Najwięksi pracodawcy w Świętokrzyskiem

Najwięksi pracodawcy w Świętokrzyskiem kształtują rynek pracy województwa. Obiecujące statystyki ukazują, jak rynek pracy w Świętokrzyskiem ewoluuje na korzyść osób poszukujących pracy. Sprawdź, którzy pracodawcy w województwie świętokrzyskim oferują najlepsze warunki zatrudnienia.

Najwięksi pracodawcy w Świętokrzyskiem - operator wózka widłowego podczas pracy

Statystyki rynku pracy województwa świętokrzyskiego wyglądają wyjątkowo obiecująco. Stopa bezrobocia stale maleje, a wzrost przeciętnego zatrudnienia rośnie. W lutym 2022 roku stopa bezrobocia wyniosła 7,5%, a w zeszłym roku 8,9%. Warto mieć jednak na uwadze, że województwo świętokrzyskie wobec całego kraju wciąż utrzymuje wysoką stopę bezrobocia, która w Polsce wyniosła 5,5% (luty 2022). Mimo to województwo się rozwija, a praca w Świętokrzyskiem otwiera nowe możliwości zatrudnienia.

Jak wygląda rynek pracy w województwie świętokrzyskim?

W województwie świętokrzyskim najłatwiej o znalezienie pracy jest w powiecie buskim. Tam stopa bezrobocia na początku 2022 r. wyniosła 3,6%. Także w stolicy województwa stopa bezrobocia jest niska, dorównuje krajowej. Poszukując pracy w Kielcach, można przebierać w ofertach. Korzystne pod względem zatrudnień są również powiaty pińczowski i włoszczowski. O pracę najciężej w powiecie skarżyskim, opatowskim i koneckim. W tych powiatach stopa bezrobocia jest najwyższa i wynosi od 10% do 16%. W lutym 2022 roku urzędy pracy w województwie świętokrzyskim zostały wzbogacone o blisko 3700 nowych ofert pracy. W tym miesiącu na jedną ofertę pracy przypadało 15 osób bezrobotnych. Dla porównania w ubiegłym roku było to aż 25 osób.

Przeciętne wynagrodzenie miesięczne brutto w sektorze przedsiębiorstw w lutym 2022 roku wyniosło 4998,92 zł. Zatem wynagrodzenie w województwie świętokrzyskim wzrosło o 8,5% wobec poprzedniego roku. Jednak pensje w województwie świętokrzyskim wciąż pozostają niższe niż w skali całego kraju, gdzie płaca w tym samym czasie wyniosła 6220,04 zł brutto. W województwie świętokrzyskim zarobki najbardziej wzrosły w sekcji transportu i gospodarki magazynowej. Wzrost wyniósł niemal 20%. W roku 2021 odnotowano dynamiczny spadek bezrobocia. Pod koniec roku ewidencyjnego w świętokrzyskich urzędach pracy było nieco ponad 38 tys. osób bezrobotnych. Odnotowano niemal 7 tys. mniej osób bezrobotnych niż w poprzednim roku. Dynamika spadku wyniosła zatem ponad 15%. O dobrej sytuacji na rynku pracy świadczy także aktywność ekonomiczna mieszkańców województwa świętokrzyskiego. Ta w 2021 roku systematycznie wzrastała.

W jakich zawodach najłatwiej o pracę w województwie świętokrzyskim?

W 2021 roku pracodawcy zadeklarowali ponad 26 tys. wolnych miejsc pracy w województwie świętokrzyskim. To blisko 30% więcej niż w roku 2020. Współczynnik aktywności zawodowej w województwie świętokrzyskim jest wyższy wśród mężczyzn. Wyższy poziom współczynnika odnotowano również w na wsiach niż w mieście. Wynika to z popularności pracy w gospodarstwie rolnym. Najwięcej osób pracujących w województwie świętokrzyskim ma od 35 do 54 lat.

W 2021 roku największe zapotrzebowanie dotyczyło pracowników przemysłowych, rzemieślników i robotników. Internetowe oferty pracy w 2021 roku dotyczyły głównie specjalistów, na drugim miejscu poszukiwano techników i pracowników personelu średniego.

