Reklama

Coach – czym się zajmuje i kto może nim zostać?

Coach to ostatnimi laty jeden z najpopularniejszych zawodów. Wrażliwość, konsekwentność i wiara w ludzi — jakie cechy dodatkowo powinien posiadać doskonały trener osobisty? Czy ciężka, wielogodzinna praca jest w tym przypadku opłacalna?

coach podczas pracy

Na rynku pracy możemy obserwować w ciągu ostatnich lat przypływ ciekawych i nieznanych dotąd zawodów. Jednym z nich jest bez wątpienia pełen mitów i stereotypów coach. Dla niewtajemniczonych jest to praca marzeń — spokojna, w gronie miłych ludzi i oczywiście bardzo dobrze płatna. Nic zatem dziwnego, że coraz większe grono osób dołącza do tego elitarnego grona. Czy jednak rzeczywiście coaching jest takim bezstresowym zawodem? Jakie należy mieć predyspozycje, by zostać wyróżniającym się na rynku przedstawicielem tego fachu? Czym jest International Coaching Community? Zapraszam do lektury.

Czym zajmuje się coach?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy najpierw cofnąć się do jego początków. Coaching, jak możemy się domyślać, powstał w Stanach Zjednoczonych, zaś jego pojawienie się w Polsce było czymś zupełnie naturalnym. Trenerzy personalni przed wszelkimi rozgrywkami mocno dopingują swoich podopiecznych, stosując w tym celu różnego rodzaju slogany motywujące. Dzięki temu u sportowców wzrastała pewność siebie, pojawiało się zaangażowanie oraz chęć walki o zwycięstwo. Tak właśnie wygląda w dużym skrócie proces coachingowy. Gdybyśmy spojrzeli na współczesnych coachów, to zauważylibyśmy, że ich cel jest niemal identyczny — dopingują i motywują, ale do walki w życiu.

Najprościej mówiąc, coach pomaga swojemu klientowi wyzwolić jego potencjał. Jest obecny, zadaje pytania, a następnie dokładnie przysłuchuje się odpowiedziom. Dopytuje o marzenia, pasje i cele, które przy wsparciu coacha klient chciałby osiągnąć. Nie tylko motywuje i pobudza do działania, ale też często posługuje się narzędziami, które rzeczywiście są w stanie pomóc osiągnąć upragnione wizje przyszłości. Po zakończonej pracy eksperta od coachingu nie zobaczymy już strachliwej i szarej myszki, ale świadomej swoich zalet osoby, która wie, jak je wykorzystać w każdej dziedzinie swojego życia.

Wraz z rozwojem branży zaczęły pojawiać się nowe jej odmiany. Obecnie znany jest na rynku:

  • coaching zawodowy,
  • executive coaching,
  • coaching inwestycyjny,
  • coaching osobisty.

Będąc coachem, możemy otworzyć własną działalność gospodarczą, a na jej podstawie dobierać odpowiednich do naszych kwalifikacji i umiejętności klientów. Coraz popularniejsze staje się jednak zatrudnianie takiego specjalisty w większych przedsiębiorstwach, by tam motywował pozostałych pracowników do działania oraz coraz lepszych wyników w pracy. Co ciekawe, istnieją nie tylko terapie indywidualne, dostosowane do konkretnego użytkownika, ale także grupowe, które, choć są ogólniejsze w swoim przekazie, również niosą pozytywne skutki.

Cechy dobrego coacha

Branża coachingu jest niezwykle specyficzna, przez co niestety nie każdy ma odpowiednie predyspozycje, aby zostać coachem. Tylko odpowiednia osoba na odpowiednim stanowisku sprawi, że klient rzeczywiście przejdzie wewnętrzną metamorfozę i stanie się pewniejszym, a przede wszystkim szczęśliwszym człowiekiem. Jaki zatem powinien być dobry coach?

W ideale powinna to być osoba o charakterze przywódcy. Powinna umieć słuchać, być pełna pasji, uwielbiać towarzystwo ludzi, rozmowy i posiadać wiarę w to, że każdy przy odrobinie wysiłku potrafi się zmienić na lepsze. Coach to także osoba niezwykle cierpliwa, a przy tym wrażliwa i konsekwentna. Czasami, aby dotrzeć do klienta potrzeba dużo rozmowy, wytrwałości i zaangażowania, przez co nie każdy z nas mógłby zostać trenerem osobistym.

