Praca online – czyli sposoby na zarabianie przez Internet

Praca online to termin, pod którym kryje się wiele ofert na zarabianie bez wychodzenia z domu. Szukasz pracy dorywczej, dzięki której będziesz mógł zarabiać z dowolnego miejsca na świecie? A może interesuje Cię praca w domu na pełny etat? Dowiedz się, ile możesz zarobić w Internecie. Sprawdź najnowsze oferty pracy dodatkowej i zobacz, w jaki sposób możesz zapewnić sobie wysokie zarobki!

Praca-zdalna-przez-internet

Praca zdalna narodziła się wraz z rozwojem Internetu. Wcześniej ludzie mieli do dyspozycji tzw. chałupnictwo. W dobie rozwoju technologii  zaczęli zakładać blogi, strony Internetowe czy kręcić filmy. Pojawiło się niestety także wielu oszustów. Globalna popularność Internetu i niemal stała jego obecność w życiu społeczeństwa, szybko sprawiły, że został doceniony jako idealne narzędzie do marketingu i prowadzenia biznesu. Choć zapewne to jeszcze nie koniec rozwoju branży internetowej. Z czasem oferty pracy zdalnej online zostaną wzbogacone o więcej zawodów. W tym artykule przedstawimy te, które obecnie cieszą się największą popularnością i przez które praca stacjonarna dla wielu stanowi przeżytek.

Zarabianie przez Internet – sposoby

Istnieje wiele możliwości zarabiania w Internecie. Zdecydowana większość prac online polega na marketingu i reklamie. Od lat znane jest wypełnianie ankiet, klikanie w reklamy, czy zarabianie na pisaniu tekstów. W ostatnich latach na popularności zyskują także podcasty, prowadzenie kanału na YouTube, czy inwestowanie w kryptowaluty. Praca w domu online może stanowić zarówno dodatkowe, jak i główne źródło dochodu. Wiele zależy od stopnia zaangażowania i poświęconego czasu. Z kolei niektóre zajęcia zamiast wynagrodzenia przynoszą korzyści w postaci produktów marki, kuponów i nagród.

W wielu przypadkach, głównie tam, gdzie możesz zarobić nieco grosza przy niskim nakładzie pracy, i rozpocząć pracę niezależnie od tego, czy masz doświadczenie, powinieneś zachować szczególną ostrożność – to samo tyczy się sytuacji, w których opis stanowiska sili się na profesjonalizm, jednocześnie nie podając żadnych szczegółów na temat zatrudnienia, a obiecując nieadekwatnie wysokie wynagrodzenie. W Internecie aż roi się od oszustów, którzy bez skrupułów wykorzystają Twoją nieuwagę. Gdy będziesz szukać pracy zdalnej, pamiętaj o tym, by dowiedzieć się najpierw jak najwięcej o danej firmie, dla której zamierzasz pracować, czy też o samym pracodawcy, jeżeli zajęcie zlecają Ci osoby prywatne.

Praca dla tłumacza – jak jej szukać?

Jeżeli praca stacjonarna nie jest dla Ciebie, a posługujesz się dowolnym językiem obcym w stopniu zaawansowanym, to fach tłumacza może stanowić dla Ciebie idealne zajęcie. Nie tylko możesz zarobić spore pieniądze (zależnie od rodzaju języka, jaki znasz), ale przede wszystkim, w dzisiejszych czasach, nawet w przypadku pracy na pełny etat, będzie to raczej praca w domu.

Tłumaczenie tekstów

Zlecenia dotyczące tłumaczenia tekstów są dostępne na stronach internetowych dedykowanych pracy dodatkowej. Klientów można także szukać w mediach społecznościowych, czy na zwykłych portalach ogłoszeniowych. Dobry tłumacz tekstów powinien znać wybrany język obcy. Choć w Internecie dostępne są słowniki i translatory, to nie są one w stanie przetłumaczyć tekstu w sposób perfekcyjny. Klienci oczekują od tłumacza online profesjonalizmu. Dlatego szanse w tej pracy mają w szczególności osoby, które mają certyfikaty potwierdzające znajomość języka, czy absolwenci studiów filologicznych. Zarobki za tłumaczenie tekstów są uzależnione od języka. Najmniej można zarobić przy tłumaczeniu języka angielskiego i niemieckiego (maksymalnie ok. 35 zł za stronę). Tłumacz dużo zarobi za pracę zdalną z językiem fińskim – ponad 100 zł za stronę.

