Praca w hospicjum to zawód nie dla każdego. Tu trzeba mieć nie tylko siłę fizyczną, ale i psychiczną, aby móc opiekować się terminalnie chorymi pacjentami. Jakie studia trzeba ukończyć i jakie wymagania spełnić, aby móc podjąć się takiego zajęcia?

Co daje praca w hospicjum? „Zaczynamy bardziej celebrować życie”

Praca w hospicjum to zajęcie nie dla każdego. Konieczność codziennego stykania się z bólem i śmiercią wymaga odpowiednich, naturalnych predyspozycji. Chęć pomocy innym, pogoda ducha i umiejętność radzenia sobie ze stresem będą tu kluczowe! Jednak wbrew pozorom, to właśnie w takim miejscu pracownicy nierzadko zaczynają doceniać własne zdrowie i szczęście.

Co daje praca w hospicjum? „Praca w hospicjum mocno przewartościowuje nasze myślenie o życiu i podejście do niego. Zaczynamy bardziej je celebrować, doceniamy zdrowie, poznajemy kruchość istnienia. Cieszymy się z małych rzeczy i dostrzegamy problemy potrzebujących. Dotykając śmierci uświadamiamy sobie bardzo namacalnie, że życie człowieka ma początek, ale i koniec, że nie jesteśmy nieśmiertelni, a każda chwila jest pierwsza i ostatnia” – tłumaczyła w rozmowie z portalem AkademiaWinncare.pl Joanna Szwedo, pielęgniarka z 25-letnim stażem pracy i specjalistka opieki paliatywnej, która od prawie 20 lat jest związana z opieką długoterminową i paliatywną, zarówno w hospicjach jak i domach chorych.


SPRAWDŹ TEŻ: Podanie o pracę pielęgniarki – jak napisać? 


Jak wygląda praca w hospicjum? „Opieka paliatywna to opieka interdyscyplinarna”

Choć o pracy w hospicjum przywykliśmy myśleć jako o czymś, co raczej dzieje się za zamkniętymi drzwiami, jak wygląda typowy dzień pracy w takim miejscu? Jak tłumaczy pani Joanna, pod wieloma względami przypomina ten szpitalnej pielęgniarki.

Do obowiązków pracownika hospicjum należą: poranny obchód, czynności medyczne, instrumentalne, zmiana opatrunków, zakładanie wkłuć podskórnych, podawanie leków, kontrola bólu pacjentów w najgorszym stanie – a także próby aktywizacji chorych i wspieranie psychiczne i ich, i ich cierpiących bliskich. To ci ostatni szczególnie polegają na pracownikach hospicjów, nierzadko zwierzając się im z bardzo osobistych przemyśleń czy problemów. „Opieka paliatywna to opieka interdyscyplinarna. Cierpiący człowiek doświadcza bólu somatycznego, obciążenia psychicznego, lęku. Zmaga się z problemami duchowymi, socjalnymi. W związku z tym niezbędne jest, aby chorym zajmował się zespół specjalistów. Pielęgniarka, lekarz, fizjoterapeuta, psycholog, pracownik socjalny, duchowny” – dodała pani Joanna.


ZOBACZ TEŻ: Fundacja „Gajusz” szuka pracowników hospicjum dziecięcego. Jakie wymagania trzeba spełnić?


Praca w hospicjum – wymagania

Jakie wymagania należy spełnić, aby móc zacząć szukać pracy w hospicjum? Kwalifikacje zawodowe niezbędne, aby móc podjąć się pracy jako pielęgniarka w hospicjum to ukończenie specjalizacji w dziedzinie pielęgniarstwa opieki paliatywnej.

Praca w hospicjum – wykształcenie

Jakie jeszcze szkolenia mogą okazać się przydatne? Poniżej znajdziecie pełną listę:

  • specjalizacja w dziedzinie pielęgniarstwa pediatrycznego i kurs specjalistyczny w zakresie pediatrycznej domowej opieki paliatywnej;
  • kurs kwalifikacyjny w dziedzinie pielęgniarstwa opieki paliatywnej;
  • kurs kwalifikacyjny w dziedzinie pielęgniarstwa pediatrycznego i kurs specjalistyczny w zakresie pediatrycznej domowej opieki paliatywnej;
  • kurs specjalistyczny w zakresie opieki paliatywnej domowej.

