Reklama

Grafik komputerowy – obowiązki, wymagania i zarobki

Grafik komputerowy: czym się zajmuje? W skrócie praca grafika komputerowego polega na tworzeniu projektów graficznych według wytycznych pracodawcy. Ale czy to wszystko, czym zajmuje się osoba na tym stanowisku? Jaki jest zakres obowiązków grafika komputerowego? Ile zarabia? Sprawdź!

Grafik komputerowy - biurko z próbkami kolorów oraz komputer graficzny

W dobie mediów społecznościowych, wszechobecnej cyfryzacji i tendencji do uproszczania komunikacji do poziomu obrazów, graficy komputerowi stali się niezbędni w większości firm. Projektują strony internetowe, szyldy, banery, ulotki, reklamy, okładki książek… czyli ślady działalności grafika można odnaleźć w większości przedmiotów użytku codziennego.

Co ciekawe, to właśnie grafik komputerowy zaprojektował wygląd kartonu na mleko oraz papierka po czekoladce, ukrytej w sekretnej szufladzie smakosza. Tak więc, czym dokładnie zajmuje się osoba piastująca to stanowisko? Jak zostać grafikiem komputerowym i ile można na tym zarobić?

Grafik komputerowy praca – opis zawodu

O pracy grafika decyduje przede wszystkim jego pracodawca. Nieważne czy pracuje na umowę zlecenie, na etat w agencjach reklamowych lub jest freelancerem. Grafik komputerowy musi przenieść wizję klienta na papier przy pomocy komputera bądź tabletu graficznego. Dzięki perfekcyjnej obsłudze programów do tworzenia grafiki komputerowej wirtuoz graficzny potrafi stworzyć wizualnie uproszczone przekazy komunikacyjne takie jak np. logo.

Praca grafika komputerowego z pewnością nie należy do najłatwiejszych. W tym zawodzie oprócz umiejętności tworzenia grafik komputerowych, ilustracji, animacji oraz obróbki zdjęć, należy posiadać wiedzę techniczną (lub wykształcenie), które pozwoli na sprawną obsługę programów graficznych.

Niezwykle ważne jest, aby osoba zajmująca stanowisko grafika komputerowego ciągle poszerzała swoje kompetencje zawodowe. W grę wchodzi zarówno samokształcenie, jak i również różne kursy doszkalające oraz szkolenia z zakresu nowych innowacji na rynku graficznym. Grafika komputerowa to jedna z odnóg informatyki, co z tym idzie, ciągle się rozwija i zmienia. Aby grafik utrzymywał wysoki poziom swojej pracy, musi być na bieżąco z nowinkami z zakresu grafiki komputerowej.

Zakres obowiązków grafika komputerowego

W zależności od zajmowanego stanowiska pracy oraz rodzaju firmy, graficy komputerowi trudnią się różnymi zleceniami. Jednak wszystkie zadania, jakie stoją przed grafikiem, posiadają wspólny trzon i związane są z projektowaniem graficznym. Graficy pracujący jako freelancerzy mają możliwość wybierania zleceń, jednak w sytuacji grafika komputerowego pracującego na etacie, sprawa wygląda nieco inaczej – to pracodawca określa zakres obowiązków pracownika. Poniżej przedstawiamy standardowe obowiązki grafika komputerowego:

 • tworzy projekty graficzne stron internetowych, reklam, okładek, banerów, wizytówek i innych nośników graficznych,
 • zajmuje się obróbką zdjęć,
 • projektuje animacje,
 • tworzy logotypy i grafik firmowych,
 • projektuje gadżety firmowe,
 • przygotowuje materiały do druku,
 • tworzy opakowania produktowe.

