Poziomy angielskiego – jak wpisać znajomość języka w CV? Angielski C1, B2 czy inny?

Poziom angielskiego lub innego języka obcego jest niezwykle ważny w trakcie szukania pracy. Zastanawiasz się, jak poprawnie wpisać swój poziom angielskiego w CV? Sprawdź kilka przydatnych porad i poprawnie określ swój stopień znajomości języka w CV. Angielski B1, B2, a może C1 – na jakim poziomie językowym jesteś?

poziomy angielskiego

Poziom angielskiego – jak wpisać go w CV?

Poziom znajomości języka w CV zawsze powinien pojawić się na pierwszej stronie dokumentu aplikacyjnego w rubryce “dane osobowe”. Dzięki temu pracodawca od razu otrzyma informację, która jest niezwykle przydatna w przypadku ubiegania się o jakiekolwiek stanowisko pracy. Według strony wynagrodzenia.pl poziom znajomości języka obcego może decydować o zwiększeniu wysokości pensji nawet o 375 zł. Warto więc uczyć się języków obcych, bo może nam się to mocno opłacić.

Dowiedz się także, jak napisać CV.

Poziomy angielskiego w CV – co wpisać?

Istnieje kilka popularnych metod wpisywania poziomu języka angielskiego w CV. Są to:

  • opisy graficzne (za pomocą wykresu lub kropek wedle własnych upodobań)
  • opisowe (poziom podstawowy, średnio zaawansowany)
  • nazwy otrzymanego certyfikatu potwierdzającego poziom języka
  • skrót europejskiego poziomu biegłości językowej (A1 – początkujący, A2 – podstawowy, B1 – średnio zaawansowany, B2 – ponad średnio zaawansowany, C1 – zaawansowany, C2 – biegły)

Jak określić poziom języka w CV?

Zastanawiasz się, jaki poziom języka wpisać w CV? Sprawdź poniższą rozpiskę i wskaż, na jakim poziomie znajomości języka angielskiego jesteś.

Poziom angielskiego A1

Ten poziom znajomości języka oznacza, że osoba rozumie i potrafi stosować podstawowe zwroty potoczne i wyrażenia dotyczące życia codziennego. Potrafi przedstawiać siebie i innych oraz formułować pytania z zakresu życia prywatnego, dotyczące np. miejsca zamieszkania, znajomych ludzi i rzeczy, które posiada. Na poziomie A1 osoba potrafi także prowadzić prostą rozmowę. Rozmówca musi jednak mówić wolno i wyraźnie.

Poziom angielskiego A2

Poziom języka angielskiego A2 oznacza, że osoba nim się posługująca rozumie wypowiedzi i często używane wyrażenia związane z życiem codziennym. Potrafi także porozumiewać się w prostych, rutynowych sytuacjach komunikacyjnych, wymagających jedynie prostej, bezpośredniej wymiany informacji na tematy znane i typowe. Na poziomie angielskiego A2 opisanie swojego pochodzenia, otoczenia czy mówienie o potrzebach życia codziennego nie stanowi problemu.

Poziom angielskiego B1

Osoba na tym poziomie angielskiego rozumie znaczenie głównych wątków przekazu zawartego w jasnych, standardowych wypowiedziach, które dotyczą znanych jej spraw i zdarzeń typowych dla pracy, szkoły czy czasu wolnego. Potrafi radzić sobie w podróżach, tworzyć proste, spójne wypowiedzi na tematy, które są jej znane lub które ją interesują, a także opisywać doświadczenia, wydarzenia i marzenia.

Poziom angielskiego B2

Języki obce w CV mają ogromne znaczenie. Posługując się językiem angielskim na poziomie B2 osoba rozumie znaczenie głównych wątków w złożonych tekstach na tematy konkretne i abstrakcyjne, łącznie z rozumieniem dyskusji na tematy techniczne związane z jej zainteresowaniami. Potrafi porozumiewać się na tyle płynnie i spontanicznie, formułować przejrzyste wypowiedzi ustne i pisemne w szerokim zakresie tematów.

Poziom angielskiego C1

Ten poziom języka w CV ma ogromne znaczenie, jeżeli osoba stara się o pracę w międzynarodowej korporacji (tutaj przydatne okaże się także CV po angielsku). Osoba, która opanuje ten stopień znajomości angielskiego rozumie szeroki zakres trudnych, dłuższych tekstów, dostrzegając także znaczenia ukryte. Potrafi wypowiadać się płynnie i spontanicznie w kontaktach towarzyskich czy zawodowych. W mowie i piśmie przestrzega zasad gramatycznych.

Poziom angielskiego C2

Są różne poziomy językowe, jednak najtrudniejszy do osiągnięcia jest C2. Świadczy on o biegłej znajomości i rozumieniu praktycznie wszystkiego, co się usłyszy lub przeczyta. Osoba mówiąca tak po angielsku nie ma problemu ze swobodnym wypowiadaniem się na różne tematy i chętnie uczestniczy w dyskusjach.

Poziomy znajomości języka angielskiego w CV – sprawdzian

Wiesz już, jak sprawdzić poziom języka angielskiego i możesz wskazać, na jakim sam jesteś poziomie. Pamiętaj, aby nigdy nie wpisywać w CV fałszywych informacji, ponieważ pracodawca może to szybko zweryfikować. Coraz więcej firm na rozmowie kwalifikacyjnej wprowadza krótki sprawdzian poziomu angielskiego, zadając pytania takie jak:

  • powiedz kilka słów o sobie
  • co lubisz robić w wolnym czasie?
  • jakie masz mocne, a jakie słabe strony?
  • jakie są Twoje zainteresowania?

Czy umiesz swobodnie odpowiedzieć na te pytania? Jeżeli tak, to znaczy, że twój poziom języka angielskiego to co najmniej  B1. Jeżeli nie masz pewności, to koniecznie przeczytaj ponownie akapit dotyczący określania znajomości stopnia języka obcego.

Szukasz dobrze płatnej pracy? Sprawdź oferty pracy na GoWork.pl!

Oceń artykuł
5/5 (3)