Czy istnieją umiejętności, które można określić jako uniwersalne? Albo czy fakt, że pracodawca nie wymaga od nas znajomości pewnej dziedziny, usprawiedliwia porzucenie dalszego rozwoju i daje zielone światło do skupienia się wyłącznie na tym, co wykorzystujemy na co dzień? Oczywiście, że nie! Poznaj 5 najważniejszych kompetencji, które warto szlifować niezależnie od tego, gdzie obecnie jesteś zatrudniony!

ścieżka kariery

Języki obce

Wyobraź sobie następującą sytuację – nagle na linii pojawia się ważny zagraniczny klient, z którym ciężko porozumieć się w języku angielskim, ponieważ zna tylko francuski. W firmie następuje panika, a wówczas Ty niczym wybawiciel przejmujesz i ratujesz tę konwersację. Ten prosty przykład jasno obrazuje, że znajomość języków obcych jest na wagę złota. Dobrze, jeśli znasz nie tylko angielski, ale np. włoski, hiszpański, portugalski, rosyjski czy norweski. W obecnej pracy w Łodzi korzystasz wyłącznie z rodzimego języka i zastanawiasz się, po co przez 6 lat uczyłeś się niemieckiego? Uwierz, że może nadejść dzień, kiedy docenisz tę zdolność – np. nieoczekiwanie natrafisz na atrakcyjną ofertę pracy w Niemczech – dlatego dobrze jest ją czasem odświeżyć, ćwicząc luźne konwersacje z obcokrajowcami na dowolnym forum czy grupie tematycznej.

Wiedza branżowa

Na co dzień pracujesz w bardzo wąskiej specjalizacji, nie zakładasz zmiany stanowiska, więc uważasz, że szersza wiedza branżowa jest Ci zbyteczna? Pamiętaj, że takie podejście powoduje, że zawężasz sobie pole manewru. Życie to niewiadoma, dlatego warto zachować pewną elastyczność zawodową. Poza tym im większa Twoja wiedza w danej branży tym lepszym jesteś specjalistą, ponieważ Twoje spojrzenie jest szersze. Nawet orientowanie się w dwóch bardzo pokrewnych dziedzinach, może pewnego dnia zaoszczędzić Ci czasu, wpłynąć pozytywnie na zarobki i zwiększyć konkurencyjność na rynku pracy we Wrocławiu czy w Warszawie.

Komunikatywność

Może wydawać Ci się, że znalazłeś idealne dla siebie stanowisko, na którym kontakt z ludźmi ograniczyłeś do minimum, uff… bo przecież nie lubisz ludzi! Czy wygrałeś na loterii? Niekoniecznie. Komunikatywność to jedna z najbardziej cenionych cech wśród pracodawców. To prawda, że nie w każdym miejscu będziesz potrzebował jej w równym stopniu, ale jeśli jesteś osobą wystraszoną, zamkniętą w sobie, małomówną, to prawdopodobne ciężko Ci iść przez życie, bo ludzi spotykasz na każdym kroku. Od tego, jak się porozumiewasz, zależą Twoje kontakty służbowe, przepływ informacji w firmie, a nawet skuteczność Twoich działań.

Cierpliwość i wizja

Cierpliwość to umiejętność, która coraz bardziej zyskuje na znaczeniu. W świecie, który wymusza szybkie efekty, ludzie myślący długodystansowo i organizujący pracę ponad to, co można zweryfikować w danym momencie, są cennymi pracownikami. Choćbyś był jak najlepiej przygotowany, tak nikt nie zagwarantuje Ci, że Twój cel zostanie zrealizowany w danym czasie, ponieważ w grę często wchodzą czynniki, których nie da się przewidzieć. Będąc osobą cierpliwą, działasz przewidywalnie, jesteś zdeterminowany i trzymasz się określonej wizji nawet w momencie, kiedy napotykasz na trudności.

Otwartość na zmiany i nowe technologie

W dzisiejszych czasach trudno jest funkcjonować w oderwaniu od nowych technologii. Korzystanie z narzędzi usprawniających pracę czy umiejętność wyszukiwania różnych szczegółowych informacji w internecie, przekłada się na oszczędność czasu i wzrost efektywności w wypełnianiu obowiązków. Nie musisz być pasjonatem nowinek technologicznych, ale zdecydowanie powinieneś orientować się w tych, które dotyczą Twojej branży. Z otwartością na zmiany związane z nowymi narzędziami pracy i obecnością mediów wiąże się kolejna ważna cecha – filtrowanie informacji i wybieranie tych, które są rzeczywiście wartościowe.

 

Co prawda umiejętności, które mogą napędzać Twój rozwój zawodowy, jest znacznie więcej, jednak jeśli nie wiesz, na czym się skupić, na początku popracuj przynajmniej nad tymi pięcioma, a przekonasz się, że naprawdę warto!

A może już doświadczyłeś tego, że powyższe cechy pomagają Ci w pracy? Daj znać w komentarzu!