Reklama

Najwięksi pracodawcy na Lubelszczyźnie

Najwięksi pracodawcy na Lubelszczyźnie zatrudniają powyżej 10 tysięcy osób. Na lubelskim rynku istnieje wielu pracodawców, którzy zapewniają zatrudnienie setkom i tysiącom pracowników przyczyniając się do malejącej stopy bezrobocia województwa. Kim są najwięksi pracodawcy Lubelszczyzny?

Najwięksi pracodawcy na Lubelszczyźnie - mężczyzna pracujący w rękawiczkach

Województwo lubelskie oferuje unikalne zabytki, zachwycający krajobraz i szlaki rowerowe. Jednak oprócz walorów estetycznych gwarantuje również zatrudnienie. Tamtejszy rynek pracy rozwija się coraz bardziej na korzyść pracowników. Stopa bezrobocia na Lubelszczyźnie w grudniu 2021 r. wyniosła 7,2%. W porównaniu do grudnia 2020 roku obniżyła się o 1,0 punktu procentowego. Praca w województwie lubelskim jest coraz stabilniejsza, o czym świadczy fakt, że w 2021 roku zlikwidowano także mniej miejsc pracy niż w roku 2020. W 2021 było to 8,5 tysięcy miejsc pracy, czyli ponad o 46% mniej niż w roku poprzednim.

Jak zmienia się sytuacja na rynku pracy w województwie lubelskim?

Miejsc pracy w województwie stale przybywa. Świadczą o tym statystyki Urzędu Statystycznego w Lublinie. Na koniec roku 2021 liczba wolnych miejsc pracy w podmiotach zatrudniających przynajmniej jedną osobę wyniosła 2,6 tysięcy. To ponad 55% więcej niż w ostatnim kwartale 2020 roku. Podmioty zatrudniające najwięcej osób, to firmy z liczbą pracowników do 9 osób. Stanowiły one 67,9% ogółu. Przy czym najczęściej pracodawcy działają w branży:

  • handlu, naprawy pojazdów samochodowych (28%),
  • budownictwa (11,9%),
  • przetwórstwa przemysłowego (10,5%).

Czwarty kwartał 2021 roku przyniósł liczbę pracujących w wysokości 465,8 tysięcy osób. Najwięksi pracodawcy to firmy z sektora prywatnego, które stanowiły aż 64,3% osób zatrudnionych. Sektor publiczny natomiast zatrudnia znacznie mniej osób (pod koniec 2021 roku było to 35,7%).

Na jakich stanowiskach pracują mieszkańcy województwa lubelskiego?

BranżaLiczba zatrudnionych w końcu IV kwartału 2021 r. (w tys.)
Przetwórstwo przemysłowe96,9
Handel, naprawa pojazdów samochodowych69,3
Edukacja64,9
Opieka zdrowotna i pomoc społeczna54,6
Budownictwo34,2
Transport i gospodarka magazynowa33,6
Administracja publiczna29,7
Działalność profesjonalna, naukowa i techniczna13,3
Zakwaterowanie i gastronomia10,3

Lubelski rynek pracy jest także otwarty dla osób z niepełnosprawnościami. Pod koniec 2021 roku niepełnosprawne osoby pracujące wyniosły blisko 14,6 tysiąca. Niepełnosprawni w województwie są głównie zatrudnieni w przetwórstwie przemysłowym, zajmują się również opieką zdrowotną i pomocą społeczną, jak i handlem i naprawą pojazdów samochodowych. Pracodawcy w województwie są zainteresowani zatrudnieniem osób niepełnosprawnych, o czym świadczy otwarcie na zwiększenie liczby zatrudnionych przez blisko 1,6 tysięcy zakładów w województwie (dane na koniec 2021 roku).

Wolne miejsca pracy w województwie lubelskim

Na koniec 2021 roku w województwie lubelskim blisko 1,2 tysiące zakładów pracy dysponowało wolnymi miejscami pracy. Większość z nich to zakłady prywatne. O rozwoju rynku pracy województwa świadczy choćby liczba wolnych miejsc pracy pod koniec 2021 roku, która wyniosła blisko 2,6 tysięcy. Jest to o 55,9% więcej niż pod koniec roku 2020. W jakich sektorach występowały miejsca pracy?

Wolne miejsca pracy lubelskie - wykres

Dane pochodzą z: Popyt na pracę w województwie lubelskim w 2021 r. Urząd Statystyczny w Lublinie.

Jakich pracowników poszukują pracodawcy na Lubelszczyźnie?