Jeśli zatem bez przeszkód posługujesz się dowolnym językiem obcym, możesz spróbować swoich sił w tym fachu. Jeżeli posiadasz certyfikat potwierdzający Twoją wiedzę, to doświadczenie nie będzie Ci potrzebne, choć na pewno będziesz mieć wówczas większe szanse na intratne zlecenie – a być może ostatecznie czeka Cię nawet praca w domu na pełny etat. Obiecujące oferty pracy dla tłumaczy, znajdziesz w wielu miejscach w Internecie – potrzebne Ci są wyłącznie praktyczne umiejętności.

Tłumaczenie filmów

Tworzenie napisów filmowych to wymarzona praca dla fanów kinematografii. Aby się w niej sprawdzić, nie wystarczy sama znajomość języka. Tłumacz filmów musi mieć umiejętność analizy sytuacji, wczuć się w bohatera, wyłapywać konteksty. Za minutę ustnie przetłumaczonego filmu można uzyskać ok. 10,5 $. Natomiast za stworzenie napisów do filmu ok. 7,5 $. Są to ceny przykładowe. W przypadku mniej popularnych języków wynagrodzenie wzrasta.

Interesujesz się pisaniem tekstów? To może być praca dla Ciebie!

Myśląc o tym, czy jest praca przez Internet, zajęcia związane z pisaniem, redagowaniem, czy korektą tekstu, przychodzą nam do głowy jako pierwsze. To właśnie takich ofert, sygnowanych dopiskiem „praca w domu”, możesz spodziewać się najczęściej. W zasadzie, praca stacjonarna w tej branży coraz szybciej odchodzi do lamusa, więc jeśli nie brak Ci ambicji i doświadczenia, a ponadto szukasz pracy na pełny etat, to istnieje spora szansa, że znajdziesz stałe, stabilne zatrudnienie – nie obejdzie się jednak bez rozmów kwalifikacyjnych.

Copywriter

Pisanie tekstów to jedna z popularniejszych form zarabiania w Internecie. Copywriter zarabia za liczbę napisanych znaków. Ich cena jest uzależniona od rodzaju napisanego tekstu, jednak zwykle waha się w granicach od 10 zł do 25 zł netto. Krótkie treści pozycjonujące są zdecydowanie tańsze niż artykuły blogowe. Przykładowo opisy produktów i kategorii sklepu internetowego, czy teksty „zapleczowe” zwykle nie przekraczają 30 zł za sztukę. Natomiast cena artykułów poradnikowych zaczyna się dopiero od tej kwoty, kończąc w okolicach 80 zł. Copywriter online powinien znać zasady pisania tekstów w myśl SEO, mieć tzw. “lekkie pióro” i znać zasady ortografii, interpunkcji i gramatyki. Gdzie szukać ofert dla copywriterów? Można skorzystać z popularniejszych agregatorów zleceń, takich jak na przykład:

  • Textbookers
  • GiełdaTekstów

Niemniej, dużo lepsze oferty pracy znajdziesz samodzielnie, przeglądając bądź zamieszczając odpowiednie ogłoszenia. Jeżeli nie brak Ci doświadczenia dziennikarskiego, to bez trudu stworzysz skuteczne CV, które zachęci pracodawców do dłuższej współpracy. Co więcej, możesz wykorzystać swoje literackie talenty, by napisać list motywacyjny, dzięki któremu jeszcze łatwiej zdobędziesz zatrudnienie na pełny etat, a nie tylko pojedyncze zlecenie.