W coachingu przykuwa się ogromną wagę do stałego rozwoju i nie mówię tu tylko o samodoskonaleniu się swoich podopiecznych, ale przede wszystkim o samym prowadzącym. Z tego względu tylko ciągła nauka i pogłębianie swoich kompetencji z zakresu psychologii i rozwoju osobistego sprawi, że coach będzie coraz lepszy w swojej pracy.

Coach — ile zarabia?

Jednym z najczęściej nurtujących pytań jest „ile może zarabiać coach?”. Jak możemy się domyślać, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytania związane z zarobkami. Wszystko zależy od tego, jaką ilość czasu na pracę i naukę poświęcił, aby przygotować się do wykonywanego zawodu, a także ile godzin dziennie przeznacza na stałe pogłębianie swojej wiedzy. Przyznajmy, niestety nie każdy może zajmować się coachingiem. Oprócz nauki i ciężkiej pracy ogromną rolę odgrywają w tym przypadku również cechy charakteru i nastawienie do otaczającego świata. Coach, który jest zamknięty w sobie i niepewny swoich możliwości nie będzie dobry w tej branży.

Innym ważnym czynnikiem, decydującym o zarobkach jest to czy coach pracuje w firmie na etacie, czy może założył własną działalność, w której prowadzi szkolenia. Nie trudno się domyślić, że to ostatnie bez wątpienia przyniesie większe zyski, oczywiście pod warunkiem, że coach będzie prawdziwym ekspertem w swoim fachu. Jak podaje strona wynagrodzenia.pl, średnie wynagrodzenie coachów w naszym kraju wynosi 6480 zł brutto. 25% ankietowanych zarabia poniżej 4150 zł brutto, zaś drugie 25% zarabia powyżej 10190 zł brutto.

Jak zostać coachem?

Kiedy jesteśmy już zdeterminowani i jesteśmy pewni, że zawód coacha jest dla nas wymarzony, pozostaje tylko zacząć działać i zdobyć odpowiednie kompetencje. Co prawda, do pracy w coachingu nie ma jeszcze, na razie żadnych konkretnych wytycznych, oprócz obowiązku posiadania wyżej wymienionych cech charakteru. Nie oznacza to jednak, że nie musimy w żaden sposób się przygotowywać.

Coraz częściej uczelnie wyższe oferują studia podyplomowe o dopasowanym kierunku, a ich ukończenie bez wątpienia wzmocni nasze umiejętności. Możemy również skorzystać z polskich organizacji coachingowych jak np. International Coaching Community czy International Coach Federation. Internet przepełniony jest ofertami coachingowymi dlatego, jeśli zależy nam na pozyskaniu klienta, musimy niekiedy naprawdę się postarać.

Takie certyfikaty czy dyplomy nie tylko podniosą kwalifikacje, ale dodatkowo będą namacalnym dowodem dla klientów, że mają oni do czynienia z prawdziwym profesjonalistą.

Czy warto pracować z coachem?

Coach bez wątpienia może pomóc w wielu trudnych przypadkach, ale aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, powinniśmy się najpierw zastanowić, czy naprawdę potrzebujemy pomocy osoby z zewnątrz. Wiele kobiet i mężczyzn, za sprawą współpracy z coachem osiągnęło swoje upragnione cele, dzięki pobudzaniu kreatywności i motywowaniu do realizacji ustalonych wcześniej założeń. To wszystko wpłynęło na to, że zmieniła się ich jakość życia i nastawienie do ludzi, ale przede wszystkim poprawił się ich stosunek do samych siebie.

Dobry coach powinien wydobyć ze swojego klienta wszystkie nieznane dotąd zalety i skrywane pokłady energii, by ten mógł je wykorzystać w pozytywny sposób.

Jak znaleźć idealnego coacha?

Jak zatem znaleźć idealnego coacha? Okazuje się, że wcale nie jest to aż takie łatwe. Przede wszystkim coach powinien wyznawać te same lub zbliżone wartości, co jego klient. Dzięki temu w znacznym stopniu ułatwi to dogadywanie się i dążenie do obranego celu. Powinien również posiadać większość opisanych cech, które uważane są w tej branży jako niezbędne.

Choć nie jest to konieczne, nasz coach może mieć dyplomy lub certyfikaty, który poświadczyłyby, że przeszedł odpowiednią edukację. Podczas poszukiwań możemy również poczytać opinie na forach dotyczące pracy, podejścia i jego kompetencji. Jeśli zaś któryś z naszych znajomych korzysta z pomocy coacha i polecił go nam, to mamy okazję, by zdobyć odpowiedzi na wszystkie nurtujące nas pytania.

Oceń artykuł
2/5 (1)