Pracownicy% zgłoszonych miejsc pracy
Robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy22,6%
Pracownicy usług i sprzedawcy19,5%
Pracownicy wykonujący prace proste17,4%
Pracownicy biurowi14,5%
Operatorzy i monterzy maszyn i urządzeń10,9%
Technicy i średni personel8,8%
Specjaliści5,2%
Przedstawiciele władz publicznych, wyżsi urzędnicy i kierownicy0,6%
Rolnicy, ogrodnicy, leśnicy i rybacy0,5%

Dane pochodzą z: Analiza i ocena sytuacji na rynku pracy w województwie świętokrzyskim w 2021 roku. Wojewódzki Urząd Pracy w Kielcach.

Także poniższa analiza internetowych ofert pracy ukazuje jakich pracowników szukają przedsiębiorstwa za pośrednictwem sieci.

Świętokrzyskie wyk.1

Dane pochodzą z: Analiza i ocena sytuacji na rynku pracy w województwie świętokrzyskim w 2021 roku. Wojewódzki Urząd Pracy w Kielcach.

W jakiej branży szukać pracy w województwie świętokrzyskim?

Zgodnie z danymi barometru zawodów (prognoza na rok 2022) w województwie świętokrzyskim przede wszystkim brakuje spawaczy. Spawacz to bardzo dobry zawód, który oferuje wysokie zarobki. Zgodnie z danymi portalu Wynagrodzenia.pl mediana zarobków na stanowisku spawacza wynosi ponad 4700 zł brutto. Co drugi spawacz zarabia od 4 tys. zł brutto do niemal 6 tys. zł brutto. Niestety w województwie świętokrzyskim istnieje duży deficyt spawaczy. Praktycznie w całym regionie jest za mało przedstawicieli tego zawodu. Sytuacja jest krytyczna szczególnie w powiecie koneckim i powiecie skarżyskim.

Decydując się na zdobycie kwalifikacji w konkretnym zawodzie bardzo sugerować się innymi pracownikami, których poszukują firmy. W województwie świętokrzyskim brakuje także:

 • betoniarzy i zbrojarzy,
 • brukarzy,
 • lakierników,
 • agentów ubezpieczeniowych,
 • fryzjerów,
 • murarzy i tynkarzy,
 • kosmetyczek,
 • kucharzy,
 • ślusarzy,
 • piekarzy,
 • elektryków,
 • stolarzy,
 • pracowników produkcji odzieży.

Oczywiście tak jak w całym kraju, tak i w województwie świętokrzyskim utrzymuje się wysokie zapotrzebowanie na pracowników medycznych. Brakuje lekarzy, pielęgniarek i położnych. Deficyt dotyczy również psychologów i psychoterapeutów.

Najwięksi pracodawcy w województwie świętokrzyskim: lista

Rzeczpospolita w rankingu najlepszych Pracodawców z 2018 roku wyróżniła dwie firmy z województwa, które do dziś utrzymują wysoki standard zatrudnienia.

 • Cerrad sp. z o.o. – Cerrad to pracodawca dużego formatu. Firma działa w branży produkcji okładzin ceramicznych, gresowych i klinkierowych. Firma może się poszczycić niemal 30-letnią tradycją. Jest obecna na 50 rynkach. Firma zatrudnia ponad 1200 pracowników, oferuje stabilne zatrudnienie, wynagrodzenie adekwatne do posiadanych umiejętności i doświadczenia, oraz szkolenia i wdrożenia.
 • Grupa PSB Handel SA – Grupa PSB to firma, która od 23 lat rozwija się jako hurtownia materiałów budowlanych. Grupa zrzesza ponad 400 firm z całej Polski prowadzących handel w niemal 300 składach budowlanych. W placówkach zrzeszonych pracuje blisko 13 tysięcy osób. W samej grupie PSB w 2018 roku było zatrudnionych 533 osoby.

