Zakładanie firmy – jak to zrobić? Założenie działalności gospodarczej krok po kroku

Aby otworzyć własną firmę, należy najpierw zadbać o kilka spraw formalnych, bez których nie można mówić o legalnym założeniu działalności gospodarczej i jej prowadzeniu. Jak się za to zabrać? Podpowiadamy, jak założyć firmę krok po kroku i jakie są koszty założenia działalności gospodarczej w Polsce.

jak założyć firmę krok po kroku

Otworzenie własnej działalności gospodarczej to marzenie wielu pracowników. Jednak zanim zaczniesz zastanawiać się, jak założyć firmę, przemyśl, czy samodzielne prowadzenie biznesu jest dla Ciebie. Znalezienie niszy i wspaniałego pomysłu to oczywiście świetny początek, jednak własna firma oznacza wiele wyrzeczeń, pewne ryzyko i konieczność poświęcenia ogromnej ilości czasu. Z drugiej strony, zakładanie firmy rodzi szanse na realizowanie marzeń, duże zarobki i układanie miesięcznego grafiku wedle własnych potrzeb.

Jak założyć firmę krok po kroku? Czy zakładanie firmy w Polsce jest uciążliwe? Lepiej realizować pomysły na biznes w domu, czy skoczyć na głęboką wodę? Wszystkiego dowiesz się po przeczytaniu poniższego artykułu!

Jak założyć firmę? Zacznij od wybrania formy działalności

Jeśli masz już pomysł i jesteś w stanie zaprojektować plan biznesowy prowadzenia działalności, wybierz najbardziej odpowiadającą formę prawną. Zakładanie firmy należy zacząć od wyboru formy prawnej firmy, która ma wpływ na koszty prowadzenia działalności gospodarczej, koszty założenia firmy, czas oczekiwania na zarejestrowanie, wysokość opodatkowania, składki ZUS, a także odpowiedzialność za zobowiązania. Formy prowadzenia, którymi należy się zainteresować to:

Jak wygląda założenie firmy krok po kroku? Przede wszystkim zastanów się, która forma prawna będzie najbardziej odpowiednia w Twoim przypadku. Zanim podejmiesz decyzję o założeniu działalności gospodarczej, postaraj się obliczyć, czy na tym etapie warto zacząć od metody małych kroków i czy jednoosobowa działalność gospodarcza nie jest wystarczającą formą prawną.

Postawienie na odpowiednią formę opodatkowania i rodzaj działalności, powinny stanowić nierozłączny element finansowej części planu biznesowego.

Zakładanie firmy – wybór opodatkowania

Zakładanie firmy w Polsce oznacza, że od uzyskanego dochodu musisz odprowadzić odpowiedni podatek. Zanim zaczniesz myśleć o zakładaniu firmy lub sposobie reklamowania swoich produktów – ustal najkorzystniejszy dla Ciebie podatek dochodowy, który będzie odpowiadał wybranej wcześniej formie prawnej.

Zakładanie firmy to szereg prawnych zobowiązań, a jednym z podstawowych jest rozliczanie swoich dochodów w danym roku podatkowym i składanie deklaracji w urzędzie skarbowym. Jakie formy opodatkowania są dostępne?

 1. PIT, czyli podatek dochodowy od osób fizycznych – dla jednoosobowych działalności gospodarczych (rozliczanie na zasadach skali podatkowej), spółek cywilnych oraz spółek osobowych. Istnieją dwa progi podatkowe wynoszące 17% lub 32% w zależności od osiągniętego dochodu, a także podatek liniowy w wysokości 19%.
 2. CIT, czyli podatek dochodowy od osób prawnych – na tych zasadach rozliczają się osoby prawne oraz niektóre jednostki bez osobowości prawnej.
 3. RPE, czyli ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – rozliczenie dla osób fizycznych i niektórych spółek osobowych.
 4. Karta podatkowa – sposób przeznaczony dla ludzi prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą lub wspólników spółek cywilnych.

