UX Designer – czym się zajmuje i jak nim zostać? Dowiedz się, ile zarabia

UX Designer to zawód coraz częściej przywoływany w ofertach pracy. UX Designer działa w obszarze technologii, dbając o odbiór stron internetowych. Przedstawiciel tego zawodu często mylony jest z UI Designerem. Rozróżnijmy te dwa pojęcia i sprawdźmy, na czym polega praca UX Designera.

UX Designer - koncepcja aplikacji na kartce

Rozwój technologii, pojawienie się komputerów, Internetu i urządzeń mobilnych przyczyniło się do powstania wielu nowych zawodów. Programiści, autorzy blogów, czy specjaliści ds. e-commerce to tylko niektóre z zawodów, jakie znane są na rynku pracy już od lat. Praca UX Designer to stosunkowo nowa branża, która rozwinęła się w odpowiedzi na rosnącą konkurencyjność stron internetowych. W Polsce popularność UX Designerów z każdym rokiem wzrasta. Ofert pracy przybywa, a wraz z nimi rośnie konkurencyjność. Kim jest UX designer?

Czym zajmuje się UX Designer?

Zdarza się, że gdy użytkownik wejdzie na stronę Internetową, ma problem z odnalezieniem się na niej. Nie jest to spowodowane brakiem obycia w Internecie, lecz samą charakterystyką strony, czy aplikacji. Mowa konkretnie o rozmieszczeniu treści, wyróżnieniu komunikatów, przycisków, menu i ogólnego rozłożenia contentu. Szczególnym utrapieniem współczesnych treści są nie tylko reklamy, lecz także obowiązkowe informacje o przetwarzaniu danych użytkownika, czy o tzw. “ciasteczkach”. Chyba każdy użytkownik Internetu zmierzył się kiedyś ze stroną, która mimo wypozycjonowania i ogólnej popularności jest kompletnie nieczytelna. I to właśnie takie strony internetowe stanowią zadanie dla UX Designera.

UX to skrót od User Experience (design), czyli doświadczeń użytkownika. UX design to obszar, w którym dąży się do osiągnięcia jak najlepszych wrażeń odbiorcy w kontakcie ze stroną. UX Designer dba o „product design” by strona, czy aplikacja była przejrzysta, użyteczna i spełniała swój cel. Projektant UX stawia się w roli użytkownika serwisu, by poznać jego odbiór strony, oczekiwania, potrzeby i problemy, jakie napotyka. Specjalista następnie kładzie nacisk na poprawę tych obszarów, które w jakiś sposób utrudniają przemieszczanie, co ma ostatecznie wpływ na generowany ruch, sprzedaż, czy inne cele. Praca UX Designera ma kilka odsłon, które omówimy w dalszej części tekstu.

Czym różni się praca UX a UI Designera?

Ze względu na to, że obszar produktów cyfrowych w Polsce jest dopiero w fazie rozwoju, to wszystkie nowe nazwy zawodów są jeszcze dla wielu niejasne. UX Designer często utożsamiany jest z programistą, czy grafikiem komputerowym. Tymczasem branża jest rozgałęziona na wiele innych zawodów. UX i UI Designer to określenia często stosowane zamiennie. Zdarza się, że niedoświadczeni kandydaci do pracy w charakterze UX i UI często nie są pewni, na jakie stanowisko powinni zgłosić swoją kandydaturę. Istotne jest zatem rozróżnienie tych pojęć.

UX patrzy na stronę internetową czy aplikację całościowo. Jak na jeden produkt zmierzający do konkretnego celu. Próbuje swoimi działaniami zwiększyć satysfakcję odbiorcy strony w kontakcie z nią. Bada, jak poszczególne elementy produktu oddziałowują na siebie i jaki tworzą wspólnie efekt. Posługując się przy tym badaniami, czy prototypami. UI Designer natomiast projektuje interfejs, z jakim zmierza się użytkownik. Dba o strukturę strony, menu, galerie zdjęć, czy samą szatę graficzną. UI dąży do maksymalnej optymalizacji narzędzi strony takich jak nawigacja, klawiatura, czy panel sterowania. Jest bardziej nastawiony na grafikę i estetykę poszczególnych elementów produktu.

