Reklama

Korepetytorzy – jak stać się jednym z nich? Zarobki na stanowisku i cechy charakteru

Korepetytorzy to osoby dzielące się swoją wiedzą na prywatnych lekcjach. Ich zarobki są uzależnione od miasta, poziomu zaawansowania i doświadczenia. Jak zostać korepetytorem i czy można się z tego utrzymać?

Korepetytorzy w pracy

 

Praca przy udzielaniu korepetycji to bardzo popularna forma nie tylko zarobku dodatkowego, ale nawet czasami stałego źródła utrzymania. Korepetytor to domowy nauczyciel, który pomaga uczniom na każdym poziomie edukacji z bieżącym materiałem – zarówno tym w podstawówce, jak i tym na studiach. Dużym zainteresowaniem cieszą się również świetne korepetycje przygotowujące do matury podstawowej i rozszerzonej z danego przedmiotu. Warto jednak zaznaczyć, że z usług korepetytora nie korzystają tylko osoby mające problemy w nauce, ale także ci, którzy chcą podnieść poziom swojej wiedzy np. ze względu na chęć osiągnięcia jak najwyższych wyników maturalnych. Jak dokładnie wygląda praca przy udzielaniu korepetycji? Jak zostać korepetytorem i na jakie zarobki można liczyć?

Jakie korepetycje są najbardziej popularne?

Wysoka popularność konkretnych przedmiotów korepetycji ma swoje wady i zalety. Z jednej strony wielu chętnych oznacza łatwość znalezienia pracy i duże szanse na zajęcia zlokalizowane niezbyt daleko od miejsca zamieszkania korepetytora. Z drugiej zaś, popularność oznacza wysoką konkurencję i stosunkowo niskie ceny.

Niezmienną popularnością w Polsce cieszą się korepetycje języka angielskiego, matematyki, chemii i języka niemieckiego. To w tych dziedzinach korepetytor znajdzie zdecydowanie najwięcej klientów i nie będzie musiał się martwić o brak zatrudnienia. Jednak najlepiej płatnymi przedmiotami korepetycji są te niszowe, których udziela zdecydowanie mniej osób.

Język polski i matematyka to bardzo często spotykane oferty korepetycji, z których korzystają uczniowie przygotowujący się do matury. Są to bowiem przedmioty obowiązkowe podczas egzaminów maturalnych. Od korepetytorów wymaga się także przygotowania z przedmiotów takich jak fizyka, wos, a nawet historia. Należy jednak pamiętać, że zazwyczaj jeden korepetytor zajmuje się jednym przedmiotem. Dzięki temu jest w stanie spokojnie i w miłej atmosferze wytłumaczyć zawiłości niezrozumiałych dla ucznia tematów.

Według raportów Sedlak & Sedlak najlepiej płatne korepetycje to emisja głosu, wystąpienia publiczne, taniec i rachunek prawdopodobieństwa. Specjaliści w tej dziedzinie, zarobią nawet 20-30 złotych za godzinę więcej niż nauczyciele języka angielskiego.

Nowoczesne korepetycje – lekcje zdalne

Jeśli chcesz wybrać najlepszego korepetytora, musisz zrobić to według indywidualnych potrzeb ucznia. Jeszcze nie tak dawno temu spotkania z korepetytorem odbywały się w domu ucznia lub korepetytora i polegały na nauce „twarzą w twarz”. Obecnie coraz częściej możemy spotkać się z praktyką nazywaną „lekcje online”. To wygodne rozwiązanie, na które decydują się nie tylko korepetytorzy, ale także uczniowie lub ich rodzice.

W wielu wypadkach wybór odpowiedniego korepetytora nie jest możliwy ze względu na dystans lub problemy z dojazdami jednej bądź drugiej strony. Lekcje prowadzone przez internet to świetne rozwiązanie, szczególnie w przypadku starszych dzieci lub dorosłych. Warto jednak zaznaczyć, że dla najmłodszych uczniów do prawidłowego przyswajania wiedzy w miłej atmosferze bardzo pomocny jest tradycyjny kontakt z nauczycielem, który kontroluje również to, co pojawia się w notatkach lub w rozwiązaniu zadań.

Jak zostać korepetytorem?