Ranking Największych Firm ZŁOTA 100 wytypował jedne z większych przedsiębiorstw w Świętokrzyskiem, które jednocześnie gwarantują mieszkańcom regionu wiele miejsc pracy. Kto został wyróżniony?

 • Enea Elektrownia Połaniec SA – Enea to elektrownia węglowa w Polsce, która oferuje wiele miejsc pracy, dla specjalistów ds. audytu, funduszy unijnych, czy operatorów sprzętu. Firma oferuje program adaptacji, jasny przebieg rekrutacji składający się z czterech etapów. Enea szanuje swoich pracowników i ich pomysły. Pracownicy mają w firmie możliwość oceny ich adaptacji przez firmę.
 • Celsa Huta Ostrowiec sp. z o.o. – jest to kombinat metalurgiczny w Ostrowcu Świętokrzyskim. To własność hiszpańskiej grupy Celsa. Jest to największy zakład przemysłowy w województwie świętokrzyskim. W momencie największego zatrudnienia w firmie w latach 70 pracowało niemal 17 tys. osób. Obecnie firma poszukuje pracowników ds. automatyki, oddziału złomowego, operatora maszyn produkcyjnych, czy specjalisty do spraw gospodarki odpadami.
 • MAN BUS sp. z o.o. – jest to centrum kompetencyjne produkcji autobusów. W firmie powstają autobusy miejskie MAN. Firma zatrudnia na stanowiska takie jak elektryk, mechanik, czy specjalista do spraw logistyki.
 • Cersanit SA – Cersanit to popularna marka zajmująca się wyposażeniem łazienek. Firma bardzo ceni sobie zadowolenie swoich pracowników. Na swojej stronie dzieli się statystykami dotyczącymi: zadowolenia pracowników z wykonywanych zadań (96%), czy liczby osób dumnych z pracy w firmie (85%). Cersanit ceni sobie takie wartości jak odwaga, odpowiedzialność, efektywność, czy pasja. Rekrutacja do firmy Cersanit jest etapowa. Firma oferuje wiele benefitów pracowniczych.
 • NSG Group sp. z o.o. – to jedna z najstarszych firm zajmujących się produkcją szkła. Działa od 1826. Na świecie firma zatrudnia blisko 27 000 pracowników, a ponad 4 200 pracuje w Polsce.
 • Lafarge Cement SA – To firma która funkcjonuje w Polsce od 25 lat. Ma 50 zakładów, w których zatrudnia blisko 1500 pracowników. Obszar, w jakim działa przedsiębiorstwo to produkcja innowacyjnych i zrównoważonych rozwiązań budowlanych. Leverage to dobre miejsce pracy, gdzie średnia długość pracy wynosi ponad 14 lat. To dzięki bezpiecznym i stabilnym warunkom oraz możliwościom awansu.
 • Grupa Kapitałowa Echo Investment SA – polski developer działający w zakresie mieszkaniowym, biurowym i centrów handlowych. Firma poszukuje głównie pracowników biurowych, ds. obsługi klienta, finansowych, czy księgowych. To także dobre miejsca pracy dla osób zainteresowanych rynkiem mieszkaniowym i prawem nieruchomości. Grupa gwarantuje swoim pracownikom szereg benefitów, programy szkoleniowe, system premiowy i imprezy integracyjne.
 • Kolporter sp. z o.o. – Kolporter to znana w całym kraju sieć salonów prasowych. Firma działa od 1990 roku. Obecnie zatrudnia blisko 1000 pracowników. Pracodawca zapewnia nowoczesne narzędzia pracy, szkolenia i pracę dającą satysfakcję. Każdy nowy pracownik przechodzi przez kompleksowe wdrożenie u boku opiekuna.
 • Mesko SA – przedsiębiorstwo zajmuje się produkcją broni i amunicji w Skarżysku-Kamiennej. Wcześniej firma zajmowała się produkcją artykułów gospodarstwa domowego. Mesko poszukuje pracowników o różnym charakterze, zarówno programistów, jak i monterów.
Oceń artykuł
0/5 (0)