Redakcja i korekta tekstów

Jeżeli nie są Ci straszne liczne literówki, błędy składniowe czy interpunkcyjne, a do tego potrafisz odróżnić akapit od nagłówka, to w pracy przy redagowaniu tekstów możesz zarobić całkiem przyzwoite pieniądze! Niemniej, na znalezienie odpowiedniej oferty na własną rękę, może nie być najprostsze – dużo łatwiej będzie zatrudnić się w dowolnym wydawnictwie, czy redakcji gazety lub portalu. Bez względu jednak na pracodawcę, możesz liczyć na to, że podobnie jak w przypadku pokrewnego copywritingu, będzie to praca przez Internet – praca stacjonarna również w tej branży odchodzi w zapomnienie, nawet ta na pełny etat.

Niemniej, pracodawcy przykładają w tej materii ogromną wagę do kwalifikacji zawodowych kandydata i jego doświadczenia. Upewnij się, że wiesz jak przygotować skuteczne CV, które zagwarantuje Ci zatrudnienie – najlepiej czytając jeden z naszych artykułów. Zadbaj też o to, by stworzony przez Ciebie list motywacyjny, obfitował w szczegóły dotyczące Twoich kompetencji.

Przepisywanie tekstów

Transkrypcja to dodatkowa praca online, która polega na przepisywaniu tekstów i informacji z już istniejących dokumentów lub z plików audio. Taka praca wymaga od kandydata znajomości zasad poprawnego pisania. Jedna strona A4 gwarantuje zarobek w wysokości zaledwie kilku złotych. Jednak w przypadku wielostronicowych dokumentów, można zarobić nawet do tysiąca złotych. W takim przypadku jest to bardzo czasochłonne zajęcie i należy zastanowić się nad jego opłacalnością. Inna odmiana tej pracy, to wprowadzanie danych do systemu, po dotarciu do określonych dokumentów.

Czasami, możesz w Internecie natknąć się na ogłoszenia, zgodnie z którymi Twoją główną powinnością będzie przepisywanie tekstów książek. Głównie chodzi o przepisanie tekstów starych pozycji, dla których nie ma już (lub nigdy nie było) wersji elektronicznej. Choć dla wielu osób będzie to bardzo atrakcyjne zajęcie, to niestety tego typu oferty należą do rzadkości.

Prowadzenie bloga

Prowadzenie bloga w czasach początków Internetu głównie było przeznaczone dla ludzi z pasją. Obecnie, w wielu przypadkach to nie sama treść jest sensem prowadzenia bloga, lecz jego wyświetlenia. Duża liczba czytelników sprawia, że blog staje się atrakcyjny pod kątem dotarcia do potencjalnych klientów. Dlatego na blogu można zamieszać reklamy, pisać recenzje produktów lub sprzedawać przestrzeń na artykuły sponsorowane. Jako bloger, w zależności od popularności swojej strony i liczby klientów, na swojej działalności możesz zarobić od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy.

Trudno przewidzieć, czy fach blogerski będziesz mógł w swoim przypadku uznać za pracę na pełny etat, czy wyłącznie zajęcie dodatkowe. Niemniej, jeżeli jesteś osobą kreatywną, masz na siebie dobry pomysł, a ponadto znasz tajniki SEO, to bloger może być dochodową profesją.

Z łatwością poruszasz się po Internecie? Możesz zarobić i na tym!

Kariera w mediach społecznościowych, niekoniecznie oznacza osobistą sławę i płynące z niej benefity. Podobne artykuły często zapominają, że przy aktualnej, dynamicznej sytuacji na rynku, niezwykle istotni są specjaliści ds. obsługi social mediów, czy kontaktów z influencerami. Wystarczy tylko, że Internet nie kryje przed Tobą żadnych tajemnic, a będziesz mógł podjąć się jednego z poniższych zadań!

Prowadzenie kanałów social media

Social media to sposób na utrzymywanie stałego kontaktu z klientami i promocję firmy. Obecnie niemal wszystkie przedsiębiorstwa mają w swojej strukturze specjalistę ds. social media. Do jego zadań należy prowadzenie kanałów firmowego Facebooka, Linkedina, Instagrama, czy Twittera. Choć wydaje się, że praca ta jest prosta, to w rzeczywistości wymaga kreatywności. Fakt, że jest wykonywana za pomocą urządzeń mobilnych, sprawia, że praca: social media to doskonała praca zdalna. Dlatego, zamiast zatrudniać kogoś na pełen etat, przedsiębiorcy sięgają po zdalnych pracowników.

