Reklama

Technik farmacji – szkoła, praca, zarobki

Technik farmacji lub bardziej oficjalnie — technik farmaceutyczny, to zawód często błędnie marginalizowany. Rola technika farmacji jest niezwykle ważna — zarówno w aptekach ogólnodostępnych, jak i w hurtowniach farmaceutycznych oraz ogólnie pojętym przemyśle farmaceutycznym. Jak zostać technikiem farmacji? Czym różni się technik farmaceutyczny od farmaceuty? I najważniejsza kwestia — ile zarabia? Zaraz wszystkiego się dowiesz! 

technik farmaceutyczny

Jeśli szukasz stabilnego zatrudnienia, w ciekawej i niecodziennej pracy oraz interesujesz się przemysłem farmaceutycznym, to doskonale odnajdziesz się w obowiązkach technika farmacji. Zawód ten umożliwia ścieżkę rozwoju w wielu firmach branży farmaceutycznej. Jaką szkołę wybrać, aby piąć się po szczeblach farmaceutycznej kariery? Jakich zarobków można oczekiwać? I czy dzisiejszy rynek pracy potrzebuje techników farmaceutycznych? To ważne kwestie, z którymi zmagają się młodzi ludzie, zainteresowani pracą w tym zawodzie.

Na czym polega praca technika farmacji i farmaceuty?

Praca, jako technik farmacji i farmaceuta, kojarzy się z pracą w aptece, związaną z wydawaniem wyrobów medycznych i produktów leczniczych. Zagłębiając się w środowisko techników farmaceutycznych i farmaceutów, można zauważyć, że znajdują oni także zatrudnienie w szeroko pojętym przemyśle farmaceutycznym. Do ich obowiązków nie należy tylko prowadzenie obrotu produktami leczniczymi. Jednakże istnieje różnica między technikiem farmaceutycznym a farmaceutą. Jest ona znacząca np. przy procesie rekrutacji. Inne wymogi należy spełnić na stanowisko technika farmaceutycznego, a inne na stanowisko farmaceuty sprzedającego wyroby medyczne.

Technik farmaceutyczny, a farmaceuta — różnice

Różnice między tymi dwoma zawodami, polegają na wykształceniu oraz zakresie obowiązków.  Technik farmacji to osoba, która ukończyła policealne studium zawodowe (jest po szkole policealnej), natomiast farmaceuta, to specjalista, który na studiach wyższych zdobył tytuł magistra farmacji. Także zakres obowiązków obejmujących te dwa stanowiska jest inny:

  • Technik farmacji może pracować w aptece ogólnodostępnej, jednak nie może podjąć pracy w aptekach szpitalnych lub punktach aptecznych w przychodni.
  • Praca w aptece technika farmaceutycznego odbywa się pod kontrolą magistra farmacji.
  • Osoba po studium farmaceutycznym może brać udział w obrocie leków recepturowych z wyjątkiem produktów leczniczych mających silne działanie odurzające, takich jak leki narkotyczne lub leki psychotropowe. Nie może wydać również innych środków odurzających określonych na podstawie przepisów prawa zawartych w Urzędowym Wykazie Produktów Leczniczych dopuszczonych do sprzedaży na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Technik farmaceutyczny nie może sam udzielać informacji o zamiennikach i porad dotyczących ich stosowania.
  • Farmaceuta ma uprawnienia do samodzielnego sporządzania leków recepturowych oraz produktów leczniczych, które mają w swoim składzie substancje silnie działające. Natomiast osoba na stanowisku technika,  może sam przygotować najprostsze wyroby medyczne, takie jak krople do nosa.
  • Technik farmacji pełni wszystkie funkcje pomocnicze dla pracy farmaceuty, takie jak obsługa klientów, realizacja określonych recept oraz uzupełnianie dokumentacji.

Technik farmaceutyczny — praca i zarobki

Praca, jako technik farmaceutyczny jest stabilnym zajęciem w oparciu o umowę o pracę (co w dzisiejszych czasach uznawane jest za duży plus). Jednak związana jest z ciągłym podnoszeniem kwalifikacji i uzupełnianiem wiedzy. Rynek farmaceutyczny stale się zmienia — pojawiają się nowe leki o ulepszonym składzie bądź wycofane zostają produkty lecznicze, które okazały się nieskuteczne lub nawet szkodliwe. Jednak ile zarabia technik farmacji? Jeśli zdecyduje się na pracę w aptekach ogólnodostępnych, może liczyć na zarobki rzędu 2600- 3500 tys. netto. Wybierając inną drogę zawodową i zahaczając o zakłady przemysłu farmaceutycznego, może negocjować dużo korzystniejsze stawki uzależnione od doświadczenia zawodowego. Hurtownie farmaceutyczne trudniące się wytwarzaniem produktów leczniczych i wyrobów medycznych lub handlem suplementami diety, ciągle prowadzą nabór techników farmacji. Potrzebują ich do kontroli produktów leczniczych oraz wyrobów medycznych.

