Marzy Wam się otwarcie własnej apteki? Z tego tekstu dowiecie się, jak założyć aptekę krok po kroku! Tłumaczymy, kto może otworzyć aptekę i jakie wymagania trzeba spełnić. Czy można założyć aptekę internetową bez tej stacjonarnej? Wyjaśniamy!

Jak założyć aptekę? Bez dyplomu farmaceuty się nie obejdzie!

Marzy Wam się własna apteka? To może być dobry pomysł na dochodowy biznes! Według wyników badań, spożycie leków przez Polaków, zarówno tych wydawanych na receptę, jak i bez, ciągle wzrasta. Tylko w 2017 roku przeciętny obywatel Polski wydał na nie średnio 600 zł rocznie! A to daje już zawrotną sumę ponad 12 miliardów zł w skali kraju.

Otwarcie apteki wiąże się jednak obecnie z nowymi wymaganiami. O ile jeszcze kilka lat temu założyć aptekę mógł każdy potencjalny przedsiębiorca, o tyle teraz sprawa stała się nieco bardziej skomplikowana.

Szukasz pracy w Łodzi? Sprawdź najlepsze oferty na GoWork.pl!

Kto może otworzyć aptekę?

Kto może otworzyć aptekę na terenie Polski? Ubiegać się o to mogą jedynie magistrzy farmacji, posiadający prawo do wykonywania zawodu. Alternatywną opcją jest założenie apteki jako spółka, której jedyną formą działalności jest prowadzenie aptek, a jej wspólnicy są z zawodu farmaceutami. 

Jeśli więc sami nie ukończyliście kierunkowych studiów, jedynym wyjściem będzie znalezienie wspólników, którzy posiadają niezbędne uprawnienia. Wtedy będziecie już mogli zacząć planować, jak założyć firmę!

Jak założyć aptekę – krok po kroku!

Jak założyć własną aptekę, jeśli posiadamy już wymagane uprawnienia jako farmaceuta? To nie takie trudne! Tłumaczymy to krok po kroku.

1. Otwarcie własnej apteki – rejestracja w CEIDG

Wniosek do rejestracji działalności gospodarczej osób fizycznych (wniosek CEIDG-1) możecie złożyć w dowolnym urzędzie miasta, gminy, lub dzielnicy. Dokonacie tego w formie elektronicznej lub osobistej – wniosek można też nadać pocztą poleconą. Wniosek CEIDG-1 jest równocześnie wnioskiem o nadanie numeru REGON, kodu PKD, numeru NIP i zgłoszeniem do urzędu skarbowego oraz do ZUSu/KRUSu. Rejestracja firmy w postaci własnej apteki jest w pełni bezpłatna!

2. Zakładanie apteki – rejestracja do VAT

Jeśli chcecie zostać „VAT-owcami”, należy zgłosić taki wniosek w Urzędzie Skarbowym (formularz VAT-R). Uwaga, powinniście dopilnować tego najpóźniej do dnia poprzedzającego sprzedaż towarów lub świadczenia usług objętych VAT! Samo złożenie formularza, podobnie jak rejestracja firmy, jest bezpłatne. Możecie dokonać tego w formie elektronicznej, osobistej, lub listownej.

3. Rejestracja apteki w ZUS

Otwarcie apteki wiąże się także z rejestracją w ZUS. Formularz ZUS ZUA lub ZUS ZZA należy złożyć w terminie do 7 dni od daty rozpoczęcia działalności gospodarczej. Niedopilnowanie tego obowiązku może oznaczać przykre konsekwencje dla Waszej firmy, dlatego nie zwlekajcie z tym do ostatniego dnia!

