Reklama

Jak uniknąć pracy w urzędzie pracy bez konsekwencji?

Otrzymałeś skierowanie do pracy z Państwowego Urzędu Pracy i nie chcesz lub nie możesz jej przyjąć? Wyjaśniamy, jak odrzucić ofertę pracy z PUP. Jakie są konsekwencje i kiedy możesz ich uniknąć?

kobieta dowiaduje się, jak odrzucić ofertę pracy z PUP

Czy można odrzucić ofertę pracy z PUP? Urząd pracy ma za zadanie pomóc w znalezieniu zatrudnienia oraz zagwarantować ubezpieczenie zdrowotne na czas bezrobocia. Dzięki temu osoba bez innego źródła utrzymania może otrzymać zasiłek dla bezrobotnych i korzystać z bezpłatnej opieki medycznej. Rejestracja w urzędzie pracy przynosi więc wiele korzyści. Jak odrzucić ofertę pracy? Czy bezrobotny zostanie wtedy pozbawiony praw do zasiłku? W jakiej sytuacji może odmówić pracy zaproponowanej przez urząd i nie ponieść żadnych konsekwencji? Wyjaśniamy.

Jak odrzucić ofertę pracy z PUP?

Osoba zarejestrowana w urzędzie pracy musi być gotowa do podjęcia zatrudnienia. Musi również systematycznie stawiać się w urzędzie w celu potwierdzenia chęci przyjęcia zaproponowanej przez niego pracy. W czasie takiej wizyty pośrednik przedstawia bezrobotnemu kilka ofert do wyboru. Nie zawsze spełniają one jego oczekiwania, ale odmowa może wiązać się z nieprzyjemnymi konsekwencjami. Jeśli bezrobotny nie może się stawić w urzędzie ze względu na uzasadnioną przyczynę, to musi poinformować o tym urząd pracy. Ma na to 7 dni. Jeśli ktoś zaniecha tej czynności, czeka go utrata statusu osoby bezrobotnej. Podobnie w przypadku odmowy przyjęcia propozycji pracy, czy udziału w badaniu ustalającym zdolność do pracy.

Zanim przejdziemy do odpowiedzi na pytanie, jak odrzucić ofertę pracy z PUP, omówimy, jakie są tego skutki.

Szukasz pracy? Aplikuj na oferty pracy w Częstochowie

Odrzucenie oferty pracy z PUP: konsekwencje

Osoba zarejestrowana w urzędzie pracy musi przyjąć ofertę odpowiedniej pracy zaproponowaną przez pośrednika z PUP. Odmowa bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji skutkuje utratą statusu bezrobotnego:

  • 120 dni – w przypadku pierwszego niestawiennictwa lub pierwszej odmowy,
  • 180 dni – jeśli odmówiła dwa razy,
  • 270 dni – jeśli odmówiła trzy razy lub więcej.

Jednak warto zaznaczyć, że zawieszenie ma miejsce tylko, jeśli odmowa przyjęcia pracy nie została odpowiednio uzasadniona.

Skierowanie do pracy z urzędu a odmowa pracodawcy

Masz odpowiednie argumenty do odmowy przyjęcia oferty pracy, jeśli jest ona nieodpowiednia. Jednak co to właściwie oznacza? Tę kwestię precyzuje Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

[…]oznacza to zatrudnienie lub inną pracę zarobkową, które podlegają ubezpieczeniom społecznym i do wykonywania których bezrobotny ma wystarczające kwalifikacje lub doświadczenie zawodowe lub może je wykonywać po uprzednim szkoleniu albo przygotowaniu zawodowym dorosłych, a stan zdrowia pozwala mu na ich wykonywanie oraz łączny czas dojazdu do miejsca pracy i z powrotem środkami transportu zbiorowego nie przekracza 3 godzin, za wykonywanie których osiąga miesięczne wynagrodzenie brutto, w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy;

Jaka praca jest odpowiednia? Kiedy nie możesz jej odmówić?

Zatem, aby uznać ofertę pracy za odpowiednią, oferta musi wiązać się z podleganiem ubezpieczeniom społecznym. Powinna także odpowiadać kwalifikacjom lub doświadczeniu zawodowemu kandydata. Jednak sam fakt, że kandydat nie posiada kwalifikacji, nie stanowi twardego argumentu, jeśli praca może być wykonywana po wcześniejszym przeszkoleniu czy przygotowaniu zawodowym.

Praca jest odpowiednia, jeśli kandydat dysponuje stanem zdrowia, który pozwala na jej wykonywanie. Samo miejsce zatrudnienia nie może się także znajdować zbyt daleko. Łączny czas dojazdu do miejsca pracy i powrotu środkami transportu publicznego nie powinien przekraczać 3 godzin dziennie. Ważny jest także warunek wynagrodzenia. Praca musi zapewniać co najmniej minimalne wynagrodzenie brutto miesięcznie w przeliczeniu na pełny wymiar godzin.

Jakie korzyści daje rejestracja w urzędzie pracy?

Rejestracja w Państwowym Urzędzie Pracy daje prawo do ubezpieczenia zdrowotnego (można bezpłatnie korzystać z opieki medycznej), zasiłku dla bezrobotnych (w 2023 roku wynosi on 1491,90 złotych przez okres trzech miesięcy, 1171,60 złotych w kolejnych miesiącach). Bezrobotny może również korzystać ze staży lub prac interwencyjnych oraz – po spełnieniu dodatkowych warunków – ubiegać się o zwrot kosztów opieki nad dzieckiem w wieku do siedmiu lat. Dlatego też zdarza się, że osoby posiadające status bezrobotnego rejestrują się w powiatowym urzędzie pracy dla samych przywilejów, a nie dlatego, że chcą znaleźć pracę.