Warto jeszcze wspomnieć, że w obszarze UX możemy przywołać jeszcze jeden zawód, jakim jest UX Researcher. To z kolei osoba, która ściśle współgra z UX Designerem. Jego zadaniem jest zebranie wywiadów i przeprowadzanie badań w zakresie produktu. Efekty swojej pracy raportuje, a wnioski z nich płynące są wykorzystywane do tworzenia produktu.

Obowiązki UX Designera

Najogólniej mówiąc, UX Designer zajmuje się projektowaniem stron internetowych i innych produktów cyfrowych. Strony są w tej branży postrzegane właśnie jako produkt, a specjalista dba o funkcjonalność tego produktu. Dąży do tego, by miał on wartość biznesową dla klienta. Tym, co leży u podstaw funkcjonalności stron internetowych, jest obecnie intuicyjność. Ludzi cechuje różny stopień zrozumienia. Jedni szybciej odnajdują się w danym środowisku, innym zajmuje to nieco więcej czasu. Wszystko zależy od tego, na czym koncentruje się przedstawiciel danej grupy. Do zadań UX Designera należy takie zaprojektowanie produktu, by trafiał albo do każdego, albo do konkretnej grupy docelowej. Zajmuje się projektowaniem doświadczeń użytkownika od samych podstaw. Dąży do zwiększenia satysfakcji odbiorcy w kontakcie ze stroną. Stara się zrobić produkt prosty i przyjemny w obsłudze. Jak? Poprzez:

 • projektowanie UX (projektowanie interakcji i makiet),
 • przeprowadzanie badań i testów opracowanych rozwiązań,
 • współpracę z grafikami i programistami, którzy oceniają rozwiązania pod kątem estetycznym i stopnia trudności ich implementacji,
 • tworzenie prototypów produktu,
 • udział w konsultacjach i opracowaniu strategii,
 • projektowanie architektury informacji,
 • research badań i raportów,
 • audyty.

UX Designer – programy wykorzystywane w pracy

UX Designer musi mieć zmysł technologiczny. Oprócz wiedzy i samych predyspozycji do zawodu powinien sobie radzić z programami, które same w sobie niekoniecznie muszą być intuicyjne. Do najpopularniejszych programów z obszaru UX należą:

 • Do tworzenia makiet i projektów stron: Adobe XD, Sketch, Figma.
 • Do badania zachowania użytkownika na stronie: HotJar, CUX.
 • Do testów A/B: Optimize, Optimizely, VWO,
 • Do analityki internetowej: np. Google Analytics.

Jakie cechy powinien mieć UX Designer?

Wiele osób podobnie jak w przypadku zawodu programisty decyduje się podjąć pracę w branży UX ze względu na pozytywne opinie. Częstą motywacją są wysokie zarobki i sama charakterystyka pracy, która wydaje się ciekawa. Niestety nie każdy nadaje się do tego zawodu. Na stanowisku UX Designera poradzą sobie osoby:

 • Komunikatywne – to bardzo ważna cecha, ponieważ UX Designer głównie pracuje z klientem, a to wiąże się z koniecznością przeprowadzenia wielu trudnych rozmów i negocjacji.
 • Analityczne – umiejętności analitycznego myślenia to absolutna podstawa w zawodzie UX Designera. Często, podobnie jak w szachach trzeba umieć przewidzieć ruch użytkownika, by odpowiedzieć na niego, zanim ten dokona reakcji. Poza tym praca UX Designera to głównie analiza efektów, cyfr, zachowań, raportów.
 • Empatyczne – empatia to umiejętność współodczuwania. W UX nie odnosi się jedynie do emocji, lecz także samego postrzegania. UX Designer musi umieć postawić się w miejscu użytkownika, przejąć jego potrzeby i opracować plan odpowiedzenia na nie.
 • Ze zmysłem estetycznym – choć UX Designer nie zajmuje się stricte grafiką, obszar, w którym pracuje, ma z nią wiele wspólnego. Powinien zatem potrafić ocenić rozwiązania estetyczne i móc przedstawić własne rekomendacje.

