Reklama

Kto to jest lekarz medycyny estetycznej? Jak nim zostać?

Jednym ze stosunkowo nowych zawodów jest lekarz medycyny estetycznej. Z roku na rok przybywa specjalistów, a zapotrzebowanie na ich usługi wciąż rośnie. Jakie są zarobki lekarza medycyny estetycznej? Czym się zajmuje i co zrobić, by nim zostać? Czy należy zdobyć wykształcenie kierunkowe?

lekarz medycyny estetycznej wykonujący zabieg

Pierwsze wzmianki o medycynie estetycznej pojawiły się w późnych latach 80. XX w. Jest to stosunkowo nowa dziedzina, a zapotrzebowanie na specjalistów z jej zakresu wciąż rośnie. Wśród licznych  ofert pracy dla lekarza można znaleźć również propozycje zatrudnienia dla lekarza medycyny estetycznej. Kto to jest, ile zarabia i jak nim zostać?

Lekarz medycyny estetycznej: czym się zajmuje?

Praca specjalisty zajmującego się medycyną estetyczną jest wymagająca i wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Lekarz medycyny estetycznej zajmuje się pacjentami… zdrowymi. Zgłaszają się do niego osoby posiadające problemy i/lub kompleksy natury estetycznej. 

Obowiązki tego specjalisty skupiają się na poprawie jakości życia pacjentów. Zajmuje się on działaniami zapobiegawczymi z zakresu profilaktyki starzenia się skóry oraz usuwaniem defektów i poprawą wyglądu osób zdrowych. 

Lekarz medycyny estetycznej to osoba wykonująca nakłucia oraz małe nacięcia, stosująca znieczulenia miejscowe. W swojej pracy zajmuje się skórą i tkanką podskórną oraz uzębieniem pacjenta, a w niektórych przypadkach – przywracaniem równowagi hormonalnej. 

Czym różni się lekarz medycyny estetycznej od kosmetologa? Wykonywane przez niego zabiegi są bardziej inwazyjne i docierają do głębszych warstw skóry – dzięki temu są one skuteczniejsze. Przykładowe zabiegi z zakresu medycyny estetycznej to: 

  • modelowanie i powiększanie ust, 
  • usuwanie znamion, 
  • wypełnianie zmarszczek, 
  • eliminacja rozstępów, 
  • mezoterapia,
  • usuwanie blizn pooperacyjnych, potrądzikowych.

Ile zarabia lekarz medycyny estetycznej?

Wynagrodzenia w branży medycznej są różne. Czy pensja specjalisty zajmującego się medycyną estetyczną jest wyższa niż przeciętne zarobki lekarzy?

Choć specjaliści ponoszą koszty związane z prowadzeniem gabinetów, utrzymaniem sprzętu i zakupem materiałów, mogą oni liczyć na wysokie wynagrodzenia. Portal Dermatic.pl zauważa, że produkty wykorzystywane podczas zabiegów to koszt rzędu 1/3 ceny całego zabiegu. Co ciekawe, zarobki lekarza medycyny estetycznej prowadzącego własny gabinet są wysokie – mogą wynosić nawet kilkaset złotych w ciągu 30 minut.

Warto zaznaczyć, że specjaliści nie posiadają kontraktów z NFZ i nie otrzymują dofinansowań publicznych. Oznacza to, że prowadzący własny gabinet lekarz medycyny estetycznej zarabia na wykonanych przez siebie zabiegach. 

Według portalu Medonet.pl zarobki początkującego lekarza zajmującego się medycyną estetyczną wynoszą ok. 5000-6000 zł brutto, a z czasem stają się coraz wyższe – mogą dochodzić nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie. 

Jak zostać lekarzem medycyny estetycznej? 

Praca na tym stanowisku wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Sprawdzą się w niej osoby o szczególnych predyspozycjach oraz specjalistycznej wiedzy. Żeby zostać lekarzem medycyny estetycznej, należy przede wszystkim posiadać czynne prawo wykonywania zawodu lekarza. Co ważne, zabiegów medycyny estetycznej nie mogą wykonywać kosmetyczka czy kosmetolog. Tylko lekarze medycyny oraz lekarze dentyści mogą przerywać ciągłość tkanki skórnej.