Odmowa pracy z urzędu tłumaczona brakiem kompetencji zawodowych, doświadczenia czy wykształcenia nie stanowi żadnego usprawiedliwienia. Zdarzają się jednak pewne sytuacje wyjątkowe, w których musimy odrzucić ofertę pracy z PUP i nie ponosimy za to żadnych konsekwencji.

Jak odrzucić ofertę pracy z PUP bez utraty statusu osoby bezrobotnej?

Nie zawsze jesteśmy w stanie przyjąć ofertę zatrudnienia zaproponowaną przez powiatowy urząd pracy. Niekiedy mamy do czynienia z sytuacjami wyjątkowymi, w których z różnych względów nie możemy wykonywać konkretnych obowiązków zawodowych w danym miejscu i czasie. Jak odrzucić ofertę pracy z PUP bez konsekwencji? Zgodnie z informacją przekazaną przez ekspertów na stronie Zielonalinia.gov.pl pracy można odmówić ze względu na stan zdrowia czy konieczność opieki nad dzieckiem. Wszystko trzeba jednak dobrze udokumentować i przedstawić urzędnikom z PUP.

Jak odrzucić ofertę pracy z PUP? Zły stan zdrowia

Jeśli bezrobotny nie może wykonywać pracy zleconej przez urzędnika z PUP ze względu na jego stan zdrowia, ma prawo odmówić. Jak odrzucić ofertę pracy z PUP? Chory powinien poddać się badaniom lekarskim lub psychologicznym, które mają na celu ustalenie zdolności do pracy lub innej formy pomocy określonej w ustawie. Musi dostarczyć stosowne zaświadczenie od lekarza, czyli zwolnienie lekarskie z NIP-em urzędu pracy. Jak czytamy na stronie Zielonalinia.gov.pl, chory bezrobotny jest zwolniony z obowiązku zgłaszania się do urzędu pracy i przyjmowania skierowania do pracy.

Na zwolnieniu lekarskim chory bezrobotny może przebywać maksymalnie 90 dni. Po tym czasie, jeśli nie zgłosi się do urzędu, może utracić status osoby bezrobotnej z racji braku zdolności i gotowości do podjęcia zatrudnienia. Limit 90 dni nie dotyczy kobiet w ciąży.

Opieka nad dzieckiem a brak możliwości podjęcia pracy

Bezrobotna matka dziecka zwolniona jest z przyjmowania skierowania do pracy z PUP w czasie, w którym przysługiwałby jej zasiłek macierzyński w okresie:

  • urlopu macierzyńskiego,
  • urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego,
  • urlopu rodzicielskiego.

Ochrona przed wykreśleniem z urzędu pracy przysługuje jedynie kobietom, które nabyły status osoby bezrobotnej przed porodem.

Odmowa przyjęcia pracy – opieka ojca nad dzieckiem

Co z ojcem dziecka? Czy może on odrzucić ofertę pracy z PUP z powodu dziecka? Według ekspertów ojciec chroniony jest przed wykreśleniem w przypadku śmierci matki dziecka, porzucenia dziecka przez matkę albo rezygnacji przez matkę z prawa do korzystania z zasiłku macierzyńskiego, urlopu macierzyńskiego, okresu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz okresu urlopu rodzicielskiego.

Nie tylko opieka nad dzieckiem umożliwia odmowę przyjęcia oferty pracy, lecz także opieka nad schorowanym rodzicem, czy współmałżonkiem. Trzeba jednak udowodnić, że nie ma nikogo innego, kto mógłby się zaopiekować członkiem rodziny. Poprawnym uzasadnieniem przyczyny odmowy przyjęcia propozycji pracy z urzędu pracy jest zbyt długi czas dojazdu do zakładu – powyżej 3 godzin dziennie. Aby nie zostać skreślonym z listy osób bezrobotnych, można także argumentować swoją odmowę aktualnym dokształcaniem, np. w ramach kursów, szkoleń, czy studiów, które przyczynią się do podniesienia jego kwalifikacji i zwiększą szanse na znalezienie zatrudnienia.

Warto jednak pamiętać, że osoba skreślona z rejestru osób bezrobotnych ma prawo się odwołać od tej decyzji. Odwołanie należy złożyć do starosty za pośrednictwem powiatowego urzędu pracy. Termin na odwołanie wynosi 14 dni od dnia doręczenia decyzji.

Jak uniknąć pracy w urzędzie pracy? Podsumowanie

Jeśli chcesz uniknąć pracy z PUP i zastanawiasz się, jak “ściemniać” w urzędzie pracy, pamiętaj, że wszelkie próby kłamania na temat swojej sytuacji są nie tylko niemoralne, ale i niezgodnie z prawem. Według ustawy z 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy w razie podjęcia pracy bez wyrejestrowania się z urzędu pracy jako bezrobotny grozi kara grzywny od 500 do 5000 zł. Jeśli w Twoim życiu zaistniały powody, dla których nie możesz podjąć się przygotowanej przez urząd oferty pracy, to możesz liczyć na zrozumienie urzędników. W przeciwnym razie powinieneś przyjąć ofertę lub poszukać faktycznych argumentów przemawiających na twoją korzyść. 

Oceń artykuł
1.6/5 (39)