Zatrudniony może prace traktować jako podstawowe źródło dochodu, ponieważ przy pracy online na pełen etat zarobki w branży zaczynają się od ponad 4 tys. zł brutto. Atutem kandydata na stanowisko jest umiejętność promowania postów i kampanii reklamowych. Zakres obowiązków w rzeczonej dziedzinie jest bardzo elastyczny, wymagając od pracownika sporej dozy wyobraźni – nie oczekuj, że jednym kliknięciem wykonasz wszystkie zadania.

Opiekun klienta internetowego

Praca na tym stanowisku zwykle polega na prowadzeniu czatu na stronie internetowej firmy lub odpisywaniu na e-maila. Ta praca zdalna wymaga jednak dokładnego zapoznania się z informacjami na temat firmy, jej polityką, produktami i innymi ważnymi kwestiami, o które klient mógłby zapytać. Obsługa klienta online to praca dodatkowa, zazwyczaj tylko na część etatu (1-3 godziny dziennie) i pozwala na uzyskanie zarobków na poziomie 1500 – 2500 tys. zł brutto miesięcznie.

Niemniej, w wielu przypadkach – szczególnie w większych firmach – możesz liczyć na zatrudnienie na pełny etat. Zwykle będzie się to wiązało z tym, że poszerzy się zakres obowiązków, jakim będziesz musiał sprostać. Będzie to na przykład obsługa zamówień sklepu internetowego firmy, czy wprowadzanie danych do systemu. Zwykle jednak w takich sytuacjach, praca rozpoczyna się od szkolenia – płatnego, oczywiście.

Influencer marketing

Influencer to osoba, która zarabia na współpracy z markami. Influencer za pomocą swoich kanałów w social media promuje produkty, rekomenduje różne marki, czy przedstawia opłacone recenzje. Influencer może np. dodawać posty z oznaczeniem produktów wybranej marki. Możliwa jest praca za wynagrodzenie pieniężne lub w oparciu o barter, czyli otrzymanie produktów. Aby zarabiać online (nawet kilkadziesiąt tysięcy miesięcznie) jako influencer, najpierw należy zbudować własny wizerunek w sieci i zyskać wielu obserwujących w kanałach social media. Tylko w ten sposób influencer jest w stanie dotrzeć do dużej liczby potencjalnych klientów reklamodawcy.

Możemy jednak domniemywać, że Ty nie jesteś (jeszcze) influencerem. Jeśli jednak chcesz pracować na pełny etat wśród osób rozpoznawalnych, to nadal możesz to robić, pośrednicząc w kontaktach między nimi, a reprezentowaną przez siebie firmą. W takiej sytuacji, w zakres obowiązków przez siebie wykonywanych, możesz zaliczyć negocjacje związane z lokowaniem produktu, wystawianie faktur i dbanie o terminy płatności. Ze względu na swój charakter, najczęściej będzie to praca w domu, choć w przypadku awansu na znacznie wyższy szczebel w strukturach firmy (agencji) – może to być praca stacjonarna, przez wzgląd na zwiększony i bardziej odpowiedzialny zakres obowiązków. A co, jeżeli to nie jest właściwa dla Ciebie praca i myślisz raczej o staniu się influencerem osobiście?

Jak zostać influencerem? Jaki jest jego zakres obowiązków?

Tak naprawdę, nie ma jedynej, słusznej odpowiedzi na to, jak zostać influencerem. Czasami trzeba poświęcić lata ciężkiej pracy na to, by dojść na szczyt – innym razem wystarczy łut szczęścia. Tak czy inaczej, są przynajmniej dwa sposoby, od których możesz zacząć.

