Umiejętności zawodowe to ważny punkt każdego CV. Czy istnieją takie cechy, które można określić jako uniwersalne? Dla pracodawców liczy się wszechstronność. Poznaj 5 najważniejszych cech, które warto szlifować i zobacz, jak doskonalić swoje umiejętności zawodowe.

Jakie mogą być umiejętności zawodowe?

Umiejętności zawodowe to bardzo ważna kwestia podczas rekrutacji. Pracodawcy wymagają wielu kompetencji miękkich oraz twardych i zwracają uwagę na doświadczenie i kwalifikacje swoich pracowników. Rodzaj zawartych umiejętności w CV jest kluczowy podczas rekrutacji i może być decydujące przy zatrudnieniu. Czy fakt, że pracodawca nie wymaga od nas znajomości pewnej dziedziny, usprawiedliwia porzucenie dalszego rozwoju i daje zielone światło do skupienia się wyłącznie na tym, co wykorzystujemy na co dzień? Oczywiście, że nie!

Umiejętności zawodowe – co to jest?

Wrodzone lub nabyte kompetencje, które wykorzystujemy w życiu zawodowym to tzw. umiejętności zawodowe. Przykłady cech wrodzonych, które możemy wykorzystywać w pracy to np. umiejętności komunikacyjne, łatwość w nawiązywaniu kontaktów czy punktualność. Oczywiście wymienione umiejętności należy doskonalić i wciąż nad nimi pracować, jednak różnią się one od kompetencji nabytych, czyli wyuczonych, są to m.in.: znajomość HTML, SEO czy obsługi komputera.


Przeczytaj także: Kompetencje a kwalifikacje zawodowe: Różnice i ich znaczenie podczas rekrutacji.


Co zrobić, aby udoskonalić swoje umiejętności zawodowe?

Chęć poszerzania swojej wiedzy i motywacja do zdobywania nowych umiejętności świadczy o ambicjach pracownika i jest ceniona przez przełożonych. Jak doskonalić swoje umiejętności zawodowe, by polepszyć swoją pozycję na rynku pracy? Warto brać udział w szkoleniach oraz kursach organizowanych w twoim zakładzie pracy. Czytanie książek i branżowych magazynów także pozytywnie wpływa na rozwój zawodowy. Warto angażować się w nawiązywanie przyjaznych relacji ze współpracownikami, bowiem umiejętności interpersonalne w CV również są mile widziane.

Umiejętności zawodowe – przykłady

Zastanawiasz się, jakie mogą być umiejętności zawodowe? Przygotowaliśmy 5 najistotniejszych cech, na które zwracają uwagę rekruterzy, podczas szukania kandydatów na nowe stanowisko. Aplikując na wybrane oferty pracy warto charakteryzować się wybranymi cechami. Pamiętaj, że nawet jeśli nie posiadasz wszystkich wymienionych umiejętności, to na naukę nowych rzeczy nigdy nie jest za późno. Liczą się chęci i motywacja do działania.

1. Języki obce

Wyobraź sobie następującą sytuację – nagle na linii pojawia się ważny zagraniczny klient, z którym ciężko porozumieć się w języku angielskim, ponieważ zna tylko francuski. W firmie następuje panika, a wówczas Ty niczym wybawiciel przejmujesz i ratujesz tę konwersację. Znajomość języków obcych to bardzo ważny przykład umiejętności zawodowych pracowników biurowych. Ten prosty przykład jasno obrazuje, że znajomość języków obcych jest na wagę złota. Dobrze, jeśli znasz nie tylko angielski, ale np. włoski, hiszpański, portugalski, rosyjski czy norweski. W obecnej pracy korzystasz wyłącznie z rodzimego języka i zastanawiasz się, po co przez 6 lat uczyłeś się niemieckiego? Uwierz, że może nadejść dzień, kiedy docenisz tę zdolność – np. nieoczekiwanie natrafisz na atrakcyjną ofertę pracy w Niemczech – dlatego dobrze jest ją czasem odświeżyć, ćwicząc luźne konwersacje z obcokrajowcami na dowolnym forum czy grupie tematycznej.

