Reklama

Ofiary cyberprzestępstw muszą zapłacić dodatkowy podatek od odszkodowania?

Informacja o tym, że ofiary cyberprzestępców muszą zapłacić podatek od odzyskanych pieniędzy, wydaje się abstrakcyjna. Niestety, zgodnie z wypowiedzią przedstawiciela fiskusa, w wielu przypadkach będzie trzeba oddać część odzyskanych środków. O co dokładnie chodzi?

osoba czytająca o podatku od zwrotu pieniędzy za kradzież

Kradzież tożsamości, wykorzystywanie internetu do zaciągania pożyczek na inną osobę, metoda na wnuczka i szkodliwe wiadomości wyłudzające kody Blik. Niestety cyberprzestępcy mają się świetnie, prześcigając się w pomysłach na kradzież naszych ciężko zarobionych pieniędzy. Jak podaje portal biznes.wprost.pl, powołując się na Rzeczpospolitą, ofiara przestępstwa internetowego może odzyskać od banku stracone pieniądze. Często niestety taki zwrot będzie podlegał opodatkowaniu i to jedną z najwyższych stawek. Dlaczego?  

Szukasz pracy? Sprawdź zakładkę „praca we Wrocławiu” na GoWork.pl!

Zwrot skradzionych pieniędzy opodatkowany?

Oszuści próbujący ukraść nasze dane wykorzystują coraz bardziej zaawansowane technologie. W obecnych czasach nawet najmniej łatwowierna osoba może paść ofiarą kradzieży pieniędzy z konta bankowego. W takiej sytuacji można otrzymać wypłatę odszkodowawczą od banku, jednak w tym przypadku, trzeba się liczyć z oddaniem części pieniędzy fiskusowi. Dlaczego? 

Jak podaje portal biznes.wprost.pl, wypłaty odszkodowawcze od banku są dobrowolne, a ich głównym zadaniem jest utrzymanie zaufania klientów. Takie odszkodowanie jest traktowane przez prawo inaczej, niż środki otrzymane z towarzystw ubezpieczeniowych. Zgodnie z wypowiedzią skarbówki, zwrot za kradzież od banku powinien zostać obłożony 32% podatkiem.

Dlaczego podatek od zwrotu skradzionych pieniędzy istnieje?

Dlaczego podatek od zwrotu skradzionych pieniędzy w ogóle istnieje? W tym przypadku szczególnie istotny jest winowajca zaistniałej sytuacji. Jeżeli do kradzieży doszło nie z winy banku, a nieostrożności klienta, to ewentualnego odszkodowania nie należy traktować tak samo, jak odszkodowania od ubezpieczyciela. Potwierdził to szef Krajowej Informacji Skarbowej w rozmowie z “Rz”:

W przypadkach gdy reklamacja klienta jest uznawana przez bank za niezasadną (winy za wystąpienie nieprawidłowości nie można przypisać bankowi), niemniej bank decyduje się dokonać wypłaty rekompensaty, powinna zostać wystawiona informacja PIT-11. Wypłacone środki należy wykazać jako przychód z innych źródeł.

Oceń artykuł
3/5 (2)