 

Ponadto UX Designer powinien znać podstawy programowania. To pomaga w komunikacji z programistami o szacowaniu realności wprowadzenia pewnych rozwiązań. Dobrze, jeśli specjalista poszerza swoją wiedzą poprzez czytanie książek z zakresu UX, psychologii, czy socjologii. To pozwala lepiej zrozumieć zachowania i oczekiwania użytkownika.

Ile zarabia UX Designer?

Zawód UX Designera kojarzony jest z wysokimi zarobkami. Stąd też tak wielu kandydatów na to stanowisko. Rzeczywiście na tle innych zawodów UX Designer może pochwalić się dobrą pensją. Zgodnie z informacjami na portalu Wynagrodzenia.pl zaledwie 25% specjalistów branży zarobi mniej niż 5900 zł brutto. Mediana zarobków na tym stanowisku wynosi ponad 7 tys. zł brutto. Natomiast ¼ zatrudnionych osiąga wynagrodzenie powyżej 9 tys. zł brutto.

Najwięcej zarobi UX designer, którego dotyczy praca w Warszawie, Poznaniu, czy Wrocławiu. Na jeszcze wyższe wynagrodzenie może liczyć specjalista wykonujący swoje obowiązki dla zagranicznego pracodawcy. Tak jak w każdym zawodzie junior UX Designer początkowo może czuć frustrację z powodu stosunkowo niskich zarobków. Jednak wraz z rosnącym doświadczeniem, te także wzrastają. Oprócz wynagrodzenia UX designer może liczyć także na benefity w postaci:

 • prywatnej opieki medycznej,
 • karty sportowej,
 • szkoleń,
 • dofinansowania do kursów językowych.

Jak zostać UX designerem?

UX design to obszar poruszany na niektórych kierunkach studiów. Istnieją także studia podyplomowe, które powstały z myślą konkretnie o tym kierunku. Znajdziemy je np. na SWPS w Warszawie, czy AGH w Krakowie. Swoją przygodę z UX warto zacząć od bezpłatnych kursów internetowych, które na początek przybliżą tematykę branży, pozwolą się z nią oswoić i pomogą odpowiedzieć na pytanie: „Czy UX Designer to zawód dla mnie?”. By sprawnie poruszać się w obszarze zagadnień z branży UX, należy znać język angielski w sposób, który pozwala na zrozumienie dokumentów, filmów i innych materiałów dostępnych w Internecie.

W Polsce UX to jeszcze nowa branża jednak na zagranicznych stronach można znaleźć wiele praktycznej wiedzy. Na UX Design mogą się także przebranżowić graficy i informatycy, często przywoływani przez potencjalnych pracodawców jako najlepsi kandydaci. Na rynku jest także wiele kursów, które uczą UX Designu od podstaw, jednak zwykle ich ceny zaczynają się od kilku tysięcy złotych wzwyż.

Osoby, które planują się same nauczyć UX Designu, jednak nie mają kwalifikacji, powinny zacząć od nauki narzędzi wykorzystywanych w branży. Po ich opanowaniu warto skonstruować swój autorski projekt strony, który następnie można ukazać przyszłemu pracodawcy.

UX designer – gdzie szukać pracy?

Oferty pracy zwykle dotyczą pracy w tzw. software housach, czyli firmach specjalizujących się w rozwoju oprogramowania. Pracę jako UX Designer można znaleźć również w agencjach interaktywnych, e-commerce, czy w ogólnopolskich portalach, które są znane, odwiedzane przez masę użytkowników i stale starają się ulepszać swoją funkcjonalność. UX designer może również założyć własną działalność gospodarczą. W ten sposób zyskuje większą swobodę działania i wyższe zarobki, lecz jednocześnie musi liczyć się z kosztami prowadzenia firmy, formalnościami i podatkami. Mając ambicję założenia własnego biznesu, warto pamiętać o dofinansowaniach na otwarcie firmy z urzędu pracy, czy funduszy unijnych.