2. Wiedza branżowa

Na co dzień pracujesz w bardzo wąskiej specjalizacji, nie zakładasz zmiany stanowiska, więc uważasz, że szersza wiedza branżowa jest Ci zbyteczna? Pamiętaj, że takie podejście powoduje, że zawężasz sobie pole manewru. Życie to niewiadoma, dlatego warto zachować pewną elastyczność zawodową. Poza tym im większa Twoja wiedza w danej branży, tym lepszym jesteś specjalistą, ponieważ Twoje spojrzenie jest szersze. Wiedza branżowa wpływa na umiejętności zawodowe fryzjera czy kosmetyczki. Nawet orientowanie się w dwóch bardzo pokrewnych dziedzinach, może pewnego dnia zaoszczędzić Ci czasu, wpłynąć pozytywnie na zarobki i zwiększyć konkurencyjność na rynku pracy.

3. Komunikatywność

Może wydawać Ci się, że znalazłeś idealne dla siebie stanowisko, na którym kontakt z ludźmi ograniczyłeś do minimum, uff… bo przecież nie lubisz ludzi! Czy wygrałeś na loterii? Niekoniecznie. Komunikatywność to jedna z najbardziej cenionych umiejętności zawodowych sprzedawcy czy przedstawiciela handlowego. To prawda, że nie w każdym miejscu będziesz potrzebował jej w równym stopniu, ale jeśli jesteś osobą wystraszoną, zamkniętą w sobie, małomówną, to prawdopodobne ciężko Ci iść przez życie, bo ludzi spotykasz na każdym kroku. Od tego, jak się porozumiewasz, zależą Twoje kontakty służbowe, przepływ informacji w firmie, a nawet skuteczność Twoich działań.

4. Cierpliwość i wizja

Cierpliwość to najbardziej powszechna umiejętność zawodowa nauczyciela, jednak coraz bardziej zyskuje na znaczeniu na innych stanowiskach. W świecie, który wymusza szybkie efekty, ludzie myślący długodystansowo i organizujący pracę ponad to, co można zweryfikować w danym momencie, są cennymi pracownikami. Choćbyś był jak najlepiej przygotowany, tak nikt nie zagwarantuje Ci, że Twój cel zostanie zrealizowany w danym czasie, ponieważ w grę często wchodzą czynniki, których nie da się przewidzieć. Będąc osobą cierpliwą, działasz przewidywalnie, jesteś zdeterminowany i trzymasz się określonej wizji nawet w momencie, kiedy napotykasz na trudności.

5. Otwartość na zmiany i nowe technologie

W dzisiejszych czasach trudno jest funkcjonować w oderwaniu od nowych technologii. Korzystanie z narzędzi usprawniających pracę czy umiejętność wyszukiwania różnych szczegółowych informacji w internecie, przekłada się na oszczędność czasu i wzrost efektywności w wypełnianiu obowiązków. Nie musisz być pasjonatem nowinek technologicznych, ale zdecydowanie powinieneś orientować się w tych, które dotyczą Twojej branży. Umiejętności zawodowe zdobyte podczas stażu czy dodatkowego kursu umacniają pozycję pracownika. Z otwartością na zmiany związane z nowymi narzędziami pracy i obecnością mediów wiąże się kolejna ważna cecha – filtrowanie informacji i wybieranie tych, które są rzeczywiście wartościowe.

Umiejętności zawodowe a rozwój osobisty

Co prawda umiejętności, które mogą napędzać Twój rozwój zawodowy, jest znacznie więcej. Co zrobić, aby udoskonalić swoje umiejętności zawodowe? Jeśli nie wiesz, na czym się skupić, na początku popracuj przynajmniej nad tymi pięcioma, a przekonasz się, że naprawdę warto! Zdobywanie nowych kompetencji na pewno pozytywnie wpłynie na twoje dotychczasowe doświadczenie i umocni twoją pozycję w firmie lub podczas aplikacji na nowe stanowisko.

A może już doświadczyłeś tego, że powyższe cechy pomagają Ci w pracy? Daj znać w komentarzu!

Oceń artykuł
0/5 (0)