Kanał na YouTube

Własny kanał na YouTube to popularny rodzaj pracy online. Wiele ludzi czerpie przyjemność z dzielenia się wiedzą i swoimi pasjami. Jeśli jest zapotrzebowanie na materiały filmowe o wybranej treści, to YouTuber może zarobić na swojej działalności. Najpopularniejsze kanały osiągają zarobki w wysokości nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie, a jeśliby do wyświetlanych reklam doliczyć współpracę z firmami, to możemy mówić nawet o gargantuicznych sumach kilkuset tysięcy złotych w skali miesiąca. Chcesz otworzyć własny kanał? Dowiedz się, jak rozliczyć pieniądze z YouTube. Zysk można czerpać z reklam, współpracy z firmami, subskrypcji, czy datków od widzów.

Nagrywanie podcastów

Podcasty w porównaniu do pozostałych form zarobkowania, to stosunkowo świeża praca. Podcast to nowa forma rozrywki. Autorzy opowiadają na różne tematy historie, prowadzą rozmowy z gośćmi, czy po prostu przedstawiają swoją opinię. Ludzie chętnie sięgają po podcasty w czasie codziennych czynności. Najchętniej słuchane są podcasty o tematyce kryminalnej, naukowej, politycznej, czy lifestylowej. Lokowanie produktów w jednym odcinku to potrafi przynieść zarobek w wysokości nawet kilku tysięcy złotych. Wynagrodzenie jest uzależnione od popularności podcastów autora.  Aby zostać podcasterem, wystarczy poćwiczyć dykcję, wybrać temat i zainwestować ok. 200 zł w mikrofon.

Zostań kowalem własnego losu – zostań freelancerem!

Freelancer to osoba, która działa w sieci samodzielnie. Aby zostać freelancerem, należy znaleźć usługę, którą chce się sprzedawać. Freelancerzy to zazwyczaj copywriterzy, graficy, czy projektanci stron internetowych. Freelancing można traktować jako dodatkowe źródło dochodu po godzinach albo pracę podstawową. Zarobki z freelancingu mogą znacznie przekraczać średnią krajową. Żeby jednak zarabiać, freelancer musi pozyskiwać klientów. W tym celu powinien ogłaszać się na forach internetowych, serwisach do freelancingu i nie zapomnieć o stworzeniu własnej strony Internetowej, która przybliży klientom jego usługi. Jak zdobyć swoje pierwsze zlecenie jako freelancer? Wszystko zależy od branży. Jeśli nie jako copywriter, grafik, czy programista, to jest jeszcze parę sposobów.

Zdalne korepetycje

Korepetycje to w szczególności sposób na zarabianie przez studentów. Osoby, które mają wiedzę i rozumieją naukowe zagadnienie, mogą zarobić minimum 35 zł za godzinę nauki. Niższe stawki dotyczą przedmiotów humanistycznych, a wyższe przedmiotów ścisłych, takich jak matematyka, chemia, czy fizyka. Praca jako korepetytor jest możliwa za pośrednictwem rozmów wideo. Spotykając się z uczniem wirtualnie, nie ma żadnych przeszkód w przekazaniu wiedzy. Nie ma zatem konieczności marnowania czasu i pieniędzy na dojazd ani ze strony korepetytora, ani ucznia.

Trener personalny

By zostać trenerem personalnym, wcale nie trzeba spędzać wielu godzin dziennie na siłowni. Trenerzy mogą udzielać porad swoim klientom przez Internet. Ich praca polega na opracowywaniu planów treningowych czy żywienia. Trening może odbywać się online na żywo, lecz trener personalny może także nagrać taki trening, a następnie udostępnić wideo klientowi. Stawka godzinowa treningu w większych miastach może przynieść przychód w wysokości nawet 100 zł.

Tester gier

Tester gier to praca w branży IT więc oprócz pasji gracza należy mieć także wiedzę i umiejętności na temat obszaru. Tester gier musi znać język angielski, powinien przynajmniej w stopniu podstawowym mieć wiedzę na temat programowania, specyfikacji sprzętu i oczywiście dobrze obsługiwać komputer. Jednak po zatrudnieniu tester zazwyczaj może liczyć na szkolenie wstępne. Zakres obowiązków w jego pracy, to przede wszystkim wyłapywanie błędów w grach i informowaniu o nich w celu poprawy oprogramowania. Na podobnej zasadzie działa praca testera aplikacji. Początkujący tester gier za godzinę pracy jest w stanie zarobić ok. 20 zł netto.