Przyszłe pracownice hospicjum powinny również posiadać prawo jazdy kategorii B, a także wykazywać się dużą dozą cierpliwości, empatii i odporności na stres. 

Kto pracuje w hospicjum?

Pielęgniarka czy opiekun medyczny to nie jedyne zawody, poszukiwane przez polskie hospicja. Nad pacjentami opiekę sprawują zazwyczaj zespoły interdyscyplinarne, składające się z:

Praca w hospicjum – opinia psychologa

Jak swoją decyzję o rozpoczęciu pracy w hospicjum komentuje psycholog, która sama wybrała taki zawód? „To była bardzo dobrze przemyślana decyzja, i właściwie tak postawiony cel zawodowy. To zdecydowanie nie jest praca dla każdego. Trzeba mieć świadomość własnych ograniczeń i przepracowany temat własnej śmiertelności. Poza tym trzeba liczyć się z tym, że niezależne od tego jak mamy „grubą skórę” to i tak obciążenie emocjonalne może być ogromne. Są sytuacje, w których możemy bardzo pomóc i takie w których nie możemy zrobić nic, bo nie ma takiej gotowości. Trzeba być przygotowanym na to, z jakim nastawieniem idę do pacjenta, mogę robić z nim zupełnie coś innego, bo wymaga tego sytuacja i akurat trzeba pomóc się podnieść, skorzystać z toalety, napoić lub przytrzymać miskę podczas wymiotów czy towarzyszyć przy śmierci. Teoretycznie nasza praca nie zakłada innych czynności poza rozmową, ale praktycznie idziemy do kogoś do domu i możemy się znaleźć w każdej nagłej sytuacji podyktowanej chorobą. W takich sytuacjach poza tym, że jest się psychoonkologiem, to trzeba być przede wszystkim człowiekiem” – komentowała w rozmowie z portalem ZostalamPsychologiem.pl dr n. filoz. Anna Cieślak-Wojciechowska, psycholog – psychoonkolog, pracująca obecnie w Wojewódzkim Wielospecjalistycznym Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi oraz w Hospicjum Domowym Stowarzyszenia Hospicjum Łódzkie.

Praca w hospicjum – zarobki

Na jakie wynagrodzenie mogą więc liczyć pracownicy hospicjów, pomagający innym godnie przeżyć swoje ostatnie chwile? Wiele zależy tu od miejscowości, w której są zatrudnieni.

Zarobki opiekuna medycznego w hospicjum

Opiekunowie medyczni w różnych częściach Polski zarabiają od zaledwie 1690 do 3100 zł „na rękę”.

Na wyższe stawki mogą liczyć lekarze o odpowiedniej specjalizacji czy psychologowie. 

Praca w hospicjum: zarobki pielęgniarki

Na jakie zarobki mogą liczyć zatrudnione w hospicjum pielęgniarki? Te pracujące w hospicjach domowych otrzymują wynagrodzenie zasadnicze nawet w wysokości 3900 zł brutto, do czego dochodzą też różne dodatki.


POLECAMY TEŻ: Umiejętności zawodowe – poznaj najważniejsze z nich!


Czego uczy praca w hospicjum? Personel także wymaga wsparcia psychicznego!

Choć więc praca w hospicjum nie należy do łatwych, a nawet wyjątkowo dobrze płatnych, wykonujący ją specjaliści podkreślają, że nie był to przypadkowy wybór z ich strony. To, co daje im praca w hospicjum, to uświadomienie sobie, jak kruche jest ludzkie życie i jak doceniać każdą chwilę. 

„W swojej pracy często spotykamy się z barierami, przez które nie możemy przejść. Musimy widzieć sens tego, co robimy, chociaż nie zawsze jest tak, jakbyśmy chcieli, bo bywa, że nie jesteśmy w stanie pomóc. Mamy pewne ograniczenia i musimy je zaakceptować, a to jest w tej pracy trudne. Wiem, że ta praca ma sens, kiedy pacjent choruje bez bólu, kiedy odchodzi w ciszy i spokoju, kiedy rodzina jest na to przygotowana i naturalnie przechodzi przez proces żałoby. A słowa “dobrze, że spotkaliśmy Was na swojej drodze, bez Was byłoby nam niezmiernie trudno” dają siłę do dalszej pracy” – tłumaczyła pani Joanna. Taka praca zasługuje na szacunek!