Klauzula CV 2021 – aktualna wersja z RODO

W 2018 roku Parlament Europejski wprowadził nowe przepisy dotyczące ochrony danych osobowych (RODO). W związku z tym dotychczasowa klauzula CV odeszła do lamusa. Sprawdź jakie informacje należy wpisywać, aby twoja aplikacja nie została zignorowana.

tworzenie notatek w zeszycie

Klauzula CV – warto zamieszczać?

W prawie pracy istnieje zapis pozwalający pracodawcy na gromadzenie konkretnych danych osobowych kandydata na pracownika. W większości ogłoszeń o pracę niezbędna jest klauzula CV ze zgodą na przetwarzanie owych danych. Dlaczego?

Twoja aplikacja najprawdopodobniej zawiera dodatkowe informacje, których pracodawca nie może przetrzymywać bez pisemnej zgody. Większość osób decyduje się na wklejanie swojego zdjęcia, przedstawianie zainteresowań i innych danych osobowych.

Teoretycznie, bez względu na naszą zgodę, zatrudniający ma prawo przetwarzać nasze dane takie jak:

  • imię i nazwisko
  • przebieg zatrudnienia
  • dane kontaktowe
  • wykształcenie

Dlatego zawsze warto dodawać klauzulę w stopce pisma nawet jeśli potencjalny pracodawca nie prosił o to w ogłoszeniu. Nie warto narażać się na ryzyko pominięcia aplikacji i zaprzepaszczenia szansy na pracę marzeń. Dlaczego pracodawca miałby pominąć CV bez wpisanej klauzuli?

Jeśli dane osobowe zawarte w curriculum vitae będą wykraczały poza uprawnienia przedsiębiorcy zapisane w prawie pracy, nie ma on prawa przetwarzać twojej aplikacji.

Prawidłowa klauzula CV w 2021 roku

Po zmianach wprowadzonych przez Parlament Europejski klauzula zawierana w CV do 2018 roku całkowicie się przedawniła.

Jak wyglądała stara wersja?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z ustawą z dnia 29.08.1997 roku o ochronie danych osobowych; tekst jednolity: Dz. U. 2016 r. poz. 922).

Jeśli powyższa formułka dalej widnieje na twoim dokumencie, natychmiast ją zmień. Najprawdopodobniej to nie brak kwalifikacji zawodowych, jest powodem milczących telefonów. Twoja aplikacja może być ignorowana ze względu na złą klauzulę.

Poprawna klauzula 2021:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 roku o ochronie danych osobowych (Dz. Ustaw z 2018, poz. 1000) oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO)

Jak widzisz, klauzula znacznie się wydłużyła, głównie przez zawartą w niej podstawę prawną dotyczącą RODO.

Niektórzy rekruterzy proszą o podanie w klauzuli nazwy firmy, którą reprezentują. Warto spełniać wymagania osoby rekrutującej. Udowodnisz wtedy, że potrafisz wnikliwe czytać ogłoszenia i dostosowywać się do ich oczekiwań. Wystarczy zmienić lekko zdanie rozpoczynające treść zgody:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę XYZ dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (…)

Klauzula a następne rekrutacje

Powyższa klauzula jest aktualna i zgodna z obowiązującym prawem. Jednak jeśli chcesz, aby pracodawca brał cię pod uwagę w przypadku następnych rekrutacji, musisz się na to zgodzić.

Do istniejącego już zapisu trzeba dodać zgodę na przetwarzanie danych z CV w przyszłości:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę XYZ dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu tej i przyszłych rekrutacji (…)

Taka konstrukcja pozwala ci mieć pewność, że twoja aplikacja nie zostanie pominięta ze względu na pomyłkę w klauzuli CV.

Oceń artykuł
5/5 (5)