Może warto pomyśleć o inwestycjach?

Na pewno zauważyłeś już ogrom możliwości, jakie daje Internet. Średnia ilość zajęć, na których możesz zarobić, równa się w zasadzie wyłącznie Twojej ambicji i kreatywności. Praca w domu to jednak nie tylko stałe poszukiwanie odpowiednich ofert – czasami sam możesz sobie ustalić zakres obowiązków, wybierając zajęcie odpowiadające Twoim pasjom. Możesz założyć własny sklep internetowy, albo sprzedawać rękodzieła na portalach aukcyjnych – możesz też, jeżeli nie brak Ci odwagi i wiedzy, inwestować część oszczędności w złoto, ropę, czy zdobywające na popularności kryptowaluty. Internet to ocean możliwości – Ty decydujesz, w którą stronę chcesz popłynąć!

Sprzedaż internetowa

Sprzedaż Internetowa nie wszystkim odpowiada. Jest to praca wymagająca, która wiąże się z kontaktem z klientem. Osoba, która próbuje coś sprzedać, zarabia na procencie od zysku konkretnych dóbr. Zazwyczaj to w jej kwestii leży znalezienie klientów, dlatego również sama wybiera kanały dotarcia do nich. Minusem takiej pracy jest brak stałego wynagrodzenia i uzależnienie jego wysokości od liczby sprzedanych produktów, czy pozyskanych klientów. Niestety przy sprzedaży Internetowej trzeba się również mierzyć z falą krytyki, jaka spada na pracujących w tej branży.

Kryptowaluty

Ta forma zarobkowania wiąże się z dużym ryzykiem. Polega na inwestycji własnych środków w waluty cyfrowe. Aby nie stracić, lecz zyskać na inwestycji trzeba najpierw spędzić wiele godzin na pozyskiwaniu wiedzy, a następnie analizowaniu rynku kryptowalut. Zarobki są uzależnione od wysokości zainwestowanej kwoty. Zmienność wartości kryptowalut sprawia, z jednego miesiąca można zarobić nawet do 50% zainwestowanej kwoty, a kolejnego stracić 80%.

Rodzaje pracy dodatkowej, na które trzeba uważać

Niestety, Internet to nie tylko idealne miejsce dla rozwoju osobistego, czy zawodowego. Stanowi on również idealne żerowisko dla wszelkiej maści oszustów i naciągaczy. Wielokrotnie natkniesz się także na oferty balansujące na granicy opłacalności, bądź całkowicie pozbawione możliwości realnego zarobku. Poniżej znajdziesz zbiór rodzajów ofert, które niekoniecznie będą stanowiły oszustwo w sensie prawnym, ale wartość podejmowania się ich, jest co najmniej dyskusyjna.

Wypełnianie ankiet

Ta praca zdalna zazwyczaj nie jest atrakcyjna pod kątem wypłaty. Wypełnianie ankiet, jako jedna z popularniejszych form dorabiania, nie gwarantuje wysokich zarobków. Osoby najbardziej zaangażowane, są w stanie uzyskać do 200 zł miesięcznie. Jednak ankiety online dostępne w popularnych serwisach, często polegają na zbieraniu punktów, które można następnie wymieniać na nagrody. Choć nie są to pieniądze, odpowiednie wykorzystanie punktów może stanowić obciążenie dla domowych wydatków poprzez rezygnację z części zakupów. Musisz być jednak czujny – niektóre oferty pracy dodatkowej, podszywają się pod wypełnianie płatnych ankiet czy wprowadzanie danych do systemu, tak naprawdę stawiając przed Tobą inny zakres obowiązków – lub po prostu próbując Cię oszukać w ten, czy inny sposób.

