Reklama

Ksenofobia w środowisku pracy. Jak ją rozpoznać?

Ksenofobia to strach przed osobami innej narodowości. Towarzyszą jej wstręt, niechęć oraz poczucie nieuzasadnionego zagrożenia. Zauważasz ją w swoim środowisku pracy? Zareaguj!

ksenofobia

Ksenofobia – co to jest?

Słowo ksenofobia wywodzi się ze starożytnej greki, dzieli się na “ksenós”, czyli obcy oraz “phóbos”, czyli strach lub awersja. Ludzie, którzy się z nią utożsamiają, wyrażają niechęć, strach oraz wstręt o różnym natężeniu w stosunku do obcokrajowców, przedstawicieli danych subkultur, a także mniejszości religijnych i seksualnych.

Ksenofob zachowuje się agresywnie lub strachliwie. Ucieka, izoluje się lub powoduje bójki. Taką reakcją chcą uciec od uczuć, które nie pozwalają im zachowywać się normalnie w obecności osób innych, niż oni sami. Swój lęk zakrywają buntem lub separacją.

Ksenofobia – skąd się bierze?

Ksenofobia jest przyczyną niewiedzy, strachu oraz stosunków polityczno-kulturowych. Osoba, która styka się z tego typu uprzedzeniem, najczęściej nie miała bezpośredniego stosunku z obcokrajowcem. Ich zachowanie często opiera się na słabym poczuciu własnej wartości oraz skumulowanych kompleksach, które nie pozwalają im zaakceptować ludzi niepodobnych do ich samych.

Wracając do niewiedzy, ksenofob kieruje się stereotypami i utartymi wcześniej uprzedzeniami, które obecnie nie mają swojego konkretnego uzasadnienia. Woli “iść na łatwiznę”, niż zasięgnąć wartościowej wiedzy, która wyjaśni mu pewne nieścisłości. Nie chce poznać tego, co nowe i odmienne. Uważa to za stratę czasu, jednocześnie kreując swoją negatywną postawę do reszty świata.

Ksenofobia to również efekt uboczny strachu przed obcymi. Osoba, która tego doświadcza, czuje zagrożenie i lęk przed utratą własnej tożsamości. Boi się, że osoby te zabiorą jej stanowiska pracy, spowodują zamieszanie w kraju i przejmą nad nią większą kontrolę.

Kolejną przyczyną może być kwestia wychowania, polityki, kultury, religii oraz życiowych doświadczeń, na które sami często nie mieliśmy wpływu. Przez to w naszej głowie tworzą się pewne hamulce, niepozwalające spojrzeć na innych z zupełnie innej perspektywy.

Jak się przejawia?

Lęk przed inną narodowością może przejawiać się w bardzo zróżnicowany sposób. Niektórzy reagują łagodnie, inni zaś nie. Ksenofob może okazywać swoje zachowanie poprzez agresję fizyczną lub słowną, izolację, dyskryminację oraz w najgorszym wypadku, eksterminację.

Poniżej przedstawiamy piramidę nienawiści, stworzoną przez amerykańskiego psychologa Gordona Allporta. Poprzez poniższy wzór ma on na celu uświadomić ludziom rozwój ksenofobicznych zachowań w sytuacji zignorowania pierwszych symptomów, jakimi są negatywne komentarze.

eksterminacja

Ksenofobia w środowisku pracy

Wiele firm zatrudnia osoby o różnej narodowości i odmienności kulturowej. Jeśli zauważasz akty nienawiści, wyzwiska czy przemoc fizyczną stosowaną na Twoich współpracownikach, nie bój się zareagować. Zawiadom szefa, inspekcję pracy lub swojego przełożonego. Dzięki temu możesz uratować komuś życie, a osoba wzniecająca atak nauczy się odpowiedniej kultury pracy oraz traktowania innych z szacunkiem, bez względu na ich odmienność.

Oceń artykuł
3.7/5 (3)