Konieczność ustalenia formy prawnej i rodzaju podatku dochodowego pozwoli Ci obliczyć koszty, które zawsze będzie ponosiła Twoja firma. Zakładanie działalności nie może obyć się bez bilansu potencjalnych przychodów i rozchodów. Co, jeśli udało Ci się wybrać formę prawną i wiesz, na jakiej zasadzie możesz rozliczyć dochód? Pora wybrać kod PKD, czyli określić rodzaj wykonywanych usług.

Jak założyć firmę? Wybierz kod PKD

W odpowiedzi na pytanie “jak założyć własną firmę?” nie może zabraknąć informacji o Polskiej Kwalifikacji Działalności Gospodarczej. PKD to szczególny zbiór rodzajów działalności gospodarczej, który znacznie ułatwia prowadzenie statystyk, ewidencji, rachunkowości i państwowych systemów administracji publicznej. Wybór kodu PKD ma duże znaczenie, ponieważ jako przedsiębiorca – nie możesz wystawić faktury z tytułu działalności, której nie deklarujesz kodem PKD.

Zakładanie własnej firmy wiąże się z wyborem jednego głównego kodu spośród ok. 400 dostępnych PKD. Podczas wypełniania formularza CEIDG, należy wyznaczyć dominujący rodzaj działalności, który można uzupełnić innymi kodami z listy.

Założenie działalności gospodarczej w formie spółki – wpis do KRS

Zakładanie działalności gospodarczej przebiega inaczej, gdy jest to jednoosobowa działalność gospodarcza albo jedna ze spółek prawa handlowego. W przypadku spółki właściwym rejestrem jest KRS (Krajowy Rejestr Sądowy). Wpisów do KRS dokonuje się na wniosek podmiotu uprawnionego, czyli np. prezesa lub członków zarządu.

Założenie działalności gospodarczej w KRS wymaga od osoby uprawnionej wypełnienia urzędowego formularza, który został udostępniony w systemie teleinformatycznym Ministerstwa Sprawiedliwości.

Wniosek o wpis spółki do KRS wymaga dołączenia niezbędnych dokumentów. W tym przypadku konieczne będzie posiadanie podpisu elektronicznego lub potwierdzenie za pomocą platformy ePUAP. Warto wiedzieć, że procedura zakładania działalności gospodarczej w KRS wiąże się z dodatkowymi opłatami.

Ile zapłacisz za rejestrację firmy w KRS?

Aby uzyskać wpis, należy przekazać 500 złotych za dokonanie wpisu, a także 100 złotych za opublikowanie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Wpłacenie środków podczas składania wniosku o założenie działalności gospodarczej jest szczególnie ważne, ponieważ bez tego jej prowadzenie nie będzie legalne.

Jak założyć firmę przez internet? Złóż wniosek CEIDG bez wychodzenia z domu

Wielu przyszłych przedsiębiorców zastanawia się, jak założyć firmę przez internet. Żyjemy w dobie postępującej cyfryzacji. Dzięki temu wiele rzeczy można załatwić bez wychodzenia z domu. Nie inaczej jest w przypadku zakładania małej działalności gospodarczej. Nie ważne, czy to firma w największym mieście, czy mały biznes na wsi. Pomysły na interes marzeń nie są ograniczone Twoją lokalizacją, ponieważ zarówno prowadzenie firmy, księgowość, jak i założenie działalności – są możliwe online. Jak się za to zabrać?

Zakładanie firmy przez internet będzie wymagało od Ciebie złożenia wniosku o wpis do CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej). Możesz tego dokonać, logując się na stronie biznes.gov.pl za pomocą Profilu Zaufanego. Zakładanie firmy online jest możliwe także na stronach internetowych niektórych banków – wystarczy sprawdzić, czy Twoja bankowość zapewnia taką opcję.

