Tłumacz tekstów – kim jest i czym się zajmuje? Zarobki i wymagania na stanowisku

tłumacz

Tłumacz tekstów – kim jest?

Człowiek wykorzystujący swoje kompetencje językowe do przekładu tekstu pisanego z języka źródłowego na język docelowy.

Tłumacz tekstów – czym się zajmuje?

W tym zawodzie głównym zadaniem jest tłumaczenie tekstów, które dotyczą praktycznie wszystkich dziedzin życia. Mogą to być zarówno teksty literatury pięknej, jak i naukowej czy też technicznej. W zakres obowiązków tłumacza tekstów może również wchodzić opiniowanie i recenzowanie tekstów obcojęzycznych. Jeśli ktoś posiada status tłumacza przysięgłego, zajmuje się tłumaczeniem tekstów procesowych, sądowych oraz urzędowych.

Tłumacz tekstów – wymagania na stanowisku

Zawód ten wymaga nie tylko bardzo dobrej znajomości języka obcego, ale także terminologii z wybranych dziedzin. Dobrego tłumacza tekstów wyróżnia skrupulatność, wyczucie stylu oraz znajomość zasad gramatyki i ortografii.

Tłumacz tekstów – ile zarabia?

Rozbieżności w wynagrodzeniu na stanowisku tłumacza są duże i zależą od wielu czynników, chociażby branży, której tekst dotyczy.

Tłumacz tekstów – jak nim zostać?

Tłumaczem tekstów może zostać każda osoba, niezależnie od wykształcenia. Warunkiem koniecznym jest biegła znajomość języka obcego. Najczęściej jednak w tym zawodzie pracują osoby, które ukończyły studia językowe.

Praca na stanowisku tłumacza tekstów jest dostępna w wielu miastach Polski, jak Warszawa, Kraków, Wrocław, Łódź, Gdańsk, Gdynia, Lublin, Poznań, Białystok, Szczecin.

Oceń artykuł
3/5 (4)