Najwięksi pracodawcy w Krakowie

Najwięksi pracodawcy w Krakowie to firmy znane w całej Polsce. Miasto stanowi doskonałą siedzibę dla rozwoju biznesu, przez co osiada się w nim wielu inwestorów. To sprawia, że nie brakuje miejsc pracy. Sprawdź, gdzie zatrudnia się najwięcej osób.

Najwięksi pracodawcy w Krakowie - ulica w Krakowie

W I kwartale 2022 roku w Krakowie odnotowano 161,4 tys. podmiotów gospodarki narodowej. Jest to wynik wyższy o 4,6% niż rok temu. Firmy się rozwijają, pracodawców przybywa, a nowe miejsca pracy przyciągają ludzi do miasta. Spośród wszystkich firm w województwie małopolskim, te z siedzibą w Krakowie stanowią aż 36%, a więc jest to zdecydowanie jedno z najchętniej wybieranych miast do biznesu. W I kwartale roku 2022 do rejestru REGON wpisano także więcej niż rok temu nowopowstałych spółek (o 6,2%). W  większości są to spółki handlowe. Praca w Krakowie dotyczy więc m.in. handlu, lecz dostępnych jest także wiele innych branż otwartych na nowych kandydatów.

Jak wygląda rynek pracy w Krakowie?

W Krakowie swoje firmy zakładają głównie przedsiębiorcy działający w handlu, działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej oraz informacji i komunikacji. To oznacza, że ze znalezieniem pracy w mieście nie powinni mieć problemu sprzedawcy, pracownicy call center, naukowcy, badacze, czy programiści. W I kwartale 2022 nastąpił także wzrost liczby podmiotów gospodarki narodowej w sekcji wytwarzania i zaopatrywania w energię elektryczną, gaz, wodę, parę wodną, i gorącą wodę. Rynek pracy pogorszył się nieco dla pracowników górnictwa, transportu i magazynów, ponieważ odnotowano spadek liczby podmiotów działających w tym charakterze.

Kraków się rozwija, a tamtejszy rynek pracy coraz lepiej funkcjonuje. W I kwartale 2022 roku odnotowano wzrost przeciętnego zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw o 2,7%. Z kolei liczba osób bezrobotnych zmalała o 16,4% według danych na koniec marca. Spadła także stopa bezrobocia do 2,8%. W Grodzkim Urzędzie Pracy pojawiło się również znacznie więcej ofert pracy niż rok wcześniej, aż o 126%. Pracownicy powinni być także zadowoleni ze wzrostu płac o 16,0%.

W 1 kwartale 2022 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw dotyczące firm zatrudniających do 9 pracowników wyniosło 229,8 tys. Wzrost zatrudnienia dotknął w szczególności takich branż, jak:

 • informacja i komunikacja (o 35,0%),
 • zakwaterowanie i gastronomia (o 9,9%),
 • górnictwo i wydobywanie oraz transport i gospodarka magazynowa (po 5,1%).

Najwięksi pracodawcy w Krakowie - grafika

Niestety zaobserwowano również spadki. Aż o 12,4% spadło zatrudnienie w handlu, naprawie pojazdów samochodowych, a o 4,7% w budownictwie. Mimo to wciąż handel, naprawa pojazdów samochodowych to jedna z sekcji o najwyższym zatrudnieniu w mieście. Pracą w Krakowie dysponują przede wszystkim pracownicy informacji i komunikacji, właśnie handlu i naprawie pojazdów oraz w przetwórstwie przemysłowym. Jak dokładnie prezentuje się zatrudnienie w Krakowie?

SekcjaZatrudnienie w tys.
Przemysł51,8
Budownictwo15,9
Handel; naprawa pojazdów samochodowych41,2
Transport i gospodarka magazynowa12,2
Zakwaterowanie i gastronomiaΔ6,1
Informacja i komunikacja43,1
Obsługa rynku nieruchomościΔ3,1
Działalność profesjonalna, naukowa i techniczna31,5
Administrowanie i działalność wspierająca19,3

Dane pochodzą z: Urząd Statystyczny w Krakowie: Biuletyn statystyczny Krakowa 1 kwartał 2022.