Jak napisać CV i list motywacyjny UX designera

UX Designer powinien w swoim CV zwrócić szczególną uwagę na wszystkie doświadczenia zawodowe, które miały cokolwiek wspólnego z technologią, przestrzenią cyfrową, grafiką i informatyką. Nie musi to być doświadczenie ukierunkowane na UX Design. Ważne by niosło korzyść, jaką można wykorzystać w tym obszarze. Osoby bez żadnego doświadczenia powinny skupić się na opisaniu swoich mocnych stron, hobby i znajomości programów. Dlatego warto przed złożeniem aplikacji na stanowisko zapoznać się np. z Adobe XD i spróbować wykorzystać oprogramowanie do skonstruowania własnego portfolio. Nie można zapomnieć o wskazaniu znajomości języka angielskiego, a także swoich umiejętnościach miękkich.

W liście motywacyjnym UX Designera warto tak sformułować swoją postawę wobec zawodu, by zaprezentować się jako osoba mocno zainteresowana branżą. W tym zawodzie ważna jest pasja. Osoby, które nie mają wykształcenia i kwalifikacji, powinny napisać, co skłoniło je do przebranżowienia lub zmiany swojej ścieżki życiowej i dlaczego akurat w ramach współpracy z wybraną firmą. Warto wspomnieć o samodzielnych próbach wdrożenia się w obszar UX takich jak nauka programów, czy poszerzanie wiedzy za pomocą ogólnodostępnych szkoleń.

Wady pracy jako UX Designer

Praca UX Designera bywa trudna nawet dla pasjonatów. Należy pamiętać, że umiejętności, pomysły i proponowane przez UX Designera rozwiązania często są poddawane krytyce. Pracuje on albo pod okiem szefa, albo bezpośrednio z klientem, a co za tym idzie, często słyszy o uwagach, które niekoniecznie mają sens z punktu widzenia specjalisty. Dlatego musi się wykazać cierpliwością, umiejętnością słuchania i odwagą w wyrażaniu argumentów.

Może się zdarzyć, że specjalista poświęca wiele czasu na opracowanie koncepcji, z której klient rezygnuje. Praca jako UX Designer wiąże się także z ciągłym niepokojem w kwestii tego, czy projekt na pewno spełni oczekiwania. Nawet jeśli spodoba się klientowi i zostanie wdrożony, niekoniecznie osiągnie zakładany cel. Jest to niepokojące, ponieważ osoba zlecająca projekt inwestuje w to własne pieniądze z nadzieją, że przyniesie jej to korzyść biznesową. Jeśli nie, uzna, że środki zostały zmarnowane.

Zalety pracy UX Designera

Wielu specjalistów na stanowisku UX Designera chwali sobie w tej pracy różnorodność. Każdy produkt cyfrowy charakteryzuje się innymi potrzebami i celami. W zależności od tematyki strony UX Designer musi ją zbadać od podszewki, by wiedzieć, czego może oczekiwać użytkownik po drugiej stronie. Sama praca UX Designera może stanowić dla pracownika satysfakcje. Już zrealizowanie projektu, który podoba się odbiorcy, może podnieść poczucie własnej wartości. Realizacja zakładanego celu projektu daje wrażenie spełnienia. UX Designer przyczynia się nie tylko do sprawy klienta, lecz także do kreowania całego Internetu torując nowe rozwiązania w zakresie doświadczeń użytkownika.

Należy pamiętać, że praca w UX to opcja dla osób, które chcą się rozwijać. Branża UX nieustannie się zmienia wraz z pojawianiem się nowych programów, trendów i rozwiązań. UX designer musi stale aktualizować swoją wiedzę, aby być konkurencyjnym kandydatem na rynku. Powinien brać udział w festiwalach, konferencjach, szkoleniach i spotkaniach, na których UX designerzy dzielą się swoją wiedzą.

Choć praca UX designera jest ściśle zdefiniowana, to mimo wszystko osoba na tym stanowisku musi wykazywać się umiejętnością działania w wielu obszarach, które wspólnie wpływają na ostateczny rezultat starań, czyli produkt cyfrowy w postaci aplikacji, czy strony internetowej.

Oceń artykuł
5/5 (1)