Wideoprezentacje zamiast CV. Kiedy warto nakręcić film rekrutacyjny?

Wideoprezentacje to sposób na przedstawienie swojej osoby w zupełnie inny sposób. Czasami może się okazać, że standardowe CV i list motywacyjny to za mało, żeby zwrócić uwagę osoby rekrutującej. Kiedy warto pokusić się o wideoprezentację?

aparat fotograficzny na żółtym tle

Wideoprezentacje – co to jest?

Wideoprezentacje są nagraniami umożliwiającymi przedstawić swoją osobę. Pozwalają na wyróżnienie się z tłumu tak samo wyglądających CV i pokazanie swojej kreatywności. Nagranie filmu opiera się na przedstawieniu swoich cech osobowości, umiejętności wysławiania się i pewności siebie. Natomiast forma nagrania zależy od stanowiska, na jakie aplikujemy. To może być stateczne, profesjonalne wystąpienie albo dynamiczny film, w którym można zaprezentować swoje umiejętności edytowania. Wszystko zależy od inwencji twórczej kandydata.

Czy wideoprezentacje powinny iść w parze z CV?

Samo nagranie filmu jest doskonałym pomysłem na nieszablonowe podejście do tematu rekrutacji. Jednak warto pamiętać, że wideoprezentacje powinny iść w parze z suchymi faktami zawartymi w curriculum vitae. Dlatego zawsze, kiedy wysyłasz wideoprezentację osobie rekrutującej – nie zapominaj o dołączeniu standardowego pliku PDF z CV. Dzięki temu rekruter łatwiej przechowa dane o Tobie i będzie miał wypisane wszystkie cechy czarno na białym, bez konieczności ponownego odtwarzania filmu.

Zobacz też: Darmowe programy do edycji PDF

O czym warto pamiętać tworząc wideoprezentacje?

Pamiętaj, że to w dalszym ciągu jest staranie się o pracę. Jeżeli chcesz zaprezentować się na nagraniu, zadbaj o porządek w tle, schludny ubiór i brak dźwięków otoczenia, które mogłyby rozpraszać oglądającego. Zaplanuj wcześniej to, co chcesz powiedzieć i wykorzystaj fakt, że rekruter nie widzi więcej, niż chcesz mu pokazać w kadrze kamery. To świetna okazja na przygotowanie “ściągi” i posiłkowanie się danymi z kartki, której nikt inny nie zobaczy. 

Sprawdź: Pierwsze wrażenie na rozmowie kwalifikacyjnej – dlaczego jest tak ważne?

Kiedy wideoprezentacje będą lepsze od CV?

Nakręcenie filmu tego typu to świetny pokaz inwencji twórczej i umiejętności wychodzenia przed szereg. Dlatego można je stosować podczas aplikacji na wszystkie stanowiska wymagające kreatywności albo umiejętności wypowiadania się. Chcesz zostać dziennikarzem, edytorem wideo, czy grafikiem? Zaskocz swojego rekrutera.

Wideoprezentacje są doskonałym sposobem na zaprezentowanie swoich umiejętności przeprowadzania wywiadów, dobrej dykcji, pewności siebie i kreatywności. To też dobre miejsce na pokazanie, jak sobie radzisz z obróbką filmów i operowaniem kamerą. 

Pokazując, że już na etapie rekrutacji starasz się bardziej od większości kandydatów, znacząco zwiększysz swoje szanse na zdobycie pracy marzeń! 🙂

Oceń artykuł
5/5 (3)
Kalkulator wynagrodzeń

Kalkulator wynagrodzeń

Neto, brutto, na rękę - można zwariować.
Skorzystaj z naszego prostego i użytecznego kalkulatora wynagrodzeń

Przejdź do kalkulatora

Chcę zarabiać...

 

Przejdź do kalkulatora