Jak zostać technikiem farmacji — szkoła i egzamin

Technik farmaceutyczny, aby móc wykonywać pracę w zawodzie, musi spełnić trzy warunki:

  • ukończyć studium policealne przygotowujące do zawodu,
  • zdać zewnętrzny egzamin, przygotowany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną
  • odbyć dwuletni staż w aptece

Dwuletnia nauka w policealnej szkole, kształcącej przyszłych techników farmacji i kurs technika farmacji, obejmuje m.in. przedmioty takie jak anatomia, farmakologia lub analiza leków. Przyszli technicy, uzyskują wiedzę z zakresu handlu wyrobami medycznymi, uczą się, na czym polega  analiza produktów leczniczych, wytwarzanie produktów leczniczych oraz leków recepturowych.  Edukacja kończy się uzyskaniem dyplomu. Otwiera on, drzwi do zewnętrznego egzaminu, uprawniającego do sprzedaży leków aptecznych (handlu wyrobami medycznymi).

CKM przygotowała na techników farmacji wiele pułapek, jednak program nauczania w studium lub szkole policealnej, ściśle wiąże się z tym, czego wymaga komisja. Po otrzymaniu pozytywnych wyników, technika farmaceutycznego czeka już tylko staż, podczas którego pozna tajniki praktycznej wiedzy z analizy i kontroli produktów leczniczych i wyrobów medycznych.

Plusy pracy technika farmaceutycznego

Z pewnością, największym plusem zawodu technika farmacji, jest krótki czas kształcenia. Jeśli jesteś zmotywowany i jak najszybciej chcesz rozpocząć karierę zawodową, to jest to odpowiedni wybór dla Ciebie. Interesują Cię suplementy diety, produkty lecznicze i proces dopuszczania ich do obiegu? Szybko odnajdziesz się w wyzwaniach stawianych technikom farmacji. Jeśli ambitnie podejdziesz do tematu, nie grozi Ci zawodowy zastój –  częste inspekcje farmaceutyczne oraz ciągle zmieniające się prawo farmaceutyczne, wymagają systematycznego podnoszenia kwalifikacji oraz uzupełniania wiedzy. Nie zapominajmy także, o wcześniej wspomnianej, umowie o pracę, która daje pracownikom pełnię praw pracowniczych!

Minusy pracy technika farmacji

Jak w każdej pracy, tutaj również można doszukać się minusów. Technicy farmaceutyczni, szczególnie na początku pracy, są często traktowani z góry przez wyższych rangą farmaceutów. Oczywiście, nie jest to reguła i zależy, w szczególności, od pozytywnego nastawienia każdej ze stron na pracę zespołową. Mogą zdarzyć się także oszustwa, czyli fałszywe recepty, wystawione najczęściej na odurzające preparaty lecznicze — trzeba być czujnym! Zawód ten, związany jest także z dużą odpowiedzialnością. Wytwarzanie produktów leczniczych (nawet tych najprostszych) oraz handel produktami leczniczymi, ma ogromny wpływ na zdrowie, a czasami nawet życie klientów apteki. A jeśli o klientach mowa, to zdarzają się tacy, którzy są niezwykle problemowi. Taki urok pracy z ludźmi, którego nie da się przeskoczyć.

Technik farmacji — oferty pracy

Na rynku można znaleźć bardzo wiele ofert pracy dla technika farmacji. W zawodzie technik farmaceutyczny prowadzone są rekrutacje, zarówno do pracy w aptece, jak i do pracy przy produkcji produktów leczniczych i wyrobów medycznych. Dyplom potwierdzający prawo do wykonywania zawodu „technik farmaceutyczny” daje możliwość znalezienia pewnej pracy. Zarówno w mniejszych — choć z oczywistych względów, jest to trudniejsze — jak i w dużych miastach. Warto jednak zauważyć, że posiadanie konkretnych kompetencji zawodowych, jest obecnie, bardzo pożądane na rynku pracy. W dobie błędnego przekonania, że każdy powinien posiadać wyższe wykształcenie, zaczyna brakować takich specjalistów, którym tryb nauki wyznaczył konkretną ścieżkę zawodową.

CV i list motywacyjny technika farmacji i farmaceuty

Starając się o stanowisko technika farmacji (lub farmaceuty), najlepiej przygotować dobre CV stworzone pod konkretną ofertę. Warto zadbać, aby wszystkie rzeczy, które chcemy zawrzeć w CV, zmieściły się na jednej stronie — wygląda to bardziej profesjonalnie. Postaraj się także, aby rozkład tekstu i poszczególnych sekcji był atrakcyjny dla oka. Możesz wykorzystać podkreślenia, pogrubienia lub listy punktowe — całość ma wyglądać estetycznie, więc we wszystkim zachowaj umiar. Na głównym miejscu, zaznacz swoje wykształcenie oraz doświadczenie zawodowe w hurtowniach farmaceutycznych lub punktach aptecznych, ponieważ to właśnie na to pracodawca zwraca najpierw uwagę. 

Ważny jest także list motywacyjny, który podnosi Twoją wartość jako kandydata. Pracodawca widzi wtedy, że jesteś zaangażowany w proces rekrutacyjny oraz że zależy Ci na tej, konkretnej ofercie. W liście motywacyjnym skup się na swoich mocnych stronach i pokaż jaki potencjał możesz wnieść do firmy. Warto też napisać o kilku swoich wadach, które dla pracodawcy będą postrzegane jako zaleta. Bycie pedantycznym w życiu osobistym, może być uciążliwe, jednak w pracy technika farmaceutycznego jest zaletą. 

Oceń artykuł
4.8/5 (5)