Reklama

Groomer – kim jest i jak nim zostać? Dowiedz się, jak wygląda praca groomera

Groomer to zawód marzeń dla osób, które darzą zwierzęta wyjątkową sympatią. Praca na tym stanowisku polega na kontakcie z psami i coraz częściej także z innymi zwierzętami. Zastanawiasz się, ile zarabia „psi fryzjer”? Może sam chciałbyś zostać groomerem? W tym artykule znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć, aby otrzymać pracę groomera! Sprawdź sam!

Groomer-kim-jest-jak-zostać-zarobki

Zwierzęta od zawsze odgrywają dużą rolę w życiu człowieka. Pupile towarzyszą nam w codziennej egzystencji, stając się członkami rodziny, a niekiedy także i naszą wizytówką. Jak wynika z badań, dominującym zwierzęciem w polskich domach są psy, na drugim miejscu koty. W tych istotach cenimy nie tylko takie cechy jak sympatia, przywiązanie, czy obrona w przypadku psów, ale także ich miękkie futro, czy walory estetyczne. Konkretne rasy psów i kotów mają pewne cechy szczególne, które przyciągają uwagę zarówno przechodniów na spacerze, jak i jury na wystawie psów, czy kotów. Jednak zaniedbane zwierzę nie wzbudza takich zachwytów. Można podkreślić estetyczne atuty danej rasy poprzez odpowiednie cięcie. Groomer to profesjonalista, który o nie zadba.

Kim jest Groomer?

Groomer wykonuje pracę o charakterze usługowym. Potocznie nazywany jest jako psi fryzjer. Nie jest to jednak wystarczające określenie, ponieważ zakres obowiązków w zawodzie groomera sięga znacznie dalej. Oczywiście jest specjalistą w zakresie strzyżenia psów i kotów, lecz również dba o szeroko pojęta higienę tych zwierząt. Pielęgnuje nie tylko futro, lecz także pazury, zęby, czy uszy. Jednak ostatecznie wszystko zależy od tego, jaki katalog usług oferuje dany salon. Mając na uwadze powyższe, łatwo wysnuć wniosek, że groomer dba o to, by pies był zadbany: estetyczny i zdrowy.

Czym zajmuje się groomer?

W języku angielskim groom oznacza pielęgnację. Zatem groomer dba o to by pies, czy kot wyglądał estetycznie, a kondycja jego skóry i sierści nie pozostawiła pola do rozwoju chorób np. kamienia nazębnego. Częste wizyty i zabiegi u tego specjalisty, pozwalają zahamować lub całkowicie uniknąć rozwoju stanów zapalnych, czy grzybicy. Specjalista w zawodzie groomera powinien potrafić rozpoznać choroby uszu, czy jamy ustnej i zalecić odpowiednie środki do pielęgnacji, lub skierować na leczenie weterynaryjne. Do mniej przyjemnych aspektów pracy groomera należy usuwanie insektów, takich jak wszy, pchły, czy kleszcze. Ponadto należy pamiętać o “formalnych” obowiązkach groomera. Należą do nich:

  • doradztwo w kwestii estetyki pupili klientów,
  • rekomendacja kosmetyków dla zwierząt,
  • dobór odpowiedniej techniki pielęgnacyjnej do rasy,
  • indywidualna obsługa klientów.

Usługi świadczone w salonie groomerskim

Poniższa lista, określa przykładowe obowiązki zawodowe groomera:

  • Kąpiel zwierząt,
  • rozczesywanie sierści,
  • strzyżenie psów i innych zwierząt,
  • kontrola sierści, jej trymowanie (usuwanie martwej sierści),
  • obcinanie pazurów,
  • kontrola skóry psa,
  • usuwanie pasożytów (kleszcze i inne insekty),
  • czyszczenie uszu,
  • dbanie o higienę gruczołów okołoodbytowych i okolic moczowo-płciowych zwierząt,
  • farbowanie sierści,
  • przygotowywanie zwierząt do wystaw,
  • masaże psów i inne zabiegi relaksacyjne.

Jak zostać groomerem?

Kandydat powinien mieć przynajmniej średnie wykształcenie. Mowa np. o zakończeniu 5-letniego technikum lub dwuletniej szkoły policealnej. Groomerem może zostać osoba, która ma za sobą ukończony kurs groomerskie lub została przyuczona do zawodu pod okiem osoby doświadczonej. Pracodawcy zwracają uwagę na ukończenie kursu groomerskiego, a także wykształcenie weterynaryjne. Nie jest ono wymagane, jednak znacząco podnosi szanse kandydata. Oprócz tego trzeba mieć odpowiednie predyspozycje do pracy ze zwierzętami i po prostu spełnić oczekiwania, jakie pracodawca zamieszcza w wymaganiach stanowiskowych.

