Przetwórstwo owocowo-warzywne może być doskonałym pomysłem na dochodowy biznes. Trzeba jednak pamiętać, że jest to niezwykle wymagająca i trudna branża, a początki często są bardzo ciężkie. Odniesienie sukcesu jest jak najbardziej możliwe, jednak wymaga to od przedsiębiorcy dużej pomysłowości oraz opracowania dobrej strategii marketingowej. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas zakładania takiej firmy oraz jak odnieść sukces w tej ciekawej, aczkolwiek trudnej branży. Zapraszamy do lektury!

Przetwórstwo owocowo-warzywne w Polsce – czy to się jeszcze opłaca?

Każdy etap produkcji żywności podlega szczegółowej kontroli jakości, dlatego musimy pamiętać o spełnianiu wszystkich wymogów sanitarnych i higienicznych. Właściciel takiej firmy musi mieć dostęp do warzyw i owoców najwyższej jakości – najlepiej wprost od lokalnych rolników. W wybranych produktach, które użyte zostaną w produkcji, nie może być najmniejszych skaz, muszą być idealnie świeże.  Żeby móc efektywnie zarządzać przedsiębiorstwem w takiej branży, musimy stworzyć świetny biznesplan i wykazać się ogromną dbałością o detale. Jeżeli jednak nasz produkt będzie odznaczał się znakomitymi walorami smakowymi, zadbamy o dobry marketing internetowy oraz estetyczny wygląd produktu – mamy duże szanse na dochodowy biznes.

Przedsiębiorstwo przetwórstwa owoców i warzyw – wyroby

Przedsiębiorstwo przetwórstwa owoców i warzyw może zajmować się produkcją najrozmaitszych produktów spożywczych. Oczywiście głównymi składnikami użytymi w produkcji będą świeże warzywa i owoce. Dobra jakość surowca sprawi, że nasze przetwory będą odznaczały się bogactwem smaków i aromatów, co z pewnością zostanie zauważone i docenione przez konsumentów. Ważnym aspektem podczas produkcji będzie sezonowość, najlepsze soki i napoje wytwarzane są latem, gdy mamy największy wybór owoców i warzyw. Jesienią i zimą za to stawia się na wytwarzanie marynat, dżemów czy przecierów.

Najpopularniejsze wyroby przedsiębiorstw przetwórstwa warzyw i owoców:

 • dżemy,

 • konfitury,

 • konserwy warzywne,

 • miody pitne,

 • powidła,

 • przeciery,

 • ogórki kiszone,

 • kapusta kiszona,

 • soki,

 • marynaty owocowe,

 • suszone owoce,

 • kompoty,

 • musy owocowe.

Jeżeli interesujesz się przetwórstwem żywności i pragniesz otworzyć takie przedsiębiorstwo – możesz produkować rozmaite przetwory, wybór jest spory. Warto zastanowić się, co przyciągnie i zachęci klientów do zakupu właśnie Twoich produktów. Ważne jest śledzenie trendów w branży spożywczej. W dzisiejszych czasach z pewnością opłacalne jest produkowanie zdrowej żywności czy stworzenie po prostu eko biznesu. Kiszonki zawsze były lubianym przysmakiem i dodatkiem do różnych dań w naszym kraju, jednak w ostatnich latach stały się absolutnym hitem również ze względu na niekwestionowane walory odżywcze. Dobrym przepisem na odniesienie sukcesu w tej branży będzie również staranne dobieranie składników, konsumenci zwracają na to szczególną uwagę.

Przetwórstwo owoców i warzyw a biznesplan

Jeżeli pragniesz zajmować się przetwórstwem warzyw i owoców, konieczne będzie przygotowanie bardzo dobrego biznesplanu. Konkurencja jest naprawdę spora – mowa tutaj zarówno o dużych korporacjach, jak i mniejszych firmach, często wytwarzających swoje produkty ręcznie i z dużą starannością. Pomyśl, czym Twoja firma może się wyróżniać – co ciekawego może zaoferować klientowi. Dziś bardzo cenione są małe, rodzinne firmy, w których stawia się na jakość, nie na ilość. Dobry skład produktu, składniki wysokiej jakości dające doskonały smak – to zawsze będą ważne czynniki decydujące o sukcesie. Równie ważne jest wybieranie produktów w zależności od pory roku – sezonowe warzywa i owoce mają najbardziej intensywny smak i aromat.

Ważną rolę odgrywają również estetyka i styl opakowania produktu. Bardzo dobrze odbierane są opakowania przywodzące na myśl manufakturę, wieś, naturę i ekologię. Szkło zamiast plastiku czy puszki aluminiowej, materiały biodegradowalne lub z recyklingu, do tego minimalizm i ciekawy, krótki opis – właśnie takie opakowania sprzedają się najlepiej. Podczas zakładania działalności gospodarczej warto również rozważyć sprzedaż online – dzięki temu dotrzemy do szerszego grona odbiorców. Konsumenci bardzo chętnie robią zakupy przez Internet, oszczędzając czas i pieniądze; wybór produktów jest nieporównywalnie większy od asortymentu sklepów stacjonarnych.