Stanowisko korepetytora nie wymaga wielkiego doświadczenia i certyfikatów. Właściwie jedynym, ale bezwzględnym wymaganiem jest duża wiedza na określony temat. Od osoby nauczającej języka angielskiego trzeba wymagać jego znajomości, prawda? Korepetytorzy powinni wiedzieć więcej od osoby, którą nauczają. Student przygotowujący się do egzaminu B2 chętniej pobierze nauki od kogoś posługującego się płynnie językiem angielskim.

Często korepetycjami trudnią się studenci, dla których jest to dodatkowa forma zarobku. Osoby studiujące na Uniwersytecie Łódzkim, Politechnice Wrocławskiej lub Uniwersytecie Jagiellońskim bądź na innych uczelniach w kraju, świetnie odnajdują się w pracy z uczniami przygotowującymi się do matury lub do innego ważnego egzaminu. W takim wypadku korepetytor/nauczyciel jest zazwyczaj niewiele starszy od ucznia, dlatego łatwiej mu o nawiązanie porozumienia z młodzieżą.

Przeczytaj: Ile zarabiają nauczyciele języków obcych?

Wiele osób zajmujących się udzielaniem korepetycji ogłasza się na różnego rodzaju forach, portalach pracy i profilach na Facebooku. Jednak najlepszym sposobem na osiągnięcie wysokich zarobków wydaje się bycie korepetytorem z polecenia – zaufanie i renoma wiążą się z możliwością podyktowania odrobinę wyższych stawek niż u konkurencji.

Korepetytorzy – zarobki na stanowisku

Zarobki korepetytora są uzależnione od miasta, doświadczenia i przedmiotu korepetycji. Wiele zależy od poziomu nauczania, ponieważ korepetytor udzielający lekcji na poziomie podstawowym zarobi mniej niż osoba zajmująca się korepetycjami studentów. Ustalenie miesięcznego wynagrodzenia korepetytora jest dosyć ciężkie, głównie ze względu na różnice w czasie poświęconym na udzielanie lekcji. Warto pamiętać, że dla części osób korepetycje to główne źródło utrzymania, podczas gdy inni traktują je jako sposób na dodatkowy zarobek. Dlatego najlepszym sposobem na zbadanie ich średnich zarobków, jest określenie wynagrodzenia dla jednej godziny zajęć.

Według danych z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń mediana zarobków korepetytora to około 40 złotych za godzinę. To znaczy, że 50% osób na tym stanowisku osiąga mniejsze wynagrodzenie, a 50% większe od wyżej wymienionej kwoty. 

Korepetytorzy – gdzie zarobią najwięcej a gdzie najmniej?

Jak łatwo się domyślić zarobki korepetytorów są silnie uzależnione od miasta, w którym pracują. Według raportu Sedlak & Sedlak na najwyższe średnie wynagrodzenie za godzinę mogą liczyć we Wrocławiu (53,3 zł/h), w Warszawie (51,8 zł/h), a także w Legnicy (50 zł//h).

Najniższe stawki za godzinę korepetycji oferują: Koszalin, Mielec i Krosno. Tam jedna godzina pracy korepetytora, kosztuje nieco ponad 35 złotych netto.

Sprawdź też: Ile zarabia nauczyciel? Zarobki na stanowisku

Cechy charakteru dobrego korepetytora

Korepetytorzy to osoby umiejące nauczać innych. Powinni cechować się cierpliwością, empatią, umiejętnością współpracy z ludźmi i chęcią przekazywania wiedzy. Ktoś, kto udziela korepetycji, powinien po prostu to lubić. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, jak różni potrafią być ludzie. Tempo nauczania i sposób tłumaczenia warto dostosować do konkretnej jednostki, przecież każdy z nas ma inaczej rozwinięte obszary inteligencji.

Oprócz tego korepetytor powinien lubić swoją pracę i jako nauczyciel, cieszyć się z każdych sukcesów swoich podopiecznych. Warto także, aby starał się wprowadzić różne techniki nauczania. Oczywiście warto pamiętać, że korepetytor nie jest zawodowym nauczycielem (zazwyczaj), jednak wiedza związana z faktem, że dla dzieci najlepszą nauką jest zabawa, nie wymaga ukończenia studiów pedagogicznych. Jeśli jako dobry korepetytor chcesz osiągnąć sukces w tym sektorze, możesz zastanowić się jak sprawić, aby uczniowie chętniej się uczyli i wykorzystywali szansę, którą dają korepetycje.

Oceń artykuł
3.7/5 (7)