Oferty pracy, jakie możesz znaleźć w Internecie, często stawiają dość oczywiste wymagania wobec przyszłych pracowników. Niestety, z drugiej strony, bardzo często zapomina się o fakcie, że przez zdecydowaną większość swojego dnia, będziesz obsługiwać czworonogów w pozycji stojącej – musisz mieć to na uwadze i uzbroić się w spore pokłady tężyzny fizycznej.

Kurs groomerski

Na rynku istnieją firmy szkoleniowe oferujące profesjonalne kursy dla groomerów. Organizatorzy ustalają różne formy kursu, zatem wybór odpowiedniego powinien być podyktowany własnymi oczekiwaniami. Kurs można wybrać także na podstawie wymagań przedsiębiorcy, dla którego chce się docelowo pracować. Po zakończeniu kursu kandydat otrzymuje zgodne ze standaryzacją Ministerstwa Edukacji Narodowej zaświadczenie o ukończeniu kursu (w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych). Aby kurs groomerski miał dla pracodawcy odpowiednią wartość, należy wybrać taki, który w swej ofercie ma także zajęcia praktyczne, a nie samą teorię – żadna wiedza nie zastąpi praktyki!

W większych miastach działają bardzo dobre szkoły groomerskie, które z całą pewnością należycie przygotują Cię do pracy w rzeczonym zawodzie, odkrywając przed Tobą wszelkie tajniki branży. Przykładem może być Szkoła Policealna GoWork – groomer. Ważne jest jednak to, aby przed podjęciem szkolenia w kierunku pracy w salonie groomerskim, rzetelnie zbadać swoje predyspozycje do wykonywania rzeczonego zawodu.

Kurs groomerski – umiejętności

W trakcie rzetelnego kursy groomerskiego kandydat samodzielnie uczy się na zajęciach praktycznych kąpania zwierząt, ich strzyżenia, czy trymowania. Uczy się także selekcji wiedzy i wyciągania istotnych informacji od właścicieli w sprawie stanu zdrowia ich pupili. Na kursie można także uzyskać wiedzę z zakresu psychologii zwierząt, odpowiedniego podejścia do nich, traktowania w określonych sytuacjach i redukcji stresu. Kandydat na szkoleniu zaznajamia się z rodzajami kosmetyków i ich zastosowaniem.

Kurs groomerski – cena

Koszt kursu groomerskiego może wynieść maksymalnie do 5 tysięcy złotych. Czas trwania takiego kursu jest różny, od kilku dni do nawet kilku tygodni. Szkolenie może się odbywać w trybie dziennym, weekendowym, wieczorowym w grupach, czy mieć charakter zajęć indywidualnych. W przypadku osób bezrobotnych, które nie posiadają środków na pokrycie kosztów kursu, Powiatowy Urząd Pracy może w całości sfinansować szkolenie groomerskie – skontaktuj się z nim osobiście, a być może przyspieszysz znalezienie nowej pracy!

Praca dla groomera

Groomer to osoba, która znajdzie pracę w profesjonalnym salonie fryzjerskim, czy salonie piękności dla zwierząt. Coraz częściej groomerzy są pożądani także w gabinetach weterynaryjnych. Także tam, przy okazji regularnych badań klienci sami często pytają o możliwości profesjonalnych zabiegów dla swoich pupili. Groomer może także pracować “na telefon” i zjawiać się na prośbę klienta. Powinien jednak wówczas dysponować własnym mobilnym sprzętem do pielęgnacji. Pracodawcy wymagają od kandydatów pozytywnego nastawienia do zwierząt, cierpliwości, empatii do zwierząt, a także dyspozycyjności i chęci rozwoju. Pożądani są kandydaci po ukończeniu kursu groomerskiego. Oferty pracy dla psiego fryzjera nie są sztywno uregulowane, zatem wymagania do pracy pozostają w kwestii przedsiębiorcy.

Psi fryzjer – własna działalność gospodarcza

Miłośnicy czworonogów, którzy marzą o działaniu “na własną rękę” mogą założyć działalność gospodarczą i prowadzić własny salon piękności. Praca groomera według Klasyfikacji zawodów i specjalności kryje się pod nazwą zawodową Fryzjer zwierząt (groomer) o kodzie 516401. I to właśnie pod tym kodem należy zarejestrować swoją działalność w CEIDG. Własny salon  groomerski to stosunkowo mała działalność gospodarcza. Dlatego najważniejsza w utrzymaniu się na rynku jest liczba klientów. Myśląc o otwarciu własnego salonu piękności dla pupili, warto wybrać rejon z zauważalną ilością osób posiadających pupile, w szczególności psy rasowe.

Założenie salonu groomerskiego. Na co zwrócić uwagę?