Dodatkowo warto wspomnieć, że istnieje jeszcze jedna nisza na rynku graficznym, czyli projektowanie graficzne 3D. Zakres obowiązków dla grafików pracujących przy projektowaniu gier komputerowych znacząco się różni. To samo tyczy się wymagań, które należy spełnić, aby zdobyć taką posadę. Z pewnością jest to bardzo ciekawa branża, która obecnie przeżywa swój rozkwit. Sukces jaki odnoszą polskie gry na światowym rynku, z pewnością sprawił, że wielu specjalistów od grafiki 2D zastanawiało się lub podjęło decyzję o przebranżowieniu.

Jak zostać grafikiem?

Jak zostać grafikiem? Należy się uczyć, uczyć i jeszcze raz uczyć. W tym zawodzie nie ma wymogu posiadania wykształcenia kierunkowego, jednak to wiele ułatwia. W pracy grafika liczą się przede wszystkim umiejętności i doświadczenie. Można projektowanie graficzne przyswoić na studiach (kierunek grafika komputerowa) lub w domowym zaciszu. Ważne, aby umiejętności grafików komputerowych pozwalały na swobodne poruszanie się w programach graficznych.

Komputerowy artysta lub graficzny projektant tworzy reklamy, grafiki, strony w Internecie, okładki magazynów oraz książek na zlecenie agencji reklamowej lub indywidualnych oraz firmowych klientów. Tak więc, aby zostać grafikiem komputerowym, należy poświęcić wiele czasu na szlifowanie swoich umiejętności.

Co więcej, jest to ciekawa ścieżka kariery, która może zagwarantować pewne zatrudnienie. Dobry grafik komputerowy nie narzeka na brak pracy. Usługi graficzne są potrzebne w praktycznie każdej branży, dlatego pracy dla grafików komputerowych jest całkiem sporo. Można podjąć pracę w agencjach reklamowych, wydawnictwach lub zostać wolnym strzelcem.

Grafik komputerowy wymagania

Aby zostać grafikiem komputerowym, należy się kształcić. Jednak, aby znaleźć zatrudnienie i pozostać na stanowisku trzeba spełnić kilka podstawowych wymagań. Oto lista kilku umiejętności, które powinien posiadać grafik komputerowy:

 • wiedza z zakresu grafiki komputerowej,
 • znajomość programów graficznych takich jak Adobe Photoshop, Corel Draw, Adobe Photoshop,
 • znajomość języków programowania jest dodatkowym atutem,
 • zmysł artystyczny,
 • umiejętność pracy pod presją czasu,
 • zmysł estetyczny,
 • wiedza z zakresu technik artystycznych oraz marketingu,

Ile zarabia grafik komputerowy?

Grafik komputerowy – zarobki. To jedna z najważniejszych kwestii, która jest brana pod uwagę przez młodych ludzi przy wyborze swojej drogi. Pasja pasją, jednak rachunki same się nie zapłacą. Aby czerpać satysfakcję ze swojej pracy, potrzebne są też godziwe warunki finansowe.

Zarobki w tym zawodzie, jak to zwykle bywa, są uzależnione od wielu czynników. Szczególnie od doświadczenia, grubości portfolio oraz miejsca i formy doświadczenia. Mediana zarobków to około 4,8 tysiąca brutto. W mniejszych miejscowościach jest to zdecydowanie mniej – około 3,5 tysiąca brutto. Natomiast grafik w dużej agencji reklamowej może liczyć na pensję około 5 tysięcy brutto. Szczególnie początkujący graficy muszą liczyć się z pensją nawet około 3 tysięcy brutto.

Na największe wypłaty mogą liczyć graficy gier komputerowych. Jak sama nazwa wskazuje obracają się w branży gier komputerowych – tworzą grafikę dla całego projektu gry. Przygotowywanie tego typu przedsięwzięć jest niezwykle pracochłonne i wymaga sporego nakładu czasu, dlatego zarobki dla tego zawodu są zdecydowanie wyższe niż dla tradycyjnych grafików 2D. Średnie zarobki za tę „pracę przy komputerze” to około 8,5 tysiąca brutto.

Oceń artykuł
3.7/5 (3)