Reklama

Kąpiele leśne – co to jest, dla kogo, jakie dają efekty?

Poznaj Shinrin-yoku, czyli japońską sztukę kąpieli leśnych. Terapia jest darmowa, a efekty potrafią zaskoczyć największych sceptyków. Wypróbuj kąpiele leśne, jeśli towarzyszy Ci stres w pracy, natłok obowiązków i zbyt wysokie wymagania otoczenia. A to tylko niektóre ze wskazań, aby skorzystać z kąpieli leśnych!

człowiek z plecakiem podczas kąpieli leśnej

Czym są japońskie kąpiele leśne?

Sztuka odpędzania stresu Shinrin-yoku przybyła do nas z dalekiej Japonii. Polega na zanurzeniu się w otaczającej ciszy, aromatach i zieleni drzew. Już od ponad pół wieku stosuje się ją jako formę terapii w Kraju Kwitnącej Wiśni. W Europie i USA zyskuje na popularności jako świetna alternatywa dla terapii u psychologa, pozwalająca zapomnieć o goniących “dedlajnach” i rosnących oczekiwaniach przełożonego. 

Stresujące sytuacje w pracy nie tylko wpływają na pracownika, ale też udzielają się wszystkim w jego najbliższym otoczeniu. Obecna sytuacja na rynku pracy i na świecie sprawiła, że wiele osób stresuje się jeszcze bardziej, z niepokojem patrząc na przyszłość. Większość nas ma remedium na wyciągnięcie ręki. To sztuka kąpieli leśnych, czyli po prostu mądre wykorzystanie dobrodziejstwa, jakim jest rosnący nieopodal las.

Shinrin-yoku – jak zacząć przygodę?

Masz ochotę spróbować leśnych kąpieli? Wystarczy, że zostawisz telefon w domu, spakujesz plecak z prowiantem i odnajdziesz najbliższy zagajnik. Leśna kąpiel polega na powolnym spacerowaniu, wsłuchiwaniu się w szum drzew i dawaniu się ponieść nogom. Shinrin-yoku to sztuka zjednoczenia z naturą, pozwalająca chłonąć zapachy, podziwiać otaczającą przyrodę i zapomnieć o istnieniu problemów w pracy chociaż na chwilę.

Kąpiele leśne na stres są jedną z wielu pożytecznych rzeczy, których możemy nauczyć się od naszych przodków. Przecież przebywanie na łonie natury nie jest niczym nowym, a problemy, tak jak telefon – możesz zostawić w domu. Nieskrępowane spacery po zielonych terenach poprawią nie tylko twoje samopoczucie psychiczne, ale i zdrowie fizyczne. Nie ma więc na co czekać: najbliższy wolny weekend z dobrą pogodą poświęć na kąpiel leśną, a szybko zauważysz pozytywne efekty.

Sprawdź też inne sposoby, jak radzić sobie ze stresem!

Leśne kąpiele jako lekarstwo dla duszy i ciała

Shinrin-yoku to nie tylko ideologia związana ze spędzaniem wolnego czasu i wykorzystaniem chwili na złapanie oddechu. Kąpiele leśne są przedmiotem badań naukowych, a wyniki potwierdzają wiele właściwości zdrowotnych leśnej wędrówki. Lekarze w Szwecji i Japonii przepisują spacer w lesie wielu pracownikom dotkniętym wypaleniem zawodowym oraz osobom borykającym się z depresją.

Obecna praca za bardzo Cię stresuje? Przejrzyj nowe oferty pracy na stronie GoWork.pl

Korzyści z kąpieli leśnych

Od wielu lat prowadzi się badania na temat właściwości zdrowotnych kąpieli leśnych. Okazało się, że Shinrin-yoku to nie tylko spa dla duszy. Flora w lesie wydziela wiele substancji pozytywnie wpływających na działanie organizmu człowieka. Według przeprowadzonych badań fitoncydy i inne wdychane przez ludzi mikroorganizmy poprawiają odporność, regulują ciśnienie krwi, wspomagają spalanie kalorii, a nawet walkę z cukrzycą. Brak czasu nie powinien stanowić przeszkody. Już 15 minut leśnej kąpieli wystarczy, żeby znacząco obniżyć poziom kortyzolu (hormonu stresu).  A co dopiero, jeśli zdecydujesz się na dłuższą wycieczkę! Na spacer po lesie warto poświęcić nawet większość dnia: jeżeli zabierze się ze sobą termos z herbatą, koc i zapas kanapek, bez problemu można przebywać na łonie natury bez poczucia nadmiernego zmęczenia czy znużenia.

Kąpiele leśne w Polsce: który las wybrać?

Kąpiele leśne można praktykować właściwie wszędzie, gdzie jest zieleń i drzewa: można w tym celu wykorzystać pobliski park, niewielki zagajnik lub większy las za miastem. Jednak jako że głównym celem kąpieli leśnych jest błąkanie się bez celu i obcowanie z przyrodą, warto wybrać obszar wystarczająco duży, aby można było się w nim trochę „zgubić” (oczywiście wybierając się do dużego parku narodowego, pamiętaj aby zawsze mieć ze sobą mapę i kompas. To podstawa wyposażenia każdego wielbiciela japońskiej sztuki Shinrin-yoku). Przed wyruszeniem na leśną kąpiel warto zaplanować dokładnie trasę, tak aby w trakcie tego leczniczego spaceru towarzyszył nam już tylko relaks, a nie gorączkowe zastanawianie się, w którą stronę teraz należy skręcić, aby wrócić do domu przed zapadnięciem zmroku.

Kąpiel leśna – wakacje dla aktywnych

jeżeli spodobała Ci się japońska sztuka Shinrin-yoku, nie musisz ograniczać się do spacerowania po terenach zielonych tylko w weekendy. Zamiast planować wakacje w egzotycznych krajach czy nad morzem, pomyśl o wędrownym urlopie. Zapakowanie namiotu i podstawowego wyposażenia kuchennego oraz turystycznego, a także dobre buty i aktualna mapa odwiedzanego terenu to najważniejsze elementy, które pozwolą Ci cieszyć się kąpielami leśnymi w trakcie urlopu. Po tygodniu lub dwóch codziennego obcowania z przyrodą z całą pewnością wrócisz do pracy zrelaksowany i z głową pełną nowych pomysłów!

Znalazłeś już odpowiedni las lub park na uprawianie japońskiej sztuki kąpieli leśnych? Wybierz się do lasu i sprawdź, jak poczujesz się po kilku godzinach spędzonych sam na sam z naturą.  Pamiętaj jednak: w lesie jesteśmy gośćmi – wszystkie butelki i torebki zanieś ze sobą do domu.

Oceń artykuł
4.2/5 (5)