Klikanie w reklamy

Istnieją specjalne serwisy dedykowane do zarabiania na wchodzeniu w reklamy. Tzw. buxy pośredniczą między reklamodawcami i użytkownikami. Klikanie i oglądanie reklam  generuje ruch, z którego rozliczane są serwisy reklamowe. Zajęcie jest mechaniczne i pozwala zarobić od 1 do 2 groszy za 1 klik. Zatem, aby zarobić dobrą sumę należy kliknąć bardzo dużo razy. Jak widać, nie jest to atrakcyjna praca – w zasadzie, jest to zwykła strata czasu. Najbardziej wytrwali “klikacze” mogą zarobić do kilkudziesięciu złotych miesięcznie.

Aplikacje do zarabiania

Praca przez Internet ewoluuje wraz z rozwojem technologii. Przykładem tego są aplikacje do zarabiania. Za ich pośrednictwem można otrzymać zysk z grania w gry, wykonywania określonych zadań, czy uprawianie sportu. Zarabianie w aplikacji przybiera różną formę i korzyści są inne w zależności od czynności, jakie należy wykonać. Zazwyczaj za wykonanie jednego zadania można otrzymać około kilku złotych. Dobry przykład może stanowić aplikacja BuzzBee, która umożliwia pracę online jako tajemniczy klient. Użytkownik aplikacji otrzymuje zadanie, np. w postaci zrobienia zdjęcia produktu. Ceny za zadania wahają się w granicach 10-25 zł.

Skracanie linków

Praca przy skracaniu linków polega na użyciu programów do ich skracania, a następnie umieszczania takich linków w różnych  miejscach w Internecie. Po kliknięciu w wygenerowany link użytkownikowi wyświetla się kilkusekundowa reklama. Dopiero po chwili internauta jest przekierowywany na stronę.  Za tysiąc takich kliknięć można zarobić kilka dolarów. Internet zapomina już jednak o takiej formie zarobku, więc prezentujemy ją tu bardziej jako ciekawostkę historyczną. Co więcej, obecne na wielu komputerach narzędzia blokujące reklamy hamują zarobek – nietrudno się jednak temu dziwić. Wiele reklam wyświetlanych w ten sposób, było szkodliwych dla użytkownika i jego sprzętu.

Hosting plików

Hosting plików polega na wrzucaniu do sieci plików, które następnie pobierane są przez użytkowników. Jak na tym zarabiać? Linki do plików można przesyłać znajomym lub wymieszać na stronach, czy w portalach społecznościowych. Zarobki autora są uzależnione od: liczby pobrań pliku, akcji użytkownika, czyli np. wypełnieniu formularza danych, a także od zakupu przez niego konta premium. To serwisy wyznaczają stawki za upload, zwykle za 1000 pobrań. Przy hostingu plików należy zwrócić uwagę na ich legalność, by nie narazić się na kontakt z prawem. W przypadku osób, które zarabiają na wrzucaniu do sieci zdjęć, ważne by były to zdjęcia autorskie. Chociaż Internet jest miejscem, w którym wiele osób narzuca sobie taki właśnie zakres obowiązków zawodowych (związany uploadem plików) to jednak trudno jest powiedzieć, że jest to zajęcie bardziej dochodowe, niż jakakolwiek praca stacjonarna.

Stała praca przez Internet

Praca zdalna może stanowić również typowe zatrudnienie na umowie o pracę. Istnieją pracodawcy, którzy szukają pracowników z całej Polski. Praca w Poznaniu, czy Częstochowie nie musi wiązać się z porzuceniem wszystkiego i zamieszkaniem w tych miastach. W dobie telekonferencji i komunikatorów niemal każdy pracownik umysłowy jest w stanie wykonywać swoje obowiązki online w sposób wydajny.

Oferty pracy online – gdzie ich szukać?

Ofert pracy online można szukać na wielu serwisach Internetowych. Jest ich tak dużo, że najlepiej po prostu posłużyć się wyszukiwarką, a natrafiając na konkretne serwisy sprawdzić opinie o nich. Zlecenia najprościej znaleźć na takich serwisach jak Oferia, czy międzynarodowy Fiverr. Można także oferować swoje usługi na forach, portalach społecznościowych i na własnej stronie internetowej. W przypadku twórców Internetowych, aby zdobyć środki, można skorzystać z takich serwisów jak Patronite. Sposobów na znalezienie źródła zarobków jest wiele.

