Jak zostać lektorem angielskiego?

Jak zostać lektorem angielskiego? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w tym artykule! Kim jest lektor? Jakie obowiązki czekają na lektora języka obcego? I jak zostać lektorem języka obcego?

Jak zostać lektorem angielskiego - lektor angielskiego w pracy w szkole językowej

Praca lektora języka obcego nie traci na popularności. W tych czasach znajomość przynajmniej jednego języka, takiego jak język angielski, jest już praktycznie normą. Jest to umiejętność niezbędna na współczesnym rynku pracy. Jeśli zależy Ci na ciekawej i rozwojowej pracy z perspektywami, to konieczna jest znajomość angielskiego na poziomie umożliwiającym swobodną rozmowę. Część zawodów wymaga także władania językiem obcym specjalistycznym. Co to oznacza? Każda branża ma swoje słownictwo, które często nawet po polsku nie jest zrozumiałe dla postronnych. Terminy konieczne do komunikacji z danej dziedzinie musi znać każda osoba, która zajmuje się tego typu profesją. Nic więc dziwnego, że jeśli dochodzi do komunikacji w języku obcym, terminy te także muszą być swobodnie używane. W tym celu wiele osób korzysta z pomocy lektorów. Kim jest lektor języka obcego?

Lektor: kto to?

Lektor większości z nas kojarzy się z osobą czytającą na głos tekst podczas oficjalnych wystąpień. Często możemy spotkać lektorów w kościołach lub podczas innych religijnych bądź świeckich obchodów. Tak naprawdę podstawowym znaczeniem tego terminu, jest wykładowca języka obcego na uczelni wyższej. Nazwa pochodzi od „lektoratów” czyli zajęć na uczelni wyższej, podczas których studenci poznają specjalistyczne zagadnienia związane z dziedziną studiów z zakresu danego języka obcego. Obecnie lektorzy języków obcych to już nie tylko osoby nauczające na uczelniach wyższych — prowadzą także zajęcia w przedszkolu, szkole podstawowej, szkole średniej lub w szkole językowej. Innymi słowy, możemy powiedzieć, że lektor ro po prostu nauczyciel języka obcego.

Lektor języka angielskiego

Mimo że język angielski jest już językiem międzynarodowym i zna go większość z nas, wiele osób ciągle szuka sposobu na rozwijanie swoich umiejętności. Niektórzy chcą podnieść swoje słownictwo z poziomu podstawowego na poziom zaawansowany, a niektórzy z poziomu zaawansowanego na poziom, prawie że native. Tutaj z pomocą przychodzą nam lektorzy języka angielskiego.

Lektor języka obcego, w tym przypadku języka angielskiego ma za zadanie nauczyć swoich uczniów sprawnego posługiwania się angielskim na wybranym poziomie. Jego praca polega na prowadzeniu zajęć, przygotowywaniu materiałów oraz ocenianiu postępów osób biorących udział w zajęciach. Ponadto do głównych obowiązków lektora języka angielskiego należy:

 • prowadzenie lekcji według wcześniej przygotowanego scenariusza
 • klarowne prezentowanie zagadnień pojawiających się podczas zajęć
 • wybór odpowiedniego podręcznika
 • prowadzenie zajęć o kulturze i historii kraju, z którego wywodzi się język
 • stosowanie i opracowywanie aktywności atrakcyjnych dydaktycznie takich jak nauka poprzez zabawę
 • monitorowanie indywidualnych postępów w nauce każdego ucznia
 • Przygotowywanie i sprawdzanie testów znajomości angielskiego

Lektor języka angielskiego: wymagania

Znajomość języka obcego to twoje marzenie? W takim razie może lektor języków obcych to praca dla Ciebie. Jak się o tym przekonać? Sprawdź, czy wymagania, które przed kandydatami na lektorów (między innymi w szkołach językowych) stawiają pracodawcy, pokrywają się z twoimi umiejętnościami.

Nauczyciele języków obcych powinni:

 • perfekcyjne opanować znajomość języków obcych, których chcą nauczać,
 • ukończyć odpowiednie studia kierunkowe,
 • posiadać kompetencje lingwistyczne,
 • znać historię i kulturę krajów z danego obszaru językowego,
 • przejść odpowiednie przygotowanie pedagogiczne,
 • rozwijać swoje umiejętności w ramach dodatkowych kursów specjalistycznych,
 • być cierpliwi i dokładni,
 • podchodzić do swojej pracy z pasją i poczuciem powołania

Od kandydatów w szczególności wymaga się zarówno ukończenia studiów kierunkowych na kierunkach takich jak filologia lub inne kierunki z zakresu lingwistyki stosowanej jak i edukacji w ramach specjalizacji nauczycielskiej, która pozwala na opanowanie metodologii nauczania.

