Reklama

Jak odrzucić ofertę pracy? Przykład i omówienie problemu

Otrzymałeś ofertę pracy, co do której nie jesteś przekonany? To się zdarza. Sprawdź, jak odrzucić ofertę pracy w grzeczny i stosowny sposób. Co może być powodem takiej decyzji? Jak odrzucić ofertę pracy przez e-mail? Wyjaśniamy.

Kobieta myśli, jak odrzucić ofertę pracy?

Jak odrzucić ofertę pracy? Poszukiwanie zatrudnienia bywa żmudne i stresujące, więc kiedy otrzymujemy jakąś propozycję, czujemy się docenieni i odzyskujemy wiarę w siebie. Czasem warto przemyśleć, czy dana praca jest dla nas odpowiednia. Zazwyczaj już na rozmowie kwalifikacyjnej mogą pojawić się pewne wątpliwości. Warto wcześniej zastanowić się, czy chcemy współpracować na przedstawionych warunkach i w takiej atmosferze. Uzasadnione odrzucenie pracy jest jak najbardziej w porządku i nie powinieneś mieć żadnego poczucia winy. Jak grzecznie odrzucić ofertę pracy? Kiedy się na to zdecydować?

Jak odrzucić ofertę pracy? Kiedy warto?

Zanim przejdziesz do omówienia jak odrzucić ofertę pracy, zastanów się, co motywuje cię do tej decyzji. Może złe warunki pracy? Niskie wynagrodzenie? Brak możliwości rozwoju kompetencji zawodowych? Jeśli na początku podszedłeś entuzjastycznie do danej oferty pracy, a po rozmowie kwalifikacyjnej i otrzymaniu propozycji współpracy naszły cię pewne wątpliwości, to jest już znak, że może nie warto ryzykować.

Szukając pracy, aplikujesz na różne stanowiska. Jedne odpowiadają Ci bardziej niż drugie, jednak w takiej sytuacji starasz się nie wybrzydzać. Aplikujesz więc na oferty, które mniej więcej odpowiadają Twoim wymaganiom oraz na takie, które mogą Ci zagwarantować pracę marzeń. Zdarza się jednak, że poszczególne rekrutacje i rozmowy nałażą się terminowo, a to oznacza, że możesz otrzymać odpowiedzi w praktycznie tym samym czasie lub kilkudniowych odstępach. Jak się zachować w sytuacji, gdy jesteś zmuszony odrzucić jedną lub więcej propozycji współpracy? Kiedy warto zrezygnować z przyjęcia oferty pracy?

Przed nawiązaniem współpracy sprawdź opinie o pracodawcy na GoWork.pl.

Złe warunki współpracy

Niskie wynagrodzenie, praca zmianowa, daleka lokalizacja, obowiązki, które przewyższają lub zaniżają Twoje możliwości, są już wystarczającymi argumentami przemawiającymi za zmianą decyzji. Jeśli jednak i tak podejmiesz współpracę, to możliwe, że za kilka miesięcy z niej zrezygnujesz. W pracy spędzamy trzy czwarte naszego życia, warto nie marnować go na coś, co nas męczy i nie pozwala normalnie funkcjonować. Można wtedy grzecznie odrzucić ofertę pracy. Warto jednak poinformować firmę o powodach rezygnacji. Odrzucenie oferty pracy powinno być więc zakomunikowane klarownie z zaznaczeniem powodów takiej, a nie innej decyzji. Nie oznacza to jednak, że masz być niekulturalny lub niegrzeczny, Wystarczy kilka zdań typu:

  • „Dziękuję za propozycję, jednak proponowane wynagrodzenie znacznie odbiega od moich oczekiwań finansowych. Jestem więc zmuszony wycofać swoją aplikację na to stanowisko.:
  • „Niestety dzwonię, aby poinformować, że rezygnuję z oferty współpracy. Po przeanalizowaniu kosztów dojazdu oraz godzin pracy zmianowej nie jest to dla mnie opłacalne. Jeśli są Państwo zainteresowani pracą w pełni zdalną, możemy powrócić do rozmowy – inna opcja w moim przypadku się nie sprawdzi.”
  • „Po rozmowie z rekruterem i zapoznaniu się z dokładnym wykazem obowiązków muszę zrezygnować z przyjęcia oferty pracy. Zadania, które miałbym wykonywać, są obecnie dla mnie zbyt zaawansowane, ponieważ dopiero jestem w trakcie kursu i nabywania takich umiejętności. Nie chciałbym więc blokować pracy całego zespołu. Jeśli będą Państwo zainteresowani współpracą w przyszłości, zachęcam do kontaktu.”

Napięta atmosfera na rozmowie rekrutacyjnej

Zauważyłeś, że na spotkaniu o pracę jest napięta i niemiła atmosfera. Rekruter pytał Cię o życie osobiste (Jesteś w ciąży? Kiedy planujesz mieć dzieci? – niestety takie pytania mogą się pojawić, natomiast rekruter nie powinien ich zadać), pracę w nadgodzinach oraz jak radzisz sobie z nadmiarem obowiązków. W tym momencie powinna pojawić się u Ciebie czerwona lampka. Niedopuszczalne są także pytania dotyczące orientacji seksualnej lub wiary.

