Reklama

Poziomy angielskiego – jak wpisać znajomość języka w CV? Angielski C1, B2 czy inny?

Poziom angielskiego lub innego języka obcego jest niezwykle ważny w trakcie szukania pracy. Zastanawiasz się, jak poprawnie wpisać swój poziom angielskiego w CV? Sprawdź kilka przydatnych porad i poprawnie określ swój stopień znajomości języka w CV. Angielski B1, B2, a może C1 – na jakim poziomie językowym jesteś?

Poziomy angielskiego - klocki z napisami"study"

 

Poziom znajomości języka angielskiego to dla wielu pracodawców kluczowa informacja, od której zależy decyzja dotyczącą Twojego zatrudnienia. Obecnie w większości prac konieczna jest znajomość języków obcych, a już przede wszystkim wymaga się znajomości języka angielskiego. Dlaczego? Ponieważ jest to międzynarodowy język, który umożliwi Ci komunikację praktycznie na całym świecie, a co za tym idzie, będziesz mógł porozumieć się z osobami, które przyszły skorzystać z usług firmy, w której pracujesz, bądź będą chciały zakupić produkt, który sprzedaje przedsiębiorstwo. Dla pracodawcy osoba, której poziom znajomości języka angielskiego umożliwia, choć podstawową komunikację, jest cennym pracownikiem, który może wpłynąć na zwiększenie grona klientów. Dlatego w  CV zawsze powinna znaleźć się informacja określająca stopnie znajomości języka angielskiego lub innego języka obcego, którym władasz. Jednak jak poprawnie wpisać poziomy znajomości języka angielskiego do CV?

Język angielski w pracy

Język angielski w pracy przydaje się na każdym stanowisku, jednak w niektórych zawodach wymaga się wyższego poziomu znajomości języka niż w innych. Możemy to zobaczyć na przykładzie sprzedawcy w sklepie odzieżowym oraz managera w dużej korporacji. w przypadku sklepu odzieżowego wystarczy tak naprawdę umiejętność wyrażania konkretnych potrzeb życia codziennego, aby dokonać profesjonalnej obsługi klienta oraz sfinalizować sprzedaż produktu. Dlatego też w takim przypadku pracodawcy nie wymagają, aby poziomy znajomości języka angielskiego sprzedawców i sprzedawczyń wykraczały ponad średnią. Jeśli pracownik potrafi tworzyć proste wypowiedzi ustne oraz potrafi prowadzić prostą rozmowę, z pewnością dogada się z zagranicznym klientem.

Inaczej sprawa wygląda w przypadku pracownika lub managera w dużej firmie bądź korporacji. Praca w takim miejscu wiąże się bowiem z koniecznością znajomości angielskiego umożliwiająca rozmowę na każdy temat oraz płynnego i bezproblemowego wykorzystania słów i stwierdzeń branżowych. taki pracownik potrafi formułować pytania i szczegółowe wypowiedzi z dziedziny branżowej, odnajdzie się w większości sytuacji komunikacyjnych, a czasami jest już na takim poziomie, że nie ma praktycznie żadnej sytuacji komunikacyjnej w języku angielskim, w której by sobie nie poradził. Umiejętności językowe takiej osoby są niezwykle wysokie, ponieważ są także konieczne do sprawnego wykonywania swoich obowiązków zawodowych. To właśnie ze względu na tę dysproporcję wymagań zawsze w CV należy podawać poziomy znajomości języka angielskiego.

Poziom angielskiego – jak wpisać go w CV?

Poziom znajomości języka w CV zawsze powinien pojawić się na pierwszej stronie dokumentu aplikacyjnego w rubryce “dane osobowe”. Dzięki temu pracodawca od razu otrzyma informację, która jest niezwykle przydatna w przypadku ubiegania się o jakiekolwiek stanowisko pracy. Według strony wynagrodzenia.pl poziom znajomości języka obcego może decydować o zwiększeniu wysokości pensji nawet o 375 zł. Warto więc uczyć się języków obcych, bo może nam się to mocno opłacić.

Poziomy znajomości angielskiego powinny znaleźć się więc w każdym CV, nawet dostosowanym do stanowisk, które teoretycznie nie wymagają takich umiejętności. W ten sposób możesz bowiem zapewnić sobie lepsze stanowisko lub dodatkowe obowiązki, które zaowocują lepszym wynagrodzeniem.

Poziomy angielskiego w CV – co wpisać?

Istnieje kilka popularnych metod wpisywania poziomu języka angielskiego w CV. Są to:

  • opisy graficzne (za pomocą wykresu lub kropek wedle własnych upodobań)
  • opisowe (poziom podstawowy, średnio zaawansowany)
  • nazwy otrzymanego certyfikatu potwierdzającego poziom języka
  • skrót europejskiego poziomu biegłości językowej (A1 – początkujący, A2 – podstawowy, B1 – średnio zaawansowany, B2 – ponad średnio zaawansowany, C1 – zaawansowany, C2 – biegły)

Znajomość języka: jak określić poziomy języka angielskiego w CV?