Jak zostać lektorem języka angielskiego?

Jeśli chcesz zostać lektorem języka angielskiego, musisz zdobyć uprawnienia. Przede wszystkim jako profesjonalny lektor języka angielskiego powinieneś mieć skończone studia filologiczne. Ponadto, jeśli chcesz nauczać w szkole, istnieje konieczność posiadania udokumentowanych umiejętności pedagogicznych. Jak zdobyć takie umiejętności pedagogiczne? Może zrobić to już podczas studiów, wybierając specjalizację nauczycielską lub decydując się na kolegium nauczycielskie, lub specjalny kurs. To samo dotyczy sytuacji, gdy chcesz zostać lektorem języków obcych innych niż angielski.

Można także pokusić się o uczestnictwo w specjalnym kursie, którego zwieńczeniem jest egzamin państwowy. Po zdaniu takiego egzaminu uzyskujesz certyfikat, dzięki któremu możesz podjąć zatrudnienie w szkole językowej jako lektor języka angielskiego. Uzyskanie certyfikatów językowych nie zagwarantuje Ci pracy lektora na uczelni, ale z pewnością pomoże Ci znaleźć zatrudnienie także w szkołach podstawowych.

Co więcej, jeśli lektorzy języków obcych chcą uczyć w specjalistycznej szkole językowej, czyli takiej, która zajmuje się słownictwem branżowym, muszą zainwestować w dodatkowe kursy i szkolenia. Tutaj także należy zacząć od posiadania uprawnień do nauczania języka obcego. Znajomość języka specjalistycznego rozwija się dopiero później, jako dodatkową specjalizację.

Praca: lektor angielskiego

Po zdobyciu kwalifikacji językowych możesz zacząć poszukiwania pracy. Języki obce to w tych czasach podstawa, a dobierając odpowiedniego lektora języka obcego, możemy otworzyć sobie wiele nowych drzwi, nie tylko tych związanych z karierą zawodową. Możliwość zdobycia kwalifikacji językowych to z pewnością przywilej, z którego warto skorzystać.

A jeśli doskonale znasz język obcy, warto zastanowić się nad pracą jako lektor języka obcego, w tym języka angielskiego. Wraz ze wzrostem zainteresowania językami obcymi, pojawia się coraz więcej ofert pracy dla osób nauczających języków obcych. Szkoły językowe to z pewnością jedno z tych miejsc, gdzie bez problemu znajdzie zatrudnienie lektor językowy. Musisz także posiadać umiejętności pedagogiczne. Jeśli masz wyższe kwalifikacje językowe i umiesz posługiwać się specjalistyczną terminologią, możesz podjąć pracę na uczelni. Jednak aby móc wykładać język obcy konieczne jest posiadanie wykształcenia wyższego. Zazwyczaj w każdej opcji dostępne są tradycyjne zajęcia stacjonarne lub w formie wirtualnych klas.

Natomiast jeśli możesz poszczycić się dłuższym doświadczeniem zawodowym, możesz podjąć współpracę z wybraną szkołą językową i rozpocząć własną działalność, taką jak w przypadku udzielania lekcji indywidualnych lub możesz zagłębić się w specjalistyczne kursy organizowane przez firmy.

Ile zarabia lektor?

To ile zarabia lektor angielskiego w dużej mierze zależy od tego gdzie jest on zatrudniony. Inne zarobki będą na uczelni, a inne w renomowanej prywatnej szkole językowej. Co więcej, liczy się także doświadczenie i wykształcenie, a nawet województwo, w którym jesteś zatrudniony. Tych czynników jest naprawdę sporo. Wynika to z faktu, że możliwości pracy jako lektor języka obcego są naprawdę bardzo duże, przez co możemy zaobserwować spory rozstrzał w wysokości zarobków poszczególnych lektorów.

Prowadząc własną szkołę lub udzielających indywidualnych lekcji na własnej działalności z pewnością musisz liczyć się z tym, że twój zarobek będzie proporcjonalny do ilości zadowolonych klientów. Możesz także znaleźć zatrudnienie na etat w dużej korporacji, w której twoim zadaniem będzie przygotowywanie kadry kierowniczej pod kątem słownictwa specjalistycznego — w tym wypadku z pewnością możesz liczyć na atrakcyjne wynagrodzenie.

Średnio przyjmuje się, że mediana zarobków lektora angielskiego wynosi około 4 tys. zł brutto. Jest to jednak w pełni orientacyjna kwota, ponieważ ostateczny jej kształt zależy od wymienionych wyżej czynników. Warto zaznaczyć, że więcej będą zarabiały osoby szukające zatrudnienia w dużym mieście, natomiast lektorzy podejmujący pracę w mniejszych miejscowościach mogą spodziewać się lekko mniejszych zarobków.

Oceń artykuł
0/5 (0)