W takim momencie nie czekaj zbyt długo z odrzuceniem oferty pracy. Najlepiej byłoby oczywiście wyrazić swój sprzeciw jeszcze w trakcie trwania rozmowy kwalifikacyjnej. Być może stanowcza reakcja w przyszłości uchroniłaby innych kandydatów od tego rodzaju praktyk, jednak nie wszyscy mają w sobie dość odwagi, aby zaprotestować w taki sposób. Co więcej, już sama sytuacja rozmowy jest dość stresująca, a tego rodzaju pytania zupełnie wytrącają resztki pewności siebie. Kandydat po prostu nie może uwierzyć w to, co właśnie usłyszał. Często refleksja przychodzi dopiero po powrocie do domu, mimo to należy jak najszybciej poinformować o swojej decyzji rekrutera. W tym oczywiście zaznaczyć, co jest powodem odmowy. Jak to zrobić?

  • „Warunki pracy w Państwa firmie bardzo mi odpowiadają, jednak nie będę ukrywać, że zarówno atmosfera podczas rozmowy kwalifikacyjnej jak i poruszane kwestie nieco mnie zaskoczyły. Nie jest to model zarządzania, w jakim czułbym się dobrze, dlatego rezygnuję z oferty współpracy.”
  • „Niestety nie zdecyduję się na podjęcie tej pracy w Państwa firmie, ponieważ podczas rozmowy rekrutacyjnej spotkałam się z nieprofesjonalnymi pytaniami dotyczącymi moich spraw rodzinnych oraz mojej orientacji seksualnej. Takie zachowanie znacznie odbiega od standardów nowoczesnego zarządzania oraz od moich własnych standardów atmosfery w pracy.”

Jak odwołać rozmowę o pracę i nie zrazić do siebie rekrutujących? Piszemy o tym w naszym Poradniku!

Otrzymałeś lepszą ofertę pracy

Może zdarzyć się tak, że otrzymałeś dwie oferty współpracy w tym samym czasie. Jedna z nich jest lepsza pod względem wynagrodzenia, benefitów i możliwości rozwoju. Jak odrzucić drugą ofertę pracy? Pamiętaj, aby jak najszybciej poinformować firmę, z której rezygnujesz. Pomyśl o drugiej stronie, dla której taka informacja jest bardzo cenna. Im wcześniej odezwiesz się do nich z decyzją, tym zachowasz lepszą twarz. Kto wie, może w przyszłości będzie dane Wam się jeszcze spotkać?

  • „Dziękuję za możliwość podjęcia rekrutacji w Państwa firmie. Niestety w międzyczasie otrzymałam lepsza pod względem finansowym ofertę pracy, z której skorzystam.”
  • ” Niestety, chciałam poinformować, że otrzymałam korzystniejszą ofertę współpracy w firmie, której lokalizacja bardziej mi odpowiada pod względem dojazdów do pracy, dlatego tez jestem zmuszona zrezygnować z podjęcia zatrudnienia w Państwa firmie.”

Jak odrzucić ofertę pracy zostawiając po sobie dobre wrażenie?

Jeśli chcesz odmówić firmie przyjęcia ich oferty, zrób to w profesjonalny i grzeczny sposób. Podaj uzasadnienie i podziękuj za zaproponowanie współpracy. Ucinanie kontaktu, nieodbieranie telefonu od pracodawcy i nieodpisywanie na e-maile są wyrazem braku szacunku. Warto dbać o swoje dobre imie i nie palić za sobą mostów. Dlatego też nie zwlekaj z poinformowaniem firmy o swojej decyzji. Jak odrzucić ofertę pracy? Możesz zadzwonić do pracodawcy lub napisać do niego wiadomość e-mail. Spójrz na poniższy przykład.

Szukasz pracy? Aplikuj na oferty pracy w Krakowie

Odrzucenie oferty pracy przez e-mail – wzór

Wielu rekruterów woli kontakt mailowy, ponieważ nie zawsze mają czas odebrać telefon. Przygotowaliśmy dla ciebie przykład odrzucenia oferty pracy do pracodawcy.

Dzień dobry,

Niestety muszę zrezygnować z Państwa oferty pracy. Zaproponowane warunki nie spełniają moich oczekiwań/Otrzymałem lepszą propozycję współpracy. Dziękuję za poświęcony czas na rekrutacji.

Pozdrawiam/Miłego dnia/Z wyrazami szacunku
Imię i nazwisko

Napisanie takiej wiadomości zajmuje maksymalnie pięć minut. Warto je poświęcić i nie zwlekać z poinformowaniem rekrutera lub pracodawcy o swojej decyzji.

Oceń artykuł
3.2/5 (16)