4. Zezwolenie na założenie własnej apteki

Kiedy dopełnicie już pozostałych formalności, pozostaje Wam uzyskanie zezwolenia na prowadzenie apteki. W tym celu należy złożyć odpowiedni wniosek do wojewódzkiego inspektoriatu farmaceutycznego. Uzupełnić powinny go dokumenty takie jak informacje o kierowniku apteki, plan i opis techniczny pomieszczeń przeznaczonych na aptekę, sporządzony przez osobę uprawnioną czy opinię Inspekcji Sanitarnej o lokalu. Uwaga, tu już trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami! Uzyskanie zezwolenia to koszt rzędu wysokości pięciokrotnego, aktualnego minimalnego wynagrodzenia za pracę. Kiedy już uiścicie opłatę, własną aptekę musicie otworzyć w przeciągu maksymalnie 4 miesięcy! W przeciwnym razie Inspektoriat może cofnąć raz wydaną zgodę.

Otwarcie apteki – wymagania lokalowe

Założenie apteki wiąże się oczywiście również ze znalezieniem odpowiedniego lokalu. Tu jednak nie liczą się Wasze osobiste preferencje, a wymagania zawarte w przepisach dotyczących otwarcia apteki. Wymagania, jakie musi spełnić przestrzeń, jaką wybierzecie, to m.in. jej rozmiar. 

Lokal na własną aptekę musi nie tylko spełniać wszystkie wymogi techniczne, sanitarno – higieniczne, oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Przestrzeń nie może też być mniejsza niż 80 metrów kwadratowych! Do tego należy osobno doliczyć miejsce na powierzchnię pomocniczą.

Własna apteka – wyposażenie

Wyposażenie, jakie musi znaleźć się w zakładanej aptece, to:

  • stoły ekspedycyjne z szafkami lub szufladami do przechowywania produktów leczniczych
  • szafy chłodnicze lub lodówki do przechowywania produktów leczniczych
  • szafy magazynowe
  • termometry
  • higrometry
  • łatwo zmywalne podesty

O jakich jeszcze wymaganiach należy pamiętać? Według obowiązujących przepisów aptekę można otworzyć tylko wtedy, kiedy na jedną aptekę w gminie będzie przypadać minimum 300 osób. Odległość pomiędzy poszczególnymi aptekami nie może też być mniejsza niż 500 metrów w linii prostej! Warto wziąć to pod uwagę, szukając lokalizacji pod otwarcie apteki.

Jak założyć aptekę internetową?

Nie możecie znaleźć odpowiedniego lokalu i powoli zaczynacie zastanawiać się, jak założyć aptekę internetową? Musimy Was zmartwić – według obowiązujących przepisów nie jest możliwe, aby prowadzić wyłącznie aptekę internetową.

Może być ona jedynie uzupełnieniem własnej apteki stacjonarnej. Dlatego droga do otwarcia apteki online jest tu taka sama, jak w przypadku zakładania tej tradycyjnej. Jeśli jednak szukacie po prostu sposobu na to, jak zwiększyć sprzedaż w swojej aptece, internetowy punkt zamówień może być dobrym rozwiązaniem!

Należy jednak pamiętać także o tym, że nie wszystkie leki możemy po prostu wysyłać pocztą. W takiej paczce mogą się znaleźć tylko:

  • suplementy diety
  • preparaty ziołowe
  • leki bez recepty

Recepty od specjalistów Wasi klienci mogą więc realizować tylko w stacjonarnym lokalu.

Własna apteka – czy to się opłaca?

Jak założyć aptekę i dobrze na tym zarobić? Średnia marża na lekach to zazwyczaj 30%. Stąd też zyski przeciętnej apteki w większym mieście szacujemy na od 8 do nawet 30 tys. zł miesięcznie. 

Brzmi jak bajka? Tu warto jednak wspomnieć, że samo utrzymanie własnej apteki to koszt rzędu około 15 – 20 tys. zł miesięcznie. Jeśli jednak znajdziecie dobrą lokalizację pod własną aptekę oraz zdobędziecie stałych klientów, otwarcie apteki może okazać się strzałem w dziesiątkę! Konieczna będzie jednak odpowiednia edukacja oraz zasoby finansowe na start.