W województwie dynamicznie rozwijają się nowe miejsca pracy. Dane Urzędu Statystycznego w Lublinie pokazują, że w całym 2021 roku w województwie lubelskim powstało 23,4 tys. nowych miejsc pracy. W całym kraju było to 582,6 tys. Dla województwa lubelskiego to o 30,5% więcej niż w roku poprzednim. To głównie prywatni przedsiębiorcy przyczynili się do takiego wzrostu miejsc pracy. Nowe stanowiska zostały wygenerowane w branży budowlanej (24,6% miejsc), w handlu i naprawie pojazdów samochodowych (16,3%) oraz w przetwórstwie przemysłowym (13,8%).

W 2021 roku Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie wydał barometr zawodów, czyli raport podsumowujący badanie w województwie lubelskim. Zgodnie z badaniem wzrost zapotrzebowania na pracowników dotyczy takich branż jak: pielęgniarki i położne, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, lekarze, pracownicy sprzedaży internetowej, nauczyciele szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych, fizjoterapeuci i masażyści, psycholodzy i psychoterapeuci, biolodzy, biotechnolodzy, biochemicy, pracownicy do spraw budownictwa drogowego, ratownicy medyczni.

Natomiast w wielu powiatach zaobserwowano spadek zapotrzebowania na pracowników biur podróży i turystyki, animatorów, organizatorów imprez, ślusarzy, czy krawcowych i pracowników produkcji odzieży. O pracę w województwie najciężej jest w powiecie hrubieszowskim, gdzie pod koniec roku 2021 odnotowano wzrost liczby bezrobotnych. Natomiast najłatwiej o pracę w powiecie puławskim, zamojskim czy kraśnickim. Oczywiście kandydaci mają do dyspozycji wiele ofert pracy w Lublinie – stolicy województwa.

Lista największych pracodawców województwa lubelskiego

Kurier Lubelski przedstawił w 2019 roku tzw. setkę kuriera. W rankingu wytypował m.in. największych pracodawców województwa lubelskiego. Jakie firmy oferują najwięcej miejsc pracy na Lubelszczyźnie?

