Reklama

Ile zarabia fizjoterapeuta? Poznaj stawki na stanowisku

Ile zarabia fizjoterapeuta? Zawód ten może wiązać się z nieregularnym wynagrodzeniem, które nie każdemu odpowiada. Jednak istnieje wiele pozytywnych aspektów, dla których praca fizjoterapeuty może być samą przyjemnością.

Ile zarabia fizjoterapeuta - masaż dłoni

Fizjoterapeuta pomaga uporać się z wszelkimi spięciami, kontuzjami i wadą postawy. Fizjoterapia to zawód z dziedziny nauk medycznych, dlatego, aby zdobyć specjalizację, trzeba ukończyć odpowiednie studia. Dzięki nim otrzymamy niezbędny warsztat teoretyczny oraz praktyczny. Jak stać się fizjoterapeutą? Droga do wykonywania zawodu i uzyskania odpowiednich uprawnień wymaga wielu lat nauki. Nie należy mylić tego zawodu z profesją masażysty. Mimo że obie posady są związane z dbaniem o plecy i mięśnie pacjentów, to różnice na tych stanowiskach są ogromne. Różne w obu zawodach są również zarobki.

Co robi fizjoterapeuta?

Do głównych zadań fizjoterapeuty należy poprawa funkcjonalności układu szkieletowego i mięśniowego, złagodzenie bólu i likwidowaniu stanów zapalnych, rehabilitacja pourazowa, redukcja stresów i związanych z tym napięć mięśniowych. Dodatkowo, podczas wizyty fizjoterapeuci skupiają się na poprawie wady postawy oraz złych nawykach ruchowych, które mogą przyczyniać się do powstania licznych urazów w ciele.

Jak zostać fizjoterapeutą?

Kto może zostać fizjoterapeutą? Aby otrzymać możliwość wykonywania tego zawodu, należy ukończyć studia z fizjoterapii, otrzymując dyplom licencjata bądź magistra. Możemy również doszkolić się na odpowiednich kursach, które zwiększą naszą wiedzę i predyspozycje zawodowe. Jeżeli uważasz, że studia wyższe nie są dla Ciebie, a chcesz pomagać osobom z problemami mięśni i kręgosłupa to sprawdź, jak zostać masażystą i podejmij się tej pełnej wyzwań posady!

logo firmy Fizjoterapeuta
Jarosławiec
Health Resort & Medical SPA Panorama Morska
(25 - liczba opinii)
Wyślij CV
logo firmy MŁ. ASYSTENT - FIZJOTERAPEUTA
Warszawa
Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji
(22 - liczba opinii)
Wyślij CV
logo firmy Fizjoterapeuta- praca Stała nad morzem
Jarosławiec
Health Resort & Medical SPA Panorama Morska
(25 - liczba opinii)
Wyślij CV
logo firmy Fizjoterapeuta / Fizjoterapeutka m/w/d
Graz
Trummer Personalservice Opole Sp. z o.o.
(48 - liczba opinii)
Wyślij CV
Aplikuj na wiele ofert

Fizjoterapeuta: studia

Jak uzyskać tytuł fizjoterapeuty? Wymagane wykształcenie należy zdobyć na studiach wyższych. W trakcie nauki uzyskamy specjalistyczną wiedzę z zakresu anatomii człowieka, terapii manualnej, masażu leczniczego, fizykoterapii, kinezyterapii, psychologii, sportu osób niepełnosprawnych, fizjoterapii ogólnej, fizjoterapii klinicznej oraz wielu, wielu innych niezbędnych dziedzin nauki, które wzmocnią kwalifikacje zawodowe i predyspozycje fizjoterapeuty.

Fizjoterapeuta – wykształcenie

Jak zostać dobrym fizjoterapeutą? Wyższe wykształcenie kierunkowe jest w tym zawodzie niezbędne. Fizjoterapeuta to przede wszystkim lekarz, który ma za zadanie pomóc uporać się z problemami narządu ruchu. Pacjent, który potrzebuje pomocy, od swojego lekarza wymaga życzliwości, zainteresowania oraz odpowiednich kompetencji. Praca w tym zawodzie nie należy do najłatwiejszych, a specjaliści muszą posiadać nie tylko szeroką wiedzę medyczną i kondycję fizyczną, ale również odpowiednie cechy charakteru.

Cechy fizjoterapeuty

Jakie cechy osobowości są cenione w zawodzie fizjoterapeuty? Fizjoterapeuta powinien łatwo odnajdywać się w kierunkach ścisłych, które poprzez dobrze uporządkowaną wiedzę z anatomii człowieka, pomogą mu bezbłędnie wykonywać swój zawód w przyszłości.

Fizjoterapeuta: wymagania

Z racji tego, iż do gabinetu fizjoterapeuty zwracają się ludzie z różnymi problemami zdrowotnymi, od rehabilitanta oczekuje się, aby umiał podtrzymać ich na duchu i równocześnie obdarować ich pełną dozą profesjonalizmu w swoim fachu. Z tego względu cechy psychofizyczne fizjoterapeuty odgrywają ważną rolę w tego typu pracy. Osoba wybierająca zawód fizjoterapeuty powinna być cierpliwa, empatyczna i umiejąca słuchać. Dobrze też, jeśli swoją postawą wzbudza zaufanie pacjentów i umie nawiązać kontakt z dziećmi.