Istotna jest także kwestia marketingu. Warto założyć własną stronę internetową, opisać na niej oferowane usługi. Rzetelność salonu potwierdzi prowadzenie bloga np. na tematy związane ze zdrowiem i pielęgnacją zwierząt. Należy mieć na uwadze także koszty założenia, jak i prowadzenia salonu piękności dla zwierząt. Początkowe koszty założenia są wysokie. Obejmują np. niezbędne narzędzia do pracy groomera. W dalszym etapie prowadzenia działalności, groomer musi opłacać rachunki za prąd, czynsz za lokal, zużycie wody, czy amortyzację narzędzi.


Marzysz o pracy nad morzem? Sprawdź, jakie oferty pracy w Gdańsku znajdziesz na GoWork.pl


Jedną z możliwości otwarcia własnego salonu groomerskiego jest założenie działalności nierejestrowanej. Jest to jednak forma dodatkowego zarobku, gdyż taka działalność jest legalna tylko w przypadku osiągania przychodów nie większych niż połowa minimalnego wynagrodzenia. Do otwarcia tego typu działalności nie nie potrzeba żadnych formalności. Wystarczy zacząć działać – salon można otworzyć nawet we własnym domu, o ile pomieszczenie, w którym będziemy zajmować się pupilami, spełnia odpowiednie wymogi. Tak naprawdę, wiele salonów groomerskich przeznacza na działalność część domu właściciela – szczególnie w mniejszych miejscowościach.

Narzędzia niezbędne w pracy groomera

Osoba, która nabyła już nieco doświadczenia w zawodzie – choćby teoretycznego – doskonale będzie wiedziała, jak liczna jest lista produktów, w jakie musi zaopatrzyć się profesjonalista. Będą to wszelkiego rodzaju szczotki do włosów, maszynki, degażówki jednostronne, czy obcinaczki do pazurków czworonoga. Zabraknąć nie może też rozmaitych środków czystości, dzięki którym sierść zwierzęcia, czy stan jego włosów, będą w jak najlepszej kondycji.

Niezbędne dla wykonywania opisywanego zawodu i zapewnienia najwyższych standardów świadczonej usługi, będą rozmaite środki do pielęgnacji skóry, sierści, a nawet pazurów pupila. Warto pamiętać, że nie każdy pies czy kot jest taki sam – jednych produktów użyjemy wobec zwierząt szorstkowłosych, a inne będą nam potrzebne do pracy przy sierści puszystej. Ponadto, dzięki odpowiednim środkom do pielęgnacji (choćby były to tylko wysokiej klasy szampony) i ich regularnemu stosowaniu, Twoi Klienci zauważą, że sierść zwierzaka nabłyszcza się, traci skłonność do wypadania, a jej kolor ulega poprawie – to idealny sposób na stworzenie sobie bazy stałych bywalców!

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje na temat najświeższych, branżowych nowinek, sprawdź, czy w Twojej miejscowości nie znajduje się stowarzyszenie zawodowe groomerów – być może prowadzą jakiś biuletyn, który warto byłoby prenumerować? Jeśli nie, to skontaktuj się z okolicznym salonem. Na pewno znajdziesz w nim mnóstwo pracowników z pasją, którzy chętnie podzielą się z Tobą tajnikami wykonywania swojego zawodu – być może będziesz mógł skorzystać z ich doświadczenia i samemu awansować na pracownika? Jeśli i tak myślisz o założeniu działalności gospodarczej, to możesz potraktować taki epizod jako element szkolenia, który przygotuje Cię do samodzielnej pracy.

Groomer — zarobki

Stanowisko groomera jest stosunkowo nowym zawodem w Polsce. Wpływa to na jeszcze niewielką popularność salonów fryzjerskich dla psów, lecz świadczy o dużym potencjale zarobkowym w przyszłości. To, ile zarabia groomer, jest uzależnione od tego, czy specjalista wykonuje zawód samodzielnie, czy jest zatrudniony w konkretnym salonie. Jedno strzyżenie psa to koszt ok. 200 zł. Zatem wiele zależy od liczby przyjętych danego dnia klientów.  W mniejszych miastach wynagrodzenia groomera wynosi ok. 2500 zł – 3000 zł brutto. Natomiast w większych pensja groomera zaczyna się od 3500 zł brutto.

Predyspozycje zawodowe groomera

Profesjonalny groomer przede wszystkim musi pałać miłością do zwierząt. To praca dla osób, które chcą z nimi pracować i potrafią nawiązać z psem, czy kotem nić porozumienia. Na pewno w roli groomera nie dadzą sobie rady kandydaci, którzy czują pewien dystans w stosunku do fizjologii zwierząt. Jest to problematyczny zawód także dla alergików. Groomerzy muszą się wykazywać cierpliwością, podejściem do zwierząt, a także dobrą kondycją fizyczną, gdyż pies, czy kot nie zawsze chce współpracować, a gabaryty i ostre pazury stanowią dla groomera zagrożenie. Decydując się na zawód groomera, należy się liczyć z tym ryzykiem.

Oceń artykuł
5/5 (1)