Reklama

Jak zrobić portfolio? Czy portfolio online jest najlepsze?

Portfolio podnosi wartość aplikacji. Chcesz zrobić je profesjonalnie? Przygotowaliśmy dla ciebie kilka przydatnych wskazówek! Sprawdź, czy portfolio online to najlepsza forma takiego dokumentu.

portfolio

Portfolio to nie teczka z pracami artysty, tak jak kiedyś uważano, a zbiór kreatywnych prac i projektów, które stanowią podstawę dokumentów aplikacyjnych. Niestety, zawodom takim jak: grafik, copywriter, fotograf czy programista, nie wystarczy tylko CV czy list motywacyjny, w których zawarte są głównie suche informacje na temat ich wiedzy i doświadczenia. W tym przypadku wymagana jest również próbka najciekawszych prac, które potwierdzą ich umiejętności. Może mieć ona różne formy: PDF, prezentacja multimedialna czy stworzenie portfolio online. Zatem jak zrobić portfolio, aby zaimponować swojemu przyszłemu pracodawcy? Zapraszamy do lektury!

Portfolio: co to?

Co to jest portfolio? To rozwinięcie i uszczegółowienie CV i listu motywacyjnego w formie prac, projektów i wszelkiego rodzaju dzieł, które wykonywaliśmy w naszej pracy zawodowej na danym stanowisku. Jest to swoisty dowód posiadanego doświadczenia zawodowego, dzięki któremu przyszły potencjalny pracodawca może ocenić, czy rzeczywiście nasze umiejętności wypisane w innych dokumentach aplikacyjnych, nie mijają się z rzeczywistością. Dzięki portfolio może on również zweryfikować co ciekawego i innowacyjnego mógłbyś wnieść do jego firmy.

Jesteś ciekaw, jak napisać list motywacyjny? Dowiesz się o tym na naszym Blogu GoWork.pl!

Portfolio: dla kogo?

Istnieją zawody, dla których portfolio jest całkowicie niezbędne. To na przykład portfolio grafika, portfolio modelki, copywritera, fotografa, programisty czy architekta. Pokazanie swoich prac jest dla nich nie tylko przedstawieniem umiejętności i kompetencji, ale również wizytówką i dobrą reklamą na przyszłość. Jak przygotować portfolio? Przykładów stworzenia takiego dokumentu jest wiele. Można zrobić portfolio w PDF lub jako prezentację multimedialną. Jednak coraz częściej ludzie wolą stworzyć profesjonalne portfolio online, które jest łatwe, szybsze, efektywne i ogólnodostępne. Dlaczego? Patrz poniżej!

Portfolio online: lepsze od PDF i prezentacji multimedialnej?

Nie ważne, w jakiej branży się specjalizujesz, portfolio online sprawdzi się za każdym razem. Jest to najbardziej profesjonalna i dająca najwięcej możliwości forma przedstawienia swoich prac, zrealizowanych projektów czy innych dzieł. Możesz umieścić w nim linki do stron z twoimi artykułami czy do twojej reklamy na YouTube lub inne odnośniki do konta na portalach społecznościowych. Dzięki temu twoje portfolio stanie się ogólnodostępne, łatwe w użytkowaniu i jednocześnie efektywne.

Pamiętaj! Link do portfolio online umieść w swoim CV i liście motywacyjnym.

Jak zrobić portfolio?

Przykładowe portfolio powinno być odpowiednio wyselekcjonowane, czytelne i estetyczne. Zapoznaj się z poniższymi wskazówkami, które pomogą ci stworzyć idealny dokument!

  1. Umieszczaj tylko i wyłącznie takie prace, z których jesteś zadowolony. Wybierz najlepsze projekty. Nie musisz dodawać wszystkich swoich projektów. Skup się na tych, które uważasz za najbardziej udane technicznie i wizualnie. Pamiętaj, że portfolio to twoja wizytówka.
  2. Na bieżąco aktualizuj swoje portfolio. Zadbaj o to, aby znajdowały się w nim najbardziej aktualne prace. Dla pracodawcy/rekrutera najważniejsze jest to, co i jak tworzysz dziś, a nie na przykład 10 lat temu. Śmiało usuń przestarzałe projekty, z których nie jesteś już zadowolony i nie chciałbyś być na ich podstawie ocenianym. Sprawdzi się to za każdym razem, nie tylko w przypadku portfolio architekta czy portfolio programisty.
  3. Zadbaj o różnorodność. Jeśli wykonywałeś projekty z różnych zleceń, firm czy branż, śmiało pokaż je w swoim portfolio. Dzięki temu pokażesz się jako osoba wszechstronna i o bogatym doświadczeniu. W przypadku portfolio copywritera – świetnie sprawdzą się teksty o różnorodnej tematyce lub objętości takie jak: opisy produktów, teksty blogowe, poradnikowe, newsowe czy na social media. Sprawdź -> Copywriter. Co to za zawód? Natomiast portfolio fotograficzne – zdjęcia z różnych wydarzeń typu: ślub, wesele, impreza firmowa, sesja z modelami w studio lub w plenerze, czy zdjęcia produktów. Sprawdź -> Jak zostać fotografem?
  4. Portfolio musi być czytelne i przejrzyste. Skup się tylko na tych informacjach, których nie przestawiłeś w swoim CV czy liście motywacyjnym lub wspomniałeś o nich tylko w okrojonej formie. W internecie znajduje się mnóstwo przykładów portfolio, dzięki którym zobaczysz, w jaki sposób poprawnie je stworzyć.
  5. Postaw na kreatywność i niebanalne podejście. Nie bój się wyjść poza przyjęte ramy. Zajrzyj na profesjonalne wzory portfolio w internecie i spróbuj się nimi zainspirować. Pamiętaj, że pomysłowość jest jedną z najważniejszych cech, którą powinieneś się wykazywać. Ciekawe i nieszablonowe portfolio na pewno nie zostanie pominięte wśród wielu innych dokumentów aplikacyjnych dostarczanych pracodawcom.

Powodzenia!

Oceń artykuł
4/5 (3)