  • PGE Dystrybucja S.A. – jest to przedsiębiorstwo działające w branży energetycznej. Mieści się w Lublinie, czyli w samym sercu województwa. Firma według danych kuriera lubelskiego w roku 2018 zatrudniała ponad 10000 pracowników. Przedsiębiorstwo poszukuje pracowników na takie stanowiska jak np. inżynier do spraw telemechaniki, czy elektromonter sieci średnich.
  • Stokrotka S.A. – to znana sieć handlowa oferująca produkty z branży FMCG. Firma wywodzi się z Lublina. W 2019 roku firma zatrudniała 10000 pracowników.
  • LW Bogdanka S.A. – to zakład górniczy mieszczący się w Bogdance. To ceniony pracodawca w regionie. Firma zatrudnia 5000 pracowników. Gwarantuje swoim pracownikom szkolenia i wsparcie kompetentnej kadry.
  • Grupa Azoty Zakłady Azotowe “Puławy” S.A.– firma działa w branży chemicznej. Podkreśla, że największym kapitałem firmy są jej pracownicy. Przedsiębiorstwo w 2018 roku zatrudniało blisko 3,5 tysiąca osób. Firma gwarantuje dobre warunki zatrudnienia, dbając o zadowolenie swoich pracowników. To jeden z największych pracodawców na Lubelszczyźnie.
  • WSK PZL Świdnik S.A. – do przedsiębiorstwa pracujące w branży lotniczej. Firma działa w Świdniku, a liczba zatrudnionych osób w 2018 roku wyniosła ponad 2600 osób. Przedsiębiorstwo gwarantuje przejrzystą i wieloetapową rekrutację.
  • ZM “Wierzejki” Sp.j. – jest to firma zajmująca się przetwórstwem mięsa, która swoją siedzibę ma w Płudach. To jeden z większych pracodawców na terenie województwa lubelskiego, który w 2018 roku zatrudniał ok. 1400 osób.
  • MPK Lublin Sp.z o.o.– jak już wcześniej wspomniano, wielu mieszkańców województwa lubelskiego pracuje właśnie w transporcie. Przykładem pracodawcy w tym sektorze jest właśnie MPK Lublin. Jest to firma transportowa z siedzibą w Lublinie, która według danych Setki Kuriera zatrudnia ponad 1200 pracowników.
  • MPWiK w Lublinie Sp.z o.o. – to przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne w Lublinie. Spółka działa od 1998 roku, należy do gminy Lublin. W roku 2018 przedsiębiorstwo zatrudniało niemal 900 osób.
  • Asseco Business Solutions S.A. – jest to polska spółka informatyczna, która swoją siedzibę ma w Lublinie. Przedsiębiorstwo wspiera biznes poprzez tworzenie oprogramowania dla przedsiębiorców. Przedsiębiorstwo podkreśla, że firmę tworzą ludzie, dlatego dba o pracowników, a także ich rodziny. Firma w 2018 roku zatrudniała nieco ponad 870 pracowników.
  • GK Ursus S.A. – to popularne przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją maszyn rolniczych. Firma działająca w Lublinie w 2019 roku zatrudniała 855 pracowników.
  • Model Opakowania Sp. z o.o. – to firma z siedzibą w Biłgoraju. Przedsiębiorstwo zajmuje się produkcją opakowań z tektury falistej. Firma dba o swoich pracowników, zapewniając im naukę, zdobycie nowych umiejętności, a także pracę w bezpiecznym środowisku odpornym na kryzys. Firma zatrudnia ponad 700 osób.
  • Bury Sp. z o.o. – jest to firma handlowa działająca na Lubelszczyźnie i w 8 miastach Polski od ponad 26 lat. Przedsiębiorstwo zajmuje się m.in. dystrybucją owoców i warzyw. Liczba pracowników wynosi ponad 500 fachowców.
  • Perła – Browary Lubelskie S.A. – Perła to popularna marka piwa, którą można spotkać praktycznie w każdym sklepie. Jednak oprócz cenionego produktu marka stanowi także dobre miejsce pracy. Firma produkcyjna zatrudnia około 500 osób.
  • Remzap Sp.z o.o. – jest to firma ogólnobudowlana z siedzibą i pracą w Puławach, która realizuje inwestycje przemysłowe i budowy obiektów przemysłowych. Przedsiębiorstwo ma aż 50 lat doświadczenia w pracy na rzecz zakładów wielkiej syntezy chemicznej. Przedsiębiorstwo zatrudnia ponad 450 osób.
  • Mastermedia Sp.j. – to firma handlowa z siedzibą w Lublinie, która zatrudnia ponad 430 osób. Firma poszukuje pracowników na takie stanowiska jak księgowy, przedstawiciel handlowy, pracownik porządkowy, czy kierowca kategorii “C”, czy magazynier.
  • Zamojski Szpital Niepubliczny Sp.z o.o. – mieszczący się w Zamościu szpital to miejsce pracy dla ponad 430 osób, a więc placówka także zalicza się do większych pracodawców województwa.
  • Fabryka Kabli Elpar Sp. z o.o. – jest to firma elektryczna mieszcząca się w Parczewie, która zatrudnia ponad 400 osób. Przedsiębiorstwo zapewnia stabilne zatrudnienie i dobre warunki finansowe. Oferuje także możliwości rozwoju w postaci kursów i szkoleń, atrakcyjny pakiet socjalny oraz premie.
  • Zakłady Mięsne “Dobrosławów” – firma z przetwórstwa mięsnego znajduje się w Puławach, zatrudnia ponad 400 osób. Przedsiębiorstwo poszukuje do pracy nie tylko osób w Lublinie, lecz także w Radomiu.
  • LPECS.A.. – firma energetyczna w Lublinie poszukuje pracowników na takie stanowiska jak inżynier elektryk, monter, czy elektromonter. Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej ogrzewa blisko 250 tys. mieszkańców w Lublinie. Zatrudnia natomiast prawie 400 osób.
  • Instytut Nowych Syntez Chemicznych – to firma znajdująca się w Puławach, która prowadzi badania naukowe i prace rozwojowe. Firma w 2018 roku zatrudniała ponad 360 osób. Nabór zwykle dotyczy takich pracowników jak specjaliści, liderzy obszaru, czy dyrektorzy i ich zastępcy.

Jak widać w województwie lubelskim, znajduje się wielu pracodawców, którzy zatrudniają osobno nawet po kilka tysięcy pracowników. Jednak na uwagę zasługują również duże, choć mniejsze od liderów firmy zatrudniające po kilkaset osób. Wśród dużych pracodawców można także wymienić takie firmy jak: Spółdzielnia Inwalidów ELREMET (355 pracowników), Aliplast Sp. z o.o. (326 pracowników), Daewon Europe Sp. z o.o. (312 pracowników), SM Ryki (294 pracowników), Mezap Sp. z o.o. (264 pracowników), czy PGK Sp.z o.o. (255 pracowników).

Perspektywiczna sytuacja gospodarcza województwa sprawia, że rynek pracy się rozwija, a pracownicy mają coraz to większy wybór przy podjęciu zatrudnienia.

Oceń artykuł
0/5 (0)