Założenie firmy przez internet? Możesz zdać się na bank

Początkowy etap zakładania firmy przez internet można sobie nieco uprościć. Coraz więcej banków ma w swojej ofercie zakładanie działalności gospodarczej. Wystarczy zalogować się na swoje konto bankowe lub zadzwonić na infolinię.

Jeżeli Twój podmiot finansowy oferuje taką usługę, możesz wybrać odpowiednią zakładkę na stronie internetowej i wypełnić formularz zgodnie ze wskazówkami. Po wykonaniu wszelkich czynności otrzymasz informację zwrotną wraz ze statusem wypełnionego wniosku.

Działalność gospodarcza  – jak założyć ją w sposób tradycyjny?

Oczywiście, jeśli zakładanie firmy przez internet budzi Twoje wątpliwości – możesz tego dokonać w sposób tradycyjny w urzędzie miasta, udać się do urzędu gminy lub wysłać dokumenty pocztą. Jakie dane warto przygotować?

 • Imię, nazwisko, imiona rodziców, datę i miejsce urodzenia;
 • rodzaj, serię i numer dokumentu tożsamości;
 • PESEL, jeśli masz obywatelstwo polskie lub został ci nadany;
 • wszystkie posiadane obywatelstwa;
 • numer NIP i REGON jeśli zostały nadane;
 • adres zamieszkania oraz inne adresy związane z zakładaną działalnością gospodarczą;
 • nazwę zakładanej działalności gospodarczej – musi zawierać twoje imię i nazwisko;
 • skrócona nazwa firmy;
 • kody PKD;
 • liczbę pracowników, których planujesz zatrudnić;
 • datę rozpoczęcia działalności;
 • informacje o ubezpieczeniu w ZUS, KRUS lub za granicą;
 • dane urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce twojego zamieszkania.

Jak założyć własną firmę? Zadbaj o księgowość

Jeśli zamierzasz otworzyć własny interes, nie możesz zapomnieć o wydatkach, z jakimi wiąże się zakładanie firmy. Koszty to nie tylko cena rejestracji, podatki i transport produktu. Każdy świeżo upieczony przedsiębiorca wybiera sposób prowadzenia dokumentacji finansowej. Zbiór dokumentów musi zawierać wszystkie informacje o przychodach, kosztach, wynagrodzeniu pracowników, rozliczeniach podatków i transakcjach.

Zakładanie firmy krok po kroku może doprowadzić do dylematu związanego z księgowością. Czy lepiej zająć się tym samodzielnie? Może warto zainteresować się zatrudnieniem księgowego? Co z popularnymi biurami księgowości online?

Jeżeli nie masz obszernej wiedzy z obszaru księgowości – zrezygnuj z pomysłu samodzielnego prowadzenia dokumentacji. W ten sposób stracisz dziesiątki cennych godzin i narazisz się na ryzyko popełnienia błędów, które mogą Cię słono kosztować. W tym przypadku najbardziej popularna jest księgowość online, czyli internetowe biuro księgowości, które zajmie się Twoją dokumentacją finansową.

Dalsze etapy zakładania firmy – czas na ZUS lub KRUS

Założenie działalności gospodarczej w CEIDG to nie wszystko. Świeżo upieczony przedsiębiorca musi zadbać o resztę formalności. W ciągu 7 dni od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej przedsiębiorca musi zgłosić się do obowiązkowego programu ubezpieczeń społecznych w ZUS. Aby dokonać zgłoszenia, musisz wypełnić jeden z wybranych formularzy (ZUA, ZZA, ZCNA). Sytuacja wygląda nieco inaczej, gdy przedsiębiorca zapisujący się do systemu ubezpieczeń jest rolnikiem.

