Reklama

Jak rozliczyć pieniądze z YouTube? Czy twórcy muszą płacić podatki?

Wiele osób planujących karierę w internecie zastanawia się, czy youtuberzy płacą podatki. Rosnąca popularność konta przyciąga reklamodawców, a sam portal dzieli się zyskami z udostępnionej powierzchni reklamowej na koncie twórcy. Czy przychody z reklam na YouTube podlegają opodatkowaniu? Jak rozliczyć pieniądze z YouTube?

jak rozliczyć pieniądze z YouTube?

Mnóstwo młodszych i starszych użytkowników internetu zastanawia się nad rozwijaniem swojej kariery na popularnej platformie YouTube. Platforma amerykańskiego giganta to miejsce, które z przeciętnego Kowalskiego może zrobić gwiazdę światowego formatu. Oczywiście sukces kanału na YouTube wiąże się z zarobkami. W tym kontekście powstaje pytanie, czy youtuberzy płacą podatki. Czy twórczość filmowa na własnym kanale musi oznaczać założenie jednoosobowej działalności gospodarczej? Jak rozliczać swoje przychody, jeśli w praktyce nie jesteśmy właścicielami strony internetowej? Sprawdź! 

Czy youtuberzy płacą podatki?

Wielu początkujących youtuberów nie zdaje sobie sprawy, że wszystkie przychody z tytułu działalności zarobkowej powinny zostać opodatkowane. To znaczy, że przychody z reklam internetowych muszą zostać ujęte w PIT i rozliczone do 30 kwietnia danego roku podatkowego (bez względu na to, czy właściciel kanału założył działalność gospodarczą). W tym przypadku twórca jest traktowany, jako pewnego rodzaju baner reklamowy. Warto pamiętać, że jego kanał na YouTube to wciąż konto, którego właścicielem jest amerykański gigant. Przychody z udostępniania powierzchni reklamowej na swoim kanale nie mieszczą się w żadnej z klasyfikacji ustawy o podatku PIT, dlatego powinny zostać ujęte w tzw. “innych źródłach przychodu”. A zatem, jak rozliczyć pieniądze z YouTube?

Szukasz pracy? Praca w Łodzi czeka, aż ją odkryjesz!

Jak rozliczyć pieniądze z YouTube?

Według artykułu 10. Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zarobki z YouTube powinny zostać ujęte w formularzu PIT-36 i rozliczane za każdy rok podatkowy. Taki dochód będzie opodatkowany na zasadzie skali podatkowej. YouTuber rozliczający się w ten sposób, zapłaci 17% lub 32% podatku od zarobków z działalności twórczej. W odpowiedzi na pytanie, czy youtuberzy płacą podatki – nie można pominąć kwestii najmu powierzchni reklamowej.

Art. 10 ustawy o PIT przedstawia rodzaj przychodów z tytułu najmu, podnajmu lub dzierżawy powierzchni reklamowej, który mógłby być właściwym w przypadku osoby, która udostępnia obszar reklamowy na stronie internetowej będącej jej własnością. Jednak w przypadku reklam na YouTube ten przepis nie będzie miał zastosowania. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że nawet największy kanał na YouTube jest własnością portalu, a nie użytkownika. W tym przypadku nie można mówić o najmie powierzchni reklamowej na portalu, będącym własnością twórcy.  

Zarabianie na YouTube a działalność gospodarcza

Czy youtuber musi prowadzić działalność gospodarczą? To już nieco bardziej skomplikowana kwestia. W niektórych przypadkach założenie własnej firmy nie będzie konieczne, jednak trzeba pamiętać, że brak działalności nie zwalnia z konieczności zapłaty podatku dochodowego. Jeżeli youtuber tworzy filmy regularnie i osiąga stałe przychody z tego tytułu, istnieją przesłanki do założenia działalności gospodarczej. Warto pamiętać, że współpraca z reklamodawcami to nie tylko banery będące częścią Google AdSense. Wielu największych twórców współpracuje z różnymi markami, które płacą im za promowanie produktów na różnych platformach. W tym przypadku twórca, który unika założenia działalności gospodarczej, może się spotkać z nieprzyjemną w skutkach interwencją urzędu skarbowego.

Oceń artykuł
2.9/5 (20)