Reklama

Posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej w maju 2021 r. – co ze stopami procentowymi?

Posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej w maju 2021 r. zakończyło się ogłoszeniem decyzji o ewentualnych zmianach stóp procentowych. Czy stopy procentowe NBP w maju 2021 roku wpłyną na raty kredytów? Co z oprocentowaniem lokat oszczędnościowych w bankach prywatnych?

stopy procentowe NBP w maju 2021

Wysokość stóp procentowych Banku Centralnego to wbrew pozorom nie tylko wielka polityka. Wszelkie decyzje Rady Polityki Pieniężnej, w tym decyzja RPP z 5 maja 2021 roku ws. stóp procentowych, mają realny wpływ na fundusze obywateli. Wysokie stopy procentowe oznaczają, że lokaty osób prywatnych będą przynosiły większe zyski. Z drugiej strony taka sytuacja będzie miała negatywny wpływ na wysokość rat kredytowych, które rosną wraz ze stopami procentowymi NBP. Niskie stopy procentowe (z którymi mamy do czynienia obecnie) oznaczają niższe oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych. W tym przypadku spadną też raty kredytów (np. hipotecznych), które są silnie uzależnione od wskaźnika WIBOR. Co ze stopami procentowymi NBP w maju 2021 roku? Czy zaszły istotne zmiany w oprocentowaniu? Kiedy będzie można mówić o poprawie oprocentowania lokat bankowych?

Szukasz pracy? Praca w Gdyni czeka, aż ją odkryjesz!

Stopy procentowe NBP w maju 2021 r. – jaka decyzja?

Obecne stopy procentowe NBP znajdują się na rekordowo niskim poziomie. Już od wiosny ubiegłego roku, główna stopa procentowa wynosi zaledwie 0,1%. Taka sytuacja oznacza, że oszczędności bankowe Polaków są oprocentowane na rekordowo niskim poziomie. Z drugiej strony powody do zadowolenia mają kredytobiorcy. Stopa referencyjna wpływa na wskaźnik WIBOR, który z kolei ma bezpośredni wpływ na wysokość rat np. kredytów hipotecznych. Jak to opisać w skrócie? Wcześniejsza decyzja RPP o obniżeniu stóp procentowych oznacza, że kredytobiorcy spłacają niższe raty, a oszczędzanie na lokatach bankowych jest obecnie niezbyt opłacalne. Czy coś się zmieni?

Posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej 5 maja 2021 roku nie wprowadziło żadnych zmian w centralnym oprocentowaniu. Najważniejsze stopy procentowe NBP pozostaną na obecnym poziomie, a taki stan będzie się utrzymywał przynajmniej przez miesiąc. To powinno oznaczać, że sytuacja kredytobiorców i oszczędzających na lokatach – nie ulegnie zmianie.

Decyzja RPP ws. stóp procentowych – co dalej?

Stopy procentowe w maju 2021 roku pozostają bez zmian. Taka sytuacja nakłania wielu kredytobiorców do nadpłaty zobowiązań, a osoby oszczędzające w bankach zaczynają poszukiwać alternatywnych źródeł pomnażania kapitału. Coraz częściej mówi się o karnych opłatach za depozyty w bankach i masowym nadpłacaniu kredytów hipotecznych. Z wypowiedzi prezesa RPP Adama Glapińskiego wynika, że nie należy się spodziewać szybkiego powrotu do stawek sprzed pandemii. Ekonomiści sugerują, że stopy procentowe zaczną rosnąć dopiero po zakończeniu kadencji obecnego składu RPP, czyli w połowie 2022 roku.

Oceń artykuł
1/5 (1)