Praca zdalna – na które oferty uważać?

Praca online często służy oszustom do wyłudzania danych lub kradzieży pieniędzy. Aby nie dać się oszukać, najpierw należy przeczytać opinie o danej pracy online. Zbadać firmę pod kątem istnienia np. w bazie KRS czy Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej. Przy poszukiwaniu dodatkowej pracy, należy przede wszystkim zachować zdrowy rozsądek. Trzeba pamiętać, że niektóre opinie są opłacane lub pisane przez samych oszustów. Nie należy także przyjmować ofert pracy zdalnej od “pracodawców”, którzy przed podjęciem współpracy wymagają od kandydata inwestycji. W takiej sytuacji istnieje ryzyko, że mamy do czynienia z oszustem. Pamiętaj, że Internet to miejsce, w którym łatwo o anonimowość – przynajmniej taką, której nie może zweryfikować zwykły użytkownik sieci.

Dla kogo jest praca online?

Praca online jest tak naprawdę dla każdego, kto chce sobie dorobić do pensji. Jako główne źródło dochodu jest przede wszystkim dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na wyjście z domu, czy długi dojazd. Praca online w szczególności przysłuży się:

  • Mamom, które nie mogą pójść do pracy na pełen etat ze względu na opiekę nad dzieckiem.
  • Osobom niepełnosprawnym, które nie mają możliwości swobodnego poruszania.
  • Mieszkańcom małych, wiejskich miejscowości, w których jest mało ofert pracy, a dojazd do miejsca zatrudnienia zająłby dużo czasu i pochłonąłby część zarobku.
  • Uczniom i studentom, którzy poświęcając większość czasu na naukę, nie mają czasu na pracę.

Praca przez Internet to także dobry sposób dla osób, które mają nadmiar wolnego czasu i chcą sobie po prostu dorobić, albo uzyskać darmowe nagrody. Z drugiej strony, Internet może stanowić również bezpieczną przestrzeń dla wszelkiej maści introwertyków, dla których praca stacjonarna może być spełnieniem najgorszych koszmarów.

Ile można zarobić na pracy online?

Jak widać w przytoczonych powyżej przykładach, zarobki w pracy zdalnej są bardzo rozbieżne, a Internet stanowi bardzo bogate źródło różnorakich zajęć. Podczas gdy jedno zajęcie pozwoli na zarobienie raptem kilkudziesięciu złotych w miesiącu, inne gwarantuje nawet kilka tysięcy. Ostateczne wynagrodzenie zależy od stopnia zaangażowania, godzin spędzonych przed komputerem i wielu innych czynników, takich jak np. liczba słuchaczy w przypadku nagrywania podcastów. Praca online na pełen etat w niektórych przypadkach całkowicie pozwala na życie tylko z tej czynności, np. w przypadku freelancerów i influencerów. Jednak taka praca jak wypełnianie ankiet, czy skracanie linków może stanowić maksymalnie dodatek.

Praca online – wymagania

Aby móc pracować online należy mieć przede wszystkim dostęp do komputera i do Internetu. Niektóre formy zarobkowania w sieci wymagają lepszej specyfikacji komputerowej sprzętu. Tester gier komputerowych musi liczyć się z tym, że najnowsze oprogramowania wymagają np. dobrych kart graficznych. Za to inne rodzaje pracy zdalnej można wykonywać z dowolnego urządzenia mobilnego. Dla przykładu ankiety można wykonywać na tablecie. Inne czynności, takie jak zarabianie w aplikacjach wymagają natomiast posiadania smartfona. Praca online wiąże się z koniecznością zachowania samodyscypliny. Freelancer, czy copywriter musi dotrzymywać terminów. Natomiast w przypadku zarabianiu na skracaniu linków, uploadzie, czy własnego kanału na YouTubie ważne są chęci.

Oceń artykuł
5/5 (2)