, dofinansowanie leków i turnusy rehabilitacyjne.
  • Azarex Paliwa Sp. z o. o. – firma dostarczająca olej napędowy i benzynę jest nie tylko cenionym pracodawcą, lecz także znajduje się na liście Brylantów Polskiej Gospodarki.
  • Chroma Sp. z o.o. – drukarnia internetowa zachęca nowych pracowników do dołączenia do zespołu firmy. Szczególnie zwraca się do osób dopiero wstępujących na rynek pracy, oferując zatrudnienie i staże.
  • Sprick Rowery Sp. z o.o. – producent rowerów, który zatrudnia ponad 300 pracowników. Opinie o Sprick Rowery nawiązują do komfortowej atmosfery pracy w firmie i dobrych zarobków.

Najlepsi pracodawcy w Lubuskiem to jednocześnie prężnie rozwijające się firmy. Przedsiębiorstwa, które wciąż wzmacniają swoją pozycję na rynku, potrzebują wielu pracowników. To szansa dla województwa, by zasłynąć nie tylko z pięknych terenów, lecz także stabilnego rynku pracy.

Oceń artykuł
5/5 (2)