Zastanawiasz się, jakie poziomy znajomości angielskiego wpisać w CV? Sprawdź poniższą rozpiskę i wskaż, na jakim poziomie znajomości języka angielskiego jesteś.

Poziom angielskiego A1

Ten poziom znajomości języka oznacza, że osoba rozumie i potrafi stosować potoczne wyrażenia dotyczące życia codziennego. Potrafi przedstawiać siebie i innych oraz formułować pytania z zakresu życia prywatnego, dotyczące np. miejsca zamieszkania, znajomych ludzi i rzeczy, które posiada. Na poziomie A1 osoba potrafi także prowadzić prostą rozmowę. Jednak pod warunkiem, że rozmówca mówi wolno i wyraźnie.

Poziom angielskiego A2

Poziom języka angielskiego A2 oznacza, że osoba nim się posługująca rozumie wypowiedzi i często używane wyrażenia związane z życiem codziennym. Potrafi także porozumiewać się w prostych, rutynowych sytuacjach komunikacyjnych, wymagających jedynie prostej, bezpośredniej wymiany informacji na tematy znane i typowe. Na poziomie angielskiego A2 opisanie swojego pochodzenia, otoczenia czy mówienie o potrzebach życia codziennego nie stanowi problemu.

Poziom angielskiego B1

Osoba na tym poziomie angielskiego rozumie znaczenie głównych wątków przekazu zawartego w jasnych, standardowych wypowiedziach, które dotyczą znanych jej spraw i zdarzeń typowych dla pracy, szkoły czy czasu wolnego. Potrafi radzić sobie w podróżach, tworzyć proste, spójne wypowiedzi na tematy, które są jej znane lub które ją interesują, a także opisywać doświadczenia, wydarzenia i marzenia. Radzi sobie podczas bezpośredniej wymiany zdań tworząc jasne wypowiedzi ustne.

Poziom angielskiego B2

Języki obce w CV mają ogromne znaczenie. Posługując się językiem angielskim na poziomie B2, osoba rozumie znaczenie głównych wątków w złożonych wypowiedziach na tematy konkretne i abstrakcyjne, łącznie z rozumieniem dyskusji na tematy techniczne związane z jej zainteresowaniami. Potrafi porozumiewać się na tyle płynnie i spontanicznie, formułować przejrzyste i spójne wypowiedzi ustne i pisemne w szerokim zakresie tematów, a także trafnie dobiera argumenty.

Poziom angielskiego C1

Ten poziom języka w CV ma ogromne znaczenie, jeżeli osoba stara się o pracę w międzynarodowej korporacji (tutaj przydatne okaże się także CV po angielsku). Osoba, która opanuje ten stopień znajomości angielskiego rozumie szeroki zakres trudnych, dłuższych tekstów, dostrzegając także znaczenia ukryte. Potrafi wypowiadać się płynnie i spontanicznie w kontaktach towarzyskich czy zawodowych. W mowie i piśmie przestrzega zasad gramatycznych. Rozmawia swobodnie nawet na trudne tematy branżowe.

Poziom angielskiego C2

Są różne poziomy językowe, jednak najtrudniejszy do osiągnięcia jest C2. Świadczy on o biegłej znajomości i rozumieniu praktycznie wszystkiego, co się usłyszy lub przeczyta. Osoba mówiąca tak po angielsku nie ma problemu ze swobodnym wypowiadaniem się na różne tematy i chętnie uczestniczy w dyskusjach.

Poziomy znajomości języka angielskiego w CV – sprawdzian

Wiesz już, jak sprawdzić poziom języka angielskiego i możesz wskazać, na jakim sam jesteś poziomie. Pamiętaj, aby nigdy nie wpisywać w CV fałszywych informacji, ponieważ pracodawca może to szybko zweryfikować. Coraz więcej firm na rozmowie kwalifikacyjnej wprowadza krótki sprawdzian poziomu angielskiego, zadając pytania takie jak:

  • Powiedz kilka słów o sobie.
  • Co lubisz robić w wolnym czasie?
  • Jakie masz mocne, a jakie słabe strony?
  • Jakie są Twoje zainteresowania?

Czy umiesz swobodnie odpowiedzieć na te pytania? Jeżeli tak, to znaczy, że twój poziom języka angielskiego to co najmniej  B1. Jeżeli nie masz pewności, to koniecznie przeczytaj ponownie akapit dotyczący określania znajomości stopnia języka obcego.

Szukasz dobrze płatnej pracy? Sprawdź oferty pracy na GoWork.pl!

Oceń artykuł
5/5 (3)