Rolnik, czyli pełnoletnia osoba fizyczna, która na własny rachunek prowadzi działalność rolniczą – nie rejestruje się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, a w KRUS. Pod takie ubezpieczenia podlegają rolnicy, ich pomocnicy, a także współpracujący z nimi domownicy. Wniosek o wpisanie do KRUS można złożyć podczas rejestrowania działalności, wypełniając formularz KRUS UD-2.

Mały ZUS dla nowych firm – kogo obejmuje ulga?

Pierwsze dni prowadzenia działalności gospodarczej wiążą się ze złożeniem wniosku o poddanie się ubezpieczeniom społecznym. Na szczęście istnieją pewne mechanizmy, które obniżą koszty odprowadzania składek.

Mały ZUS to specjalna preferencyjna stawka dla osób, które dopiero założyły swoją działalność gospodarcza. Tacy przedsiębiorcy mogą odprowadzać zmniejszone składki ZUS przez łączny okres 24 miesięcy.

Zwolnienie z ZUS dla nowych firm, czyli ulga na start

Kolejnym ułatwieniem dla nowych przedsiębiorców jest tzw. “ulga na start”. Prowadzenie działalności gospodarczej może być tańsze przez pierwsze 6 miesięcy, ze względu na zwolnienie z konieczności zapłaty składki emerytalnej, rentowej, wypadkowej i chorobowej.

Warto wiedzieć, że po 6 miesiącach “ulgi na start” można złożyć wniosek o 24-miesięczny “mały ZUS” dla nowych firm. Dzięki temu koszty prowadzenia działalności będą niższe przez pierwsze 30 miesięcy od chwili jej otwarcia.

Zakładanie firmy krok po kroku – załóż konto bankowe i stwórz pieczątkę

Każdy, kto zakłada działalność gospodarczą, powinien pamiętać o ustaleniu konta bankowego i stworzeniu nowej pieczątki. Posiadanie firmowego rachunku bankowego to dobry sposób na rozdzielenie wydatków prywatnych od zawodowych, a pieczątka ułatwi Ci podpisywanie wielu dokumentów, których nie da się uniknąć w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej.

Myślisz o własnym biznesie? Przeczytaj także:

Zakładanie firmy w Polsce to trudna i wymagająca przemyślenia decyzja. Aby mieć pewność, że interes będzie działał w legalny sposób, zainteresuj się wszelkimi wymogami prawnymi, stwórz przemyślany i spójny plan biznesowy oraz wybierz najbardziej atrakcyjną formę prowadzenia firmy. Im więcej godzin poświęcisz etapowi planowania, tym większa szansa na odniesienie sukcesu i szybkie ustabilizowanie sytuacji finansowej.

Jak założyć działalność gospodarczą i oszczędzić? Sprawdź dotacje na start

Wszystkie etapy zakładania działalności gospodarczej wymagają poświęcenia swojego czasu i pieniędzy. Największą przeszkodą dla wielu młodych przedsiębiorców są wysokie koszty, jakie trzeba pokryć na początku i w trakcie prowadzenia działalności. Na szczęście istnieje możliwość pozyskania dotacji z PUP i Unii Europejskiej. Kto może dostać dodatkowe fundusze?

Dotacja z Urzędu Pracy na rozpoczęcie działalności

Wszyscy zainteresowani tym, jak założyć działalność gospodarczą w Polsce, powinni zapoznać się z ofertą dotacji na rozpoczęcie działalności. Jedną z popularnych form dofinansowania jest dotacja PUP, przeznaczona głównie dla osób bezrobotnych. Maksymalna kwota dofinansowania z Urzędu Pracy wynosi 6-krotność średniej krajowej ogłoszonej przez GUS.

To znaczy, że górny limit dotacji nie jest stały, a przedsiębiorca musi pilnować aktualnej wysokości średniej krajowej. W 2021 roku można się ubiegać o ponad 30 tysięcy złotych dofinansowania.

Własny biznes z dotacją z PUP – dla kogo?

Kto założy działalność gospodarczą, wykorzystując środki z PUP?

