Jak napisać CV po angielsku? Wzór, wskazówki

Umiejętność pisania CV po angielsku jest coraz bardziej przydatna. Wyjazd w poszukiwaniu pracy jest znacznie łatwiejszy niż jeszcze kilkanaście lat temu, a coraz więcej firm zagranicznych otwiera swoje filie w Polsce. Sprawdź, jak napisać CV po angielsku i pobierz darmowy wzór.

półka z książkami o CV po angielsku

 

Pisanie CV po angielsku – od czego zacząć?

Podczas pisania CV po angielsku, warto przede wszystkim przyłożyć się do kwestii językowych. Aplikowanie po angielsku wiąże się z potwierdzeniem znajomości języka. Dlatego pierwszą rzeczą, na której należy się skupić, jest bezbłędne posługiwanie się gramatyką i znajomość branżowego słownictwa.

Angielskie CV z mnóstwem błędów zagrozi całej aplikacji i zamiast udowodnić „skille” językowe, kandydat obnaży swoje braki. Nie warto też przesadzać w drugą stronę i używać formuł, których nie da rady wykorzystać w pracy.

Na pewno odpada zlecenie napisania całości CV po angielsku przez znajomego, jeśli kandydat sam nie jest w stanie tego zrobić. Takie żonglowanie faktami ma krótkie nogi i najprawdopodobniej wyjdzie na jaw już podczas pierwszej rozmowy kwalifikacyjnej.

Sprawdź również: List motywacyjny po angielsku

Pisanie CV po angielsku – najczęściej popełniane błędy

W niektórych kwestiach CV wysyłane do zagranicznych firm różni się od naszego. Kandydaci nie zadają sobie trudu sprawdzenia, jak takie CV powinno wyglądać i narażają się na odrzucenie aplikacji już na samym początku. Nikt nie lubi, gdy świetne oferty pracy przechodzą mu koło nosa, dlatego warto znać błędy, jakie są niedopuszczalne w CV po angielsku. Przykłady podajemy poniżej:

  • Zamieszczanie zbędnych danych osobowych. To powszechnie popełniany błąd, który może zadecydować o przyjęciu do pracy. Zagraniczny pracodawca nie chce znać naszej płci, miejsca urodzenia, czy stanu cywilnego. Są to informacje zbędne. Zwłaszcza płeć, która nie powinna decydować o przyjęciu na stanowisko.
  • Wstawianie zdjęcia. Uznawanie tego za błąd może dziwić – przecież w niektórych zawodach aparycja ma znaczenie. Jednak wielu zagranicznych pracodawców chce uniknąć posądzenia o podejmowanie decyzji podyktowanej atrakcyjnym wyglądem.
  • Długie CV po angielsku ze zbędnymi informacjami. Jeżeli chcesz zwiększyć swoje szanse, usuń z aplikacji zbędne informacje. Dokument powinien być dostosowany do stanowiska, które kandydat chce zdobyć. Dopisywanie niezwiązanych ze stanowiskiem doświadczeń mija się z celem.
  • Pomijanie referencji. Zagraniczny pracodawca skupia dużą uwagę na otrzymane rekomendacje. Warto postarać się o uzyskanie ich z poprzednich miejsc pracy.
  • Klauzula CV w języku polskim. Nie wszystkie kraje Unii Europejskiej wymagają zamieszczenia dopisku o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych. Jednak zagraniczna firma zatrudniająca w Polsce, musi zastosować się do panujących u nas praw. Nie oznacza to jednak wklejania polskiej klauzuli, lecz umieszczenie zgody na przetwarzanie danych osobowych w CV po angielsku. Jej wzór powinien wyglądać w ten sposób:

I agree to the processing of personal data provided in this document for realising the recruitment process pursuant to the Personal Data Protection Act of 10 May 2018 (Journal of Laws 2018, item 1000) and in agreement with Regulation (EU) 2016/679 of the European Parliament and of the Council of 27 April 2016 on the protection of natural persons with regard to the processing of personal data and on the free movement of such data, and repealing Directive 95/46/EC (General Data Protection Regulation).

Sprawdź również: Zwroty angielskie do CV

Pisanie CV po angielsku – wykształcenie

Dodanie ukończonych szkół i osiągnięć do CV po angielsku jest czynnikiem zwiększającym szansę na zatrudnienie. W przypadku wysyłania aplikacji pracodawcy zagranicznemu wszystkie nazwy powinny zostać przetłumaczone.

Z pewnością pomoże w tym kilka podstawowych zwrotów do CV w języku angielskim:

  • licencjat nauk humanistycznych to Bachelor of Arts;
  • pierwszy stopień nauk ścisłych to Bachelor of Science;
  • tytuły magistra to odpowiednio Master of Arts i Master of Science;
  • stopień naukowy można połączyć z ukończonym kierunkiem np. Bachelor of Business Administration;
  • liceum to High School;

Większość uczelni udostępnia międzynarodowe  nazwy, które można wpisać do angielskiego CV na swoich stronach internetowych.

CV po angielsku – wzór

Pisanie CV po angielsku pierwszy raz nie jest proste, dlatego możesz skorzystać z naszego darmowego wzoru, który znajduje się poniżej.

cv po angielsku - wzór pdf

Wzór CV po angielsku do pobrania za darmo

 

Oceń artykuł
5/5 (2)