Jak odpoczywać, żeby nabrać sił na dalszą pracę? Rezygnowanie z relaksu i życie w ciągłym biegu nie są obojętne dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego. Z tego powodu tak ważny jest odpoczynek.  Sprawdź, dlaczego warto odpoczywać i poznaj nasze sposoby na relaks po pracy.

Znaczenie odpoczynku

W pędzącym świecie trudno znaleźć czas na odpoczynek. Czasem może wydawać się, że świeżo zatrudniony pracownik ma zapał do pracy, a komuś, kto ma duże doświadczenie w firmie, brakuje motywacji. Czy to rzeczywiście prawda? A może warto spojrzeć na ten problem z innej strony? Pamiętajmy, że nowo zatrudniona osoba była wcześniej bezrobotna lub musiała wykorzystać zaległy urlop. Miała czas na regenerację i relaks, znalazła idealną ofertę pracy, więc zaczyna z energią. Niezależnie od tego, czy pracujesz fizycznie, czy koncepcyjnie, jeśli rezygnujesz z odpoczynku, Twoje ciało zaczyna się buntować. Jesteś mniej skupiony, mniej wydajny, a także bardziej rozdrażniony. W przypadku, gdy dalej ignorujesz niepokojące sygnały, mogą pojawiać się także objawy somatyczne – bóle głowy, brzucha, obniżona odporność, co skutkować będzie zwolnieniami lekarskimi z powodu przeziębienia lub innych dolegliwości.

Dlaczego warto odpoczywać?

Odpoczywając, zwiększasz swoją kreatywność i zdolność koncentracji. Na te cechy wyjątkowo niekorzystnie wpływa ciągła presja czasu. Twój organizm może maksymalnie zmobilizować się do działania na najwyższych obrotach tylko przez pewien czas, a potem wręcz domaga się relaksu i oczekiwanie, że można to tak zwyczajnie pominąć jest naiwnością. Niestety, wielu ludzi zwyczajnie nie wie, jak się zrelaksować i jak odpoczywać, ponieważ żyją w ciągłym biegu.

Znaczenie odpoczynku dla zdrowia człowieka

Kiedy w końcu znajdziesz czas na odpoczynek, to możesz być zaskoczony, od jak wielu spraw potrzebowałeś wytchnienia. Każdego dnia w pracy dociera do Ciebie mnóstwo informacji, świateł i dźwięków. Bardzo często pochodzą one z różnych źródeł w tym samym czasie! Jesteś przebodźcowany. Oczywiście Twój mózg jest tak świetnym komputerem, że dalej działa, ale coraz częściej się zawiesza. Możesz być niemile zaskoczony, kiedy nieoczekiwanie dopadnie Cię depresja lub wypalenie zawodowe. Niekiedy zdarzają się sytuacje, że pracownik, który w opinii wielu do tej pory był niesamowicie wydajny, pewnego dnia budzi się i nie jest w stanie podnieść się z łóżka. Wszystko przez to, że nie wiedział, jak odpoczywać psychicznie i ignorował sygnały ze strony swojego organizmu.

Jak się zrelaksować? Wrzuć na luz!

Wierzymy, że nasz organizm przystosowany jest do ekstremalnego wysiłku fizycznego i psychicznego, ale nie chcemy dopuścić myśli, że ma to swoje granice. Więcej godzin w pracy niekoniecznie oznacza, że zrobisz więcej, bo z każdą kolejną godziną, jesteś bardziej zmęczony. Bez regularnego odpoczynku większa się też szansa na to, że popełnisz poważny błąd. Warto zaznaczyć, że nasz organizm działa albo w trybie zagrożenia, czyli gotowości do walki ewentualnie ucieczki, albo w trybie odpoczynku. Będąc w pracy, funkcjonujemy w tym pierwszym trybie. Oglądając telewizję np. wiadomości lub czytając w internecie niepokojące doniesienia medialne, również w nim działamy. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu ludzie nie byli narażeni na aż tak intensywny natłok informacyjny. A dziś wielu wraca z biura, gdzie spędzili 8 godzin przed komputerem, a po powrocie do domu znowu do niego siadają. Pytanie, czy można nazwać to odpoczynkiem po pracy?