 • Bezrobotny, który nie posiadał działalności przez 12 miesięcy przed złożeniem wniosku.
 • Osoba, która w ciągu 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku nie zrezygnowała z instrumentów wsparcia z Urzędu Pracy (staż, dodatkowe szkolenia).
 • Ktoś, kto w ciągu ostatnich 12 miesięcy przed złożeniem wniosku nie otrzymał już wsparcia na założenie działalności gospodarczej.
 • Bezrobotny, który nie ma żadnych zaległości cywilnoprawnych.

Aby dostać dotację na otwarcie firmy, trzeba złożyć odpowiedni wniosek wraz z wymaganymi dokumentami. Warto wiedzieć, że urzędy mają różne wymagania i oddzielne regulaminy przydzielania środków.

Każdy zainteresowany przedsiębiorca powinien odwiedzić stronę internetową Urzędu Pracy odpowiedniego dla jego miejsca zamieszkania lub prowadzenia firmy. W ten sposób można sprawdzić katalog wydatków i procentowe pokrycie kosztów, a także spis wymaganych dokumentów.

Dotacje unijne na rozpoczęcie działalności

Alternatywą dla środków z Urzędu Pracy są dotacje unijne na rozpoczęcie działalności. Wsparcie unijne można przeznaczyć na zakup środków trwałych i zabezpieczenie ciągłości funkcjonowania firmy. Dotacje unijne składają się z jednorazowej dotacji gotówkowej (maksymalnie 20-25 tysięcy złotych), a także wsparcia pomostowego, wypłacanego przez 6-12 miesięcy (ok. 1000-2000 złotych miesięcznie).

Dotacje ze środków Unii Europejskiej – jak złożyć wniosek?

Dlaczego dotacje unijne na rozpoczęcie działalności gospodarczej, są mniej popularnym mechanizmem niż dofinansowanie PUP? Aby otrzymać środki z funduszy unijnych, trzeba przejść nieco bardziej skomplikowaną ścieżkę wnioskowania, która może być problematyczna – szczególnie dla początkującego przedsiębiorcy. Składa się ona z trzech etapów:

 1. Odszukanie fundacji lub ośrodka szkoleniowego, które zajmują się przyznawaniem środków unijnych. Pierwszym krokiem jest złożenie wniosku, który stanowi pewnego rodzaju biznesplan. Twój pomysł na biznes zostanie oceniony przez ekspertów i poddany formalnej weryfikacji.
 2. Po zaakceptowaniu wniosku czas na zestaw szkoleń trwających zazwyczaj od 7 do 14 dni. Szkolenia prowadzone przez daną fundację, mają przygotować przedsiębiorcę do prowadzenia własnej firmy. Obejmują zajęcia z księgowości, prawa, reklamy, finansów i tworzenia dobrego biznesplanu.
 3. Ostatnim etapem jest ponowne stworzenie biznesplanu z wykorzystaniem zdobytej wiedzy. Propozycja przedsiębiorcy zostanie poddana ocenie merytorycznej i formalnej.

Ile trwa założenie działalności gospodarczej w Polsce?

Odpowiedź na wyżej postawione pytanie nie może być jednoznaczna. Wiele zależy od rodzaju działalności gospodarczej i formy składania dokumentów. Założenie działalności gospodarczej przez CEIDG może zająć zaledwie jedną dobę. Jeżeli przyszły przedsiębiorca posiada Profil Zaufany, może bez problemów założyć jednoosobową działalność bez wychodzenia z domu.

Nieco gorzej wygląda sytuacja spółki wymagającej uzyskania wpisu w KRS. Zarejestrowanie w Krajowym Rejestrze Sądowym wymaga rozpatrzenia wniosku przedsiębiorcy przez odpowiedni sąd. To dlatego czas oczekiwania może wynosić nawet kilka tygodni.

Oceń artykuł
5/5 (2)