Ile zarabia fizjoterapeuta?

Niestety mimo odpowiedzialności, jaką fizjoterapeuta ponosi za zdrowie pacjenta, jego zarobki są niewielkie. Zgodnie z informacjami portalu Wynagrodzenia.pl mediana zarobków na stanowisku fizjoterapeuty wynosi 3670 zł brutto. Połowa fizjoterapeutów uzyskuje zarobki w wysokości od 3240 zł brutto do 4250 zł brutto. Więcej niż najwyższa granica zarabia 25% fizjoterapeutów. Jednak tyle samo fizjoterapeutów może spodziewać się najniższego wynagrodzenia w wysokości mniejszej niż 3240 zł brutto. Ile zatem zarabia fizjoterapeuta netto? Najczęściej zarobki wahają się od 2500 zł na rękę do 3200 zł netto. Staż pracy znacznie wpływa na to, ile zarabia fizjoterapeuta. Doświadczenie, specjalizacja oraz wielkość firmy, w której jest się zatrudnionym, również przekładają się na miesięczną pensję danego pracownika.

Ile zarabia fizjoterapeuta za granicą?

W pracy fizjoterapeuty atutem jest możliwość pracy również za granicą. Zawód ten pożądany jest w całej Europie. Fizjoterapeuta w innych krajach może zarobić około 3000 euro brutto. To z kolei przekłada się na zarobki w wysokości około 11000 złotych brutto. Natomiast wynagrodzenie fizjoterapeuty pracującego w Anglii może przekroczyć po przeliczeniu na złotówki nawet 15000 zł.

Ile zarabia fizjoterapeuta z własnym gabinetem?

Większość fizjoterapeutów zakłada jednak prywatny gabinet fizjoterapii, który niekiedy gwarantuje im większy zarobek. Samodzielne przyjmowanie pacjentów przy wizytach domowych (posiadając przy tym specjalistyczne narzędzia) często jest bardziej opłacalna, a średnie miesięczne zyski fizjoterapeutów prowadzących własny gabinet wynoszą około 7 000 złotych brutto. Wynagrodzenie jest uzależnione od posiadanego doświadczenia, oferowanych usług i liczby klientów, którzy zdecydowali się skorzystać z pomocy danego specjalisty.

Zarobki fizjoterapeuty w szpitalu

Pensje fizjoterapeutów w podmiotach leczniczych są niewielkie. Z tego względu Krajowa Izba Fizjoterapeutów, a także inne podmioty (np. Związek Miast Polskich, Związek Powiatów Polskich, Związek Województw RP) postulowały wyższe zarobki dla fizjoterapeutów. Dlatego latem w 2021 roku fizjoterapeuci pracujących w podmiotach leczniczych uzyskali większe wynagrodzenia. Jak podaje Rynek Zdrowia, choć stawki nie są zgodne z oczekiwaniami środowisk medycznych, to szeroko promowane propozycje Ministerstwa Zdrowia spotkały się z poparciem. W czasie posiedzenia senackiej Komisji Zdrowia przedstawiciele apelowali o przyjęcie propozycji stawek. Choć rozwiązanie nie podobało się wszystkim (np. prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych). Po burzliwych rozmowach zarobki fizjoterapeutów po nowelizacji ustawy o wynagrodzeniach w służbie zdrowia wyniosły:

  • 3772 zł dla technika fizjoterapii ze średnim wykształceniem,
  • 4186 zł dla magistra fizjoterapii bez specjalizacji,
  • 5478 zł dla fizjoterapeuty ze specjalizacją.

Ile zarabia sportowy fizjoterapeuta?

Fizjoterapeuta pracuje z różnymi klientami. Fizjoterapeuta sportowy ma bardzo odpowiedzialny zawód, ponieważ opiekuje się zawodowcami. Stawy zawodowych sportowców są bardzo przeciążone, a ich stan wpływa na wyniki sportowe. Dlatego fizjoterapeuta musi stale reagować i dawać wskazówki sportowcom. Dba o to, jakie ćwiczenia mogą wykonywać, a jakich powinny unikać z jednoczesnym nastawieniem na zwiększenie wydolności ciała i w konsekwencji także osiągnięć sportowych. Zarobki fizjoterapeutów sportowych są nieco wyższe, wynoszą od 4000 zł do 5000 zł brutto.

Fizjoterapeuta a masażysta

Masaż ma głównie charakter relaksacyjny. Masażysta zajmuje się więc rozluźnieniem ciała, regeneracją mięśni i pomaga odprężyć się pacjentowi zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Techniki masażu mają działać na określone partie ciała, te najbardziej przeciążone. Natomiast fizjoterapeuta pomaga odbudować sprawność ruchową. Jego usługi często idą w parze z leczeniem.

Oceń artykuł
4.7/5 (3)