Przetwórstwo owocowo-warzywne – jakie są wymogi sanitarne oraz higieniczne?

Przygotowanie produktów spożywczych musi odbywać się w nienagannych warunkach. Musimy spełnić szereg wymogów sanitarno-higienicznych, użyte produkty powinny być jak najświeższe i odznaczać się wysoką jakością. Musimy również spełnić określone warunki lokalowe. Co ważne, działalność, która zajmuje się produkcją, składowaniem, konfekcjonowaniem i obrotem artykułami rolno-spożywczymi (również warzywami i owocami surowymi bądź przetworzonymi) musi zostać zgłoszona do WIJHARS, należy również dokonać rejestracji przez organ, jakim jest państwowy powiatowy inspektor sanitarny. Konieczne jest również, aby osoby pracujące w takim zakładzie wykonały badanie lekarskie, z wynikiem mówiącym o braku przeciwwskazań do wykonywania prac, podczas których istnieje ryzyko przeniesienia zakażenia na inne osoby. Takie orzeczenie powinno znajdować się w aktach osobowych pracownika.

Należy zadbać o łatwo zmywalne podłogi, ściany czy maszyny; konieczny jest dostęp do ciepłej i zimnej wody. Musimy wydzielić pomieszczenie do obierania i mycia owoców oraz warzyw, które następnie poddamy tam obróbce wstępnej; należy zainstalować zarówno zlew, jak i umywalkę (służącą wyłącznie do mycia rąk). Pamiętajmy o wygospodarowaniu miejsc na przechowywanie owoców i warzyw zarówno tych przed obróbką wstępną, po obróbce, jak i gotowych już wyrobów. Oczywiście wymogów jest bardzo dużo. Konieczne będzie zapoznanie się z rozporządzeniem w sprawie higieny środków spożywczych.

Niezależnie od tego, czy będziesz używać surowców z własnych upraw, czy też będziesz zaopatrywać się w warzywa i owoce od dobrych dostawców – zawsze dokładnie selekcjonuj składniki. Produkty muszą być świeże, a wysoka jakość da wyrób bogaty w cenne składniki odżywcze oraz smak.

Jak założyć własne przedsiębiorstwo przetwórstwa owoców i warzyw?

Jeżeli chcesz założyć własny biznes przetwórstwa owoców i warzyw, możesz wybrać jednoosobową działalność gospodarczą. To świetna opcja dla osób, które chcą działać całkowicie niezależnie. Wiąże się to jednak z dużą odpowiedzialnością, a właściciel za zobowiązania swojego przedsiębiorstwa odpowiada majątkiem osobistym. Jeżeli chcemy prowadzić firmę wraz ze wspólnikiem – możemy wybrać inną, dowolną formę działalności, z wyjątkiem spółki partnerskiej, która przeznaczona jest wyłącznie dla wykonawców wolnych zawodów.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może być dobrym wyborem, jeżeli chcemy rozpocząć działalność gospodarczą ze wspólnikiem. Zaletą tej formy prowadzenia biznesu jest fakt, że wspólnicy odpowiadają tylko wniesionym wkładem, a minimalny wymagany kapitał nie jest duży i wynosi 5 000 zł. Wadą jest podwójne opodatkowanie wspólników oraz konieczność prowadzenia pełnej księgowości. Możemy również wybrać spółkę cywilną – charakteryzuje się niskim kosztem założenia, jednokrotnym opodatkowaniem wspólników, nie ma również wymogów co do wkładów. Do minusów zaliczamy za to odpowiedzialność wspólników własnym majątkiem osobistym czy fakt, że nie stanowi ona osobnego podmiotu prawnego.

Każdy przedsiębiorca musi dokładnie przeanalizować swoją sytuację i zdecydować, która forma prowadzenia biznesu będzie dla niego najbardziej opłacalna. Warto również wziąć pod uwagę inne spółki handlowe.

Przetwórstwo warzyw i owoców – jakie PKD wybrać?

Zakładając własne przedsiębiorstwo, konieczne będzie wybranie kodów PKD, wskazujących na dany obszar działalności. W przypadku przetwórstwa mamy do wyboru kilka kodów, w zależności od używanych produktów.

Kody Polskiej Klasyfikacji Działalności wybierane w przetwórstwie warzyw i owoców:

 • 10.31.Z – Przetwarzanie i konserwowanie ziemniaków (np. produkcja puree, chipsów, mąki ziemniaczanej)

 • 10.32.Z – Produkcja soków z owoców i warzyw (obejmuje również produkcję koncentratów)

 • 10.39.Z – Pozostałe przetwarzanie i konserwowanie owoców i warzyw (np. produkcja dżemów, marmolad, artykułów z orzechów, owoców suszonych czy puszkowanych).

Oceń artykuł
0/5 (0)