Jak efektywnie odpoczywać? Sposoby na relaks po pracy

Trudno jest odpoczywać spontanicznie. Wielu ludzi aktywnych zawodowo ma problem z oderwaniem się od codziennych zadań, nawet będąc na urlopie. Zatem jak nauczyć się odpoczywać? Wbrew pozorom nie dla każdego może być to łatwe zadanie. Najskuteczniej wdrażamy to, co dokładnie zaplanujemy, dlatego po prostu wyznacz sobie czas na relaks. Możesz nawet wpisać to do kalendarza. Określ swój odpoczynek tygodniowy i dobowy, a potem zaplanuj urlop. Bardzo ważne jest to, żeby znaleźć firmę, w której przestrzegana jest idea work-life balance i pracodawca nie wywiera na Tobie presji nadgodzin, czy wykonywania części obowiązków w domu. Niezwykle istotna jest także atmosfera w pracy. Jeśli w miejscu Twojego zatrudnienia panuje mobbing lub jest to bardzo konfliktowe środowisko, to niezwykle trudno będzie Ci nauczyć się odpoczywać psychicznie. W końcu będziesz mieć dość i nawet dwutygodniowy urlop niewiele Ci pomoże.

Jak odpoczywać, żeby odpocząć?

To kwestia bardzo indywidualna. Dla niektórych ludzi relaks po pracy to spędzanie czasu na świeżym powietrzu i uprawianie sportu, np. biegania czy jazdy na rowerze. Jak odpoczywać po pracy, jeśli nie przepadasz za ruchem? Możesz zaangażować się w coś, co sprawi Ci radość i pozwoli nabrać dystansu np. wolontariat lub zajęcia taneczne. Zadbaj też o relacje z innymi ludźmi. Osoby, które mają przyjaciół, dobry kontakt z rodziną i otrzymują dużo wsparcia, o wiele łatwiej radzą sobie z wyzwaniami.

Jak odpoczywać po pracy fizycznej?

Jadąc do domu często zastanawiamy się, jak nie marnować czasu po pracy. Relaks często kojarzy nam się z lenistwem. To błąd! Nie tylko osoby pracujące fizycznie, ale również te, które spędzają wiele godzin przy biurku, muszą mieć czas na odpoczynek po pracy. Różnicą będzie jedynie forma wypoczynku. Osoby, które na co dzień używają swoich mięśni, najlepiej odpoczywają w sposób bierny, czyli czytając książkę, oglądając telewizję, spacerując czy po prostu leżąc. Warto także zapewnić sobie co najmniej 8 godzin nieprzerwanego snu. Dobrym pomysłem na odpoczynek po pracy może być także wybranie się na relaksacyjny masaż.

Jak odpoczywać po pracy umysłowej?

Z kolei pracownicy umysłowi do odpoczynku mogą potrzebować ruchu, więc w ich przypadku może sprawdzić się sport. Jak odpoczywać po pracy umysłowej, jeśli nie przepadasz za sportem? Rozwiązaniem mogą być ćwiczenia rozciągające, joga lub medytacja. Dla pracowników, którzy większość dnia spędzają przed komputerem kluczowe jest, żeby zrezygnowali z wpatrywania się w monitor w domu. Kolejny odcinek serialu warto zatem zamienić na książkę, puzzle lub gry planszowe z najbliższymi.

Jak odpoczywać w weekend?

W weekendy zazwyczaj nadrabiasz zaległości serialowe i potrafisz obejrzeć kilka sezonów na raz? Taka forma odpoczynku nie jest dobra ani dla Twojego ciała, ani umysłu. Dwa dni w tygodniu można wykorzystać na zrobienie długiego spaceru i docenienie regeneracji, jaką daje kontakt z naturą. Dobrym pomysłem jest także poświęcenie czasu bliskim, ograniczenie korzystania z urządzeń oraz ilości informacji, które do Ciebie docierają. Warto mieć to na uwadze podczas planowania, jak odpoczywać w weekend.

Oceń artykuł
0/5 (0)