Urząd Pracy w Krakowie zajmuje się pośrednictwem w zdobyciu pracy, wiąże się to z działaniami na rzecz aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych, przeprowadzaniem szkoleń, doradztwem zawodowym. W kwartale w Grodzkim Urzędzie Pracy w Krakowie zarejestrowanych było 14,2 tys. bezrobotnych, czyli o 2,8 tys. mniej niż w analogicznym okresie rok temu. Trudniej ze znalezieniem pracy mają w szczególności osoby z wykształceniem gimnazjalnym, podstawowym i niepełnym podstawowym. Jednak niewiele mniej osób bezrobotnych legitymuje się wykształceniem wyższym.

Wynagrodzenia w Krakowie

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w 1 kwartale 2022 wzrosło aż o 16,0% w stosunku do zeszłorocznego. Wyniosło 8110,28 zł. Wzrost odnotowano we wszystkich sekcjach. Wynagrodzenia w poszczególnych sekcjach prezentowały się następująco:

SekcjaKwota wynagrodzenia
Przemysł7642,38
Budownictwo6334,13
Handel; naprawa pojazdów samochodowych6432,31
Transport i gospodarka magazynowa4998,11
Zakwaterowanie i gastronomia4081,71
Informacja i komunikacja12751,97
Obsługa rynku nieruchomości5858,51
Działalność profesjonalna, naukowa i techniczna9811,94
Administrowanie i działalność wspierająca5777,85

Dane pochodzą z: Urząd Statystyczny w Krakowie: Biuletyn statystyczny Krakowa 1 kwartał 2022.

Jakich pracowników poszukują pracodawcy w Krakowie?

Patrząc na dane prognoz Barometru Zawodów na 2022 rok, w Krakowie ma brakować przede wszystkim pracowników ochrony zdrowia. Brakuje lekarzy, pielęgniarek i położnych oraz ratowników medycznych. Jednak deficyt pracowników (choć niższy) występuje także w wielu innych zawodach, zarówno umysłowych jak i fizycznych. Brakuj np.:

 • Betoniarzy i zbrojarzy
 • Blacharzy i lakierników samochodowych
 • Fizjoterapeutów i masażystów
 • Fryzjerów
 • Inżynierów budownictwa
 • Elektryków i energetyków
 • Kierowców autobusów
 • Kierowców samochodów ciężarowych
 • Kosmetyczek
 • Krawcowych i pracowników produkcji odzieży
 • Pracowników telefonicznej i elektronicznej obsługi klienta
 • Pracowników ds. budownictwa drogowego i kolejowego
 • Monterów maszyn i urządzeń
 • Sprzątaczek i pokojowych
 • Sprzedawców i kasjerów

Najwięksi pracodawcy w Krakowie. Co to za firmy?

Najwięksi pracodawcy w Krakowie to firmy administracyjne, placówki dydaktyczne, przedsiębiorstwa z branży technologicznej i znane marki, takie jak InPost, czy BP. Ranking umieszczony na stronie Dziennika Polskiego w kategorii największych pracodawców z siedzibą w Krakowie wyróżnia m.in. poniższe firmy:

 • Capgemini – firma zajmuje się usługami w zakresie konsultingu, pomaga we wdrażaniu nowych technologii. Realizuje usługi w obszarze outsourcingu. W całej Polsce zatrudnia ponad 11 tys. pracowników, lecz w Krakowie nieco ponad 4,5 tys.
 • Policja małopolska – wyjątkowo mocną pozycję pod względem zatrudnienia w okolicach ma małopolska policja. W Komendzie Miejskiej Policji w Krakowie pracuje prawie 2 tys. funkcjonariuszy i ok. 260 pracowników cywilnych.
 • InPost – to rewolucyjny operator logistyczny, który swoimi usługami kurierskimi odmienił polski rynek. InPost zatrudnia ponad 8 tys. pracowników. Swoim pracownikom ma wiele do zaoferowania, m.in. pakiet multisport, dodatkowe szkolenia, spotkania integracyjne, premie i dodatki oraz wsparcie dla rodziców pracujących w firmie. W Krakowie zatrudnia m.in. na takie stanowiska jak Specjalista ds. Obsługi Klienta InPost, Tester Aplikacji Backend, Koordynator Zespołu Operacji, czy Specjalista ds. Operacyjnego Utrzymania Sieci Paczkomatów.
 • Uniwersytet Jagielloński – to jedna z polskich uczelni o najwyższej renomie. Nie tylko gwarantuje doskonałe wykształcenie osobom dopiero wstępującym na rynek pracy, lecz także daje zatrudnienie wielu ludziom z Krakowa i okolic. Zatrudnia ok. 7,5 tys. pracowników, w tym profesorów, adiunktów, asystentów, nauczycieli.
 • Comarch – jest to spółka informatyczna, która swoją siedzibę ma właśnie w Krakowie. Stanowi twórcę systemów informatycznych, w szczególności dla biznesu. Obsługuje znane marki, W Polsce zatrudnia ponad 6 tys. pracowników, a w samym Krakowie ok. 3,7 tys. osób. Firma poszukuje przede wszystkim specjalistów ds. IT. Oferuje elastyczne godziny pracy, opiekę medyczną i rozwój.
 • Shell – znana firma działająca w branży naftowej i gazowej. W Krakowie zatrudnia ponad 4 tys. pracowników. W dużej mierze są to inżynierowie i pracownicy branży IT. Wielu pracowników zatrudnia na stacjach paliw.
 • Izba Administracji Skarbowej w Krakowie – Izba zatrudnia ponad 2200 osób na terenie Krakowa. Oferuje stabilne zatrudnienie pracownikom cywilnym i funkcjonariuszom. Nabór prowadzi m.in. na takie stanowiska jak starszy inspektor do spraw: obsługi sekretariatu naczelnika urzędu celno-skarbowego, starszy referent do spraw: obsługi kadr w zakresie planowania i ewidencjonowania kosztów w Referacie Kadr i Administracji Personalnej, czy referent do spraw: czynności sprawdzających w Dziale Czynności Analitycznych i Sprawdzających.
 • Akademia Górniczo-Hutnicza – jest to znany uniwersytet techniczny działający już od 1913 roku. Składa się z 16 wydziałów, w których zatrudnia ok. 4,1 tys. pracowników, zarówno akademickich, jak i pracowników administracyjnych.
 • Szpital Uniwersytecki w Krakowie – to baza naukowa Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zatrudnia ponad 4 tys. pracowników.
 • BP – jest to znany koncern paliwowy niemieckiego pochodzenia. W kraju zatrudnia ok. 4 tys. pracowników. Zatrudnia zarówno na stacjach, jak i w biurze. Wspiera swoich pracowników, oferując im uczestnictwo w planie emerytalnym, opiekę medyczną, ubezpieczenie na życie, a także dofinansowanie do obiadów pracowniczych. Niewątpliwym atutem są również zniżki na paliwo.

Do innych firm, które także zasługują na wyróżnienie ze względu na zatrudnienie wielu osób z okolic Krakowa, należy producent opakowań metalowych Can-Pack SA z ponad 3 tys. pracowników. Również sam ZUS jest wysoko w kategorii dużych pracodawców Krakowa, zatrudniając ok. 1,6 tys. pracowników w samym Krakowie.
Wiele krakowskich urzędów koncentruje w swoich placówkach tysiące pracowników. Przykład stanowi także Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego w Krakowie zatrudniający ponad 1200 osób oraz Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie z zatrudnieniem na poziomie ok. 1,4 tys. pracowników.

Jak widać, Kraków to doskonałe miejsce dla osób poszukujących pracy. W szczególności dla pracowników z wykształceniem administracyjnym i przedstawicieli branży IT.

Oceń artykuł
0/5 (0)