Praca w korporacji wiąże się z tyloma skrajnymi opiniami, że ciężko określić, co jest mitem a co faktem. Od kilku dobrych lat mówi się o pewnym stylu życia wykreowanym na bazie tego specyficznego miejsca zatrudnienia. Czy praca w korporacji jest stresująca? Jak wygląda praca w korporacji i jakie są jej główne wady i zalety? Wszystkiego dowiesz się z poniższego tekstu!

praca w korporacji

Praca w korporacji – skąd ta zła sława?

Zwykle słysząc określenie korpo, większość ludzi ma przed oczami negatywny obraz i nie decyduje się na aplikowanie na takie oferty pracy. Jednak czy praca w korporacji jest aż tak męcząca? Każda duża firma ma swoją specyfikę, odrębną kulturę organizacyjną i zatrudnieni są w niej różni pracownicy. Karykatura korporacji, która jest powszechnie wyśmiewana, jest sumą złego funkcjonowania wielu firm i trudno ją przypisać do jednej konkretnej. Co zadziwiające często autorami pejoratywnych wypowiedzi i komentarzy są osoby, które nigdy tam nie pracowały. Czy wynika to z tendencji do krytykowania tego, co nieznane? A może, jeśli ktoś dzieli się z nami doświadczeniami i opisuje, co to jest korporacja, to z założenia skupia się na negatywach, bo ludzie chętniej mówią o swoim rozczarowaniu niż zadowoleniu? Bez wątpienia praca w korporacji ma swoje plusy i minusy i jest bardzo odpowiedzialnym zajęciem, a odpoczynek po pracy często przeradza się w nadganianie terminów.

Co to jest korporacja?

Jedną z najważniejszych potrzeb człowieka jest poczucie bezpieczeństwa, czy da nam je praca w korporacji? Wymagania wobec pracownika są spore, ale pensja jest zawsze na czas. Co ciekawe, wynagrodzenie oferowane pracownikom jest często wyższe od tego, które uzyskalibyśmy, pracując w mniejszej firmie, chociaż nie jest to regułą. Co jeszcze oferuje nam praca w korporacji? Jak zacząć szukać ciekawego stanowiska? Korporacje kuszą imponującymi zarobkami osoby, które dopiero zaczynają swoją karierę zawodową, ale czy depresja w pracy jest tego warta?

Jak wygląda praca w korporacji?

Na czym polega praca w korporacji? Największym plusem podczas zatrudnienia w takiej strukturze jest szansa na awans, którego osiągnięcie jest kwestią czasu, ponieważ w korporacjach istnieje bardzo rozbudowana hierarchia pracownicza. Kolejnym magnesem na kandydatów są oferowane benefity: bony na święta, dopłaty do wakacji, dofinansowanie posiłków, prywatna opieka medyczna czy wejściówki do kina i teatru. W ostatnich latach duże firmy wręcz prześcigają się w tworzeniu coraz ciekawszych pakietów w tym zakresie i pragną, aby to właśnie u nich spełnieniem marzeń była praca w korporacji. Zarobki dla niektórych kandydatów to za mało. Dodatkowym wabikiem jest szansa na uczestnictwo w zagranicznych szkoleniach i związana z tym możliwość podróży do obcych krajów, które opłaca pracodawca. Korporacje chcą zachować work life balance i kuszą również możliwością pracy zdalnej, darmowymi owocami, pokojami relaksu (tzw. chillout room), premiami, a nawet opłacaniem żłobków i przedszkoli dla dzieci. Prym w tym zakresie wiodą oferty dla programistów, gdzie działy rekrutacyjne muszą się bardzo wysilić, by odpowiednio zachęcić specjalistów do pracy, ponieważ nawet pensja na poziomie kilkunastu tysięcy może nie być wystarczająco atrakcyjna w porównaniu z tym jak wygląda praca w korporacji u konkurencji.

Czy praca w korporacji jest trudna?

Czym jeszcze charakteryzuje się praca w korporacji? Plusy i minusy są wszędzie, dlatego należy wiedzieć jak radzić sobie ze stresem. Zdarza się, że na pracownikach wręcz wymusza się robienie nadgodzin i odbieranie wiadomości mailowych i telefonów służbowych poza godzinami pracy. Dla niektórych uciążliwe może być przestrzeganie sztywnych reguł, do których należy np. dress code. Czy praca w korporacji jest trudna? W bardzo dużej firmie jesteśmy zwykle anonimowi dla większości pracowników, ponieważ poza własnym działem i kilkoma pokrewnymi, z którymi komunikujemy się na co dzień, nie mamy możliwości, by poznać pozostałych 90%, a prezesa i kadrę zarządzającą znamy tylko z legend lub widzieliśmy ich kilka razy w windzie, nie zamieniając więcej słów poza grzecznościowym dzień dobry.

Korporacja – wyścig szczurów?

Czy możemy zawierać przyjaźnie i czuć się związani ideowo jako korporacja? Wyścig szczurów to niekoniecznie mit, zwłaszcza jeśli pracownicy otrzymują jasny odgórny komunikat, że szansę na awans w najbliższym półroczu mają najlepsi. Wówczas trudno ustrzec się przed stresem, a co niektórzy muszą się zmagać ze złośliwością swoich kolegów i koleżanek, którzy są gotowi użyć wszystkich metod do osiągnięcia celu, nie zważając na to, czy są uczciwe. Kąpiele leśne i wyciszenie może pomóc nam w odpoczynku po pracy. Niekiedy możemy natrafić na relacje osób, które wymęczyła stresująca praca w korporacji. W tak zaognionej rywalizacji niektórzy pracownicy stracili wiarę w ludzi, przeżyli załamanie nerwowe lub wypalenie zawodowe jeszcze przed 30. rokiem życia. Dodatkowo zdarza się, że odchodząc z firmy, zdają sobie sprawę, że pracoholizm zniszczył im związek, nadszarpnął przyjaźnie i rozluźnił więzy rodzinne. Opisane przypadki nie są jednak regułą i wiele zależy od ludzi, nie do wszystkich bowiem pasuje praca w korporacji. Depresja może dotknąć pracowników na różnych stanowiskach i w różnych miejscach pracy, nie tylko w korporacjach.

Dla kogo praca w korporacji?

Dla kogo praca w korporacji? Korpo to stan umysłu i musisz mieć konkretną osobowość, żeby w niej nie zwariować. Nie każdy odnajdzie się w tak wielkiej organizacji. Jednak to, czy staniesz się kolejnym korposzczurem, dla którego końcem drogi będzie przepaść w depresję i przepracowanie, zależy od Ciebie, Twoich wartości, umiejętności reagowania i powiedzenia sobie dość w odpowiednim momencie, tak aby nie wyniszczyła cię praca w korporacji. Jakie studia należy skończyć? Wszystko zależy od obejmowanego stanowiska. Wielkie firmy zatrudniają kilkaset osób, których wykształcenie jest bardzo różnorodne. Zdobyte kwalifikacje i obroniony dyplom nie zawsze są konieczne. Wiele osób swoją karierę zaczyna od praktyk lub stażu i kolejno wspina się po szczeblach do awansu, takie możliwości daje praca w korporacji. Bez studiów, ale z odpowiednią motywacją i chęcią rozwoju można zajść naprawdę daleko.