Do pracy w zawodzie wymagana jest wiedza medyczna i umiejętność wykonywania zabiegów medycyny estetycznej. Podczas wybierania specjalisty pacjenci sprawdzają przede wszystkim jego doświadczenie oraz umiejętności (np. portfolio ze zdjęciami efektów uzyskanych po zabiegach).

Poza praktycznymi umiejętnościami lekarz medycyny estetycznej powinien także przeprowadzać wywiad lekarski w odpowiedni, profesjonalny sposób. W jego pracy niezwykle istotne są dbałość o szczegóły, chęć ciągłego rozwoju i duża odporność na stres. 

Przydatna jest również znajomość j. angielskiego, gdyż daje ona możliwość zapoznawania się z najnowszymi publikacjami branżowymi, które często nie doczekują się polskiego tłumaczenia. Lekarz medycyny estetycznej powinien posiadać także zmysł estetyczny. 

Lekarz medycyny estetycznej – specjalizacja

Należy zaznaczyć, że póki co w Polsce nie istnieje specjalizacja lekarza medycyny estetycznej. Wiele osób pełniących ten zawód decyduje się jednak na używanie powyższego tytułu. 

Do wykonywania zabiegów medycyny estetycznej uprawniony jest każdy lekarz, w tym dentysta – wystarczy, że będzie on posiadał prawo wykonywania zawodu oraz odpowiednią wiedzę. Co więcej, w stomatologii dba się o zachowanie lub poprawę estetyki twarzy, co jest istotne również w przypadku medycyny estetycznej. Dentysta może uczynić swoją ofertę kompleksową, wprowadzając do niej dodatkowe zabiegi. 


Zobacz najnowsze oferty pracy w Częstochowie na GoWork.pl!


Studia lekarza medycyny estetycznej

Jak wcześniej wspomnieliśmy, w spisie polskich specjalizacji na próżno szukać lekarza medycyny estetycznej. Osoba, która chce nim zostać, powinna ukończyć studia medyczne i zdobyć prawo wykonywania zawodu lekarza dowolnej specjalizacji. 

Następnie można rozpocząć studia podyplomowe dla lekarzy, choć nie są one wymagane. Takie kształcenie trwa co najmniej rok. Podczas niego studenci poszerzają swoją wiedzę z zakresu problemów estetycznych oraz preparatów, metod i zabiegów, które je rozwiązują. W międzyczasie warto uczestniczyć w dodatkowych szkoleniach, które pozwolą na zdobycie doświadczenia. 

Kurs medycyny estetycznej dla lekarzy

Ukończone studia medyczne to pierwszy krok do pracy w zawodzie. Następnie należy podjąć kurs medycyny estetycznej dla lekarzy. Z racji tego, że metody rozwiązywania problemów zmieniają się, a lista dostępnych preparatów jest coraz dłuższa, lekarz medycyny estetycznej powinien dbać o ciągłe doskonalenie się, co wiąże się z regularnym uczestnictwem w szkoleniach. 

Na początek warto wybrać kurs, w ramach którego możliwe jest zdobycie umiejętności praktycznych przez wykonywanie zabiegów pod okiem specjalistów. Pierwsze doświadczenia w zawodzie oznaczają możliwość rozpoczęcia tworzenia swojego portfolio. Pierwszym szkoleniem powinien być kurs ogólny z podstaw medycyny estetycznej, a następnie należy uzupełniać wiedzę, biorąc udział w kursach doskonalących z poszczególnych metod czy zabiegów. 

W pracy lekarza medycyny estetycznej należy dbać o ciągły rozwój zawodowy i samokształcenie. Jeśli interesuje Cię ta branża, zadbaj o solidne podstawy teoretyczne i zdobycie niezbędnego doświadczenia. Następnie prowadź skuteczne działania marketingowe, dzięki którym dotrzesz do potencjalnych klientów.

Oceń artykuł
3/5 (10)