Ortopeda: co leczy? Zarobki i wymagania na stanowisku

Ortopeda to lekarz, który przychodzi na myśl jako pierwszy, gdy odczuwamy ból kolana, kostki lub nadgarstka. Taki specjalista posiada dużą wiedzę w zakresie leczenia także innych elementów ludzkiego ciała. Specjalizacja ta oznacza wiele lat nauki, lecz także i zadowalające zarobki. Dowiedz się, kto to ortopeda i jak nim zostać.

ortopeda w trakcie badania kolana

Wielu studentów kończących medycynę zastanawia się nad specjalizacją z ortopedii. Tymczasem miejsc dla rezydentów jest niewiele. Minister Zdrowia przyznaje ich od kilku do kilkunastu na konkretne postępowanie kwalifikacyjne. W obliczu wielu chętnych nie każdy uzyskuje więc upragniony zawód.

Co leczy ortopeda? 

Ortopeda zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób szkieletu. W jego kompetencji leży badanie więzadeł, stawów czy całych kończyn. Do ortopedy należy się zgłosić z bólem łokcia, ręki, kolana czy kręgosłupa. Lekarz ortopeda wypatruje urazów, czy zaburzeń nerwowych bądź mięśni w celu lokalizacji źródła bólu. Ortopeda diagnozuje, zaleca, radzi i wystawia potrzebne orzeczenia.


Dowiedz się także kim jest lekarz medycyny estetycznej


Ortopeda: zarobki

To, ile zarabia ortopeda, jest uzależnione od miejsca jego zatrudnienia. Ortopeda na NFZ w dużym szpitalu zarabia mniej niż zatrudniony w placówce w małej miejscowości. Uśredniając zarobki ortopedów na podstawie danych z portalu Wynagrodzenia.pl 7 540 zł brutto to wartość środkowa ich pensji. Tylko ¼ pracowników zarabia poniżej 6000 zł brutto. 25% ortopedów może liczyć na wynagrodzenie powyżej 11 tys. zł. Jeśli zarobki ortopedy nie są zadowalające, lekarz może przyjmować pacjentów również prywatnie.

Jak zostać ortopedą? Edukacja

O przyszłości jako ortopeda NFZ czy w prywatnej klinice należy myśleć już przed złożeniem aplikacji do szkoły średniej. Wybór musi paść na profil, który będzie kłaść nacisk na przedmioty ścisłe. W programie nauczania musi się znaleźć dużo matematyki, biologii, chemii i fizyki. Dopiero ukończenie szkoły średniej i zdanie matury z powyższych przedmiotów otwiera przed kandydatem możliwość rozpoczęcia kariery medycznej. Kolejnym etapem jest aplikacja na studia medyczne, które trwają 6 lat. 

Ortopeda: jak zostać? Uzyskaj wiedzę praktyczną 

Tuż po zakończeniu studiów medycznych i otrzymaniu dyplomu przyszły ortopeda musi odbyć staż. Trwa on 13 miesięcy. W trakcie stażu lekarz pogłębia swoją wiedzę medyczną poprzez badanie pacjentów, udzielanie zaleceń lekarskich (w konsultacji ze swoim opiekunem), wydawanie skierowań na badania, czy zlecanie odpowiednich czynności pielęgnacyjnych. Po zakończonym stażu kandydat rozpoczyna specjalizację lekarską z ortopedii i traumatologii. To czas na nabranie umiejętności i wiedzy praktycznej. Po zakończeniu specjalizacji i zdanym egzaminie uzyskuje tytuł lekarza dyplomowanego ortopedy. Na tym etapie może zakończyć naukę lub kontynuować specjalizację II stopnia.

Ortopeda – predyspozycje do zawodu

Przyszły ortopeda powinien wykazywać się cierpliwością i potrafić się skoncentrować. Należy pamiętać, że lekarz niezależnie od specjalizacji pracuje z ludźmi, dlatego ważna jest także empatia i odpowiednie podejście do pacjenta. Ortopeda jest odpowiedzialny za sprawność ruchową pacjentów, zatem musi być odporny na stres i trudne warunki pracy.

Jak znaleźć pracę jako ortopeda? 

Gdy nauka ortopedy dobiegnie końca, lekarz może ubiegać się o stanowisko w szpitalu czy klinice. Szpitale dydaktyczne są opcją dla tych, kandydatów, którzy chcą się przysłużyć nauce. Mogą w nich prowadzić badania, a także ulepszać techniki medyczne w zakresie np. chirurgii ortopedycznej.

Co robi ortopeda, a co technik ortopeda?

Ortopedia nie oznacza wyłącznie pracy jako lekarz. Można wyróżnić także zawód technika ortopedii. To stanowisko nie nadaje jednak uprawnień podobnych do lekarskich. Technik nie leczy ludzi, a zajmuje się projektowaniem, czy handlem i wykonywaniem sprzętu ortopedycznego i urządzeń do rehabilitacji. By nim zostać, wystarczy uzyskanie średniego wykształcenia, a także dyplomu mistrza w zawodzie technik ortopedii.


Poszukujesz zatrudnienia na terenie województwa śląskiego? Na GoWork.pl w zakładce praca: Katowice znajdziesz ciekawe oferty pracy!


Praca jako ortopeda, tak jak zawód każdego lekarza wymaga długiej ścieżki rozwoju i wkładu finansowego. Wysokie zarobki rekompensują włożony w edukację trud i pieniądze. Ortopeda to lekarz, którego usługi zawsze będą w cenie. O tym, jak bardzo potrzebny jest ten zawód, świadczą długie kolejki do lekarzy i konieczność posiadania skierowania.

Oceń artykuł
0/5 (0)